Arka Gdynia - Wisła Kraków 4:1. Efektowna wygrana na jubileusz

26 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Arka Gdynia pokonała u siebie Wisłę Kraków 4:1 (2:1) na zakończenie 16. kolejki ekstraklasy. Efektowną wygraną żółto-niebiescy uczcili jubileusz 450. meczu w historii klubu w krajowej elicie. Niespełna 6 tysięcy kibiców w poniedziałkowe popołudnie przy ul. Olimpijskiej obejrzało istną kanonadę. Obie drużyny oddały aż 52 strzały. Gospodarze zwyciężyli, gdyż byli o wiele bardziej skuteczni, a pierwsza połowa w ich wykonaniu była najlepsza od lat.

Wisła Kraków Wisła Kraków
1 Steinbors - 33 Zbozień, 23 Marić, 6 Helstrup, 17 Marciniak - 22 Janota, 16 Deja, 6 Nalepa - 10 Zarandia, 7 Jankowski, 9 Aankour
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Stefański (Bydgoszcz) oraz Golis, Kupsik
Widzów: 5776
1 Lis - 29 Palcić, 4 Sadlok, 27 Wasilewski, 2 Pietrzak - 8 Halilović - 9 Boguski, 11 Imaz, 7 Kort, 77 Kostal - 13 Ondrasek
  • 74' 14 Nalepa Zmiany 26 Danch
  • 87' 22 Janota Zmiany 8 Marcus
  • 90+2 10 Zarandia Zmiany 11 Siemaszko
  • 68' 7 Kort Zmiany 24 Kolar
  • 80' 77 Kostal Zmiany 17 Bartosz
  • 15' Aankour
  • 28' Zarandia
  • 75' Jankowski
  • 89' Zarandia
  • 20' Ondrasek
  • 87' Deja
  • 77' Wasilewski

Arka w pierwszej rundzie rozgrywek miała kłopoty z zespołami z czołowej "8". W takich starciach odniosła tylko jedno zwycięstwo, z Lechem u siebie 1:0.

SPRAWDŹ, BILANS ARKI W MECZACH Z CZOŁOWĄ "8"

przed meczem Arka podpisała nietypową umowę sponsorską

PRZECZYTAJ ZA CO BĘDZIE PŁACIĆ ARCE MEKSYKAŃSKIE MIASTO
w porównaniu ze zwycięstwem w Legnicy (4:0) Arka dokonała dwóch wymuszonych zmian. Brakuje kontuzjowanych Młyńskiego i Kolewa

PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK RELACJONOWALIŚMY ZWYCIĘSTWO ARKI W LEGNICY
do "11" wchodzą Zarandia (ARKA Gdynia), który w poprzedniej kolejce pauzował za kartki oraz Aankour (ARKA Gdynia), który strzelił gola Miedzi po wejściu z ławki rezerwowych

PRZECZYTAJ O PRZEŁOMOWYM MOMENCIE, KTÓRY NASTĄPIŁ W KARIERZE PIŁKARZA ARKI GDYNIA
na ławce rezerwowych Arki głównie ci, którzy w przerwie dla reprezentacji zostali sprawdzeni w meczu IV-ligowych rezerw

ZMIENNICY ARKI GDYNIA POKAZALI SKUTECZNOŚĆ. SPRAWDŹ KTO WYRÓŻNIŁ SIĘ W DRUŻYNIE REZERW
ławka rezerwowych Arki: 30 Staniszewski, 2 Socha, 8 Marcus, 11 Siemaszko, 18 Danielak, 26 Danch, 44 Sulewski
Wisła dokonała aż trzech zmian w porównaniu z ostatnim meczem, wygranym z Zagłębiem Lubin 3:2. Brakuje: Bashy, Arsenicia i pauzującego za kartki Bartkowskiego
do obrony wchodzą: Sadlok (Wisła Kraków) i Palcić (Wisła Kraków), a w roli defensywnego pomocnika zaprezentuje się Halilović (Wisła Kraków)
rezerwowi Wisły: 22 Buchalik, 15 Arsenić, 17 Bartosz, 21 Grabowski, 24 Kolar, 47 Laskos, 80 Plewka
troszkę blokad pod stadionem, gdyż policja zabezpieczała dojazd na obiekt kibiców gości
piłkarze na prezentacji. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Wisła czerwone koszulki, białe spodenki
z obu sektorów trybun wzajemne wulgaryzmy
dla Arki to mecz numer 450 w ekstraklasie. Dotychczas 129 wygranych, 130 remisów i 190 przegranych, bilans bramek 455:576
1'
od środka rozpoczęła Wisła
1'
Zarandia (ARKA Gdynia) rozpędził się z piłką, a gdy ją próbował dogrywać, zasygnalizował zagranie ręką rywala. Sędzia nie zareagował
2'
Lis (Wisła Kraków) łapie piłkę po główce Zarandii (ARKA Gdynia) i dośrodkowaniu Deji (ARKA Gdynia)
4'
na razie gra głównie na połowie Wisły
4'
Aankour (ARKA Gdynia) bardzo blisko gola. Lis (Wisła Kraków) z najwyższym trudem odbił piłkę, która zmierzała w dolny róg jego bramki. Marokańczyk uderzył z pierwszej piłki po dograniu z lewego skrzydła Marciniaka
5'
teraz kibiców obu drużyn "poróżnił" temat Cracovii
6'
słupek ratuje Arkę po technicznym strzale Imaza (Wisła Kraków)
7'
jeszcze róg dla Arki
7'
po dośrodkowaniu z rogu Pietrzaka (Wisła Kraków) do strzału doszeł Halilović (Wisła Kraków). Uderzył nad poprzeczką. Sędzia dopatrzył się jeszcze muśnięcia piłki przez Steinborsa i wskazał na kolejny korner
8'
tym razem po rogu uderzenia sprzed pola karnego spróbował Kostal (Wisła Kraków), ale nie trafił w bramkę
9'
kontra Arki. Jankowski (ARKA Gdynia) uruchomiony podaniem z własnej połowy. Mocny strzał napastnika. Lis (Wisła Kraków) wybija futbolówkę na róg
9'
bez zagrożenia pod bramką Wisły po dośrodkowaniu z rogu Janoty (ARKA Gdynia)
11'
dobre zwody Janoty (ARKA Gdynia) i mocny strzał. Szkoda, że w środek bramki. Lis (Wisła Kraków) nie ryzykował łapanie piłki, wypiąstkował ją przed siebie
12'
i już jesteśmy z drugiej strony boiska. Kostal (Wisła Kraków) zagrał wzdłuż bramki Arki, ale nie było tam Ondraska
12'
na razie dobry, szybki mecz z obu stron. Widać, że obie drużyny potrafią atakować ze swobodą
13'
spiker apeluje o kulturalny doping. Teraz jest do apel do sektora gości
15'
obaj trenerzy od początku na stojąco oglądają to spotkanie
15'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Aankour. Nabil zrobił to co już próbowął kilka minut temu. Sprzed pola karnego uderzył piłkę po ziemi, w prawy róg bramki Lisa i tym razem golkiper rywali nie sięgnął piłki
16'
i Arka idzie za ciosem, ma kolejny róg
16'
z największymi kłopotami Lis (Wisła Kraków) wybił piłkę po strzale głową Jankowskiego (ARKA Gdynia) i dośrodkowaniu z rogu Nalepy
18'
Zbozień (ARKA Gdynia) zagrał po ziemi piłkę w pole karne i będzie kolejny róg
18'
tym razem bez zagrożenia dla Wisły po dośrodkowaniu z rogu Nalepy (ARKA Gdynia)
20'
[1:1] Wisła Kraków STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Ondrasek po dośrodkowaniu Palcicia. Precyzyjna główka napastnika gości. Piłka nim wpadła do siatki odbiła się jeszcze od słupka. Steinbors nie miał szans na dobrą interwencję
23'
zablokowany strzał Janoty (ARKA Gdynia)
26'
niecelnie strzelał Deja (ARKA Gdynia) po dośrodkowaniu Marciniaka (ARKA Gdynia)
28'
[2:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zarandia. Marciniak zagrał z lewego skrzydła. Luka strzelił dwa razy. Pierwsze uderzenie trafiło w Sadloka, a wobec dobitki Lis był już bezradny
30'
indywidualna akcja Jankowskiego (ARKA Gdynia). Technicznym uderzeniem szukał "okienka" bramki rywali, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką
32'
róg dla Wisły
33'
Jankowski (ARKA Gdynia) wyręczył Steinborsa (ARKA Gdynia). To on odbił piłkę nad bramkę po strzale głową Ondraska i dośrodkowaniu z rogu Korta (Wisła Kraków). Będzie kolejny korner
33'
tym razem Wisła krótko rozegrała róg i już nie zagroziła Arce
34'
Janota (ARKA Gdynia) z własnej połowy zagrał długą piłkę do Jankowskiego (ARKA Gdynia). Gdy wydawało się, że napastnik pobiegnie sam na sam z bramkarzem, rozległ się gwizdek o spalonym
36'
po strzeleniu drugiego gola Arka na własnej połowie przejmuje Wisłę, a doskonale wie, co ma robić po przejęciu piłki. Jankowski (ARKA Gdynia) już kilka razy dochodził do piłek granych z własnej połowy
37'
nadal szybkie tempo tego meczu
38'
zablokowany strzał z dystansu Zbozienia (ARKA Gdynia)
39'
róg dla Arki
39'
ofiarnie grają defensorzy Wisły odbijają lub blokują piłki po strzałach i dośrodkowaniach Arki
41'
i jest kolejny róg. Tym razem do dośrodkowaniu Janoty (ARKA Gdynia)
42'
bez zagrożenia po dośrodkowaniu z rogu Janoty (ARKA Gdynia)
44'
trener Arki zagwizdał, a następnie pokazał piłkarzom, że odległości między formacjami muszą być mniejsze, aby Wisła nie mogła napędzić swoich akcji
44'
teraz Janota (ARKA Gdynia) przy linii bocznej i on otrzymuje indywidualne zalecenie na końcówkę tej połowy
45'
mocno niecelny strzał Halilovicia (Wisła Kraków) z dystansu
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PROWADZI 2:1
45'
pomocy medycznej potrzebuje Aankour (ARKA Gdynia)
To była najlepsza połowa Arki w tym sezonie. Gospodarze atakowali pomysłowo, z rozmachem, starali się grać na jeden kontakt. Bardzo dobrze do podstawowego składu wprowadził się Aankour (ARKA Gdynia), który w drugim meczu z rzędu zdobył gola. Groźny był Jankowski (ARKA Gdynia), który nie tylko wyróżniał się w ataku, ale gdy trzeba, pomagał defensywie przy stałych fragmentach gry. To jego zasługą jest, że Ondrasek (Wisła Kraków) nie ma na koncie dwóch goli, a Arka prowadzi.
Bardzo aktywni są boczni obrońcy, którzy chętnie atakują. Po jednej z takich akcji piłka od Marciniaka (ARKA Gdynia) dotarła do Zarandii (ARKA Gdynia), który choć na raty, to poprawił wynik na 2:1.
Jednak widać, że i Wiśle piłka nie przeszkadza, a drużyna jest groźna w ataku. Dlatego mecz wydaje się jeszcze daleki od rozstrzygnięcia. Oby po przerwie gra była równie szybka i dobra jak dotychczas.
Dobrą grę Arki potwierdzają też Statystyki Ekstraklasy SA. Wskazują one, że przez 61 procent piłka była w posiadaniu gospodarzy. Żółto-niebiescy oddali aż 12 strzałów, w tym 7 celnych
w przerwie, jak to często bywa na stadionie w Gdyni, urodziny jednego z kibiców. Jubilat oraz jego goście zostali powitani przez spikera, a teraz pozują do wspólnej fotografii z maskotką klubu - Śledziem
jest też konkurs rzutów karnych dla kibiców. W bramce rezerwowy Arki - Staniszewski
brawa witają wracających z szatni piłkarzy Arki i gwizdy gości
46'
Drugą połowę rozpoczęła Arka. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice miejscowych
47'
"Arka gol" - śpiewy z trybun
47'
piłka po strzale Nalepy (ARKA Gdynia) trafiła Sadloka (Wisła Kraków) w głowę. Gdyby nie to, mógł być gol
48'
kolejny zablokowany strzał Nalepy (ARKA Gdynia) i będzie róg
49'
Janota (ARKA Gdynia) przemieszcza się z prawego do lewego narożnika boiska, bo po raz kolejny korner
50'
Janota (ARKA Gdynia) wrzucił z rogu przed pole karne, Deja (ARKA Gdynia) uderzył z pierwszej piłki. Zablokowane uderzenie. Trzeci róg z rzędu
50'
Janota (ARKA Gdynia) znów przemieścił się do drugiego rogu, ale tym razem jego dośrodkowanie nie zaskoczyło rywali
51'
od wznowienia gry przewaga Arki
52'
zbyt mocne zagranie Zarandii (ARKA Gdynia) w kierunku Jankowskiego (ARKA Gdynia). Szybszy przy piłce Lis
52'
groźnie pod bramką Arki. Kończy się na dwóch rogach z rzędu. Pierwszy po kapitalnej interwencji Steinborsa, który wybił piłkę po strzale Kostala
52'
przy drugim Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje po dośrodkowaniu Korta (Wisła Kraków), a Sadlok (Wisła Kraków) źle trafia w piłkę przed polem karnym i jest to bardzo niecelny strzał
54'
atak Arki zakończony... rogiem. Pietrzak ryzykował, że sfauluje Zarandię w polu karnym, ale zdołał wybić piłkę
55'
potężne kopnięcie sprzed pola karnego Zbozienia (ARKA Gdynia). Lis (Wisła Kraków) odbija piłkę nogami
57'
Deja (ARKA Gdynia) blokuje strzał Kostala (Wisła Kraków)
57'
kontra Arki 5 na 4. Zarandia (ARKA Gdynia) uderzył sprzed pola karnego. Lis (Wisła Kraków) miał kłopoty, ale odbił piłkę do boku
58'
Smółka oklaskuje akcję swojej drużyny
58'
strzał Janoty (ARKA Gdynia) obok słupka, ale był rykoszet. Kolejnej róg
59'
po dośrodkowaniu z rogu Janoty (ARKA Gdynia) odbita piłka przed pole karne. Tutaj uderzał Aankour (ARKA Gdynia), ale został zablokowany
60'
Arka sama wpędziła się w kłopoty, źle wyprowadzając piłkę spod własnej bramki. Miała szczęście, że Boguski (Wisła Kraków) spudłował przy strzale głową z 6. metra
61'
niecelny strzał sprzed pola karnego Korta (Wisła Kraków)
62'
"Arkowcy gol" - śpiewy z trybun
63'
chwile dekoncentracji Arki. Kolejna próba pogrania piłką na własnej połowie, kończy się pressingiem rywali i przejęciem przez nich piłki. Trzeba było faulować, by przerwać tę akcję
63'
jest kontra Arki. Strzał Jankowskiego (ARKA Gdynia) zablokował Pietrzak (Wisła Kraków)
65'
Jankowski (ARKA Gdynia) poradził sobie z Sadlokiem (Wisła Kraków) i próbował wyłożyć piłkę na strzał w polu karnym. Jednak ani Janocie, ani Aankourowi (ARKA Gdynia) nie udało się czysto trafić w piłkę
66'
i już jesteśmy po drugiej stronie boiska. Zablokowane dwa strzały Kostala (Wisła Kraków). Róg dla gości
66'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Pietrzaka (Wisła Kraków)
66'
Steinbors (ARKA Gdynia) poradził sobie ze strzałem Halilovicia (Wisła Kraków)
68'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kort, w jego miejsce wchodzi Kolar.
68'
goście wzmacniają ofensywę
68'
69'
po dośrodkowaniu z rogu Janoty (ARKA Gdynia) do strzału głową doszedł Helstrup (ARKA Gdynia). Kończy się tylko kolejnym rogiem
69'
Lis (Wisła Kraków) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z rogu, którego tym razem był Nalepa (ARKA Gdynia)
71'
Niecelny strzał z dystansu Marciniaka (ARKA Gdynia)
71'
wulgarnie z trybun. Spiker ma na to sposób. By to zagłuszyć czyta wtedy o historii Arki, która doprowadziła ją do dzisiejszego, meczu nr 450 w ekstraklasie
72'
przygotowuje się do zmiany Danch, czyli raczej Arka zadba o defensywę
74'
niecelny strzał z dystansu Janoty (ARKA Gdynia)
74'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Danch.
75'
kibice skandują imię i nazwisko piłkarza, który opuścił boisko
75'
[3:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jankowski. Maciek otrzymał piłkę od Ankoura. Próbował przelobować bramkarza. Lis odbił piłkę, ale napastnik Arki zdążył do dobitki i uderzył tym razem głową. Jeszcze próbował wybić z bramki futbolówkę Sadlok, ale ta sztuka już mu się nie udała
77'
Żółtą kartką został ukarany Wasilewski (Wisła Kraków) po faulu na Jankowski
79'
trwa napór Arki. Kolejne dwa rogi dla gospodarzy
80'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kostal, w jego miejsce wchodzi Bartosz.
81'
najpierw piłkarze Wisły sygnalizowali blok piłkarza Arki ręką po strzale Kolara, a po chwili Imaz oddał strzał w poprzeczkę
82'
Oficjalna frekwencja 5776 kibiców
82'
pomocy medycznej potrzebuje Deja (ARKA Gdynia)
85'
róg dla Wisły, ale bez zagrożenia dla Arki. Wcześniej Steinbors broni strzał Palcicia
85'
rozgrzewa się Marcus
87'
zablokowany strzał z woleja Aankoura (ARKA Gdynia)
87'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Janota, w jego miejsce wchodzi Marcus.
87'
"Michał Janota" - skandowanie z trybun
87'
Żółtą kartką został ukarany Deja (ARKA Gdynia) po faulu na Bartoszu
89'
[4:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zarandia. Lis odbił piłkę po strzale Marcusa, ale dobitka Luki była celna
90'
3 minuty doliczone
90+1
jeszcze róg dla Wisły, a Arka przygotowuje zmianę Siemaszki
90+2
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zarandia, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
90+2
wielu kibiców wstaje i skanduje "Luka Zarandia "
90+3
"Areczka, trzy punkty ma" - śpiewy z trybun
90+3
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA Z WISŁĄ 4:1
"Dziękujemy" skandowanie z trybun
Arka rozegrała najlepszy mecz w tym sezonie. Oddała na bramkę rywali aż 32 strzały w tym 12 celnych. Jubileusz 450. spotkania w ekstraklasie uczciła efektownym zwycięstwem.
O nastrojach i zadowoleniu na trybunach najlepiej świadczy fakt, że każdy schodzący zawodnik gospodarzy mógł usłyszeć skandowanie swojego imienia i nazwiska.
Wisła też miała swoje sytuacje, ale nie była tak skuteczna jak żółto-niebiescy. Z 19 ich uderzeń tylko 4 trafiły celu.
Punktem zwrotnym była zmarnowała sytuacja Boguskiego (Wisła Kraków), który miał idealną okazję, aby wyrównać na 2:2.
Ostatecznie mecz rozstrzygnął się w ostatnim kwadransie, w którym Arka dołożyła dwa gole.

Wisła Kraków

48% 222 typowania ARKA Gdynia
27% 122 typowania REMIS
25% 117 typowań Wisła Kraków

Opinie (278) ponad 10 zablokowanych

• Hej lechiści (36)

Przy wyrównanym wyniku tak śmiało się udzielaliście, a teraz co tak niemrawo?

• 141 86

• Nie podniecaj się (6)

Nawet kiedy gra Arka, musisz wysilić się na kilka słów w stronę Gdańska?