Arka Gdynia - Widzew Łódź 3:1. Olaf Kobacki i Karol Czubak "odczarowali" Olimpijską

Jacek Główczyński
18 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Arka Gdynia - Widzew Łódź 3:1. Takiej radości po zwycięstwie gospodarzy nie było przy ul. Olimpijskiej od 19 maja

Arka Gdynia pokonała Widzew Łódź 3:1 (1:1) w 4. kolejce Fortuna 1. Liga. Dla gospodarzy to pierwsze zwycięstwo u siebie od 19 maja, kiedy pokonali Sandecję Nowy Sącz 3:0. Początkowo jednak nic nie wskazywało, że obiekt przy ul. Olimpijskiej zostanie "odczarowany" przez żółto-niebieskich. Podopieczni Dariusza Marca jako pierwsi stracili gola, ale po przerwie pokazali wreszcie na co ich stać. W głównych rolach wystąpili młodzi piłkarze pozyskani w ostatnich dniach. Dwa gole strzelił Olaf Kobacki, a 2. trafienie w 2. występie zaliczył Karol Czubak, który przeniósł się nad morze właśnie z... Widzewa.

Tomczyk
  • 46' 36 Bednarski Zmiany 8 Marcus
  • 60' 14 Valcarce Zmiany 77 Żebrowski
  • 70' 19 Kobacki Zmiany 37 Stępień
  • 84' 68 Czubak Zmiany 17 Hiszpański
Zmiany Zmiany
  • 21' 22 Kun Zmiany 7 Michalski
  • 68' 10 Letniowski Zmiany 16 Danielak
  • 68' 55 Tetteh Zmiany 19 Mucha
  • 73' 97 Gołębiowski Zmiany 17 Guzdek
  • 73' 8 Tomczyk Zmiany 92 Nunes
  • 45+2 Kobacki
  • 69' Kobacki
  • 80' Czubak
Bramki Bramki
  • 10' Hanousek
  • 4' Kasperkiewicz
  • 84' Marcjanik
Kartki Kartki
  • 22' 10 Letniowski
  • 50' Gołębiowski
  • 62' Michalski
  • 71' Nowak

Olaf Kobacki (nr 19) i Karol Czubak (nr 68) rozegrali w Arce Gdynia po dwa mecze, a na koncie mają już po dwa gole. Olaf Kobacki (nr 19) i Karol Czubak (nr 68) rozegrali w Arce Gdynia po dwa mecze, a na koncie mają już po dwa gole.

Arka do 3. kolejki czekała na pierwsze zwycięstwo w sezonie 2021/22

Stomil Olsztyn - Arka Gdynia 0:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

U siebie Arka nie wygrała pięciu kolejnych meczów ligowych.

- Z Widzewem chcemy odwrócić tę serię u siebie. Czy mamy sposób na tego rywala? Myślę, że mamy - zapowiada gdyński szkoleniowiec.

Przeczytaj, co jeszcze Dariusz Marzec mówił przed meczem Arka Gdynia - Widzew Łódź

przed meczem w Olsztynie było aż 6 zmian w "11" Arki. Dziś mają być kolejne

Co dała Arce Gdynia rewolucja w składzie?

z uwagą obserwować będziemy m.in. Czubaka i Letniowskiego, czyli piłkarzy, którzy przenieśli się z Łodzi do Gdyni i odwrotnie

Ci piłkarze przeszli z Arki Gdynia do Widzewa Łódź i odwrotnie. Który na tym lepiej wyjdzie?

zarówno Czubak (ARKA Gdynia) jak i Letniowski po raz pierwszy w nowych drużynach w wyjściowych "11"
łącznie w Arce trzy zmiany w "11" w porównaniu z ostatnim meczem. Po kontuzjach do składu wrócili: Aleman (ARKA Gdynia) i Valcarce (ARKA Gdynia)
ławka rezerwowych Arki: 22 Kajzer, 3 Memić, 8 Marcus, 16 Hiszpański, 20 Gordillo, 26 Danch, 37 Stępień, 38 Wilczyński, 77 Żebrowski
Widzew dokonał dwóch zmian w porównaniu z wygranym meczem z Chrobrym 2:0. Do "11" poza Letniowskim (Widzew Łódź) wszedł Tetteh (Widzew Łódź). Natomiast miejsce w składzie stracił m.in. były piłkarz Arki - Danielak
ławka rezerwowych Widzewa: 69 Reszka, 3 Becht, 7 Michalski, 16 Danielak, 17 Guzdek, 19 Mucha, 27 Tanżyna, 30 Karasek, 92 Nunes
jesteśmy w trakcie 4. kolejki Fortuna 1. Liga. Jeśli Widzew wygra, zostanie liderem. Natomiast zwycięstwo Arki da jej awans na 5. miejsce
na dzisiejszym meczu obecny jest VAR. Zawiadywać nim będzie arbiter Jakubik
kibice śpiewają "Rotę Arki". O frekwencji poinformujemy w drugiej połowie, gdyż wówczas na tym stadionie otrzymujemy oficjalne dane w tym względzie
piłkarze wychodzą na boisko. Arka żółto-niebieskie koszulki i niebieskie spodenki. Goście czarne stroje
"Arkowcy, chcemy awansu!" - śpiewają kibice
po chwili z trybun: "Tylko zwycięstwo"
pod stadionem spore siły porządkowe, są m.in. policjanci z psami
jeszcze przed gwizdkiem serdecznie przywitali się Letniowski (Widzew Łódź) z Alemanem (ARKA Gdynia)
1'
od środka rozpoczął grę Widzew
1'
"Arka gol" - z trybun
1'
Krzepisz (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza "16", gdyż biegł w jego kierunku Tomczyk (Widzew Łódź)
2'
obie drużyny w podobnych ustawieniach, na trzech obrońców
2'
ależ okazja dla Widzewa. Zieliński (Widzew Łódź) w polu karnym minął już Krzepisza (ARKA Gdynia), ale nie trafił w bramkę
2'
po chwili okazało się, że gola i tak by nie było, gdyż sędzia boczny podniósł chorągiewkę. Był spalony
4'
dobra piłka do Kuna od Tetteha (Widzew Łódź). Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) musiał faulować przy linii bocznej na wysokości własnego pola karnego
4'
Żółtą kartką za ten faul został ukarany Kasperkiewicz (ARKA Gdynia).
5'
nikt nie doszedł do piłki, którą z rzutu wolnego w "16" Arki wrzucił Letniowski (Widzew Łódź)
5'
Widzew, gdy się broni przechodzi na ustawienie w polu 5-4-1, a gdy jest przy piłce gra 3-4-2-1
6'
w Arce najbardziej wysunięty jest Czubak (ARKA Gdynia), a w ofensywie najbardziej mają go wspomagać Adamczyk (ARKA Gdynia) i Aleman (ARKA Gdynia)
7'
zaczął padać w Gdyni deszcz
7'
kolejne prostopadłe podanie zaskakuje obronę Arki. W pole karne z piłką wbiegł Tomczyk (Widzew Łódź), ale strzelił w boczną siatkę
9'
Arka stara się grać wysokim pressingiem, ale musi uważać na tzw. podanie przez dwie linie rywali
10'
[0:1] Widzew Łódź STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Hanousek. Wydawało się, że po dośrodkowaniu Kuna z lewego skrzydła, gdy piłkę przejął Valcarce, już nic nie grozi Arce. Tymczasem Hiszpan zagrał piłkę za siebie prosto na nogę pomocnika Widzewa, który tego prezentu nie zmarnował. Pewnie strzelił z pierwszej piłki, z 10-11. metra przy słupku
11'
sędzia poczekał na konsultacje z VAR i uznał gola
11'
rzut rożny dla Arki
12'
bez zagrożenia dla Widzewa po dośrodkowaniu z narożnika boiska Adamczyka (ARKA Gdynia)
13'
i mogło być już 2:0. Piłka jak po sznurku chodziła między Zielińskim (Widzew Łódź) a Letniowskim (Widzew Łódź). Julek chyba nieco za mocno zagrał w pole karne do zamykającego akcję Tomczyka (Widzew Łódź) i stąd napastnik goniąc za piłką uderzył nad bramką
14'
Wrąbel (Widzew Łódź) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Bednarskiego (ARKA Gdynia)
15'
Marcjanik (ARKA Gdynia) z trudem zatrzymał piłkę w polu bramkowych po płaskim zagraniu Letniowskiego (Widzew Łódź)
15'
jednak coś niewiarygodnego, znów wyłożona piłka na strzał do piłkarza Widzewa i ponownie tak niefrasobliwie zagrał Valcarce! Na szczęście dla Arki Tomczyk (Widzew Łódź) się pomylił
16'
"Arka grać, kur... mać" - z trybun
16'
rzut rożny dla gospodarzy
17'
zbyt mocne dośrodkowanie z rzutu wolnego Alemana (ARKA Gdynia)
17'
deszcz coraz mocniej pada
17'
"My chcemy gola" - skandowanie z trybun
18'
nieudane dośrodkowanie Valcarce (ARKA Gdynia). Piłka wyszła bezpośrednio poza boisko
19'
wreszcie pressing Arki przyniósł korzyść. Piłkę przechwycił Deja, podciągnął ją w pole karne, ale strzelił obok bramki
19'
pierwsza zmiana w Widzewie się szykuje, chyba wymuszona urazem
21'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kun, w jego miejsce wchodzi Michalski.
21'
deszcz cały czas pada, boisko z każdą minutą robi się coraz bardziej grząskie, a zatem o kontuzje mięśniowe nie będzie trudno
22'
Żółtą kartką został ukarany Letniowski (Widzew Łódź) po faulu na Adamczyku
23'
Adamczyk (ARKA Gdynia) w pewnym sensie zajął miejsce, na którym poprzednio grał w Arce właśnie Letniowski (Widzew Łódź)
24'
jest pierwszy celny strzał Arki. Jednak Aleman (ARKA Gdynia) uderzył zbyt lekko i w środek bramki. Wrąbel (Widzew Łódź) złapał piłkę
25'
do bezpańskiej piłki przed polem karnym doskoczył Adamczyk (ARKA Gdynia), ale jego strzał został zablokowany
28'
zablokowany strzał sprzed pola karnego Kasperkiewicza (ARKA Gdynia)
28'
"Arkowcy gol" - z trybun
29'
dobrze zorientował się Marcjanik (ARKA Gdynia) w zamyśle Nowaka (Widzew Łódź) i nie pozwolił, aby piłka spadła mu za plecy i trafiła do napastnika rywali
30'
Kobacki (ARKA Gdynia) założył siatkę Gołębiowskiemu (Widzew Łódź), ale po chwili potknął się i stracił piłkę
31'
Valcarce (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
31'
bardzo ładnie rozegrany rzut rożny przez Arkę. Deja z narożnika boiska w pole karne do Alemana (ARKA Gdynia), ten wycofał piłkę do Adamczyka (ARKA Gdynia), który szukał "długiego" rogu, ale nie trafił w bramkę
32'
niektórzy na trybunach krzyknęli "karny", spodziewając się, że Dejewski zagrał ręką, ale po zamieszaniu w "16" sędzia przyznał piłkę Wrąbelowi (Widzew Łódź). Jest VAR, ale nie zakwestionował tej decyzji
33'
deszcz słabnie
33'
po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Letniowskiego (Widzew Łódź) kłopoty z wybiciem piłki defensorów Arki, ale sędzia przerwał grę i odgwizdał spalonego po stronie Widzewa
34'
36'
teraz Widzew miał kłopoty w z wybiciem piłki z "16", kilkakrotnie były pojedynki powietrzne. Ostatecznie przewinił Kobacki
kontuzja
37'
Kobacki (ARKA Gdynia) potrzebuje pomocy medycznej
38'
Arka cały czas w "10", Kobacki poza boiskiem
39'
już 11 na 11. Kobacki wrócił do gry z obandażowaną głową
40'
niecelny strzał z dystansu Alemana (ARKA Gdynia)
40'
obraz gry tak jak przez większą część tej połowy, Arka zmuszona do ataku pozycyjnego, Widzew dobrze zorganizowany w defensywie i wiedzący co zrobić z piłką po jej przejęciu
41'
"Biegać, walczyć i się starać, w Arce trzeba zapi..." - z trybun
44'
Gołębiowski założył "siatkę" Kobackiemu (ARKA Gdynia) i wbiegł w pole karne, na szczęście dla Arki źle dośrodkował
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Wrąbel (Widzew Łódź) wybija piłkę poza bramkę po strzale Alemana (ARKA Gdynia)
45+1
nieudane dośrodkowanie z narożnika boiska Adamczyka (ARKA Gdynia)
45+2
"Arka gol" - śpiewają kibice
45+2
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kobacki. Adamczyk wrzucił piłkę w pole bramkowe, a tam, mimo że w liczebnej przewadze byli rywale, Kobacki przeskoczył Gołębiowskiego i głową wepchnął piłkę do siatki.
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - WIDZEW ŁÓDŹ 1:1
Arka grała bez polotu, ale mimo że wiele w jej grze ofensywnej się nie kleiło, cały czas parła do przodu. Za te wysiłki spotkała ją nagroda w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry. Pierwszego gola w żółto-niebieskich barwach strzelił 20-letni Kobacki (ARKA Gdynia), wypożyczony kilkanaście dni temu z Atalanty Bergamo.
Jednak trzeba pamiętać, że choć Widzew głównie koncentrował się na destrukcji, to po przejęciu piłki z łatwością przedostawał się pod bramkę gospodarzy. Arka może mówić o szczęściu, że straciła tylko jednego gola, bo sam Tomczyk (Widzew Łódź) mógł mieć ich więcej niż teraz obie drużyny razem wzięte.
W drugiej połowie kwestia zwycięstwa jest nadal otwarta.
46'
ARKA Gdynia w przerwie przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bednarski, w jego miejsce wchodzi Marcus.
46'
Widzew w zestawieniu, w którym schodził na przerwę
46'
od środka boiska drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
w Arce zmiana ofensywna. Marcus (ARKA Gdynia) zajął miejsce w dwójce zawodników ustawionych za napastnikiem, na środek drugiej linii, gdzie grał Bednarski (ARKA Gdynia) wycofany Adamczyk (ARKA Gdynia)
47'
Wrąbel (Widzew Łódź) z kłopotami piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Alemana (ARKA Gdynia)
48'
Kobacki (ARKA Gdynia) zagrał w pole bramkowe, ale prosto w ręce bramkarza
50'
Kobacki (ARKA Gdynia) pada w polu karny, sędzia odgwizdał faul, ale uznał, że miał on miejsce przed "16"
50'
Żółtą kartką za ten faul został ukarany Gołębiowski (Widzew Łódź). Piłka ustawiona tuż przed linią "16"
51'
"Arka gol" - głośno z trybun
52'
Deja uderzył z wolnego, ale najwyżej w murze wyskoczył Stępiński (Widzew Łódź) i to on odbił piłkę
52'
zablokowane dośrodkowanie Kobackiego (ARKA Gdynia). Będzie rzut rożny dla Arki
53'
Deja z narożnika boiska zagrał przed pole karne. Stamtąd strzelał Kobacki (ARKA Gdynia), ale wysoko nad poprzeczką
54'
"Arka Gdynia Kaszeby" - śpiewy z trybun
55'
pierwszy w tej połowie atak Widzewa. Goście "poklepali" składnie piłką przed pole karnym Arki, ale ostatecznie nie oddali strzału
56'
Dobrotka (ARKA Gdynia) przerwał kontrę gości i zabrał piłkę Letniowskiemu (Widzew Łódź)
57'
mocny, ale niecelny strzał z około 25 metrów Deji
57'
Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) przedarł się w pole karne i posłał piłkę w pole bramkowe. Tam był jednak tylko Wrąbel (Widzew Łódź)
58'
Marcus (ARKA Gdynia) próbował prostopadłego podania do Czubaka (ARKA Gdynia), ale zorientowali się w tym obrońcy gości
59'
rzut wolny dla Widzewa około 25 metrów od bramki Arki po faulu Marcjanika na Tomczyku (Widzew Łódź)
60'
Letniewski z rzutu wolnego strzelił w mur, a dobijający Gołębiowski (Widzew Łódź) nie trafił w bramkę
60'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Valcarce, w jego miejsce wchodzi Żebrowski.
60'
Żebrowski (ARKA Gdynia) ten sezon zaczynał jako napastnik, ale teraz ustawiony jako lewy wahadłowy. Na tej pozycji grywał również w poprzednich rozgrywkach
61'
Marcjanik (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza bramkę po dośrodkowaniu Nowaka (Widzew Łódź)
61'
to pierwszy rzut rożny Widzewa w tym meczu
62'
po rzucie rożnym Widzewa z kontrą wyszedł Aleman (ARKA Gdynia). Już na połowie gości został sfaulowany przez Michalskiego (Widzew Łódź)
62'
Żółtą kartką został ukarany Michalski (Widzew Łódź).
62'
Oficjalna frekwencja na dzisiejszym spotkaniu - 4520 kibiców
63'
z rzutu wolnego Adamczyk (ARKA Gdynia) wrzucił piłkę wprost w ręce bramkarza Widzewa
64'
Aleman (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Czubaka (ARKA Gdynia) i przewrócił się w polu karnym. Sędzia odgwizdał, że Ekwadorczyk był na... spalonym
66'
Kobacki (ARKA Gdynia) dobrze zagrał w pole karne, ale Marcus (ARKA Gdynia) uderzył nad poprzeczką. Szkoda, bo miał czas i miejsce, aby lepiej przymierzyć
67'
"My jesteśmy tu, by dziś wygrać mecz" - śpiewy z trybun
67'
Wrąbel (Widzew Łódź) łapie piłkę po strzale Czubaka (ARKA Gdynia)
68'
Arka cały czas w natarciu
68'
Widzew przygotowuje podwójną zmianę
68'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Letniowski, w jego miejsce wchodzi Danielak.
68'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tetteh, w jego miejsce wchodzi Mucha.
69'
[2:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kobacki. Kapitalna akcja i bramka 20-latka. Olaf popisał się udanym dryblingiem, w polu karnym minął Gołębiowskiego, a następnie precyzyjnie strzelił po ziemi do siatki obok bramkarza
70'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza strzelec dwóch bramek Kobacki, w jego miejsce wchodzi Stępień.
71'
Żółtą kartką został ukarany Nowak (Widzew Łódź) po faulu na Alemanie. Dobra okazja, by z rzutu wolnego uderzyć na bramkę
72'
Aleman (ARKA Gdynia) z 20. metra, z rzutu wolnego uderzył nad poprzeczką
72'
i będzie kolejna podwójna zmiana gości
73'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gołębiowski, w jego miejsce wchodzi Guzdek.
73'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tomczyk, w jego miejsce wchodzi Nunes.
75'
Czubak (ARKA Gdynia) chciał uderzyć z przewrotki, ale nie trafił w piłkę
76'
zamieszanie w polu karnym Arki, ale ostatecznie piłka w rękach Krzepisza (ARKA Gdynia)
76'
i szybka odpowiedź Arki. Wrąbel (Widzew Łódź) rzucił się pod nogi Stępnia i przejął piłkę
78'
szczęście przy Arce, z bliska pudłuje Nunes

80'
[3:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czubak. Stępień z prawego skrzydła zagrał po zmieni na 5.-6. metr od bramki, a tam Karol dołożył nogę do piłki i poprawił wynik na 3:1
81'
rzut rożny dla gości
82'
kilku zawodników, w tym bramkarz padło na linii bramkowej. Gdzie jest piłka? Wstaje z nią Krzepisz (ARKA Gdynia)
82'
i już Arka atakuje. Adamczyk (ARKA Gdynia) zablokowany w polu karnym
84'
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia).
84'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czubak, w jego miejsce wchodzi Hiszpański.
84'
z trybun skandowanie imienia i nazwiska napastnika, który w 2. występie w Arce strzelił 2. gola
86'
Arka cały czas ma przewagę i szuka kolejnego gola
86'
trochę kontrowersji, bo wydawało się, że od bramki piłkę dostanie Arka, a jest rzut rożny
87'
Krzepisz (ARKA Gdynia) łapie piłkę i od razu uruchamia kontrę
87'
Wrąbel (Widzew Łódź) świetnie broni strzał Alemana (ARKA Gdynia). Jeszcze będzie korner dla Arki
88'
krótko rozegrany rzut rożny, a następnie strzał z dystansu Dobrotki (ARKA Gdynia). Piłka wysoko nad bramką
88'
Krzepisz (ARKA Gdynia) ratuje Arkę przed stratą bramki. Nogami odbija piłkę po strzale Guzdka
90'
piłkarze Widzewa domagają się rzutu karnego, sędzia puszcza grę
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
"Dziękujemy" oraz "Chcemy awansu" - skandowanie z trybun do piłkarzy
To była bardzo połowa Arki Gdynia. Po zmianie stron całkowicie zdominowała Widzew Łódź. Wreszcie w akacjach gospodarzy była szybkość, dynamika, pomysłowość, a co najważniejsze i skuteczność. Kobacki (ARKA Gdynia) pierwszy mecz w Gdyni kończy z 2 golami, a Czubak (ARKA Gdynia) w drugim kolejnym meczu zaliczył bramkę i już doczekał się skandowania swojego imienia i nazwiska z trybun. Oby tak dalej ci młodzi piłkarze pracowali na gole i zwycięstwa Arki.
Na razie jest przełamanie na własnym boisku. To pierwsza wygrana przy ul. Olimpijskiej po pięciu meczach bez sukcesu.

18 Stomil Olsztyn 4 0 0 4 1:5 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.
Tabela wprowadzona: 2021-08-20