Zofia Chrzan pobiła dwa rekordy Polski w pływaniu do lat 14

7 maja 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski, Rafał Sumowski

W ciągu 48 godzin podczas międzynarodowych zawodów pływackich w Oświęcimiu Zofia Chrzan z UKS Lokomotywa Sopot, zdobyła złoty oraz brązowy medal i ustanowiła dwa nowe rekordy Polski na 50 i 100 m stylem klasycznym w kategorii do lat 14. Drugi z nich na pobicie czekał prawie 10 lat. Wysoko w zawodach uplasowała się także Paulina Cierpkowska z SMS Gdańsk, która wywalczyła dwa medale, również na 50 i 100 m.O Zofii Chrzan pisaliśmy już dwa lata temu. Wówczas 12-letnia gdynianka była bohaterką naszego cyklu Sport Talent. Pływaczka, która na co dzień trenuje w klubie UKS Lokomotywa Sopot pod okiem trenera Jarosława Gawlika, już w 2017 roku miała na swoim koncie dwukrotne pobicie rekordów Polski w swojej kategorii wiekowej.

Przeczytaj o Zosi Chrzan i jej olimpijskich marzeniach w cyklu Sport TalentMłoda pływaczka cały czas robi postępy i odnosi kolejne sukcesy. Zosia i jej klubowy szkoleniowiec zostali powołani do kadry narodowej na wielomecz pływacki, który odbył się w Oświęcimiu - International Junior Swimming Competiton V4 Olympic Hopes Meeting 2019.

Oprócz Polski, udział w rywalizacji wzięły reprezentacje takich krajów wzięły takie kraje jak: Węgry, Czechy i Słowacja. Zofia Chrzan przywiozła z tej imprezy do Trójmiasta dwa medale: złoty i brązowy, ale przede wszystkim pobiła tam dwa rekordy Polski w kategorii wiekowej do lat 14.

Osiągnięcia Zofii Chrzan podczas wielomeczu w Oświęcimiu

  • 50 m stylem klasycznym (32:56) złoto i rekord Polski
  • 100 m stylem klasycznym (1.12:17) brąz i rekord Polski


Na krótszym dystansie o prawie pół sekundy poprawiła rekord Alicji Wojtkowiak z 2017 roku a na dłuższym o 0.03 s poprawiła blisko 10-letni rekord Justyny Otremby.

- Zawsze marzyłam o takim wyjeździe kadrowym, by móc reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.To moje pierwsze tak ważne zawody. Węgry wystawiły bardzo dobrą drużynę, ale nasza kadra też miała bardzo mocny skład. Ja natomiast cieszę się, ze swojego wyniku, który udało mi się osiągnąć - w końcu nie codziennie ustanawia się dwa rekordy Polski - mówi Zofia Chrzan.

Tutaj znajdziesz aktualne rankingi polskich pływakówCzasy młodej gdynianki są tak dobre, że dają jej miejsce w ścisłej czołówce Polski kategorii Senior Open. Na dystansie 50 m Zosia zajmuje trzecie miejsce, a piąte na dystansie 100 m.

Na zawodach w Oświęcimiu Polskę reprezentowała także Paulina Cierpiałowska. Zawodniczka SMS Gdańsk indywidualnie wywalczyła dwa medale dla reprezentacji. Brąz na 50 m stylem motylkowym z czasem 28:79 oraz srebro na dwa razy dłuższym dystansie z czasem 1:03:84.

Z Kolei rezultaty uzyskane przez Zofię Chrzan w Oświęcimiu są świetnym przesłaniem przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski seniorów. Impreza, która odbędzie się od 15 do 19 maja, będzie kwalifikacją do młodzieżowych europejskich igrzysk olimpijskich w Baku.

- Ciężko będzie poprawić tak dobry wynik, ale zawsze staram się wykonywać moją pracę na sto procent. Dlatego wierzę, że wszystko można zrobić jeszcze lepiej. W przyszłym tygodniu odbędą się mistrzostwa Polski seniorów, w którym będę walczyć o kwalifikację na EYOF, czyli Olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy, który odbędzie się w lipcu w Baku w Azerbejdżanie - kończy Zofia Chrzan.