Historyczne zwycięstwo Arki. W Gdyni po blisko 40 latach ograła Legię Warszawa

Jacek Główczyński
31 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Piłkarze Arki Gdynia pokonali aktualnego mistrza Polski - Legię Warszawa 1:0 (1:0). Zwycięskiego gola z rzutu wolnego strzelił Andrij Bogdanow. Na trybunach zasiadło blisko 12 tysięcy kibiców. Dla żółto-niebieskich to pierwsza wygrana u siebie nad tym klubem od blisko 40 lat. Trzy punkty otwierają podopiecznym Leszka Ojrzyńskiego drogę do walki o awans do grupy mistrzowskiej w ostatniej kolejce, gdy za tydzień zagrają w Gdańsku derby Trójmiasta z Lechią.

Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

Legia Warszawa Legia Warszawa
1 Steinbors - 33 Zbozień, 29 Marcjanik, 28 Helstrup, 29 Marciniak - 10 Szwoch, 90 Bogdanow, 14 Nalepa, 13 Piesio - 22 Jankowski - 11 Siemaszko
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Musiał (Kraków) oraz Mucha, Ślusarski
Widzów: 11 762
1 Malarz - 20 Vesović, 2 Pazdan, 44 Remy, 55 Jędrzejczyk - 7 Antolić, 6 Philipps, 26 Cafu - 22 Hamalainen, 32 Radović, 8 Pasquato
  • 65' 28 Helstrup Zmiany 4 Sołdecki
  • 69' 11 Siemaszko Zmiany 16 Esqueda
  • 82' 22 Jankowski Zmiany 7 Zarandia
Zmiany Zmiany
  • 35' 32 Radović Zmiany 9 Eduardo
  • 46' 26 Cafu Zmiany 14 Hlousek
  • 73' 8 Pasquato Zmiany 53 Szymański
  • 34' Bogdanow
Bramki Bramki
  • 17' Siemaszko
  • 38' Marciniak
  • 78' Marcjanik
  • 90+3 Esqueda
Kartki Kartki
  • 33' Cafu
  • 79' Hlousek

ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW Z MECZU ARKA GDYNIA - LEGIA WARSZAWA

Andrij Bogdanow (pierwszy z prawej) po strzeleniu zwycięskiego gola dla Arki Gdynia. Z gratulacjami biegną: Adam Marciniak (nr 17) i Frederik Helstrup (28). Andrij Bogdanow (pierwszy z prawej) po strzeleniu zwycięskiego gola dla Arki Gdynia. Z gratulacjami biegną: Adam Marciniak (nr 17) i Frederik Helstrup (28).

- Po pierwsze chcemy wygrać, a po drugie pokazać, że potrafimy grać ofensywnie - zapowiadał trener Ojrzyński. Efekt - w "11" na Legię jest dwóch napastników

PRZECZYTAJ, CO JESZCZE MÓWIŁ TRENER OJRZYŃSKI PRZED MECZEM Z LEGIĄ

ważny mecz dla Szwocha (ARKA Gdynia), który jest formalnie jeszcze piłkarzem Legii, choć wie, że do warszawy już nie wróci

MATEUSZ SZWOCH: DO LEGII NIE WRACAM. SPRAWDŹ, CO JESZCZE POWIEDZIAŁ POMOCNIK, KTÓRY W ARCE GDYNIA GRA NA ZASADZIE WYPOŻYCZENIA Z WARSZAWY
Arka nadal jest w grze o grupę mistrzowską, a zadanie nieco ułatwiła jej dzisiejsza porażka Cracovii z Termaliką. Jednak, by skorzystać z tej okazji gdynianie muszą sami wygrywać

ZAGŁOSUJ, ILE PUNKTÓW ZDOBĘDZIE ARKA GDYNIA DO KOŃCA SEZONU ZASADNICZEGO? SPRAWDŹ, JAKICH WYNIKÓW POTRZEBUJE, BY ZAGRAĆ W GRUPIE MISTRZOWSKIEJ
Arkę w ciągu tygodnia czekają trzy mecze, ale powinna sobie poradzić z tymi obciążeniami

PIOTR RZEPKA: ARKA GDYNIA JEST SPECYFICZNA. PRZECZYTAJ CAŁY KOMENTARZ
w dzisiejszym meczu dużo może zależeć od postawy bramkarza Arki. Trener Krupski jest zadowolony nie tylko ze Steinborsa (ARKA Gdynia), na którego konsekwentnie stawia w ekstraklasie

TRENER BRAMKARZY ARKI GDYNIA ZADOWOLONY ZE WSZYSTKICH SWOICH PODOPIECZNYCH. BĘDZIE NADAL ROTACJA
Arka nie straciła gola w pięciu kolejnych meczach ligowych u siebie. Tak dobrze nie było od sezonu 1974/75

SPRAWDŹ, KIEDY ARKA GDYNIA STRZELA I TRACI NAJWIĘCEJ BRAMEK W EKSTRAKLASIE
mimo pochwał za występy w młodzieżowej reprezentacji Gruzji, której jest zresztą kapitanem, oszczędzany dziś Zarandia

LUKA ZARANDIA W WYSOKIEJ FORMIE W MŁODZIEŻOWEJ REPREZENTACJI GRUZJI. SPRAWDŹ, JAK GRALI POZOSTALI TRÓJMIEJSCY PIŁKARZE NA MIĘDZYNARODOWEJ ARENIE
pełna ławka rezerwowych Arki: 80 Pilarz, 2 Socha, 4 Sołdecki, 7 Zarandia, 8 Marcus, 16 Esqueda, 20 Kriwiec,
w Legii 4 zmiany w porównaniu z "11" z przegranego meczu u siebie z Wisłą Kraków 0:2. Także ofensywne ustawienie 1-4-3-3
ławka rezerwowych Legii: 33 Cierzniak, 3 Mauricio, 9 Eduardo, 14 Hlousek, 15 Kopczyński, 31 Mączyński, 53 Szymański,
duże zainteresowanie meczem kibiców. Wszystkie bilety na trybunę "Tory" zostały wyprzedane
pod stadionem było dużo samochodów osobowych na warszawskich rejestracjach. Wiele z nich wjechało na klubowy parking. Kibice pojawiają się w sektorze gości, mimo że oficjalnie na Legii ciąży zakaz stadionowy
pod stadionem przemarsz grupki miejscowych z racami
miejscowi przygotowali oprawę, część jej już jest widoczna na sektorze "Górka"
podczas prezentacji i Roty "Arki" pełna oprawa na sektorze "Górka"
skandowanie "Mari" pamiętamy
z sektora gości zaś skandowanie "Piłka nożna dla kibiców"
kapitanem Arki dziś Marciniak (ARKA Gdynia)
1'
od środka zaczęła Arka
1'
"Prezesi ostatni gwizdek" - skandowanie z sektora "Górka"
3'
róg dla Legii
3'
Steinbors (ARKA Gdynia) dobrze piąstkuje po dośrodkowaniu z rogu Antolicia (Legia Warszawa)
4'
w sektorze gości transparent: "Ostatni gwizdek! Nic o nas bez nas!"
5'
to pokłosie spotkania kibiców wielu klubów, które odbyło się w ostatnich dniach. Dlatego też na razie z sektora "Górka" brak dopingu
6'
pierwsza interwencja Malarza (Legia Warszawa). Złapał piłkę, którą zgrał głową Jankowski (ARKA Gdynia) po dośrodkowaniu z wolnego Bogdanowa (ARKA Gdynia)
7'
na sektorze Arki słychać, jak przywódcy grupy tłumaczą pozostałych kibicom, dlaczego nie ma dopingu. Chodzi o obostrzenia, które zdaniem kibiców ograniczają ich prawa na meczach
8'
pierwszy wrzut z autu Arki w pole karne rywali. Na posterunku Remy (Legia Warszawa)
9'
"Nic o nas bez nas! CDN..." - transparent także na sektorze "Tory"
11'
wolny dla Arki około 25 metrów od bramki rywali. Dobra okazja do oddania strzału po faulu Remy na Piesio
11'
strzał Szwocha (ARKA Gdynia) z wolnego nad poprzeczką
12'
Siemaszko (ARKA Gdynia) źle przyjął piłkę i przepadła szansa, by popędził z nią na bramkę. Jeszcze faulował Pazdana (Legia Warszawa)
13'
Piesio (ARKA Gdynia) strzał z dystansu nad bramką
14'
kibice Arki przygotowują się do wznowienia dopingu od 15. minuty
15'
Nalepa (ARKA Gdynia) przechwycił piłkę i rozpoczął kontrę. Po wymianie piłki z Siemaszko (ARKA Gdynia) strzał Michała zablokował Remy (Legia Warszawa). Róg dla Arki
15'
oklaski z trybun i rusza doping równocześnie zarówno dla Arki jak i Legii
16'
krótko rozegrany róg przez Arkę, a następnie próba przelobowania Malarza (Legia Warszawa) przez Szwocha (ARKA Gdynia). Bramkarz Legii nie dał się zaskoczyć
16'
Vesović (Legia Warszawa) zbyt mocno w kierunku Hamalainena (Legia Warszawa). Od bramki zacznie Steinbors (ARKA Gdynia)
17'
Żółtą kartką został ukarany Siemaszko (ARKA Gdynia).
17'
dla Siemaszki (ARKA Gdynia) to 4. żółta kartka w tym sezonie. Nie zagra za tydzień w derbach Trójmiasta
18'
Jankowski (ARKA Gdynia) z woleja, po podaniu Siemaszki, już z pola karnego uderzył nad bramką Malarza (Legia Warszawa)
19'
na razie od początku meczu Arka bez większego respektu dla Legii
21'
Pasquato (Legia Warszawa) doszedł do odbitej piłki w polu karny Arki, ale w dobrej sytuacji, z około 12. metrów uderzył obok słupka
21'
"Kto wygra mecz?" - pytanie z "Górki". "Arka" - odpowiedź z sektora "Tory"
22'
spiker apeluje o kulturalny doping, bo skandowanie wulgarne pod adresem klubów, z którymi kibice Arki nie żyją w przyjaźni
kontuzja
24'
pomocy medycznej potrzebuje Vesović (Legia Warszawa)
25'
prawy obrońca Legii na kilkanaście sekund zszedł z boiska, ale już jest w grze
25'
niecelny strzał z dystansu Cafu (Legia Warszawa)
26'
szaliki w górę kibiców Arki
26'
skandowanie "Arka to jest potęga..." oraz "Arka gol"
29'
zderzenie w polu bramkowym Malarza (Legia Warszawa) i Siemaszki (ARKA Gdynia). Bramkarz Legii szybszy przy piłce, którą wrzucał Zbozień
29'
odgwizdany wolny na Malarzu (Legia Warszawa)
30'
już wydawało się, że Siemaszko (ARKA Gdynia) jest sam na sam z bramkarzem, gdy dobrym wślizgiem popisał się Remy (Legia Warszawa) i zablokował strzał napastnika Arki
32'
trwa napór Arki
33'
Cafu (Legia Warszawa) sfaulował Bogdanowa (ARKA Gdynia) 25 metrów od własnej bramki
33'
Żółtą kartką został ukarany Cafu (Legia Warszawa) za ten faul
34'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bogdanow. Andrij uderzył z wolnego po ziemi, pomiędzy piłkarzami stojącymi w murze. Piłka w prawym rogu bramki Malarza
34'
pierwszy gol Bogdanowa (ARKA Gdynia) w barwach Arki
34'
wielka radość na trybunach
34'
"Gdyńska Arka" - śpiewają kibice
35'
Legia Warszawa przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Radović, w jego miejsce wchodzi Eduardo.
38'
Żółtą kartką został ukarany Marciniak (ARKA Gdynia).
39'
po dośrodkowaniu z wolnego Pasquato (Legia Warszawa) odgwizdany spalony
40'
jeden po drugim róg dla Arki
40'
najpierw zablokowany strzał Szwocha (ARKA Gdynia), a w drugiej akcji odgwizdany faul Siemaszki (ARKA Gdynia) na Malarzu (Legia Warszawa)
42'
Arka cały czas atakuje. Piłka przeszła tym razem wzdłuż pola karnego gości
43'
o przewadze Arki najlepiej świadczy statystyka celnych strzałów. Gospodarze 3, goście żadnego. Łacznie gdynianie uderzali już 8 razy na bramkę gości
44'
na trybunie "Tory" transparent adresowany do prezesa Pertkiewicza i właściciela Midaka. Apel o zmiany w zarządzaniu klubem
45'
piłkarze Arki domagają się karnego po zagraniu w polu karnym ręką Antolicia. Sędzia Musiał konsultuje się z VAR, ale na jedenastkę nie wskazał
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1
naciera nadal Arka
45+1
jest jeszcze wolny z wysokości pola karnego Legii
45+2
Marciniak (ARKA Gdynia) wbiegł na strzał głową, ale Bogdanow (ARKA Gdynia) zacentrował zbyt wysoko. Piłkę jeszcze przejął Piesio (ARKA Gdynia), ale nie zdołał jej dograć w pole karne i sędzia kończy pierwszą połowę
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA ZASŁUŻENIE PROWADZI 1:0
Ostatni raz Legia w Gdyni w takich opałach była chyba w 1978 roku, gdy jeszcze na stadionie przy Ejsmonda przegrała 3:0. Arka prowadzi do przerwy 1:0 i można napisać, że jest to najniższy wymiar kary, na jaki zasłużyli goście. Mistrzowie Polski nie byli w stanie oddać żadnego celnego strzału na bramkę Steinborsa (ARKA Gdynia), mimo że "wykręcili" 59 procent posiadania piłki.
Natomiast pod ich polem karnym, czym dłużej trwała gra było coraz bardziej gorąco. Gdyby między słupkami gości stał mniej rutynowany bramkarz niż Malarz (Legia Warszawa), bądź Remy (Legia Warszawa) skutecznie nie interweniował w kilku sytuacjach, Arka miałaby więcej niż jednego gola. Miejscowi oddali aż 9 strzałów.
Na pewno w przerwie piłkarzy Legii czeka ostra reprymenda, a przed Arką bardzo ważne pierwsze minuty po wznowieniu gry. Nie może stracić koncentracji, ani odpuścić. Jak pokazuje dotychczasowa gra tylko nieustępliwość i chęć atakowania, może ograniczyć atuty gości.
Oficjalna frekwencja 11 762 kibiców
"Arka Gdynia" - takie skandowanie wita wracających z szatni miejscowych piłkarzy
46'
Legia Warszawa przeprowadza w przerwie zmianę. Boisko opuszcza Cafu, w jego miejsce wchodzi Hlousek.
46'
Arka bez zmian w składzie
46'
drugą połowę rozpoczęła Legia
49'
zmieszanie w polu bramkowym Arki po wolnym Pasquato. Dobrze interweniuje Steinbors (ARKA Gdynia), wybijając piłkę
50'
Legia atakuje po przerwie
52'
wyraźnie przyspieszyła grę Legia w porównaniu z tym co prezentowała przed przerwą
52'
Helstrup (ARKA Gdynia) wykopnął piłkę z własnej połowy. Przeszła ona wszystkich obrońców Legii, ale była i za szybka dla Siemaszki (ARKA Gdynia). Futbolówkę złapał Malarz (Legia Warszawa)
53'
54'
i kolejny róg
54'
będzie trzeci korner z rzędu dla gości
54'
dopiero po tym dośrodkowaniu Pasquato (Legia Warszawa) Arce udało się wyjść z własnego pola karnego
55'
przygotowanie do kolejnej oprawy na sektorze "Górki"
55'
jest już sektorówka w kształcie koszulki
56'
w drugiej połowie Arka ma kłopoty, by z piłką utrzymać się za linią środkową
59'
Jędrzejczyk (Legia Warszawa) był w dobrej pozycji do strzału, ale nie zdecydował się na niego, tylko zwolnił akcję
60'
wzajemne wulgaryzmy z sektorów miejscowych i gości
61'
spiker apeluje o kulturalny doping, przypomina też o akcjach dla kibiców, które przygotowuje klub
62'
Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Hlouska
kontuzja
63'
w polu karny Arki pada Helstrup. Od razu podnosi rękę i prosi o przerwanie gry. Sędzia czyni to po kilkunastu sekundach, najpierw pozwalając atakować Legii
64'
potrzebna będzie najwyraźniej zmiana. Przywoływany Sołdecki
64'
a jednocześnie wstrzymane wejście do gry Esquedy, który był niemal gotowy do wejścia na boisko
kontuzja
65'
Helstrup (ARKA Gdynia) opuścił boisko na noszach
65'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca Helstrup, w jego miejsce wchodzi Sołdecki.
66'
Piesio (ARKA Gdynia) zbyt mocno podał do Szwocha (ARKA Gdynia), ale Mateusz zabrał piłkę obrońcy i jeszcze wywalczył róg
67'
Pazdan (Legia Warszawa) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z rogu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
69'
okres odważniejszej gry Arki po przerwie. W polu karnym zablokowany strzał Piesio (ARKA Gdynia)
69'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Siemaszko, w jego miejsce wchodzi Esqueda.
70'
poprzednio wymuszona roszada na środku obrony, tym razem trener Ojrzyński dokonuje zmiany w ataku
70'
Piesio (ARKA Gdynia) strzela w poprzeczkę, a po odbiciu od ziemi być może piłka trafiła nawet za linię bramkową. Jednak nie będzie kontrowersji, bo odgwizdany spalony
71'
race i stroboskopy na trybunie "Górka". Oświetlony transparent: "Arce chwała, Arce blask"
72'
wolny dla Arki tuż przed polem karnym
73'
Legia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pasquato, w jego miejsce wchodzi Szymański.
73'
z wolnego mocno kopnął Szwoch (ARKA Gdynia). Był rykoszet, a zatem będzie jeszcze róg
74'
bez zagrożenia dla Legii po dośrodkowaniu z rogu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
78'
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia).
79'
Żółtą kartką został ukarany Hlousek (Legia Warszawa) po faulu na Nalepie
80'
Ojrzyński przywołał do ławki Szwocha (ARKA Gdynia). Udziela mu wskazówek na ostatnie minuty
81'
rozgrzewa się Zarandia
81'
Marcjanik (ARKA Gdynia) faulowany przed własnym polem karnym przez Eduardo
82'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jankowski, w jego miejsce wchodzi Zarandia.
82'
będzie zmiana ustawianie Arki. O tym zapewne chwilę wcześnie Ojrzyński informował Szwocha (ARKA Gdynia)
83'
Arka przeszła do gry jednym napastnikiem, Szwoch (ARKA Gdynia) przesunięty na środek rozegrania, a Zarandia (ARKA Gdynia) i Piesio (ARKA Gdynia) grają na skrzydłach
84'
"Arkowcy gol" - skandowanie z trybun
85'
zablokowany strzał z dystansu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
86'
na spalonym Marciniak (ARKA Gdynia)
86'
Jędrzejczyk (Legia Warszawa) wyszedł sam na sam ze Steinborsem (ARKA Gdynia). Bramkarz Arki nie dał się pokonać, a i tak odgwizdany spalony
87'
Zarandia (ARKA Gdynia) założył "siatkę" Jędrzejczykowi (Legia Warszawa), a po chwili był bliski przechwytu w polu karnym rywali
87'
Zarandia (ARKA Gdynia) przewracany przez Pazdana (Legia Warszawa), ale sędzia decyduje, że nic nie było
88'
spiker informuje kibiców Legii, że od zakończenia meczu przez 20-25 minut nie będą mogli wyjść z sektora gości
89'
Jędrzejczyk (Legia Warszawa) próbował strzelać głową po dośrodkowaniu z wolnego Antolicia (Legia Warszawa), ale bez zagrożenia dla Arki
89'
przechwyt Zarandii (ARKA Gdynia) na połowie Legii, ale potem Gruzin zagrał zbyt indywidualnie. Miał w polu karnym Esquedę (ARKA Gdynia), ale zdecydował się na strzał. Uderzył daleko obok bramki
90'
4 minuty doliczone
90+1
przechwyt Szwocha (ARKA Gdynia), a Bogdanow (ARKA Gdynia) zdobył róg
90+2
większość kibiców ogląda już ten mecz na stojąco
90+2
krótko rozegrany róg przez Arkę. Chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać się przy piłce
90+3
Żółtą kartką został ukarany Esqueda (ARKA Gdynia).
90+4
Arka wybija piłki niczym w hokeju, na uwolnienie, aby jak najdalej od własnej bramki
90+4
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA 1:0
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun
"Areczka, trzy punkty ma"
"Wypierd..." - to z kolei skandowanie z sektora gości, gdy zbliżają się do nich kibice Legii. Po chwili: "Legia grać, kur... mać"
"Dziękujemy" oraz "A po meczu znowu będzie bal" - skandowanie z miejscowych sektorów
W ten wieczór piłkarze Arki zapisali znów kilka kart w klubowych kronikach. Przede wszystkim pierwszy raz od blisko 40 lat ponownie wygrali z Legią na własnym stadionie w ekstraklasie! Dzięki trzem punktom do ostatniej kolejki liczą się w walce o awans do grupy mistrzowskiej i to bez oglądania się na wyniki rywali. Zwycięską bramkę w pierwszej połowie z rzutu wolnego strzelił Bogdanow (ARKA Gdynia).
W drugiej połowie Arka nie grała już tak dobrze jak przed przerwą, ale przede wszystkim zagrała mądrze. Przetrwała szturm Legii po zmianie stron, a potem starała się znów "odgryzać". W doliczonym czasie gry widać, że wyciągnęła wnioski po lekcji w Białymstoku, bo grała bezpiecznie, nie dając rywalom okazji na wyrównanie. Jeśli nic nie przeoczyliśmy to po przerwie żadna z drużyn nie oddała celnego strzału.
Leszek Ojrzyński udowodnił, że w roli gospodarza, bez względu na to, jaki prowadzi klub, jest katem dla Legii. Wygrał z nią w takiej sytuacji po raz piąty w szóstym meczu!

16 Sandecja Nowy Sącz 29 4 12 13 27:46 24
* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce nastąpi podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.
Tabela wprowadzona: 2018-04-02

Wyniki 29 kolejki

• ARKA GDYNIA - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
  • Korona Kielce - LECHIA GDAŃSK 1:0 (1:0)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0 (0:0)
  • Górnik Zabrze - Sandecja Nowy Sącz 2:2 (0:0)
  • Wisła Płock - Piast Gliwice 1:0 (0:0)
  • Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
  • Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 3:2 (1:0)
  • Wisła Kraków - Lech Poznań 1:3 (1:1)

Opinie (291) ponad 20 zablokowanych

• Brawo (4)

Ślę gratulacje z sąsiedniego Gdańska. Dobrze, że chociaż wam się chce grać w piłkę, a nie gwiazdorzyć.
    Za tydzień niech wygra waleczniejszy na boisku. W czysto sportowej rywalizacji.