Słynni aktorzy, którzy pochodzą z Trójmiasta

1 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Tomasz Zacharczuk

Polski James Dean, blondwłosa seksbomba z "Pociągu do Hollywood", gdańszczanin z wyboru, który grywał u największych twórców polskiego kina czy urocza gdynianka, do której wzdychała męska część widowni. Niektórzy w Trójmieście się urodzili, inni związali z nadbałtycką metropolią karierę zawodową. W cyklu Filmowe Trójmiasto tym razem prezentujemy sylwetki najsłynniejszych aktorów kojarzonych z Gdańskiem, Gdynią lub Sopotem oraz przypominamy ich najważniejsze role w polskiej kinematografii.

 

Grażyna Wolszczak przygodę z aktorstwem rozpoczynała we Wrocławiu, Krzysztof Majchrzak do świata filmu wkroczył jako absolwent warszawskich i łódzkich szkół, Krzysztof Kolberger zawodowe doświadczenie zdobywał najpierw na Śląsku, a później w stołecznych teatrach. Beata Poźniak-Daniels dzieciństwo spędziła na ul. Piwnej, by lata później zagrać w oscarowym "JFK" u boku Gary'ego Oldmana. Wszyscy urodzili i wychowali się w Gdańsku. Podobnych przypadków w polskiej kinematografii jest zresztą znacznie więcej. Trójmiasto dla wielu urodzonych tu artystów było jedynie przystankiem początkowym, z którego wyruszali w wielką aktorską podróż.


Filmowy pociąg kursował jednak również i w drugą stronę. To z Gdańskiem zawodowe kariery związali czołowi chyba w tej chwili trójmiejscy aktorzy, którzy choć mieszkają i pracują tu od lat, pochodzą z zupełnie innych regionów Polski. Mowa o Dorocie Kolak i Mirosławie Bace. Trójmiejska scena teatralna już kilka dekad temu ściągała nad Bałtyk najlepszych w aktorskim fachu.

Wiele zawodowych lat w Gdańsku i Sopocie spędził Zbyszek Cybulski. W Gdyni zamieszkała i zaczęła pracować warszawianka, Katarzyna Figura. Długoletnią karierą w Teatrze Wybrzeże mógł natomiast pochwalić się pochodzący ze Śląska Henryk Bista. Reprezentanci pierwszej, jak i drugiej grupy trójmiejskich aktorów bez wątpienia na trwałe wybitnymi nieraz rolami zapisali się w historii polskiego filmu. Przypominamy ich największe (pomijając kreacje teatralne i serialowe) filmowe dokonania.

Zobacz także: Trójmiejscy aktorzy teatralni w popularnych serialach

Ukochana Wiedźmina i "żona" Gary'ego OldmanaWyspecjalizowała się głównie w rolach serialowych, ale tuż na początku XXI w. zdążyła zagrać w głośnych produkcjach opartych na literackich bestsellerach. Najpierw jako tajemnicza Yennefer uwodziła Michała Żebrowskiego vel Geralta z Rivii, pięć lat później jako Judyta Kozłowska flirtowała z Pawłem Delągiem w "Ja wam pokażę!". Grażynę Wolszczak do dziś wielu widzów najbardziej kojarzy właśnie z ekranizacjami słynnych książek Andrzeja Sapkowskiego i Katarzyny Grocholi.

Gdańszczanka aktorskich szlifów nabierała we Wrocławiu, a następnie w Wałbrzychu i w końcu w Warszawie. To tam w połowie lat 80. rozpoczęła karierę teatralną i filmową. Jednak to w Trójmieście narodziła się jej pasja do grania. Wystarczyło, że absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku obejrzała spektakl wrocławskiego teatru pantomimy, który akurat wystawiał się gościnnie nad Bałtykiem. Grażyna Wolszczak aktorskie marzenia realizowała konsekwentnie. Dziś przede wszystkim znana jest z ról teatralnych i serialowych.

Znacznie dłuższą podróż, bo z ulicy Piwnej wprost do stolicy filmowego przemysłu, czyli Los Angeles, odbyła Beata Poźniak. Urodziła się w Gdańsku, pochodziła z rodziny lekarzy, ale od najmłodszych lat wiedziała, że to nie gabinet, a scena będzie jej miejscem pracy. Nawet wtedy, gdy w szkole średniej wybierała klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Na studiach tego błędu już nie popełniła - idąc za głosem serca, postawiła na łódzką "filmówkę".

Na deskach teatru zdążyła zadebiutować na trzecim roku studiów i to w rodzinnym mieście. Rolą Justyny w "Vatzlavie" Sławomira Mrożka, którego wystawiał akurat Teatr Wybrzeże. Wkrótce trafiły się kolejne występy sceniczne, debiut telewizyjny, a nawet konkursy poezji śpiewanej. Kluczowy okazał się wyjazd do Stanów Zjednoczonych w połowie lat 80.

Beata Poźniak: dziewczyna z ulicy Piwnej zachwyciła Hollywood


To za oceanem Beata Poźniak rozwinęła aktorskie skrzydła, ale także dała się poznać jako polityczna i społeczna aktywistka. W 1991 roku zagrała u Olivera Stone'a w filmie "JFK". Wcieliła się w rolę żony zabójcy prezydenta Kennedy'ego, Mariny Oswald. Partnerował jej sam Gary Oldman, a żarty na planie zdjęciowym opowiadał Kevin Costner. Później były już głównie gościnne występy w znanych serialach ("Melrose Place", "Kroniki młodego Indiany Jonesa" czy "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze"). Beatę Poźniak mają okazję w tym roku oglądać również polscy widzowie. Wszystko za sprawą roli w "Obywatelu Jonesie" Agnieszki Holland. Filmie, który otworzy tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Krzysztof szarmancki i Krzysztof nieokrzesanyCiepły, opanowany głos i maniery dżentelmena decydowały nie tylko o aktorskim kunszcie, ale też o powodzeniu wśród płci pięknej. Na wielkim ekranie zawsze kojarzył się z elegancją, szykiem, charyzmą i pewną aurą tajemniczości. Podobnie jak Jerzy z "Ekstradycji" - jedno z najpopularniejszych aktorskich wcieleń Krzysztofa Kolbergera, gdańszczanina ze Strzyży, który miał okazję na wielkim ekranie wyrecytować milionom widzów najsłynniejszą inwokację w historii polskiej literatury.

Uczęszczał do IX Liceum Ogólnokształcącego, ale po zdaniu matury opuścił Trójmiasto, by ukończyć wkrótce PWST w Warszawie. Następnie wywiało go aż do Katowic na deski Teatru Śląskiego, ale i tu nie zabawił zbyt długo. Postawił na stolicę i tamtejsze teatry, w których nie tylko grał, ale też wystawiał sztuki. Jednocześnie rozwijał karierę telewizyjną i radiową. Na małym ekranie debiutował w trójmiejskim serialu "S.O.S". To właśnie przede wszystkim z formami telewizyjnymi był najbardziej kojarzony przez widzów. Na dużym ekranie pojawiał się jednak regularnie. W 1999 roku to jemu Andrzej Wajda w ekranizacji "Pana Tadeusza" powierzył rolę Adama Mickiewicza.

O Kolbergerze pamiętało też rodzinne miasto. Rok po śmierci aktora, w 2012 roku, jego nazwiskiem ochrzczono jeden z nowych skwerów na Strzyży, nieopodal domu Kolbergera. Trzy lata później uwielbiany przez widzów aktor został patronem IX LO.

Z estymą i nienagannym stylem Kolbergera kontrastuje z pewnością wizerunek drugiego ze znanych aktorskich Krzysztofów pochodzących z Gdańska. Łobuzerskim spojrzeniem i siarczystym monologiem potrafił widzem dosłownie wstrząsnąć. Krzysztof Majchrzak dość szybko dorobił się łatki aktora równie zdolnego, co niesfornego.

Nie przeszkadzało to z pewnością Janowi Jakubowi Kolskiemu, który najchętniej angażował właśnie Majchrzaka do swoich filmowych projektów, choćby do "Cudownego miejsca", "Historii kina w Popielawach" czy "Pornografii". Aktora można było widywać także w nieco bardziej skomercjalizowanych przedsięwzięciach - "Quo Vadis", "Yesterday" czy "Konopielka". A wszystko zaczęło się od wybitnej roli w "Arii dla atlety" Filipa Bajona.

I aż dziwne, że aktor, który trafił na plan zdjęciowy u Davida Lyncha ("Inland Empire"), podczas szkolnych przedstawień na tyle mocno szydził ze scenicznych artystów, iż strzelał w nich kulkami z gazety. Ewidentny talent, który gdańszczanin (gdy miał dziewięć lat rodzice przeprowadzili się do Łodzi) ujawnił w późniejszych latach, na szczęście nie wymuszał podobnych zachowań ze strony widowni czy krytyków.

Zarówno jedni, jak i drudzy narzekać mogą jedynie na długie przerwy od kina, jakie robi sobie Majchrzak. Trzy lata temu, po blisko 10-letniej nieobecności, zagrał - a jakże! - u Kolskiego w "Las. 4 rano". Znając niepokorny charakter i dość swobodne podejście do zawodu, Krzysztof Majchrzak znów się zahibernował na kilka lat.

Filmowy skarb GdyniW ogromne oczy tej filmowej piękności wpatrywała się nie tylko męska część widowni. Zarażała pozytywną energią, emanowała naturalnym wdziękiem, doprowadzała do łez spontanicznym poczuciem humoru. Do filmów, w których występowała, zawsze wnosiła ze sobą dodatkową wartość. Anna Przybylska była filmowym skarbem Gdyni, po którego utracie rozpaczała cała Polska.

Zanim pochodząca z Orłowa aktorka tragicznie zmarła na skutek choroby, dała się poznać jako artystka wnosząca do kina niespożyte pokłady energii, seksapilu i humoru. Taką zapamiętano ją z ról w "Superprodukcji", "Karierze Nikosia Dyzmy" czy "Lekcjach pana Kuki". Zagrała także m.in. w "Sępie" u boku Pawła Małaszyńskiego i Michała Żebrowskiego.

Rozpoczynała u Radosława Piwowarskiego, który już od kilku lat zabiera się za nakręcenie filmu poświęconego Annie Przybylskiej. To właśnie ten reżyser odkrył aktorski talent modelki z Gdyni, która dość szybko porzuciła pedagogikę obronną na Akademii Marynarki Wojennej (wcześniej ukończyła IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orłowie). Debiut w "Ciemnej stronie Wenus" wkrótce poskutkował angażem w "Złotopolskich". Kariera wystrzeliła błyskawicznie. I można się było tego spodziewać. Nikt jednak nie mógł wiedzieć, że będzie to kariera zdecydowanie zbyt krótka i zbyt boleśnie zakończona.

W kolejnym odcinku Filmowego Trójmiasta przyjrzymy się aktorom, którzy - pomimo że pochodzili z różnych zakątków Polski - to właśnie z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem związali zawodowe kariery.