Znamy program festiwalu Solidarity of Arts

1 lipca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Stafiej
W ramach części muzycznej festiwalu zagra kilkanaście projektów. Premierowy materiał przygotują trójmiejscy muzycy Stefan Wesołowski i Michał Jacaszek. Więcej zdjęć (2)

W ramach części muzycznej festiwalu zagra kilkanaście projektów. Premierowy materiał przygotują trójmiejscy muzycy Stefan Wesołowski i Michał Jacaszek.

fot. Paweł Zanio/mat. prasowe

W ramach części muzycznej festiwalu zagra kilkanaście projektów. Premierowy materiał przygotują trójmiejscy muzycy Stefan Wesołowski i Michał Jacaszek.

fot. Paweł Zanio/mat. prasowe

Program festiwalu Solidarity of Arts w nowej formule skupi się przede wszystkim na muzyce awangardowej. Odbędą się również m.in. projekcje filmów, wystawa oraz warsztaty - wszystko w budynku ECS zobacz na mapie Gdańska i sąsiedniej sali BHP zobacz na mapie Gdańska. Organizatorzy ogłosili właśnie szczegóły imprezy, która potrwa z przerwami od 13 do 30 sierpnia.O tym, że festiwal Solidarity of Arts zmienia formułę, a organizatorzy rezygnują z plenerowych "koncertach z plusem" na Ołowiance, pisaliśmy na początku czerwca. W zamian będzie więcej artystów, a festiwal potrwa dłużej.

- To interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 roku - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, współorganizatora imprezy. - Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to pokój.
Festiwal w nowym wcieleniu potrwa od 13 do 30 sierpnia. Nie oznacza to jednak, że wydarzenia będą odbywały się codziennie. Atrakcje zaplanowano na wybrane dni z tego przedziału czasowego. Warto dodać, że wstęp na większość z nich będzie wolny.

Najważniejszy element tegorocznej programu to część muzyczna skupiona wokół nowoczesnej awangardy. Organizatorzy postanowili zaprezentować muzykę czasami bardzo od siebie - pod względem stylistycznym - odległą. Koncepcja na pewno spodoba się choćby bywalcom gdańskiego festiwalu Dni Muzyki Nowej.

- Usłyszeć będzie można mnóstwo współczesnej muzyki, którą trudno opisać wprost. Festiwale używające do komunikacji języka angielskiego mają na to określenie "adventurous music". Przede wszystkim są to artyści tworzący rzeczy nieoczywiste i bardzo poszukujący. Dlatego usłyszymy rzeczy rozpinające się od fortepianowej post-klasyki, przez smyczkowe aranże doskonałego albumu "Amnesiac" grupy Radiohead, aż po jazz, muzykę elektroniczną i dub techno - wpływów i inspiracji można by wymieniać znacznie więcej. Mimo tej różnorodności, zaproszonych artystów łączy kilka cech: otwartość, poruszanie się ponad muzycznymi podziałami oraz umiejętność przełożenia współczesnego świata na indywidualny język twórczy - mówi kurator części muzycznej, Tomasz Hoax.
Koncerty odbywać się będą zarówno w auli ECS, jak i w hallu, w ogrodzie zimowym. Część muzyczną otworzy 14 sierpnia koncert w Sali BHP pt. "Muzyka dla pokoju", podczas którego zagra Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, w roli solisty wystąpi skrzypek Janusz Wawrowski. Wstęp na zaproszenia.

25 sierpnia wystąpią: Mammal Hands, Penguin Cafe (bilety 40 zł), Forest Swords, Burn Reynolds, Zura. 26 sierpnia: Pin Park, James Heather i Jacaszek/Wesołowski (bilet wspólny 40 zł), Kaitlyn Aurelia Smith, Dtekk i Normal Bias. 27 sierpnia: Echo Collective grające album "Amnesiac" Radiohead oraz Jóhann Jóhannsson (bilet wspólny 80 zł).

Festiwal zamknie 30 sierpnia koncert orkiestry migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami Expat Philharmonic Orchestra. 70 instrumentalistów, 60 chórzystów i chór dziecięcy wykonają operę Ludwiga van Beethovena pt. "Fidelio" (wstęp na zaproszenia).

Program uzupełni sekcja filmowa poświęcona kinu moralnego niepokoju. Będzie można zobaczyć m.in. "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego. Więcej zdjęć (2)

Program uzupełni sekcja filmowa poświęcona kinu moralnego niepokoju. Będzie można zobaczyć m.in. "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego.

fot. Krzysztof Zanussi

Program uzupełni sekcja filmowa poświęcona kinu moralnego niepokoju. Będzie można zobaczyć m.in. "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego.

fot. Krzysztof Zanussi

- Każdy z artystów podczas swojego koncertu będzie starał się odnieść do wartości pokoju. Premierowy materiał zaprezentuje dwójka trójmiejskich muzyków: Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski, którzy specjalnie na potrzeby festiwalu podjęli współpracę i przygotowali kompozycję na 10 instrumentalistów pod roboczym tytułem "Pokój, czyli harmonia przeciwieństw" - dodaje Hoax.
Program festiwalu uzupełni rozbudowana sekcja filmowa, podczas której wyświetlone zostaną polskie filmy z tzw. nurtu kina moralnego niepokoju z lat 1976-1981. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną także filmy dokumentalne z tamtego okresu, a całość zostanie skontrastowana współczesnymi zagranicznymi fabułami. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

Widzowie zobaczą m.in. "Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza, "Kobietę samotną" Agnieszki Holland, "Lewiatana" Andrieja Zwiagincewa, "Wodzireja" Feliksa Falka, "Egzamin" Cristiana Mungiu czy "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego. Pokazy odbywać się 18, 21 i 22 sierpnia w ECS. Wstęp wolny.

W ramach festiwalu będzie można zobaczyć również wystawę "Papier", na którą składają się archiwalia i fotografie z zasobów ECS (wernisaż 14 sierpnia), wziąć udział w subiektywnych spacerach po terenach postoczniowych (13 sierpnia) oraz edukacyjno-artystycznych warsztatach rodzinny (13 i 26 sierpnia).

Odbędzie się również wykład amerykańskiego filozofa prof. Michaela J. Sandela na temat "Etyki Solidarności". Na te wydarzenie wstęp również będzie wolny. Ponadto Robert Sochacki przygotuje instalację wizualną, która będzie wyświetlana w hallu ECS (25-27 i 30 sierpnia). Będą też instalacje Kamili Chomicz oraz duetu artystycznego Paper Heroes.

Program festiwalu Solidarity of Arts 2017 znajdziesz w kalendarzu imprez >>>