Arka Gdynia - Piast Gliwice 1:5. Blamaż żółto-niebieskich. Czerwona kartka Marcusa

27 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Po meczu Arka - Piast

Na pięć dni przed finałem Pucharu Polski piłkarze Arki Gdynia przeszli obok meczu 33. kolejki ekstraklasy. To był blamaż, szczególnie po przerwie. Żółto-niebiescy przegrali u siebie z Piastem Gliwice aż 1:5 (0:1), doznając czwartej ligowej porażki z rzędu. Kolejnemu rywalowi, walczącemu o utrzymanie, podali tlen. W poprzedniej serii gier strzelali gole samobójcze. Teraz Mateusz Szwoch zmarnował karnego, choć wówczas mógł wyrównać. Natomiast Marcus, który niedawno wprowadził zespół na PGE Narodowy, w piątek został wyrzucony z boiska po czerwonej kartce. Trzykrotnie arbiter Paweł Raczkowski zmieniał boiskowe decyzje po analizie VAR.

Piast Gliwice Piast Gliwice
1 Steinbors - 2 Socha, 29 Marcjanik, 28 Helstrup, 17 Marciniak - 8 Marcus, 4 Sołdecki, 14 Nalepa, 10 Szwoch - 22 Jankowski - 9 Jurado
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Sokolnicki, Obukowicz
Widzów: 4666
1 Szmatuła - 4 Czerwiński, 88 Korun, 25 Sedlar - 20 Konczkowski, 33 Jodłowiec, 6 Hateley, 12 Żivec, 2 Kirkeskow - 10 Angielski, 44 Szczepaniak
  • 57' 9 Jurado Zmiany 16 Esqueda
  • 57' 10 Szwoch Zmiany 13 Piesio
  • 71' 4 Sołdecki Zmiany 90 Bogdanow
  • 64' 12 Żivec Zmiany 21 Badia
  • 72' 10 Angielski Zmiany 27 Papadopulos
  • 85' 44 Szczepaniak Zmiany 16 Dziczek
  • 62' Jankowski
  • 25' Żivec
  • 50' Hateley karny
  • 52' Żivec
  • 82' Konczkowski
  • 90+1 Papadopulos
  • 51' Sołdecki
  • 32' Jodłowiec
  • 77' Sedlar
  • 71' Marcus

Kibice wychodzą ze stadionu w trakcie meczu

Aż trzykrotnie sędzia posiłkował się VAR. Po analizie video pokazał czerwoną kartkę Marcusowi (nr 8), a wcześniej podyktował po jedynym karnym dla każdej z drużyn. Aż trzykrotnie sędzia posiłkował się VAR. Po analizie video pokazał czerwoną kartkę Marcusowi (nr 8), a wcześniej podyktował po jedynym karnym dla każdej z drużyn.

Mecz Arka - Piast otwiera 33. kolejkę ekstraklasy. Na piątek zaplanowano meczu z udziałem finalistów PP. Przypomnijmy, że 2 maja gdynianie zmierzą się z Legią

POLIGON DOŚWIADCZALNY DLA ARKI PRZED FINAŁEM. SPRAWDŹ, JAK TRENER ROTOWAŁ SKŁADEM PRZED ROKIEM
mimo czekającego finału żaden piłkarz Arki nie zmierza oszczędzać się w piątkowym spotkaniu

PRZECZYTAJ NASZĄ ZAPOWIEDŹ MECZU ARKA - PIAST
mecz szczególnie ważny będzie dla Jankowskiego, który w końcówce zimowego okna transferowego zamienił Gliwice na Gdynię

DLACZEGO ŻONA JEST NAJWIĘKSZYM KRYTYKIEM NAPASTNIKA ARKI GDYNIA MACIEJA JANKOWSKIEGO?
natomiast Sobieraj powoli szykuje się do zakończenia kariery. Jest już pomysł jak klub mógłby jego "zagospodarować" w nowym sezonie

SPRAWDŹ, W JAKIEJ ROLI MOŻE WYSTĘPOWAĆ W PRZYSZŁYM SEZONIE W ARCE GDYNIA KRZYSZTOF SOBIERAJ
Arka w przypadku zwycięstwa, a nawet remisu już po tej kolejce może zapewnić sobie utrzymanie w ekstraklasie, mimo że trzy ostatnie mecze ligowe przegrała. Jednak czy tak się stanie, zależy również od wyników Termaliki i Sandecji, która w poprzedniej kolejce otrzymała "tlen" od żółto-niebieskich

JAK TŁUMACZYLI SIĘ PO PORAŻCE Z SANDECJĄ NOWY SĄCZ PIŁKARZE I TRENER ARKI?
na pewno nie mogą powtórzyć się takie błędy jak w Niecieczy

DWA GOLE SAMOBÓJCZE ARKI I PRZEGRANA Z SANDECJĄ. PRZECZYTAJ RELACJĘ, OCEŃ ŻÓŁTO-NIEBIESKICH
przypomnijmy, że utrzymanie ekstraklasy było głównym celem postawionym na ten sezon trenerowi Ojrzyńskiemu i drużynie. Szkoleniowiec wciąż jest niepewny dalszej pracy w Gdyni, a kontrakt kończy mu się 30 czerwca

PRZECZYTAJ WYWIAD Z WOJCIECHEM PERTKIEWICZEM, PREZESEM ARKI GDYNIA
w Arce aż 8 zmian w porównaniu z meczem z Sandecją. W "11" zostali tylko: Steinbors (ARKA Gdynia), Helstrup (ARKA Gdynia) i Jurado (ARKA Gdynia)
rezerwowi Arki: 80 Pilarz, 13 Piesio, 16 Esqueda, 23 Warcholak, 31 Łoś, 33 Zbozień, 90 Bogdanow
po raz pierwszy w ligowej "18" junior Łoś
w Piaście trzy zmiany w porównaniu z ostatnim meczem, zakończonym bezbramkowym remisem z Pogonią. Nowi w "11" to: Szczepaniak (Piast Gliwice), Hateley (Piast Gliwice) i Korun (Piast Gliwice)
rezerwowi Piasta: 26 Plach, 14 Vassiljev, 16 Dziczek, 17 Valencia, 21 Badia, 27 Papadopulos, 82 Bukata
piłkarze na prezentacji. Arka żółte koszulki i getry, niebieskie spodenki. Piast na czerwono
kapitanem Arki dziś Marcus (ARKA Gdynia)
kibiców niezbyt dużo. Najwyraźniej zbierają już siły na finał Pucharu Polski. O oficjalnej frekwencji poinformujemy w drugiej połowie, gdyż wówczas otrzymujemy na tym stadionie dane w tym względzie
"Marcus (ARKA Gdynia) da Silva" - skandowanie z trybun
1'
od środka zaczął Piast
1'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - skandowanie z trybun
4'
na razie brak płynnych akcji z obu stron
5'
Jodłowiec (Piast Gliwice) wyłożył piłkę przed bramkę, ale na szczęście dla Arki skiksował Angielski (Piast Gliwice)
6'
róg dla Arki
6'
po dośrodkowaniu Szwocha (ARKA Gdynia) piłkę głową przedłużył Jurado (ARKA Gdynia), ale do tego podania nie doszedł żaden z piłkarzy Arki
8'
Marcus (ARKA Gdynia) wybił piłkę tak wysoko, że wypadła poza stadion. Będzie róg dla gości
9'
Steinbors (ARKA Gdynia) uratował Arkę. Czerwiński strzelał głową po dośrodkowaniu z rogu Hateleya
10'
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun
12'
zablokowany strzał Konczkowskiego (Piast Gliwice), a po dośrodkowaniu Żivca Steinbors (ARKA Gdynia) wybija piłkę na róg
13'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Hateley (Piast Gliwice)
14'
nieznacznie niecelny strzał Kirkeskowa (Piast Gliwice) sprzed pola karnego
15'
Piast w ostatnich minutach przycisnął
15'
niecelny strzał Szwocha (ARKA Gdynia) z około 20 metrów
17'
wrzucenie piłki od Sołdeckiego (ARKA Gdynia) nad obroną rywali w kierunku Marcusa (ARKA Gdynia), ale zbyt mocne
18'
utrzymuje się optyczna przewaga Piasta
20'
po dośrodkowaniu z wolnego Marciniaka (ARKA Gdynia) niecelnie główkował Jankowski (ARKA Gdynia)
20'
"Puchar jest nasz" - z trybun
21'
róg dla Piasta
22'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Hateleya (Piast Gliwice)
23'
kolejny róg dla gości i znów dośrodkowanie Hateley'a (Piast Gliwice)
23'
obrońców tym razem wyręcza Jurado (ARKA Gdynia), wybijając piłkę głową spod własnej bramki
25'
dobry wślizg Marcusa (ARKA Gdynia) na linii własnego pola karnego. Dzięki temu zablokował strzał Hateley'a (Piast Gliwice)
25'
[0:1] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Żivec. Z woleja próbował uderzać Szczepaniak, ale skiksował. Zdołał jednak podać piłkę do Żivca. Precyzyjny strzał pomocnika gości sprzed polu karnego. Piłka w "okienku" bramki Steinborsa
26'
goście zasłużyli na tego gola. Od początku meczu są drużyną aktywniejszą. Arka czeka na rywala na własnej połowie. Tutaj stara się przejąć piłkę i szukać kontry
28'
Steinbors (ARKA Gdynia) złapał piłkę po główce Angielskiego (Piast Gliwice)
29'
"Arka gol" - z trybun
30'
po wrzutce Szwocha (ARKA Gdynia) strzelał Marcus (ARKA Gdynia). Piłka została zablokowana. Piłkarze Arki twierdzą, że ręką. Sędzia wskazuje na róg
30'
trwa jednak konsultacja z VAR. Sędzia pokazał, że pójdzie sprawdzić tę sytuację na monitorze telewizyjnym
30'
kibice coraz głośniej: "Arka gol"
rzut karny
31'
sędzia dyktuje karnego
32'
Żółtą kartką został ukarany Jodłowiec (Piast Gliwice).
34'
Szwoch (ARKA Gdynia) w tym sezonie strzelał 7. karnego. Pierwszego nie wykorzystał
33'
Nie ma gola z karnego! Szwoch (ARKA Gdynia) uderzył półgórną piłkę w lewy róg Szmatuły (Piast Gliwice), a tam były ręce bramkarza Piasta
37'
Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Hateley'a (Piast Gliwice)
38'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Hateley'a (Piast Gliwice)
39'
"Gdyńska Arka" - z trybun
42'
po stracie gola Arka jest częściej przy piłce od rywali
42'
słaby strzał po indywidualnej akcji Jankowskiego (ARKA Gdynia). Szmatuła (Piast Gliwice) bez problemu złapał piłkę
45'
Szmatuła (Piast Gliwice) nie pozwolił na dojście do piłki Jankowskiemu (ARKA Gdynia)
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PRZEGRYWA 0:1
gwizdy z trybun żegnają piłkarzy schodzących do szatni
W pierwszej połowie grała ta drużyna, której w danej chwili bardziej zależało na wyniku. Piast jest tuż nad strefą spadkową, a zatem przyjechał do Gdyni wygrać. Goście tak długo atakowali aż zdobyli prowadzenie.
Przy niekorzystnym wyniku inicjatywę przejęła Arka. Doprowadziła do karnego, ale po raz pierwszy w tym sezonie jedenastki na gola nie zamienił Szwoch (ARKA Gdynia).
w przerwie z rezerwowych Arki najmocniej rozgrzewa się Łoś. Czyżby debiut nastolatka?
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - skandują kibice
47'
Żivec (Piast Gliwice) przewrócił się w polu karnym. Obok niego byli Marcjanik i Nalepa. Sędzia sprawdza tę sytuację na systemie VAR
rzut karny
48'
sędzia dyktuje karnego dla gości, uznając faul Nalepy na Żivcu
50'
[0:2] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Hateley z karnego. Uderzenie po ziemi w prawy róg bramki Steinborsa. Pavels tam się rzucił, ale nie sięgnął piłki
51'
Żółtą kartką został ukarany Sołdecki (ARKA Gdynia).
52'
[0:3] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Żivec. Słoweniec popisał się dryblingiem w polu karnym i celnie strzelił do siatki z 12. metra, mimo że piłkę próbowało odebrać mu aż 3 piłkarzy Arki
53'
"Arka grać, kur... mać" - z trybun
53'
"Co wy tu gracie, pucharu tak nie wygracie" - z trybun
54'
54'
złe dośrodkowanie z rogu Szwocha (ARKA Gdynia)
54'
strzał z dystansu nad poprzeczką Marcjanika (ARKA Gdynia)
54'
Piesio rozgrzewa się
54'
także Esqueda
57'
niecelny strzał Nalepy (ARKA Gdynia)
57'
podwójna zmiana w Arce
57'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jurado , w jego miejsce wchodzi Esqueda.
57'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szwoch, w jego miejsce wchodzi Piesio.
59'
59'
wybita piłka po dośrodkowaniu Marcusa (ARKA Gdynia) z rogu
61'
"Arkowcy gol" - z trybun
61'
zablokowany strzał Sochy (ARKA Gdynia). Będzie róg
62'
[1:3] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jankowski. Po dośrodkowaniu z rogu Marcusa, przy biernej postawie rywali piłka trafiła do Jankowskiego, który z bliska strzelił gola
62'
Jankowski (ARKA Gdynia) strzelił 2 gola dla Arki w tej rundzie, a przypomnijmy, że u schyłku zimowego okna transferowego przeniósł się do Gdyni właśnie z Piasta
63'
"Jeszcze trzy" - skandują kibice
64'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żivec, w jego miejsce wchodzi Badia.
64'
Żivec (Piast Gliwice) na razie bohaterem Piasta. Słoweniec strzelił 2 gole i wypracował karnego
66'
"Gdynia czeka, my czekamy na zdobycie drugiej bramy" - z trybun
68'
Arka nadal atakuje
69'
niecelnie główkuje Jankowski (ARKA Gdynia) po dośrodkowaniu Jankowskiego (ARKA Gdynia)
69'
Sedlar (Piast Gliwice) ucierpiał w starciu z Marcusem (ARKA Gdynia)
69'
Bogdanow przygotowuje się do zmiany
69'
sędzia poszedł sprawdzić, czy wejście Marcusa (ARKA Gdynia) w Sedlara (Piast Gliwice) nie zasługuje na czerwoną kartkę, choć sam nawet nie zagwizdał w tej sytuacji
czerwona kartka
71'
Marcus (ARKA Gdynia) otrzymał czerwoną kartkę. Sędzia podjął taką decyzję po analizie VAR
71'
ARKA Gdynia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Sołdecki, w jego miejsce wchodzi Bogdanow.
72'
w bardzo ciężkim położeniu Arka. Przegrywa i gra w "10"
72'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Angielski, w jego miejsce wchodzi Papadopulos.
77'
Żółtą kartką został ukarany Sedlar (Piast Gliwice) po faulu na Esquedzie
78'
zablokowane dośrodkowanie Bogdanowa (ARKA Gdynia). Róg dla Arki
78'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z rogu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
80'
Piast wyraźnie zadowolony z wyniku czeka na koniec meczu. Arka próbuje, ale gra w "10"
81'
zablokowany strzał Piesio (ARKA Gdynia) z dystansu
82'
[1:4] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Konczkowski. Piłkę podał mu... Steinbors. Obrońca gości dobrze przymierzył w "długi róg" bramki, mimo że uderzał z ostrego kąta
83'
część kibiców opuszcza trybuny. Z sektora "Górka" skandowanie pod ich adresem: "Gdzie wy idziecie"
84'
Szmatuła (Piast Gliwice) broni strzał Jankowskiego (ARKA Gdynia)
85'
Piast Gliwice przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Szczepaniak, w jego miejsce wchodzi Dziczek.
87'
zablokowany strzał Marcjanika (ARKA Gdynia), który po zejściu Marcusa (ARKA Gdynia) jest kapitanem
88'
Oficjalna frekwencja 4666 kibiców
89'
89'
po dośrodkowaniu Badii (Piast Gliwice) piłkę głową zgrał Jodłowiec (Piast Gliwice). Steinbors (ARKA Gdynia) w wysokoku do piłki faulowany przez Papadopulosa (Piast Gliwice)
90'
3 minuty doliczone
90+1
[1:5] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Papadopulos. Kontra gości. Marcjanik znalazł się sam z dwoma rywalami. Czech go ograł i pewnie strzelił do siatki
90+3
KONIEC MECZU. ARKA PRZEGRAŁA AŻ 1:5
"W Warszawie tylko zwycięstwo" - krzyknęli krótko kibice i szybko opuszczają trybuny
tym razem ani kibice nie czekają na piłkarzy na swoich sektorach, ani zawodnicy nie podchodzą do trybun
Najlepszym komentarzem do tego co oglądaliśmy dziś przy ul. Olimpijskiej jest końcowy rezultat. Piast przyjechał do Gdyni po zwycięstwo i wraca z punktami, które pozwalają jego pozycję w walce o utrzymanie, wyprzedza w tabeli m.in. Lechię.
Arka myślami była najwyraźniej już 2 maja i finale Pucharu Polski. Jeśli tam znów sprawi sensację i wróci do domu z trofeum, kibice wybaczą ten blamaż. Gdy w stolicy się nie powiedzie, czwarty mecz przegrany z rzędu w lidze zapewne będzie mocno ciążyć wszystkim.

16 Sandecja Nowy Sącz 33 5 13 15 30:50 28
* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.
Tabela wprowadzona: 2018-04-30

Wyniki 33 kolejki

• grupa o miejsca 9-16
  • Śląsk Wrocław - LECHIA GDAŃSK 3:1 (3:1)
  • ARKA GDYNIA - Piast Gliwice 1:5 (0:1)
  • Pogoń Szczecin - Sandecja Nowy Sącz 2:0 (1:0)
  • Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2 (1:2)
  • grupa o miejsce 1-8
  • Legia Warszawa - Korona Kielce 3:1 (0:0)
  • Lech Poznań - Górnik Zabrze 2:4 (0:2)
  • Wisła Płock - Zagłębie Lubin 1:2 (1:1)
  • Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:1 (0:0)