Horrory, po których nie zaśniesz. Odważysz się obejrzeć wszystkie?

24 kwietnia 2020, 17:00
Julia Rzepecka
"Obecność" - zwiastun filmu:

Filmy tak straszne, że w trakcie seansu bezwiednie naciągamy na siebie koc, a po obejrzeniu nasłuchujemy każdego skrzypnięcia - horrory. Po naszej propozycji znanych, klasycznych komedii na poprawę humoru teraz przedstawiamy filmy grozy, od których włosy zjeżą się wam na głowie.Wszystkie wydarzenia online


Obecność (2013)Słynna para badaczy zjawisk paranormalnych zostaje poproszona o pomoc rodzinie, którą terroryzuje potężny demon.

"Obecność" opowiada prawdziwą historię Eda i Lorraine Warrenów, światowej sławy badaczy zjawisk paranormalnych, którzy zostali wezwani przez rodzinę terroryzowaną na odludnej farmie przez mroczną zjawę. Zmuszeni do konfrontacji z potężnym demonem Warrenowie stają przed najtrudniejszym zadaniem, z jakim dotąd przyszło im się zmierzyć.

Dziedzictwo. Hereditary (2018)Wkrótce po śmierci seniorki rodu jej rodzinę zaczynają niepokoić tajemnicze zdarzenia.

Rodzina zmarłej wkrótce po pogrzebie zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Początkowo tłumaczy je żałobą i przemęczeniem, ale wkrótce zdarzenia przybierają tragiczny i potworny obrót. Na rodzinie Grahamów ciąży mroczne dziedzictwo? Co takiego wydarzyło się w życiu Ellen, że teraz jej bliscy muszą za to zapłacić?

Midsommar. W biały dzień (2019)Młoda para w czasie wakacji odwiedza odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Wkrótce dowiaduje się o ekscentrycznych miejscowych tradycjach.

W miejscu odciętym od świata, raz na 90 lat, obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Jednak to, co wygląda na beztroskie tradycyjne obchody, z czasem przybiera nieoczekiwany, przerażający obrót. Nie jest to film dla osób, które oczekują nieustannego rozlewu krwi czy wyskakujących znienacka potworów. Zadowoli jednak widzów cierpliwych i poszukujących nowego spojrzenia na ten gatunek. Określany przez niektórych jako "posthorror".

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii (2015)"The VVitch: A New-England Folktale" - zwiastun:
Nowa Anglia, rok 1630. William i Katherine osiedlają się na skraju nieprzebytej dziczy, gdzie prowadzą pobożne życie razem z piątką dzieci. Kiedy ich nowo narodzony syn znika w tajemniczych okolicznościach, a plony niszczeją, członkowie rodziny zaczynają zwracać się przeciwko sobie.

"The VVitch" można określić jako horror psychologiczny. Nie epatuje efektami specjalnymi, a napięcie buduje na złożonej emocjonalności bohaterów. Natura, zwierzęta i muzyka budują mroczne, klaustrofobiczne tło. Wszechobecne zło przemieszane z ludzkimi słabościami pozwala na mnogość interpretacji.

Czytaj też: Gdzie za darmo i legalnie obejrzeć film w internecie?

Coś za mną chodzi (2014)Po stosunku z nieznajomym Jay zaczynają prześladować dziwne wizje oraz tajemnicza istota.

Jay Height zaczyna spotykać się z tajemniczym i przystojnym chłopakiem. Po pierwszym stosunku chłopak mówi, że "coś" zacznie prześladować Jay. Wkrótce okazuje się, że miał rację. Jay jest terroryzowana koszmarnymi wizjami na jawie, w których podążają za nią upiorne postaci. Osoby, których nie dostrzega nikt poza nią samą, które chcą zrobić jej krzywdę.

The Lighthouse (2019)The Lighthouse - zwiastun:
Historia dwóch strażników latarni morskiej, którzy w obliczu samotności powoli tracą zdrowie psychiczne, a wkrótce zaczynają im zagrażać ich własne najgorsze koszmary.

"The Lighthouse" to kolejna po "The VVitch" propozycja reżysera Roberta Eggersa. Film zrealizowany w czerni i bieli przywodzi na myśl starą baśń. Akcja rozgrywa się w końcu XIX wieku, w surowej przestrzeni, na małej, tajemniczej wyspie u wybrzeży Maine. Bohaterowie mierzą się z samotnością i odosobnieniem. Stopniowo popadają w szaleństwo, walcząc ze swoją silną wolą, która jest wystawiona na próbę tajemniczej siły.

To przychodzi po zmroku (2017)Paul z najbliższymi znalazł schronienie przed tajemniczym wirusem w opuszczonym domku. Wkrótce do chatki przybywa kolejna rodzina.

Chociaż jest mowa o wirusie, w niczym nie przypomina on panującego obecnie koronawirusa. Główny bohater Paul zrobi wszystko, żeby ochronić swoją rodzinę przed nadciągającym, tajemniczym wirusem. Na całym świecie nie ma dla nich bezpiecznego miejsca, oprócz opuszczonego domku w środku lasu. Żyją według surowych zasad, chcąc przetrwać najgorsze. Sytuacja komplikuje się, gdy do chatki trafia kolejna rodzina poszukująca schronienia.

Babadook (2014)Amelia zmaga się z nieprzewidywalnym zachowaniem syna, który twierdzi, że w domu czyha potwór.

Samotna matka, zbierająca siły po nagłej śmierci męża, stara się zwalczyć w swoim siedmioletnim synu paniczny lęk przed upiorami. W pokoju chłopca odnajduje tajemniczą książkę o niepokojącej treści. Jej bohaterem jest duch Babadook, który chce chcący przejąć kontrolę nad umysłem czytającego. Debiutująca w formie filmu pełnometrażowego reżyserka Jennifer Kent buduje napięcie, czerpiąc z klasyków kina. Warto dodać, że autorem zdjęć jest Radosław Ładczuk (operator w filmach m.in. "Sala samobójców" i "Jesteś Bogiem").

Widzę, widzę (2014)Do zacisznego domku na wsi po operacji plastycznej powraca matka dwóch dziewięcioletnich chłopców. Dzieci podejrzewają, że kobieta nie jest osobą, za którą się podaje.

Bliźniacy Lucas i Elias spędzają wakacje w letnim domu. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Rozdrażniona, nieszczęśliwa i obolała nie przypomina dawnej dobrej mamy, wprowadza też w życie nowe zasady. Chłopcy z dnia na dzień nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. By odkryć, co stoi za obcością matki, sięgną po drastyczne środki.
Lubisz oglądać horrory?
51%

uwielbiam!

16%

tak, lubię adrenalinę

20%

czasem mam ochotę

4%

raczej nie, mam słabe nerwy

9%

nie, to zupełnie nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 1916