stat

Sport Talent: Jasiek Koszowski

1 listopada 2016 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Sumowski

- Razem z Akademią Żeglarską Kate Race chcemy rozwijać kitesurfing w Polsce. Jest nadzieja na start olimpijski. Nie zamierzam jednak robić mistrza na siłę - mówi Michał Koszowski z Sopotu. Jego 10-letni syn - Jasiek to drugi bohater naszego cyklu "Sport Talent". Otworzyła go gimnastyczka artystyczna z Gdyni - Natalia Kozioł. Za dwa tygodnie, 15 listopada zaprezentujemy gdańskiego siatkarza - Dawida Pawluna.NATALIA KOZIOŁ MA 16 LAT, A 11 Z NICH POŚWIĘCIŁA GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ

Jan Koszowski ma 10 lat i jest uczniem Szkoły Sportowej nr 7 w Sopocie. Uczęszcza do klasy o profilu żeglarskim, ale jego edukacja pod tym kątem rozpoczęła się znacznie wcześniej. Od najmłodszych lat całe wakacje spędzał na Półwyspie Helskim razem z ojcem, zapalonym kitesurferem.

- Przyglądał się jak pływam i siłą rzeczy od najmłodszych lat bawił się latawcem treningowym. Kiedy przyszedł czas na pływanie poszło jak z płatka. Okazało się, że idzie mu całkiem nieźle - wspomina tata Michał Koszowski.
Koszowski junior trenuje także narciarstwo alpejskie, jazdę na rolkach (czterokrotnie zwyciężał dziecięce zawody Maratonu Sierpniowego), a dobrze radził sobie również na wakeboardzie i w surfingu. To jednak pływanie z latawcem stało się jego największa pasją, a to co było początkowo zabawą, szybko przerodziło się w formę współzawodnictwa i pierwsze sukcesy.

Zaczynał w kategorii freestyle, ale w końcu zdecydował się na ściganie. Na start w zawodach Jaśka i jego tatę namówił w ubiegłym roku Tomasz Janiak, wicemistrz świata w kitesurfingu, a obecnie trener Akademii Żeglarskiej Kite Race, czyli sekcji poświęconej tej dyscyplinie w Polskim Związku Żeglarskim. Koszowski został jej pierwszym zawodnikiem razem z o 2 lata starszym Jakubem Jurkowskim. W wakacje zdarzało się, że trenował na wodzie nawet codziennie.

CYKL TROJMIASTO.PL TALENT SPORT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzenia satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".


Rodzice Jaśka, którzy poświęcili mnóstwo czasu wspierając pasję syna, mocno przeżywali jego pierwszy start w zawodach - inauguracyjną rundę Pucharu Polski Ford Kite Cup. Zawodom na campingu Chałupy 3 towarzyszył bardzo silny wiatr.

- Warunki były trudne, a on miał tylko spróbować swoich sił. Od słowa słowa okazało się, że syn zna przepisy regatowe lepiej niż ja - śmieje się dziś Koszowski senior.
Dziś Jasiek Koszowski ma na koncie m.in. 2. miejsce w kategorii Open klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Twin-Tip race, czyli desek dwukierunkowych. W tym roku rozpoczął naukę naukę pływania na kitefoil, czyli hydroskrzydle. To najszybciej rozwijająca się konkurencja, w której deska pozwala unosić się pół metra nad wodą. Uchodzi za najszybszą klasę żeglarską na świecie i jako jedyna daje realne nadzieje na struktury olimpijskie.

Koszowski pierwszy start w zawodach na hydroskrzydle zaliczył w lipcu i to z powodzeniem, przeciwko znacznie starszym rywalom. W kategorii Junior startują zawodnicy do 18. roku życia przy czym najmłodsi nie licząc Jaśka i Kuby Jurkowskiego mają po około 16 lat.Kitesurfing to dziś cały czas przede wszystkim hobby, w dodatku kosztowne. Podstawowy zestaw, czyli latawiec i deska plus akcesoria to koszt minimum 5 tys. zł przy czym w zależności od warunków pogodowych, potrzebne mogą być trzy różne latawce. Te bardziej zaawansowane technologicznie kosztują przynajmniej 10 tys. zł.

- Nawet utytułowani zawodnicy muszą mieć sponsorów, którzy opłacą im zakup sprzętu. Dyscyplina ta miała wedle wstępnych planów zastąpić windsurfing na igrzyskach w Rio de Janeiro, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. To niestety jest odczuwalne, bo na przykład windsurfing może liczyć na wsparcie dużych koncernów. W Polsce kitesurfing jest raczkującą inicjatywą, do niedawna był uprawiany wyłącznie amatorsko i indywidualnie. Razem z Tomkiem Janiakiem staramy się wciągać go w struktury PZŻ - mówi Michał Koszowski.
We wrześniu Koszowski razem z kadrą Kite Race wystartował w chińskim Weifang, gdzie wziął udział w mistrzostwach świata. Tam zajął 41. miejsce i 10. wśród juniorów czym jako najmłodszy w stawce zaimponował miejscowym obserwatorom.

Dobre wyniki Jaśka i ambitne plany jego ojca dotyczące dyscypliny, nie oznaczają jednak, że 10-latek za wszelką cenę ma zostać przyszłym mistrzem.

- Jeśli będzie tego chciał, nie widzę przeciwwskazań. Póki co, chcę w miarę możliwości czasowych i finansowych wspomagać jego pasję, która daje mu frajdę. Myślę, że pływał będzie już zawsze, ale czy będzie chciał rywalizować w zawodach, to już będzie zależało od niego. Sukcesy syna bardzo mnie cieszą, ale nie ma mowy o żadnej rodzicielskiej presji. Wolny wybór i zdrowy rozsądek przede wszystkim - mówi tata Jaśka.
Sukcesy Jaśka Koszowskiego w kitesurfingu
* 2015 pierwsze starty w zawodach kite'owych cyklu Ford Kite Cup oraz w Amatorskim Pucharze Polski TT race
w konkurencjach freestyle i TTrace (ściganie się na deskach twin-tip)
- najmłodszy uczestnik w historii tych zawodów
- II miejsce w kategorii JUNIOR w zawodach Borsuk Kite Park Cup
- II miejsce w kategorii OPEN w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski TT race 2015

* 2016 starty w zawodach Pucharu Polski TT race, KiteRace (foil):
- 3 miejsce TTrace Junior Jastarnia
- 8 miejsce TTrace Open Jastarnia
- 1 miejsce TTrace Junior Międzyzdroje
- 3 miejsce TTrace Open Międzyzdroje