Do kina na koncert, balet i dyskusję

10 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Tomasz Zacharczuk

Hollywoodzkie przeboje i głośne polskie produkcje nie są jedynymi atrakcjami w trójmiejskich kinach w styczniu. Przed wielkim ekranem zasiąść mogą także miłośnicy opery, baletu oraz muzyki. Nie brakuje filmowych spotkań i dyskusji, a specjalne seanse przygotowano także najmłodszym oraz paniom. Przeglądamy najciekawsze propozycje na najbliższe tygodnie.Styczeń w trójmiejskich kinach zdecydowanie należy do rodzimych tytułów. W kolejce na swoją premierę czekają trzy potencjalne hity: "Underdog", opowiadający o kulisach polskiego MMA z Erykiem Lubosem i Mamedem Chalidowem w obsadzie, polska odpowiedź na "Szybkich i wściekłych", czyli "Diablo. Wyścig z czasem" oraz wyczekiwana po wielu latach kontynuacja losów Kasi Zawady - "Kogel-mogel 3".

W styczniu możemy już także poznać pierwszych kandydatów do oscarowych nominacji i nagród: "Vice", "Mój piękny syn" czy "Maria, królowa Szkotów". W kinach dzieje się jednak znacznie więcej.

Kino: imprezy filmowe w TrójmieścieBalet, opera, muzyka na wielkim ekranieZespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj wyrobił sobie markę wśród milionów fanów sztuki tańca na całym świecie, a żeby niezwykłych artystów zobaczyć w akcji wcale nie trzeba podróżować do stolicy Rosji. Regularne retransmisje najsłynniejszych baletowych spektakli prowadzi gdańskie Multikino. 20 stycznia widzowie poznają tragiczną miłość tancerki Nikiji i wojownika Solora w klasyce baletu - "Bajaderze".

Znacznie wcześniej, bo już w najbliższą sobotę 12 stycznia, również w gdańskim Multikinie czeka nas podróż do Nowego Jorku, a dokładniej do słynnej Metropolitan Opera. "Adriana Lecouveur" to kolejna propozycja cyklu Met Opera, podczas którego mieszkańcy Trójmiasta mają okazję zobaczyć transmisję największych operowych widowisk. Tym razem przygotowano opowieść o romansie słynnej francuskiej aktorki z synem polskiego króla, Augusta Mocnego. W roli Maurycego Saskiego polski tenor, Piotr Beczała.

Repertuar kin w Trójmieście


W styczniu w Multikinie odbędziemy jeszcze jedną podróż i zwiedzimy kolejny kontynent. 26 stycznia retransmisja koncertu z Seulu: "BTS World Tour Love Yourself". To propozycja skierowana do zdecydowanie młodszej części publiczności, bowiem w głównej roli wystąpi 7-osobowy koreański boysband bijący rekordy popularności nie tylko w Azji. Odsłony utworów BTS na YouTube liczone są w setkach milionów, a ich koncerty stanowią skrupulatnie wyreżyserowane wokalno-taneczne widowiska utrzymane w klimacie pop/hip hip/r&b.

Spotkania, pokazy, przeglądyNa spotkania z twórcami kina i do filmowych dyskusji zaprasza w styczniu Gdyńskie Centrum Filmowe. Już w piątek 11 stycznia placówkę odwiedzi reżyser ponadczasowych polskich komedii, Juliusz Machulski, który w Trójmieście opowie o swojej książce "Hitmen". Wydawnictwo stanowi zbiór dowcipnych i osobistych felietonów autorstwa twórcy "Seksmisji" czy "Kingsajz". Darmowe spotkanie z Machulskim o 18.

Dzień później w sali Warszawa po raz pierwszy w Polsce zagości przegląd krótkometrażówek ze słynnego, niezależnego festiwalu filmowego Sundance. Na pokaz składa się siedem krótkich fabuł i dokumentów, które stanowią esencję corocznego święta w Salt Lake City. Przegląd od 16 w najbliższą sobotę 12 stycznia.

Przedpremiera najnowszego dzieła kontrowersyjnego Larsa von Triera będzie okazją do kolejnych filmowych spotkań filozoficznych w GCF. Uczestnicy pokazu tym razem dyskutować będą o filmie "Dom, który zbudował Jack", który już zdążył podzielić środowisko filmowe na całym świecie. A jak to bywa w przypadku twórczości von Triera, film z pewnością dostarczy materiału do długiej dyskusji. Ta tuż po projekcji filmu w Sali Warszawa 15 stycznia.

Miłośnicy biegania, zamiast na trasę, 20 stycznia mogą ruszyć do Gdyńskiego Centrum Filmowego na pokaz dwóch filmów o tematyce biegowej: "RunCamino" i "Chasing The Breath". Bohaterem obu obrazów jest Robert Celiński, uczestnik ekstremalnych maratonów. "RunCamino" opowie o przebiegnięciu przez Celińskiego najstarszej pielgrzymkowej drogi w Europie liczącej 835 kilometrów z San Sebastian do Santiago de Compostela. "Chasing The Breath" to z kolei dokumentacja przygotowań biegacza do startu w jednym z najtrudniejszych maratonów na świecie - Tenzing Hillary Everest Marathon, którego areną są Himalaje. W Gdyńskim Centrum Filmowym będzie można też osobiście spotkać się z Robertem Celińskim i reżyserem obu filmów, Adrianem Dmochem.

Na himalajskie szczyty przeniesiemy się także w Muzeum II Wojny Światowej, w którym 20 stycznia przygotowano specjalny pokaz "Dreamland" - dokumentalnego filmu o Macieju Berbece, który był jednym z czterech Polaków, jacy zginęli w 2013 roku po zdobyciu Broad Peak. Dokumentalny obraz z mnóstwem archiwalnych materiałów przygotował syn Berbeki, Staszek, który będzie też gościem pokazu w MIIWS.

Filmowy pokaz połączony ze zbiórką charytatywną przygotował z kolei gdański Klub Horyzont. 11 stycznia, a więc już w piątek, będzie można na miejscu wesprzeć darami bezdomne zwierzęta będące pod opieką Fundacji Irasiad-Zagubionym. Przydadzą się różnego rodzaju karma, środki czystości czy ręczniki. Na miejscu będzie też można dowiedzieć się więcej o adopcji zwierzaków i obejrzeć rosyjski film "Słoń". Wstęp darmowy. Początek o godzinie 18.

Seanse dla kobiet i o kobietachFilmowe seanse połączone z prezentacją kosmetyków, damskich akcesoriów i dodatków stanowią już tradycję trójmiejskich kin. Nie inaczej jest w styczniu. Sieć kin Helios zaprasza panie 16 stycznia o 18:30 na film "Teraz albo nigdy". Jennifer Lopez wciela się w postać ambitnej Mayi, która dostaje od losu niespodziewaną szansę na zawodowy awans i upragnioną miłość. Film w cyklu Kino Kobiet w gdańskich i w gdyńskim Heliosie.

24 stycznia natomiast na przedpremierowy pokaz komedii "Miszmasz, czyli Kogel-mogel 3" w ramach Kina Na Szpilkach zaprasza Cinema3D w gdańskiej Galerii Morena. Uczestniczki seansu nie tylko jako pierwsze zobaczą nowy film Kordiana Piwowarskiego, ale także zapoznają się z kobiecą strefą różności we foyer kina i wezmą udział w szalonej zabawie z atrakcyjnymi nagrodami. Kino Na Szpilkach w Cinema3D 24 stycznia o 18.

Tego samego dnia na podobną imprezę zaprasza gdańskie Multikino. O 19 w cyklu Kino Na Obcasach dalsze perypetie Kasi Zawady i zwariowanej rodziny Wolańskich. Oprócz tego dodatkowe atrakcje dla uczestniczek seansu.

Propozycje dla najmłodszychTrójmiejskie kina pamiętają oczywiście również o najmłodszych widzach. Właśnie z myślą o nich w sieci kin Helios w niedzielę 13 stycznia przygotowano drugą część "Bajeczek Maszy", na które składają się takie animacje jak m.in. "Wilk i zając", "Śnieżynka", "Tomcio Paluch" czy "Trudna historia o kotku, który się zgubił i odnalazł". Pokaz z cyklu Filmowe Poranki w niedzielę w Gdańsku i Gdyni o 10:30.

Z pierwszym w tym roku porankiem filmowym dla dzieci rusza także Gdyńskie Centrum Filmowe. Wybrane odcinki polskich filmów animowanych "Basia" oraz "Agatka" najmłodsi zobaczą w sobotę 19 stycznia o 10.

Propozycji dedykowanych małym kinomanom nie brakuje też w codziennym repertuarze trójmiejskich kin. W weekend na ekrany wchodzi druga część animacji "Ralph Demolka". Tym razem sympatyczny osiłek narobi zamieszania w internecie. Z ekranów wciąż nie schodzi poświąteczna animacja "Spider-Man Uniwersum", choć w tym przypadku jest to propozycja skierowana głównie do nieco już większych dzieci (fabuła może dla maluchów okazać się zbyt skomplikowana i zawiła). Bez ograniczeń wiekowych natomiast śmiało można obejrzeć jeszcze "Grincha" (już tylko w Multikinie), "Królową Śniegu: Po drugiej stronie lustra", "Sekretny świat kotów" czy familijne kino "Mary Poppins powraca".
Do kina chodzę na:
48%

filmowe nowości

31%

niszowe i ambitne produkcje

5%

bajki (razem z moimi dziećmi)

13%

koncerty, operę, itp.

0%

spotkania z twórcami

0%

przeglądy, maratony lub festiwale

3%

wydarzenia specjalne, np. tylko dla kobiet

zakończona

łącznie głosów: 75