Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:2. Emocje i kontrowersje

1 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Pierwsza z dwóch sytuacji, po których piłka wpadła do siatki Zagłębia, a sędzia gola nie uznał.

Piłkarze Arki Gdynia zremisowali u siebie z Zagłębiem Sosnowiec 2:2 (1:1). Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale nie potrafili go poszanować, najpierw tracąc je po golu do szatni, a po przerwie po zaledwie dwóch minutach. Żółto-niebiescy pozostają bez wygranej na własnym boisku w tym sezonie. W sobotę zamiast 3 punktów mieliśmy emocje i kontrowersyjne decyzje sędziowskiego. Arbiter nie uznał dwóch goli dla podopiecznych Zbigniewa Smółki, a wiele innych jego rozstrzygnięć spotkało się z ostrą dezaprobatą miejscowych kibiców.

Zagłębie Sosnowiec Zagłębie Sosnowiec
1 Steinbors - 33 Zbozień, 23 Marić, 6 Helstrup, 17 Marciniak - 14 Nalepa - 44 Sulewski, 22 Janota, 90 Bogdanow, 10 Zarandia - 92 Kolew
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Jakubik (Siedlce) oraz Lisowski, Gajda
Widzów: 9018
1 Kudła - 17 Heinloth, 25 Polczak, 16 Cichocki, 66 Banasiak - 6 Nowak, 21 Milewski - 77 Wrzesiński, 8 Pawłowski, 22 Udovicić - 27 Sanogo
  • 56' 44 Sulewski Zmiany 11 Siemaszko
  • 65' 92 Kolew Zmiany 7 Jankowski
  • 77' 6 Helstrup Zmiany 26 Danch
  • 70' 6 Nowak Zmiany 4 Jędrych
  • 81' 22 Udovicić Zmiany 42 Cristovao
  • 90' 27 Sanogo Zmiany 9 Torunarigha
  • 30' Janota
  • 66' Zarandia
  • 45+3 Sanogo karny
  • 68' Pawłowski
  • 19' Janota
  • 28' Zarandia
  • 45+2 Marić
  • 33' Sanogo
  • 51' Polczak
  • 56' Nowak
  • 90+1 Torunarigha

ciasno na ulicach prowadzących na stadion. Część ulic nieprzejezdna na czas przemarszu kibiców gości na obiekt. Spore siły policyjne w rejonie ul. Olimpijskiej
Nie udało się z Jagiellonią oraz Górnikiem. Zatem przed Zagłębiem jest jasne przesłanie trenera Smółki na trzeci mecz tego sezonu w Gdyni

ZBIGNIEW SMÓŁKA: MUSIMY WYGRAĆ. SPRAWDŹ, CO JESZCE MÓWIŁ TRENER PRZED MECZEM

6 punktów w 6 meczach w kierownictwie klubu ani nie jest powodem do rozdzierania szat, ani tym bardziej do świętowania

SZARPANE I TROCHĘ SZORSTKIE. SPRAWDŹ, CO TYMI SŁOWAMI OKREŚLA PREZES ARKI
w porównaniu z przegranym meczem w Kielcach całkowicie przemeblowana druga linia i ustawienie w ataku Arki

SPRAWDŹ, JAKIE PRZYCZYNY PORAŻKI W KIELCACH WSKAZALI SAMI PIŁKARZE ARKI
pierwszy raz w "11" w ekstraklasie zagra Sulewski (ARKA Gdynia), który wiosną w nie najlepszej atmosferze rozstał się z Sosnowcem. W Zagłębiu nie podobało się, że nadal Robert kibicował klubowi, w którym się wychował, czyli Arce

PRZECZYTAJ WYWIAD Z ROBERTEM SULEWSKIM, W KTÓRYM OPOWIADA M.IN. O POWODACH ROZSTANIA Z ZAGŁĘBIEM
do "11" wracają zaś: Nalepa (ARKA Gdynia), Zarandia (ARKA Gdynia) i Bogdanow (ARKA Gdynia)
trener Smółka zrobił tak jak zapowiadał. Jeden piłkarz spoza "18" ostatniego meczu w "11", a drugi przeszedł odwrotną drogę. Wymiana między Nalepą (ARKA Gdynia) a Sołdeckim, czyli defensywnymi pomocnikami. Ponadto nawet na ławce nie starczyło miejsca dla Cvijanovicia i Aankoura, którzy w Kielcach byli także w "11"
ławka rezerwowych Arki: 30 Krzepisz, 7 Jankowski, 11 Siemaszko, 19 Klimczak, 26 Danch, 31 Łoś, 35 Młyński
widać, a przede wszystkim słychać, że pod szyldem Arki jest teraz już sześć klubów. Spiker zaprasza kibiców piłkarskich na najbliższe mecze koszykarzy i piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Gdynia Arena
Zagłębie w porównaniu z ostatnim meczu, który zremisowało ze Śląskiem 3:3, dokonało dwóch zmian w "11". Do gry wchodzą: Cichocki i Nowak (Zagłębie Sosnowiec)
Cichocki grał w Arce wiosną 2015 roku. W I lidze i Pucharze Polski zaliczył wówczas 17 meczów, ale jego wypożyczenie z Legii Warszawa nie zostało przedłużone. Obecnie 26-letni obrońca ma na koncie 32 mecze w ekstraklasie, które uzbierał głównie w Ruchu Chorzów
ławka rezerwowych Zagłębia: 23 Pedrdijić, 3 Kokoszka, 4 Jędrych, 9 Torunarigha, 24 Babiarz, 42 Cristovao, 72 Vokić
już przed meczem niestety wulgarnie dali o sobie znać kibice gości, którzy licznie wypełniają sektor przewidziany dla przyjezdnych
miejscowi odpowiadają tym samym
na sektorze "Górka" przygotowywana oprawa
piłkarze wychodzą na prezentację. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Zagłębie czarne stroje
razem z piłkarzami na prezentację wyszedł 9-letni chłopiec, kibic Arki, który zmaga się z białaczką
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun
"Zwycięstwo czeka nas" - to z kolei z sektora gości
1'
od środka rozpoczęła Arka
1'
"Gdyńska Arka" - z trybun
2'
Marić (ARKA Gdynia), gdy zaatakował go Sanogo (Zagłębie Sosnowiec), podał do Steinborsa (ARKA Gdynia)
2'
w polu karnym Arki pada Wrzesiński (Zagłębie Sosnowiec), ale o faulu nie ma mowy
2'
"Arka gol" - z trybun. Te śpiewy zagłuszają doping dla gości
4'
Piłka w Bramce Zagłębia! Arka odwołała się do broni z poprzedniego sezonu. Marciniak z autu wrzucił piłkę w pole karne, Kudła minął się z piłką, trafiła ona do Bogdanowa, który strzelił. Bramkarz nie potrafił utrzymać piłki w rękach. Sędzia wskazał na środek boiska, czyli uznaje gola
5'
piłka ustawiona na środku boiska, ale sędzia czeka ze wznowieniem gry. Najwyraźniej akcja sprawdzana przez VAR
6'
gol anulowany. Nadal 0:0. Sędzia po konsultacji z VAR zmienił decyzję, a zatem radość gdyńskich kibiców i piłkarzy była przedwczesna. Arbiter uznał, że na spalonym był Helstrup. Duńczyk nawet nie dotknął piłki, ale był tym piłkarzem, który atakował, gdy bramkarz próbował złapać piłkę po strzale Bogdanowa. Na pewno kontrowersja
9'
Arka nadal w ataku
10'
piłka do Kolewa (ARKA Gdynia) w pole bramkowe Zagłębia, ale napastnik Arki na pamięć, pięta odegrał za siebie, gdzie nie było żadnego z jego kolegów
11'
zbyt mocna piłka Kolewa (ARKA Gdynia) w Zarandia (ARKA Gdynia), ale Gruzin walczył o nią i zdobył aut
13'
Sanogo (Zagłębie Sosnowiec) skiksował tuż przy narożniku pola karnego Arki
13'
celny strzał z dystansu Bogdanowa (ARKA Gdynia), ale w środek bramki. Kudła (Zagłębie Sosnowiec) złapał piłkę
14'
spiker apeluje do kibiców gości o sportowy doping
16'
dobry powrót we własne pole karne Nalepy (ARKA Gdynia), który przerwał kontrę gości
17'
Steinbors (ARKA Gdynia) sparował piłkę na róg po strzale Sanogo (Zagłębie Sosnowiec)
17'
Bez zagrożenia dla Arki po rogu Zagłębia
19'
Żółtą kartką został ukarany Janota (ARKA Gdynia) po faulu na Pawłowskim
20'
Zarandia (ARKA Gdynia) faulowany niespełna 30 metrów od bramki. Będzie dogodna pozycja do strzału
21'
niecelne uderzenie z wolnego Bogdanowa (ARKA Gdynia)
22'
sporo żywiołowych akcji, ale też niedokładności
23'
Udović (Zagłębie Sosnowiec) w polu karnym przełożył sobie piłkę z nogi na nogę i uderzył po "długim rogu". Futbolówka nieznacznie minęła słupek bramki Arki
24'
znów szczęście przy Arce. Piłka po zagraniu Pawłowskiego (Zagłębie Sosnowiec) przeszła wzdłuż bramki, a nikt z piłkarzy Zagłębia, choć było ich kilku, nie potrafił skierować futbolówki do siatki
24'
Zagłębie pokazało jak jest groźne w kontrach. Piłkarze Arki muszą wyciągnąć z tego wnioski, bo dalej nie muszą mieć już tyle szczęścia
26'
niecelny strzał z dystansu Nalepy (ARKA Gdynia)
27'
na sektorze "Górka" już widać pierwsze elementy oprawy kibiców
27'
Janota (ARKA Gdynia) dostał prezent od rywali 17. metrów od bramki, ale zamiast strzelać szukał podania i Arka straciła piłkę
28'
Żółtą kartką został ukarany Zarandia (ARKA Gdynia). Sędzia uznał, że Gruzin symulował faul w polu karnym, choć piłkarz Arki domaga się karnego
29'
sędzia nasłuchuje jeszcze podpowiedzi z VAR
29'
decyzja utrzymana. Karta dla Luki i piłka dla Zagłębia
29'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice Arki
30'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Janota. Michał przed polem karnym wykonał zwód i precyzyjnie uderzył lewą nogą niemal w samo okienko bramki rywali
30'
tym razem już nie ma wątpliwości, że kibice mogą się cieszyć
30'
już ponad tydzień temu pisaliśmy, że ofensywa Arki uzależniona jest od Janoty (ARKA Gdynia)

PRZECZYTAJ, DLACZEGO OFENSYWA ARKI UZALEŻNIŁA SIĘ OD JANOTY

32'
róg dla Zagłębia
33'
krótko rozegrany róg przez Zagłębie nie zagroził Arce
33'
Żółtą kartką został ukarany Sanogo (Zagłębie Sosnowiec), który faulem przerwał kontrę Zarandii
33'
oprawa kibiców Arki
36'
Sanogo (Zagłębie Sosnowiec) odepchną Zbozienia (ARKA Gdynia) w walce o piłkę. Ryzykował wyrzuceniem z boiska, bo ma już żółtą kartkę
37'
Kolew (ARKA Gdynia) sam na sam z bramkarzem, ale zamiast gola jest tylko róg
38'
niecelny strzał głową Zbozienia (ARKA Gdynia) po dośrodkowaniu z rogu Janoty (ARKA Gdynia)
40'
róg dla gości
41'
Marciniak (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rogu Banasiaka (Zagłębie Sosnowiec)
41'
niecelny strzał Cichockiego (Zagłębie Sosnowiec)
43'
Steinbors (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Wrzesińskiego (Zagłębie Sosnowiec)
45'
3 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
na spalonym Wrzesiński (Zagłębie Sosnowiec)
45+1
w ostatniej chwili zablokowany strzał Pawłowskiego (Zagłębie Sosnowiec), który swobodnie przedostał się pod "16" Arki. Kolejny (ARKA Gdynia) róg dla gości
45+2
Dośrodkowanie z rogu Banasiaka (Zagłębie Sosnowiec). Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje piłkę po wstrzeleniu w pole karne głową Heinlotha (Zagłębie Sosnowiec)
45+2
karny dla Zagłębia. Sędzia uznał, że Marić pomógł sobie ręką celowo, blokując strzał Wrzesińskiego.
45+2
Żółtą kartką został ukarany Marić (ARKA Gdynia). Nic nie pomaga to, że obrońca tłumaczy się, iż ręką chronił twarz, by nie dostać w nią piłką
45+3
[1:1] Zagłębie Sosnowiec STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sanogo z karnego. Steinbors rzucił się w ten róg, w który skierowana została piłka, ale uderzenie było mocne i precyzyjne. Piłka znalazła się w siatce
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA REMISUJE Z ZAGŁĘBIEM 1:1
Gol do szatni musi boleć Arkę, ale z przebiegu gry trzeba przyznać, że wynik nie krzywdzi gospodarzy. Co prawda częściej atakowała Arka, ale kontry Zagłębia były również bardzo groźne. W kilku sytuacjach gospodarzom dopisało szczęście, a raz dobrze bronił Steinbors (ARKA Gdynia).
Gdynianie najbardziej mogą żałować sytuacji sam na sam z bramkarzem Kolewa (ARKA Gdynia), a także nieuznanego ostatecznie gola z 4. minuty. Mimo techniki VAR ta sytuacja na pewno będzie analizowana jako kontrowersja.
46'
drugą połowę rozpoczęło Zagłębie. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
"Do boju masz, zwycięstwo czeka nas" - skandują kibice
48'
Marić (ARKA Gdynia) nie dał się nabrać na zwód Sanogo (Zagłębie Sosnowiec)
49'
niecelny strzał Janoty (ARKA Gdynia)
49'
na rozgrzewce ofensywni piłkarze Arki: Siemaszko, Jankowski i Młyński
51'
Sulewski (ARKA Gdynia) faulowany przy linii bocznej pola karnego Zagłębia
51'
Żółtą kartką został ukarany Polczak (Zagłębie Sosnowiec) za faul na Sulewskim
52'
Janota (ARKA Gdynia) z wolnego w mur. Będzie róg, bo piłka wyszła poza boisko
53'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z rogu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
53'
szybka kontra gości zakończona celnym strzałem Wrzesińskiego (Zagłębie Sosnowiec). Dobrze ustawiony Steinbors (ARKA Gdynia) łapie piłkę
53'
seria zwodów Zarandii (ARKA Gdynia). Efektownie to wyglądało, ale bez efektu, bo w końców Gruzin nie oddał strzału
54'
Oficjalna frekwencja 9 018 kibiców
55'
Steinbors (ARKA Gdynia) odbił piłkę po strzale Wrzesińskiego (Zagłębie Sosnowiec). Była jeszcze szansa na dobitkę, ale Sanogo (Zagłębie Sosnowiec) i Udović (Zagłębie Sosnowiec) przeszkodzili sobie, a w efekcie żaden z nich nie kopnął piłki
56'
Żółtą kartką został ukarany Nowak (Zagłębie Sosnowiec) po faulu na Nalepie
56'
ARKA Gdynia przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Sulewski, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
57'
z trybun zarówno skandowanie nazwiska schodzącego jak i wchodzącego piłkarza
58'
"Arka gol" - z trybun
59'
Arka atakuje, ale po przerwie groźniejsze sytuacje mieli rywale
59'
nieudany drybling Janoty (ARKA Gdynia) w polu karnym
59'
po wejściu Siemaszki (ARKA Gdynia) zmiana w ustawienia w Arce. Rafał zajął miejsce na lewym skrzydle, a Zarandia (ARKA Gdynia) przeszedł na prawą stronę, czyli tam gdzie grał Sulewski (ARKA Gdynia)
62'
Zarandia (ARKA Gdynia) odważnie wbiegł w pole karne, mając u boku Polczaka (Zagłębie Sosnowiec), ale z ostrego kąta nie mógł już wiele zrobić z piłką. Próbował ją zagrać wzdłuż bramki i piłkę złapał Kudła (Zagłębie Sosnowiec)
63'
celny strzał Zarandii (ARKA Gdynia) z około 20 metrów. Broni Kudła (Zagłębie Sosnowiec)
65'
zderzenie Nalepy (ARKA Gdynia) z Cichockim przed polem karnym gości. Sędzia uznał, że to Michał faulował
65'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Kolew, w jego miejsce wchodzi Jankowski.
66'
[2:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zarandia. Spokojny, techniczny strzał Luki obok wychodzącego z bramki Kudły. Ładna akcja Arki, podania z pierwszej piłki. Asysta Jankowski, a atak rozpoczął się od zagrania Janoty
68'
[2:2] Zagłębie Sosnowiec STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Pawłowski. Indywidualna akcja i precyzyjny strzał z 15. metra piłkarza, który dołączył do Zagłębia w trakcie sezonu
70'
Zagłębie Sosnowiec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nowak, w jego miejsce wchodzi Jędrych.
70'
asekuracyjna zmiana w Zagłębiu, bo obrońca wszedł za pomocnika
71'
duże kłopoty w defensywie miał Helstrup (ARKA Gdynia), ale ostatecznie sobie poradził
71'
"Zagłębie gramy do końca" - to z sektora gości
74'
Zagłębie po przejęciu piłki przechodzi teraz do ustawienia 3-5-2
75'
pomocy medycznej potrzebuje Helstrup (ARKA Gdynia)
75'
gdy opatrywany jest Helstrup (ARKA Gdynia) niemal wszyscy piłkarze Zagłębia podbiegają do swojej ławki, by się napić
76'
natomiast do ławki Arki przybiegł tylko Janota (ARKA Gdynia) i to by posłuchać wskazówek trenera Smółki
77'
nosze na boisku, czyli uraz wydaje się być groźniejszy
77'
ostatecznie Helstrup (ARKA Gdynia) opuszcza boisko o własnych siłach, ale mocno kuleje
77'
ARKA Gdynia przeprowadza wymuszoną zmianę. Na boisko nie wraca Helstrup, w jego miejsce wchodzi Danch.
78'
piłkarze Arki domagają się odgwizdania zagrania ręką rywali w ich polu karnym
78'
sędzia nakazał grać dalej
78'
Kudła (Zagłębie Sosnowiec) wybił piłkę do boku po strzale z dystansu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
80'
Steinbors (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu Banasiaka (Zagłębie Sosnowiec)
81'
Janota (ARKA Gdynia) poszedł na pojedynek z dwoma rywalami i stracił piłkę
81'
Zagłębie Sosnowiec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Udovicić, w jego miejsce wchodzi Cristovao.
83'
"Areczko, gramy do końca" - z gdyńskich sektorów
84'
Steinbors (ARKA Gdynia) pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu Pawłowskiego (Zagłębie Sosnowiec) z wolnego
85'
85'
Jankowski (ARKA Gdynia) pokazuje bocznemu sędziemu, że był ciągnięty za koszulkę, ale gra toczy się dalej
85'
Danch (ARKA Gdynia) zablokował Sanogo (Zagłębie Sosnowiec) w polu karnym, a po chwili wybił piłkę na róg
86'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Banasiaka (Zagłębie Sosnowiec)
86'
Zarandia (ARKA Gdynia) poszedł do kontry, przepchnął się przez dwóch obrońców i posłał piłkę do siatki. Sędzia gola nie uznał, odgwizdując faul Gruzina na Heinlocie
88'
niecelny strzał sprzed pola karnego Sanogo (Zagłębie Sosnowiec)
88'
obie drużyny dążą do zdobycia zwycięskiego gola
88'
Kapitalne podanie Janoty, Jankowski (ARKA Gdynia) był 7 metrów od bramki. Kąt był nieco ostry, ale powinien być gol. Maciek strzelił jednak obok słupka
89'
kolejna interwencja sędziego kwitowana gwizdami
90'
Zagłębie Sosnowiec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sanogo, w jego miejsce wchodzi Torunarigha.
90'
4 minuty doliczone
90+1
Żółtą kartką został ukarany Torunarigha (Zagłębie Sosnowiec) po faulu na Janocie