Stoczniowiec Gdańsk świętuje 75-lecie. Gdzie jeszcze na mecz piłkarzy w weekend?

24 września 2020, 12:00
Rafał Sumowski

SKS Stoczniowiec

Sześć trójmiejskich drużyn piłkarskich z Trójmiasta awansowało do 4. rundy Pucharu Polski na Pomorzu zaplanowanej na 7 października. W weekend nasi reprezentanci w niższych klasach rozgrywkowych rozegrają spotkania ligowe. Grający w A klasie Stoczniowiec Gdańsk 26 września o godz. 12 podejmie przy ul. Marynarki Polskiej Amator Kiełpino a dzień później na tym obiekcie odbędzie się festyn z okazji 75-lecia Stoczniowca. W towarzyskim meczu o godz. 13:50 zagrają m.in. Radosław Michalski i Tomasz Wałdoch. Wstęp wolny.Sześć z jedenastu trójmiejskich drużyn biorących udział w 3. rundzie Pucharu Polski na Pomorzu awansowało dalej. Najefektowniej zrobił to Jaguar Gdańsk. Podopieczni Marka Szutowicza, którzy bronią trofeum z poprzedniego sezonu, rozbili na wyjeździe GLKS Różyny 8:1 a hat-trickiem popisał się Kamil Mariański.

Puchar Polski na Pomorzu - zapowiedź 3. rundyDerbowe pojedynki solidarnie po 4:1 wygrały rezerwy Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Arka pokonała zespół juniorów Gedanii, a Lechia ograła Ogniwo Sopot eliminując ich z dalszej rywalizacji. Awans uzyskały ponadto Nadmorska Liga Szóstek, która rozbiła 7:1 Start Mrzezino i Gedania, która ograła Stynę Godziszewo 5:2. Dalej przeszła również Sopocka Akademia Piłkarska - po wygranej 3:1 z rezerwami Czarnych Pruszcz Gdański.

Z dalszej rywalizacji poza juniorami Gedanii i Ogniwem, odpadły: KP Gdynia, który uległ u siebie GOSRiT Luzino 0:1, rezerwy Gedanio (2:3 z GKS Kowale) a także Pomorzanin Gdynia przegrał jak gospodarz z Zenitem Łęczyce 1:3. Kolejną rundę zaplanowano na 7 października.

Obecnie rywalizacja na Pomorzu toczy się w trzech okręgach: gdańskim, malborskim i słupskim. 8 drużyn z naszego okręgu oraz po 4 z dwóch pozostałych zagrają na szczeblu wojewódzkim od 6. rundy. Zwycięzca wojewódzkich rozgrywek zdobędzie prawo gry na szczeblu ogólnopolskim w edycji Pucharu Polski 2021/22 oraz 40 tys. zł. Drużyna, która przegra w finale otrzyma z kolei 10 tys. zł.

3. runda Pucharu Polski na Pomorzu - pozostałe wyniki:
Orzeł Trąbki Wielkie - Sokół Zblewo 1:0, Wda II Lipusz - KS Skorzewo 0:2, GKS Bobowo - Kolejarz Chojnice 3:2, Orzeł Subkowy - Tęcza Brusy 7:3, WKS Lignowy Szlacheckie - Gwiazda Karsin 0:11, Wierzyca Stara Kiszewa - Wierzyca Pelplin 0:3, Beniaminek 03 Starogard Gdański - Borowiak Czersk 9:0, Chojniczanka II Chojnice - Wda Lipusz 3:1, Osiczanka Osice - GTS Goszyn 1:2 po dogrywce, Lider Dębogórze - Amator Kiełpino 0:6, GKS Sierakowice - Sporting Leźno 5:0, Orkan Rumia - Wisła Tczew 3:2, GKS Kolbudy - Radunia II Stężyca 1:0, Wietcisa Skarszewy - Kaszubia Kościerzyna 1:0, Sztorm Kosakowo - MKS Władysławowo 1:5, Stolem Gniewino - Cartusia Kartuzy 3:4, Zatoka 95 Puck - Błyskawica Reda-Rekowo Dolne 24 września, godz. 17


Z rywalizacji już wcześniej odpadł Stoczniowiec Gdańsk. Zespół występujący w A klasie w sobotę 26 września o godz. 12 w ramach ligowych rozgrywek podejmie Amatora Kiełpino na boisku przy ul. Marynarki Polskiej 177. Dzień później, 27 września na tym obiekcie odbędzie się Festyn z okazji 75. rocznicy powstania klubu.

Polonia Gdańsk wraca do nazwy Stoczniowiec. Chce wydzierżawić stadion na 40 latPrzypomnijmy, że w tym roku klub występujący wcześniej jako Polonia Gdańsk wrócił do historycznej nazwy i herby Stoczniowca. Gdańscy piłkarze występowali pod tym szyldem w latach 1970-92 po połączeniu ZKS Polonii z RKS Stocznią Północną. W tym czasie zaliczyli m.in. siedem sezonów z rzędu na zapleczu ekstraklasy, najwyżej kończąc na trzecim miejscu. W 1992 roku wrócono do nazwy Polonia, ale klub nie zdołał nawiązać do poprzednich wyników.

Głównym punktem obchodów 75-lecia będzie mecz Gwiazd z udziałem przyjaciół oraz byłych zawodników gdańskiego klubu. Udział zapowiedzieli m.in. prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski, były gracz Schalke 04 Gelsenkirchen i reprezentacji Polski Tomasz Wałdoch, trener reprezentacji Polski rugby kobiet Janusz Urbanowicz (wszyscy trzej grali w Stoczniowcu), wioślarski mistrz olimpijski a obecnie dyrektora Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu. Adam Korol czy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, który w barwach Stoczniowca trenował boks. Kontuzja z udziału wyeliminowała natomiast pięściarskiego mistrza Dariusza Michalczewskiego.

- To dla nas ważny jubileusz. Chcemy oddać cześć wszystkim zawodnikom i trenerom związanym z historią naszego klubu. Cieszę się, że w tym trudnym czasie udało nam się znaleźć partnerów, którzy wsparli organizację festynu. Moim życzeniem na 75-lecie Stoczniowca jest abyśmy zrealizowali nasze marzenia o nowym obiekcie. W jego skład maja wejść dwa pełnowymiarowe boiska, kompleks szatniowo-sanitarny i przedszkole oraz sala dla bokserów. Chcemy aby pięściarze również znaleźli swoje miejsce, bo zawsze byli przy Stoczniowcu i tu jest ich miejsce. Inwestycja pochłonie przynajmniej kilkanaście milionów zł, ale mamy partnera, który pomoże sfinansować część prac. Staramy się też o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki - mówi prezes gdańskiego klubu Łukasz Jeżewski.

Benefis Tomasza Wałdocha. Wygrana Schalke, emocje do ostatnich sekundJubileuszowy mecz poprzedzi turniej piłkarski dla dzieci z rocznika 2009 im. Romana Kocura. Połączony będzie z konkursami i loterią fantową. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, organizatorzy mają pilnować zachowania wszelkich procedur sanitarnych związanych z pandemią.

Na okoliczność rocznicy powstał też nowy hymn piłkarskiego Stoczniowca. Jego autorem jest Kamil Stanek znany szerszej publiczności jako Silver.

Hymn SKS Stoczniowiec Gdańsk na 75-lecie - odsłuch

NAJBLIŻSZE MECZE Z TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW NIŻSZYCH KLAS ROZGRYWKOWYCH ORAZ CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

Centralna Liga Juniorów
ARKA GDYNIA - Zagłębie Lublin, sobota, godz. 12, ul. Górskiego 10
LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin, niedziela, godz. 12, w Sopocie, ul. Jana z Kolna 18
TERMINARZ I TABELA CLJ

Centralna Liga Juniorów U-17, grupa B
ARKA GDYNIA - FASE Szczecin, sobota, godz. 10, ul. Górskiego 10
AP Reissa Poznań - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 14
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

III Liga
BAŁTYK GDYNIA - Górnik Konin, sobota, 26 września, godz. 19:30, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
GEDANIA - Sokół Zblewo, sobota, godz. 11, al. Hallera 201
Powiśle Dzierzgoń - JAGUAR GDAŃSK, sobota, godz. 16
LECHIA II GDAŃSK - GKS Kowale, niedziela, godz. 15, w Kolbudach
ARKA II GDYNIA pauzuje
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
Orlęta Reda - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, sobota, godz. 16
BAŁTYK II GDYNIA - Błyskawica Reda Rekowo, niedziela, godz. 16, ul. Górskiego 10
OGNIWO SOPOT - Orzeł Trąbi Wielkie, niedziela, godz. 17., ul. 23 Marca 95
KAMIONKA SOPOT - Czarni Pruszcz Gdańsk, niedziela, godz. 17, ul. Jana z Kolna 18
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
Sokół Bożepole Wielkie - POMORZANIN ERRA GDYNIA, sobota, godz. 15
Dragon Bojano - AS POMORZE, niedziela, godz. 11
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - Amator Kiełpino, sobota, godz. 12, ul. Marynarki Polskiej 177
GEDANIA II - GTS Rotmanka, sobota, godz. 14:30, al. Hallera 201
PORTOWIEC GDAŃSK - Gryf Goręczyno, sobota, godz. 14, ul. Wyzwolenia 8
Orzeł Straszyn - JAGUAR II GDAŃSK, niedziela, godz. 11
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPA I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPA II

B Klasa
Huragan Smolno - KP GDYNIA, sobota, godz. 1630
Lider Dębogórze - AP KP GDYNIA, sobota, godz. 11
UKS KLUKOWO - GTS Rokitnica, niedziela, godz. 12, ul Radarowa 26
MORENA GDAŃSK - POMERANIA GDAŃSK, niedziela, godz. 11, ul. Hallera 201
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPA I
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPA II