Polskie żagle najlepsze w mistrzostwach Eurosaf

24 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Jacek Główczyński
aktualizacja:15:29 (24 sierpnia 2014)

Yacht Klub Polski Gdynia

Polscy żeglarze zdobyli Nation's Cup oraz wywalczyli pięć medali indywidualnych, w tych trzy złote w młodzieżowych mistrzostwach Europy, które odbyły się pod auspicjami kontynentalnej federacji - Eurosaf. Na najwyższym stopniu podium stanęła m.in. załoga miejscowego YKP - Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. W niedziela piętnasta edycja Volvo Gdynia Sailing Days została zakończona. Łącznie, w ciągu 16 dni zaprezentowało się ponad tysiąc uczestników z 28 państw.- To było wspaniałe żeglarskie święto. Tegoroczna edycja Volvo Gdynia Sailing Days, która odbywała się także w czasie Zlotu Żaglowców, sprawiła, poza wielkim sukcesem sportowym, miała także wymiar promocyjny, pokazujący żagle i ich piękno, wyszedł znakomicie. Myślę, że jest to jeden z najlepszych tego typu projektów w Europie. Jest to przedsięwzięcie na miarę marzeń oraz morskich tradycji Gdyni. Jeśli wszystko będzie układało zgodnie z planami, to za dwa lata będziemy mieli drugą marinę, co oznaczać będzie podwojenie miejsc dla żeglarzy - podkreśla Wojciech Szczurek.

Prezydent Gdyni zdradził, że według szacunku magistratu, w dniach od 15 do 18 sierpnia, gdy Volvo Gdynia Sailing Days odbywało się równolegle ze zlotem żaglowców, miasto odwiedziło 1,9 miliona turystów. Wówczas na wodzie w ramach regat rywalizowało także najwięcej uczestników, około 750.

TRZY Z SIEDMIU TYTUŁÓW ŻEGLARSKICH MISTRZÓW POLSKI SENIORÓW ZOSTAŁY W GDYNI

Również na gruncie sportowym impreza przyniosły Polsce wielkie sukcesy. W młodzieżowych mistrzostwach Europy, które przez pięć dni były rozgrywane w Gdyni, biało-czerwoni pokonali takie potęgi żeglarskie jak W.Brytania, Włochy czy Niemcy. W tych regatach uczestniczyło 117 żeglarek i żeglarzy z 7 państw.

- Zarówno, jeśli chodzi o rangę regat, jak i liczbę uczestników wszystko nam tutaj dopisało. Natomiast worek medali, który tutaj zdobyliśmy jako Polska, jest zdecydowanie powyżej tego czego oczekiwaliśmy. Bezwzględnie największe gwiazdy tegorocznej edycji to Ewa Romaniuk i Kasia Goralska, podwójne mistrzynie Europy. Ponadto cała nasza reprezentacja startująca w mistrzostwach Eurosaf zasłużyła na wielkie brawa. Zwycięstwo w Pucharze Narodów to duży wyczyn - ocenia Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wspomniana załoga YKP Gdynia podczas Volvo Gdynia Sailing Days, z dwudniową przerwą żeglowała od 8 do 23 sierpnia. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska w klasie 420 kolejno zdobyły tytuły: międzynarodowych mistrzyń Polski, mistrzyń Europy juniorek oraz młodzieżowych mistrzyń Europy Eurosaf!

GDYŃSKIE ŻEGLARKI MISTRZYNIAMI EUROPY JUNIOREK

W tych ostatnich regatach Polki po pierwszym dniu rywalizacji plasowały się dopiero na 5. miejscu, gdyż nie ukończyły jednego wyścigu. Potem z każdym kolejnym startem awansowały w klasyfikacji, aż w wyścigu medalowym, punktowanym podwójnie wygrały i wydarły złoto Laurze Izzo i Marii Giovannie Ianzillo (Włochy).

- Przed drugim wyścigiem tych regat miałyśmy pecha. Złapał nas szwkał, bom poszedł w wodę, wywróciłyśmy się. Potem miałyśmy jeszcze problem z fałem spinakera, który zaplątał się, a trapez zaczął wypadać nam z masztu. Stwierdziłyśmy, że lepiej odpuścić ten bieg i doprowadzić sprzęt do porządku, aby móc kontynuować regaty niż "rzeźbić coś" z uszkodzonym sprzętem. Mimo że przez to złapałyśmy sporo stratę i w kolejnych startach nie miałyśmy już prawa do żadnego błędu, to żeglowałyśmy później na dużym luzie.

Dla nas najważniejsze tutaj były mistrzostwa Europy, które wygrałyśmy. Bezpośrednio po nich byłyśmy mocno zmęczone, ale przetrzymałyśmy kryzys i od środy ruszyłyśmy już mocno do przodu, z nową energią. Warto było przycisnąć, skoro do końca regat było tak blisko
- relacjonuje Romaniuk.

ROMANIUK I GORALSKA MULTIMEDALISTKAMI VOLVO GDYNIA SAILING DAYS

Do młodzieżowych mistrzostw Europy w każdej z siedmiu konkurencji dany kraj mógł wystawić po dwie załogi, a dodatkowo mógł sięgnąć po dzikie karty, jeśli w któreś ze specjalności chciał zgłosić więcej startujących. Do punktacji drużynowej każdej federacji liczyły się wyniki czterech najlepszych załóg z różnych konkurencji. Za pierwsze miejsce przyznawano 10, za drugi 9, a za dziesiąte jeden punkt.

Polska sięgnęła po Nation's Cup niemal z maksymalnym dorobkiem. Na 40 możliwych do zdobycia punktów wywalczyła 39. Zespołowe zwycięstwo biało-czerwonym przyniosły złote medale, który indywidualnie wywalczyli: Romaniuk i Goralska oraz prowadzący od pierwszego do ostatniego dnia w regatach: Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w RS:X oraz Sebastian Kalafarski (Viking Toruń) na Laserze Radialu. Oni dali drużynie po 10 punktów.

Natomiast 9 punktów dołożyła Magdalena Kwaśna. Żeglarka CHKŻ Chojnice została wicemistrzynią kontynentu w klasie Laser Radial.

Piąty indywidualny medal z polskiej ekipy wywalczyła Zuzanna Czuryło (AZS Poznań), trzecia w żeńskim RS:X.

Sukcesy młodzieży jeszcze bardziej cieszyły sponsora tytularnego Żeglarskich Dni Gdyni, gdyż ta firma w tym roku wspierała przygotowania polskich żeglarzy do mistrzostw świata ISAF oraz mistrzostw Europy Eurosaf. W Volvo Youth Sailing Team Poland znajdowali się m.in.: Romaniuk, Goralska, Kwaśna, Czuryło i Furmański.

- Po raz trzeci z rzędu mamy przyjemność uczestniczyć w największej imprezie żeglarskiej w Polsce, jaka są Volvo Gdynia Sailing Days. Jak duża to jest impreza świadczy choćby fakt, że będąc w Szwecji, przekonałem się, że tam doskonale wiedzą, że tego typu regaty odbywają się w naszym kraju. Volvo jako marka niezwykle dobrze kojarzy się z żeglarstwem. Pierwszym powodem są oczywiście nasze skandynawskie korzenia. Drugą przyczyną jest to, że nasza spółka siostra - Volvo Penta - produkuje silniki motorowe do łodzi i statków. A trzeci faktem, który przemawia za naszym zaangażowaniem w zeglarstwo jest to, że Volvo organizuje regaty dookoła świata - Volvo Ocean Race. W tym roku rozpoczną się one na początku października w Alicante. To impreza jest tak wysoko w postrzeganiu wydarzeń sportowych, że konkurować z nią mogą jedynie igrzyska olimpijskie oraz Puchar Ameryki - podkreśla Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Auto Polska.

MEDALIŚCI MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW EUROPY EUROSAF ORAZ MIEJSCA REPREZENTANTÓW POLSKI
KLASA 420 po dwunastu wyścigach
KOBIETY

1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 31 punktów
2. Laura Izzo/Maria Giovanna Ianzillo (Włochy) 41
3. Maria Vittoria Marchesini/Alice Linussi (Włochy) 47
======================================================
9. Agata Błażewska/Katarzyna Trautman (Polska) 91
10. Agnieszka Łapińska/Hanna Siwek (Polska) 92

MĘŻCZYŹNI
1. James Clemetson/Daniel Whiteley (W.Brytania) 29 punktów
2. Matteo Pinchrle/Ludovico Basharzad (Włochy) 33
3. Mattia Panigoni/Riccardo Mirra (Włochy) 38
=============================================
4. Tomasz Wawerek/Antoni Banaś (Polska) 56
7. Grzegorz Olko/Stanisław Rymkiewicz (Polska) 75
10. Jan Błaszczyszyn/Szymon Nowosielski (Polska) 95

LASER RADIAL po dwunastu wyścigach
KOBIETY

1. Hannah Anderssohn (Niemcy) 33 punkty
2. Magdalena Kwaśna (Polska) 39
3. Clementine Thompson (W.Brytania) 41
======================================
7. Agnieszka Dubiela (Polska) 70

MĘŻCZYŹNI
1. Sebastian Kalafarski (Polska) 38 punktów
2. Gianmarco Palnchestainer (Włochy) 40
3. Ivan Krivobokov (Rosja) 46
=============================
7. Adrian Raczkowski (Polska) 70
9. Jakub Rodzewicz (Polska) 87
11. Maksymilian Jabłecki (Polska) 104

RS:X po trzynastu wyścigach
KOBIETY

1. Emma Wilson (W.Brytania) 27 punktów
2. Elena Vacca (Włochy) 33
3. Zuzanna Czuryło (Polska) 46
==============================
5. Patrycja Lis (Polska) 69
10. Oliwia Caspari (Polska) 116

MĘŻCZYŹNI
1. Radosław Furmański (Polska) 32 punkty
2. Evgeny Ayvazyan (Rosja) 36
3. Michele Cittadini (Włochy) 62
4. Maciej Kluszczyński (Polska) 64
==================================
8. Mateusz Grochowski (Polska) 107
11. Marcel Jagniewski (Polska) 110

29ER po szesnastu wyścigach
1. Daniel Blight/Rowan Edwards (W.Brytania) 39 punktów
2. Tomas Mathisen/Mads Mathisen (Norwegia) 46
3. Mimi El-Khazindar/Emma Loveridge (W.Brytania) 49
===================================================
5. Martyna Mika/Wojciech Pętlak (Polska) 86
6. Aleksandra Melzacka/Kajetan Jabłoński (Polska) 89
10. Jan Marciniak/Łukasz Wilk (Polska) 142
12. Michał Sawicki/Mikołaj Jaworski (Polska) 160

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA NATION'S CUP
1. POLSKA 39 punktów
2. Wielka Brytania 38
3. Włochy 36
4. Niemcy i Rosja po 27
5. Norwegia 15
6. Finlandia 7


Ostatnimi triumfatorami Volvo Gdynia Sailing Days zostali Marcin Badzio oraz Dariusz Grzegorzek i Michał Kraskowski (wszyscy Navigo Sopot).

Kluczowa dla wyników w Pucharze A-Class okazała się sobota, gdy w każdej z dwóch konkurencji odbyło się po cztery wyścigi. W niedzielę przyszły kłopoty z wiatrem. Podmuchy były tak słabe, że mimo kilku godzin spędzonych na wodzie, udało się rozegrać tylko po jednym starcie.

MEDALIŚCI PUCHARU A-CLASS
A-Class
1. Marcin Badzio 6 punktów
2. Tymoteusz Bendyk 10
3. Marcin Kamiński 16

Open
1. Dariusz Grzegorzek/Michał Kraskowski 4
2. Tomasz Piernicki/Paweł Solecki 10
3. Łukasz Wroczyński/Rafał Schleifer 10

Łodki z klasy Optimist

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Salma Mede, YKP Gdynia

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Łodki z klasy Optimist

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa Optimist

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Zuzanna Zasada

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Iwo Reński, UKS Navigo

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Filip Kurczewski

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Jan Pasiuk

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Jacht Energa

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Jacht Energa i łódki z klasy Optimist

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Bruno Muller

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Yahel Wallach, Stav Brokman oraz Ana Kyselova i Anastasiya Krasko

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Frederike Loewe i Anna Markfort

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Matthes Waack i Mattias Rummel

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 470

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Gergely Bihary i Daniel Bihary

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Malte Winkel i Matti Cipra

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klada Dinghy

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Adrija Vilkauskaite

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Magdalena Czerniawska

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Kamila Jasiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Wojciech Zemke

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Wojciech Zemke

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Start klasy Laser

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Start klasy Laser

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Jakub Rodzewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Bartosz Piotrowski

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Tomasz Malewski, Paweł Kopczyński, Wojciech Polikawski, Waszkiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Piotr Kotwicki, P. Zawistowski, F. Paprocki i M. Wilewski

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Michał Korneszczuk, Jacek Przybylak, Jarek Wróblewski, Mateusz Błażejak

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Paweł Tarnowski, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski i Łukasz Kiwer

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Aleksandra Melzacka i Kajetan Jabłoński

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Tobiasz Zajączkowski, Piotr Wawrzewski, Przemysław Piekałkiewicz

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 29er

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 29er

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Aleksandra Melzacka i Kajetan Jabłoński

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 420

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Matteo Pincherle i Ludvico Basharzad

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Hippolyte Machetti i Sidoine Dantes

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Adrian Dominguez i Calixto Abalo

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Amri Sela i Isaak Dolev

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Elias Aretz i Helenio Hoyos

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 420

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 420

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Hippolyte Machetti i Sidoine Dantes

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 420

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Klasa 420

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Widok z Mariny małych jachtów uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days w dniu 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała

Widok z Mariny małych jachtów uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days w dniu 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała

Małe Jachty uczestników do lat 13 Volvo Gdynia Sailing Days czyli grupy B Pucharu Trenerów

fot. Dominik Dłubała

Start grupy B Pucharu Trenerów czyli uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days - 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała

Start grupy B Pucharu Trenerów czyli uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days - 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała

Start grupy B Pucharu Trenerów czyli uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days - 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała

Start grupy B Pucharu Trenerów czyli uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days - 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała

Start grupy B Pucharu Trenerów czyli uczestników do lat 13 na Volvo Gdynia Sailing Days - 15.08.2014

fot. Dominik Dłubała