13 medali trójmiejskich żeglarzy w mistrzostwach Polski. Kula goni Kusznierewicza

1 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
  • Zofia Klepacka

Aż trzynaście medali zdobyli żeglarze trójmiejskich klubów w mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. Ich popisem była rywalizacja na skiffach 49-er, w których obsadzili wszystkie miejsca na podium. W czterodniowych regatach, które odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, po złote medale zdobyli m.in.: Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) oraz Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (Navigo Sopot).

Z trójmiejskich żeglarze mistrzowskie tytułu sprzed roku obronili: Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński oraz Piotr Kula. Załoga AZS AWFiS z kolejnego złota cieszyła się już na dzień przed zakończeniem regat. Nie pozwoliła sobie nawet na moment dekoncentracji. Wygrała 6 wyścigów, a w trzech kolejnych zajmowała 2. miejsca.

- Nasi młodsi koledzy żeglowali skutecznie, ale broniliśmy się dzielnie. Panowały zmienne warunki. Najpierw wiał bardzo silny wiatr i występowała duża fala, więc na wodzie było bardzo wymagająco. Potem wiatr osłabł i zmienny w kierunku wiatr - ocenił Kołodziński.
Klasa 49-er została zdominowana przez trójmiejskich żeglarzy. Srebro zdobyli aktualni wicemistrzowie Europy Dominik BuksakSzymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), a brąz - Mikołaj StaniulJakub Sztorch z YKP Gdynia.

Piotr Kula sięgnął po ósmy tytuł mistrzowski w klasie Finn i jest coraz bliżej dogonienia pod tym względem Mateusza Kusznierewicza, mistrza olimpijskiego z 1996 roku i brązowego medalisty igrzysk z 2004 roku, a obecnie wiceprezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Mateusz ma dziewięć złotych medali. Postaram się wyrównać ten wynik za rok. W tych mistrzostwach z dnia na dzień pływałem coraz lepiej. Gdy założyłem inny żagiel to i na słabszym wietrze nie czułem już braków w prędkości - podkreśla żeglarz GKŻ Gdańsk, który złoto przypieczętował zwycięstwem w wyścigu medalowym, a łącznie wygrał 8 startów z 10.
Brąz pojechał do Gdyni, a jego zdobywcą został Łukasz Lesiński (YK Stal). Srebro wywalczył Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń). Identyczna kolejność była na mistrzostwach przed rokiem.

Złoto sprzed roku obroniły Aleksandra Melzacka oraz Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk. Wygrały 8 z 9 wyścigów, a jedyne zwycięstwo uciekło im przez falstart. olejne miejsca na podium dla: Sandry Jankowiak i Emilii Zygarłowskiej (OŚ AZS Poznań/JKW Poznań) oraz sióstr Madeleine i Nadii Zielińskich (AZS UWM Olsztyn).

PRZYPOMNIJ SOBIE, KTO BYŁ MISTRZEM POLSI PRZED ROKIEM

Dwa medale z najcenniejszego kruszcu powędrowały do UKS Navigo Sopot w nowej klasie w mistrzostwach Polski. Na katamaranach Nacra 17 o nominację na igrzyska olimpijskie w Tokio 2020 na razie rywalizację podjęły dwie załogi. Wygrali Tymoteusz BendykAnna Świtajska, a drugą lokatę zajęli Jakub SurowiecKatarzyna Goralska.

Przed ostatnim startem w klasie Laser Standard liderem był Filip Ciszkiewicz. Jednak żeglarz Arki Gdynia wraz z siedmioma innymi uczestnikami wyścigu medalowego dał się złapać na falstarcie. Tym samym musiał zadowolić się srebrem, bo złoto zdobył jeden z dwóch, którzy osiągnęli metę - Jakub Rodziewicz. Brąz dla ubiegłorocznego mistrza, który już oficjalnie zakończył wyczynową karierę - Kacpra Ziemińskiego (obaj Sejk Pogoń Szczecin).

Złoto na srebro zamienili Michał Wysocki i Paweł Wysocki (LKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk), którym nie udało się obronić ubiegłorocznego tytułu na łódkach 470 mężczyzn. Przegrali z Maciejem Sapiejką i Dominikiem Janowczykiem (Sejk Pogoń Szczecin/WCSS). Brąz dla Marcina Urbańskiego i Macieja Krusieca (OKŻ Olsztyn).

W tej samej klasie wśród pań wicemistrzynią została Hanna Dzik (YKP Gdynia) wspólnie z Antoniną Marciniak (Baza Mrągowo). Zwyciężyły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (Sej Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w pokonanym polu pozostawiły także wszystkich mężczyzn. Brąz dla Ewy Romaniuk i Weroniki Janc (AZS Poznań/UKS Pogoria).

W klasie RS:X dwa medale przypadły SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wicemistrzynią wśród pań została Maja Dziarnowska, a brąz w rywalizacji panów zdobył Aleksander Przychodzeń. Tytuły mistrzowskie dla faworytów i obrońców złota sprzed roku: Zofii Klepackiej (Legia Warszawa) i Radosława Furmańskiego (DKŻ Dobrzyń). Pozostałe miejsca na podium obsadzili: Kamila Smektała (YKP Warszawa) i Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń).

Poza konkursem z naszymi deskarzami walczyli: Artem Jawadaw i Mikita Tsirukin. Białorusini dali się wyprzedzić tylko Furmańskiemu.

Międzynarodowo było także w Laserze Radialu. Białorusinka Tatiana Drozdowskaja zajęła 3. miejsce. Natomiast medale mistrzostw Polski w następującej kolejności trafiły do: Agaty Barwińskiej (MOS SSW Iława), Magdaleny Kwaśnej (ChKŻ Chojnice) i Wiktorii Gołębiowskiej (MOS SSW Iława).