Arka wygrała mecz w kw. Ligi Europy!

27 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Zobacz jak Rafał Siemaszko po dośrodkowaniu z wolnego Michała Nalepy dał wygraną Arce 3:2

Piłkarze Arki Gdynia wygrali u siebie pierwszy mecz 3. rundy kwalifikacji Ligi Europy z FC Midtjylland 3:2 (2:2). Dwa gole przed przerwą zdobył Marcus, a tego zwycięskiego, już w doliczonym czasie gry strzelił Rafał Siemaszko. Padł rekord frekwencji w 6,5-letniej historii Stadionu Miejskiego. Na trybunach zgromadziło się ponad 14 tysięcy kibiców. Rewanż odbędzie się w Danii 3 sierpnia. By żółto-niebiescy awansowali, muszą co najmniej zremisować bądź przegrać jedną bramką, ale licząc od wyników 3:4, 4:5 itd. Gdyby ulegli 2:3, byłaby dogrywka, a potem ewentualnie karne. Każde inne rozstrzygnięcia dalszą grą na europejskiej arenie premiować będzie rywali.

FC Midtjylland FC Midtjylland
1 Steinbors - 2 Socha, 3 Sobieraj, 29 Marcjanik, 23 Warcholak - 4 Sołdecki, 17 Marciniak - 8 Marcus, 21 Sambea, 13 Piesio - 24 Kun
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Jorgji oraz Doda, Tartara (Albania)
Widzów: 14 037
1 J.Hansen - 43 Nissen, 2 K.Hansen, 6 Halsti, 5 Dal Hende - 3 Sparv - 88 Wikheim, 7 Poulsen, 9 Drachmann, 36 Hassan - 33 Onuachu
  • 57' 24 Kun Zmiany 11 Siemaszko
  • 70' 8 Marcus Zmiany 7 Zarandia
  • 84' 21 Sambea Zmiany 14 Nalepa
  • 72' 9 Drachmann Zmiany 14 Kroon
  • 79' 88 Wikheim Zmiany 11 Borring
  • 90' 33 Onuachu Zmiany 19 Soerloth
  • 31' Marcus
  • 39' Marcus karny
  • 90+2 Siemaszko
  • 33' Hassan
  • 36' Dal Hende
  • 52' Piesio
  • 90+2 Marcus

ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW Z MECZU ARKA - MIDTJYLLAND

Tak Marcus wyrównał na 2:2

Oprawa kibiców Arki Gdynia: race i fajerwerki

Jak to było w 1979 roku w debiucie na międzynarodowej arenie. Wspominają: Janusz Kupcewicz, Tomasz Korynt i Czesław Boguszewicz. Wówczas Arce nie pozwolił awansować m.in. arbiter z Cypru, który w rewanżu uznał dwa nieprawidłowe gole!

PRZECZYTAJ JAK PIŁKARZE I TRENER ARKI SPRZED 38 LAT WSPOMINAJĄ DEBIUT W EUROPEJSKICH PUCHARACH
w Gdyni czuć atmosferę wielkiego święta. Na głównych ulicach pojawiły się flagi w barwach klubu
na stadionie ma być komplet. Kibicom udostępniono 14 825 miejsc, w tym 742 dla gości. Jeśli są jeszcze jakieś wejściówki to trzeba ich szukać w kasie nr 2 od ul. Stryjskiej. Natomiast zaproszenia do odebrania w klasie nr 4
ani kibicom w przybyciu na mecz, ani piłkarzom w grze ma nie przeszkodzić deszcz, który w Gdyni pada praktycznie nieprzerwanie od blisko 40 godzin.
Midtjylland o prawo gry z Arką musiał pokonać dwóch rywali. Z ekipami z Irlandii i Węgier odniósł komplet zwycięstw przy bilansie bramkowym 17:5.

POZNAJ BLIŻEJ FC MIDTJYLLAND
Gdynianie rozpoczynają rywalizację od 3. rundy. To nagroda za zdobycie Pucharu Polski
Ekipa duńskiego Midtjylland przybyła do Gdyni w środę. Jej bazą jest hotel "Nadmorski". Szkoleniowiec gości ostrożnie mówił o szansach, doceniał Arkę

TRENER MIDTJYLLAND POCHLEBNIE O ARCE. TO SZACUNEK CZY KURTUAZJA?
Trener Ojrzyński docenia klasę FC Midtjylland, ale jednocześnie zapowiada o sprawienie przez swoich podopiecznych kolejnej niespodzianki w skali mega

JESTEŚMY KOPCIUSZKIEM, KTÓRY GRA O MEGA NIESPODZIANKĘ
piłkarze Arki także widzą możliwość podjęcia wyrównanej walki
O tym, że Arka w tym sezonie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa już po zdobyciu Superpucharu Polski był przekonany kapitan Arki

KRZYSZTOF SOBIERAJ: AŻ SIĘ BOJĘ, CO JESZCZE MOŻEMY OSIĄGNĄĆ. WYWIAD Z OBROŃCĄ ARKI
Oba kluby nie wykorzystały przysługującego im limitu. Zamiast 25, zgłosiły do Ligi Europy po 23 piłkarzy. Arce udało się potwierdzić ostatni nabytek - Białorusina Kriwieca

SPRAWDŹ, JAKICH PIŁKARZY ZGŁOSIŁY OBA KLUBY

na 35 minut przed meczem piłkarze Arki pojawili się na rozgrzewce. Z trybun skandowanie: "Arka Gdynia", a następnie "Tylko zwycięstwo"
na pół godziny przed meczem stadion jeszcze nie jest w pełni wypełniony. Bardzo dużo osób jeszcze przy furtach wejściowych
trener Ojrzyński zapowiadał niespodzianki i zapewne jedną z nich jest skład. Jak grać na pozycji napastnika przypomni sobie Marcus (ARKA Gdynia). Ponadto wzmocniony środek drugiej linii maksymalną liczbą graczy defensywnych. W "11" zaczyna Sołdecki (ARKA Gdynia), a Sambea (ARKA Gdynia), który ostatnio wprawiał się na pozycji 6, tym razem ustawiony za napastnikiem
ławka rezerwowych Arki: 80 Pilarz, 33 Zbozień, 7 Zarandia, 9 Jurado, 11 Siemaszko, 14 Nalepa, 26 Danch
FC Midtjlland wystawił tę samą "11", która grała w Danii w rewanżowym meczu 2. rundy z Ferencvarosem Budapeszt, wygranym 3:1. Gole strzelili wówczas: Wikheim (FC Midtjylland), Nissen (FC Midtjylland) oraz wprowadzony po przerwie Soerloth
rezerwowi gości: 31 Falkesgaard, 4 Korcsmar, 11 Borring, 14 Kroon, 19 Soerloth, 28 Roemer, 70 Novak
na trybunach część piłkarzy z 1979 roku, gdy Arka grała z Beroe. Spiker imiennie wita Tomasza Korynta, strzelca dwóch goli, w wygranym wówczas meczu w Gdyni 3:2
w sektorze gości tylko kilkunastu kibiców. Rozwiesili flagę narodową. Potwierdziło się, że Duńczycy nie zebrali grupy zorganizowanej i nie wypełnią limitu blisko 750 miejsc, które dla nich zarezerwowano
w wielu miejscach trybun połyskują folie w kolorach żółtym i niebieskim. Na sektorze "Górka" gotowa to wciągnięcia sektorówka w kształcie koszulki
"Pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko" - z trybun
piłkarze na prezentacji. Arka żółte koszulki i getry, niebieskie spodenki. Goście czerwone stroje
oprawa kibiców. Są race wzdłuż boiska i za jedną z bramek. Także żółte i niebieskie połyskujące folie. Natomiast zza stadionu wystrzeliwane są fajerwerki
sędzia czeka z rozpoczęciem meczu aż rozejdzie się dym spowodowany pirotechniką
1'
od środka rozpoczęła Arka
1'
stale pada
1'
pierwszy atak rywali zakończony zagraniem poza bramkę Hassana (FC Midtjylland)
2'
"Do boju masz. Zwycięstwo czeka nas" - skandowanie z trybun
4'
na spalonym Onuachu (FC Midtjylland)
6'
Szale w górę i śpiew: "Arka to jest potęga..."
6'
zbyt krótkie dośrodkowanie z wolnego Marcusa (ARKA Gdynia)
6'
po wolnym Arki dobra asekuracja Sambei (ARKA Gdynia), który z własnej połowy zagrał piłkę do Steinborsa (ARKA Gdynia). Gdyby nie on, Onuachu (FC Midtjylland) poszedłby sam na sam z bramkarzem
7'
dynamiczny rajd Kuna, ale za długo prowadził piłkę zamiast uderzać. Ostatecznie stracił futbolówkę
8'
to Kun (ARKA Gdynia) na razie najczęściej na środku ataku. Marcus (ARKA Gdynia) ustawiony jednak z prawej strony pomocy
9'
Piesio (ARKA Gdynia) zabrał piłkę Nissenowi (FC Midtjylland) i popędził na bramkę. Szkoda, że strzelił niecelnie
10'
agresywny pressing Arki w środkowej strefie boiska na razie przynosi efekty
10'
na spalonym Socha (ARKA Gdynia)
11'
stroboskopy na sektorze "Górka". Kolejna oprawa kibiców
11'
spiker apeluje, by nie używać pirotechniki
15'
róg dla gości zdobył Nissen
16'
niecelnie główkował Onuachu (FC Midtjylland) po dośrodkowaniu z rogu Poulsena (FC Midtjylland)
19'
Marcus (ARKA Gdynia) wybił piłkę głową po wrzucie z autu K.Hansena (FC Midtjylland) w pole karne
21'
Piesio (ARKA Gdynia) wybił piłkę na róg
21'
kolejne racowisko w sektorze "Górka". Stewardzi wbiegają na boisko, by pozbierać korki z rac, które spadły na murawę
22'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Poulsena (FC Midtjylland)
24'
dwa rogi z rzędu Arki
25'
zamieszanie w polu bramkowym gości. J.Hansen (FC Midtjylland) zdołał wybić piłkę znad głowy Sobieraja, a próba dośrodkowania Piesio (ARKA Gdynia) już nieudana
25'
atak Arki ale bez strzału, choć piłka została wprowadzone w pole karne
26'
Sektorówka na sektorze "Górka"
27'
róg dla gości
27'
dobra interwencja Steinborsa (ARKA Gdynia) po kornerze gości
29'
"Arkowcy gol"
30'
na razie dzielna postawa Arki. Nie widać, która drużyna regularnie gra w europejskich pucharach, a która wróciła do nich po 38 latach
30'
z obu stron brakuje wykończenia sytuacji podbramkowych, mocnych, celnych strzałów
31'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcus. Kapitalny strzał sprzed pola karnego. Przełożył sobie piłkę z nogi na nogę i uderzył prawą nad bramkarzem w górny, lewy róg jego bramki
31'
"Arka gol" - z trybun
33'
[1:1] FC Midtjylland STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Hassan. Szybki atak gości. Wikheim wbiegł w pole karne, nie dał zabrać sobie piłki ani Sosze, ani Marcjanikowi i wyłożył ją Hassanowi. Nie pomógł wślizg pod nogi rywala Sobieraja. Popisał on się dobrym zwodem i mocnym strzałem do siatki
36'
36'
[1:2] FC Midtjylland STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Dal Hende. Obrońca gości celnie główkuje z 4. metra po dośrodkowaniu z rogu Poulsena
38'
karny dla Arki. Bramkarz sfaulował strzelającego głową Kuna
38'
Kun (ARKA Gdynia) wymaga pomocy medycznej, bo bramkarz wpadł na niego z całym impetem
39'
[2:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcus z karnego. Pewny strzał w okienko bramki. Posłał piłkę niemal w to samo miejsce, co przy pierwszym golu
40'
41'
Onuachu (FC Midtjylland) w walce o górną piłkę faulował Steinborsa (ARKA Gdynia)
45'
2 minuty doliczone do drugiej połowy
45+1
Steinbors (ARKA Gdynia) złapał piłkę po główce Onuachu (FC Midtjylland)
45+2
"Walczyć Arka" - z trybun
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA REMISUJE 2:2
oklaski żegnają piłkarzy schodzących do szatni
Nie mamy jeszcze oficjalnych danych odnośnie frekwencji, ale ci którzy przyszli na stadion na pewno nie żałują, mimo padającego deszczu. Arka zgodnie z tym co zapowiadała, podjęła walkę z bardziej ogranym w europejskich pucharach rywalem.
Wszystko co najciekawsze wydarzyło się między 31. a 39. minutą. Oba gole dla gospodarzy strzelił Marcus (ARKA Gdynia), który ma już na koncie 49. bramek w dziejach Arki.
46'
drugą połowę rozpoczął Midtjylland. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
"Areczko, jesteśmy z wami" - skandują kibice
48'
początek drugiej połowy podobny do początku meczu. Arka na własnej połowie czeka na rywala
49'
Oficjalna frekwencja 14 037 kibiców
49'
to rekord frekwencji w 6,5-letniej historii Stadionu Miejskiego. Wynik z 30 października 2016 roku i derbów Arka - Lechia poprawiony o 8 osób
50'
bliski gola Socha (ARKA Gdynia). Piłkę po jego strzale po "długim rogu" odbił bramkarz
51'
teraz już niecelny strzał Sochy (ARKA Gdynia), ale miał znacznie dalej do bramki niż przed chwilą. Strzelał sprzed pola karnego
52'
Żółtą kartką został ukarany Piesio (ARKA Gdynia) po faulu taktycznym, który przerwał kontrę rywali
53'
niesamowicie rozegrany wolny przez duńską drużynę. Był to piłkarski bilard. Piłka szybko krążyła między nogami kilku piłkarzy. Strzał Dal Hende (FC Midtjylland) tuż przed linią bramkową trafił w nogi jego kolegi
55'
Trwają ataki gości. Dobra interwencja Steinborsa (ARKA Gdynia)
55'
rozgrzewa się Siemaszko
57'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kun, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
57'
trener Ojrzyński daje sygnał, że nie zamierza jedynie bronić wyniku. Wprowadził typowego napastnika w miejsce skrzydłowego, który grał dziś w ataku
58'
"Gdyńska Arka" - śpiewy z trybun
58'
niecelny strzał Hassana (FC Midtjylland)
61'
poprzeczka uratowała Arkę po strzale Nissena
62'
teraz Nissen (FC Midtjylland) dośrodkował, a Onuachu (FC Midtjylland) niewiele zabrakło, aby doskoczyć do piłki
64'
coraz większa przewaga Midtjylland
65'
spiker przypomina, że to Liga Europy, gdyż wulgarnie skandowano pod adresem sąsiedniego klubu z Trójmiasta
66'
"Trójmiasto jest nasz..." - z trybun
68'
Kontra gospodarzy. Marcus (ARKA Gdynia) dośrodkował z prawego skrzydła. Do strzału doszedł Socha (ARKA Gdynia), ale z kilku metrów uderzył nad poprzeczką
69'
dobra interwencja Sobieraja (ARKA Gdynia), który przerwał kontrę Hassana (FC Midtjylland)
70'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Marcus, w jego miejsce wchodzi Zarandia.
70'
oklaski żegnają strzelca obu goli dla Arki Marcusa (ARKA Gdynia). Jest też skandowanie "Dziękujemy"
72'
FC Midtjylland przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Drachmann, w jego miejsce wchodzi Kroon.
72'
goście zwiększają siłę uderzeniową. Kroon (FC Midtjylland) strzelił w kwalifikacjach Ligi Europy w tym sezonie 2 gole
74'
Siemaszko (ARKA Gdynia) faulowany 4 metry od pola karnego
74'
75'
strzał Warcholaka (ARKA Gdynia) z wolnego celny, ale lekki i w środek bramki. Bramkarz nie mógł się pomylić przy tej interwencji
79'
FC Midtjylland przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Wikheim, w jego miejsce wchodzi Borring.
79'
80'
bez zagrożenia tym razem po wrzutce z wolnego Poulsena (FC Midtjylland)
81'
"Meksykańska fala" przetacza się przez trybuny
82'
Zarandia (ARKA Gdynia) stracił piłkę w polu karnym
82'
rozgrzewa się Nalepa
83'
Zarandia (ARKA Gdynia) faulowany. Wolny dla Arki z wysokości pola karnego
84'
po dośrodkowaniu z wolnego Sambei (ARKA Gdynia) próbował do główki dojść Marciniak (ARKA Gdynia), ale wyżej wyskoczył bramkarz
84'
ARKA Gdynia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Sambea, w jego miejsce wchodzi Nalepa.
85'
86'
kłopoty z wybiciem piłki z "16" po dośrodkowaniu z rogu Poulsena (FC Midtjylland). W końcu udało się wykopnąć piłkę w aut
88'
88'
część kibiców śpiewa i klaszcze na stojąco
89'
przyda się doping, bo atakują goście
90'
FC Midtjylland przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Onuachu, w jego miejsce wchodzi Soerloth.
90'
zmiana na urwanie czasu, bo Onuachu (FC Midtjylland) nie spieszył się z zejściem z boiska
90'
3 minuty doliczone
90+1
po dośrodkowaniu z rogu Nalepy (ARKA Gdynia) do strzału głową nie doszedł Marciniak (ARKA Gdynia)
90+2
jeszcze wolny dla Arki
90+2
[3:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Siemaszko. Rafał strzelił głową po dośrodkowaniu z wolnego Nalepy
90+2
Żółtą kartką został ukarany Marcus (ARKA Gdynia), który z ławki rezerwowych wbiegł na boisko
90+3
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA 3:2!
trwa radość piłkarzy z kibicami
w drugiej połowie optyczną przewagę mieli goście, ale to Arka cieszy się ze zwycięstwa. Po raz kolejny bohaterem gdynian jest Siemaszko (ARKA Gdynia), który strzelił zwycięską bramką. Doszło zatem do powtórki sprzed 38 lat, gdy Arka w debiucie w europejskich pucharach pokonała u siebie Beroe Stara Zagora 3:2. Oby tylko lepiej poszło żółto-niebieskich w rewanżu. Wówczas przegrali w Bułgarii 0:2. W Danii o awans do 4. rundy kwalifikacji zagrają 3 sierpnia. Początek o godzinie 20:30.