Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Antoni Kawczyński mistrzem Polski, Karol Żupiński 15.

21 września 2020, 15:30
Rafał Sumowski
aktualizacja:21:04 (21 września 2020)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Antoni Kawczyński został indywidualnym mistrzem Polski na miniżużlu. - To materiał na kawał zawodnika, ale zanim zabierze się za dorosły żużel, czekają go tysiące okrążeń do przejechania - mówi Marcel Szymko, który na co dzień trenuje 12-latka. W finale indywidualnych młodzieżowych mistrzostw Polski Karol Żupiński zajął dopiero 15. miejsce.Aktualizacja, godz. 21:04

Karol Żupiński zajął przedostatnie, 15. miejsce w finale młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu. W finale rozgrywanym w Zielonej Górze żużlowiec Wybrzeża zdobył zaledwie punkt w pięciu wyścigach.

Poniedziałkowy start poniekąd oddaje rozczarowanie jakim w wykonaniu "Żupka" jest obecny sezon. Jedynym zawodnikiem, którego pokonał był Marcin Turowski. Mistrzem kraju do lat 21 został Dominik Kubera z Fogo Unii Leszno.

Wyścigi z udziałem Karola Żupińskiego
2. Szlauderbach, Pióro, Żupiński, Turowski d
5. Kubera, Krakowiak, Cierniak, Żupiński
10. Karczmarz, Pawliczak, Kopeć-Sobczyński, Żupiński
15. Trofimow, Świdnicki, Liszka, Żupiński d
20. Miśkowiak, Tonder, Orwat, Żupiński
Na minitorze w Rybniku-Chwałowicach występowało dwudziestu najlepszych miniżużlowców. Antoni Kawczyński wygrał wszystkie cztery biegi w rundzie zasadniczej i wystąpił w finale. W nim przez dwa okrążenia jechał na drugim miejscu, jednak ostatecznie minął Szymona Ludwiczaka i zdobył złoty medal.

Antoni Kawczyński mistrzem Polski w miniżużlu na lodzieKawczyński tym sukcesem pożegnał się z dotychczasową kategorią 125 CC. Od nowego sezonu ścigał się będzie na motocyklu o pojemności 250 CC, co stanowi ostatni przystanek przed dorosłą odmianą żużla, gdzie jeździ się na "pięćsetkach". Wcześniej "Antonio" po złoto sięgnął także w mistrzostwach Polski na lodzie, które rozgrywane były w lutym.

- Stawiałem, że będzie w czołówce, nawet po nieudanym starcie w Pucharze Europy na torze w Gdańsku. Wtedy zżarł go trochę stres, a teraz podszedł na luzie i pokazał na co go stać. Jak mawiał trener Stanisław Chomski, w eliminacje trzeba przechodzić, a finały wygrywać. Antoni pokazał, że w najważniejszych momentach potrafi wznieść się na wyżyny. Ten chłopak już teraz jest bardzo przebojowy i dynamiczny. Potrafi pojechać agresywnie - mówi Marcel Szymko, który na co dzień pracuje z 12-latkiem jako trener.

Puchar Europy w miniżużlu. Dziewczyna na podium wśród przyszłych mistrzówKawczyński, który w sierpniu był bohaterem naszego cyklu Sport Talent, triumf w zawodach uczcił schodząc z motocykla i wykonując na torze szpagat w pełnym ekwipunku.

- Trenował wcześniej balet i jest bardzo sprawny fizycznie, co bardzo przydaj się na torze - wyjaśnia Szymko, który jako zawodnik łączył żużel z treningami judo.

Sport Talent. Antoni Kawczyński. Ze szkoły baletowej do Grand Prix na żużlu?Zdaniem młodego szkoleniowca, sukcesy w miniżużlu mogą przełożyć się na dobrą jazdę w dorosłym żużlu. Jeszcze jednak za wcześnie, aby mówić o nowym Krystianie Pieszczku czy Jarosławie Olszewskim.

- W odróżnieniu od niektórych, uważam że miniżużel i żużel to ten sam sport. Antoni musi po prostu płynnie przechodzić na motocykle o większej pojemności i to już się dzieje. To materiał na kawał zawodnika, ale zanim zabierze się za dorosły żużel, czekają go tysiące okrążeń do przejechania. Kariery toczą się różnie. Szymon Woźniak był mistrzem Polski na minitorze a następnie w dorosłym żużlu sięgał po ten tytuł tak w juniorach jak i seniorach. Z kolei Kamil Cieślar dwukrotnie wygrywał wśród najmłodszych a jego karierę przerwał wypadek. Nigdy nie wiadomo co nas spotka. Jeśli Antoni będzie dbał o siebie tak jak teraz, o przygotowanie fizyczne jestem spokojny. Jeśli tylko w przyszłości trafi na dobre silniki od tunerów i nie będzie u nich zbyt daleko "w kolejce", może sporo osiągnąć - twierdzi Szymko.
Wyniki mistrzostw Polski w miniżużlu:
1. Antoni Kawczyński (Wybrzeże Gdańsk) - 12+3 (3,3,3,3)
2. Szymon Ludwiczak (Rybki Rybnik) - 10+2 (3,3,3,1)
3. Mikołaj Duchiński (Stal Toruń) - 9+1 (2,3,1,3)
4. Miłosz Kowalski (UKS Speedway Rędziny) - 10+w (3,2,2,3)
5. Marcel Kowolik (Rybki Rybnik) - 8+3 (3,3,w,2)
6. Kevin Nycz (GUKS Speedway Wawrów) - 8+2 (2,2,2,2)
7. Wiktor Andryszczak (UKS Speedway Rędziny) - 8+1 (2,1,2,3)
8. Maksymilian Pawełczak (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 9+0 (1,2,3,3)
9. Kacper Halkiewicz (Włókniarz Częstochowa) - 5+3 (0,3,W,2)
10. Krystian Gręda (ZKŻ Zielona Góra) - 5+2 (2,w,2,1)
11. Szymon Tomaszewski (Rybki Rybnik) - 5+1 (2,1,1,1)
12. Adam Putkowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 5+0 (1,1,1,2)
13. Mikołaj Krok (GUKS Speedway Wawrów) - 4+3 (1,1,0,2)
14. Oskar Kręglicki (KM Cross Lublin) - 3+2 (0,d,3,0)
15. Filip Bęczkowski (GUKS Speedway Wawrów) - 4+1 (0,0,3,1)
16. Paweł Caban (Włókniarz Częstochowa) - 4+w (1,2,1,w)
17. Dominik Woźniak (ZKŻ Zielona Góra) - 2+3 (0,1,0,1)
18. Wiktor Jasiński (BTŻ Polonia Bydgoszcz) 3+d (1,0,2,0)
19. Paweł Wyczyszczok (MKMŻ Rybki Rybnik) 3+w (3,0,d,w)
20. Mikołaj Szlempo (UKS Rędziny) - 2+w (w,2,w,w)
R1. Maciej Gudyka (Spartan Przemyśl) - ns
R2. Arkadiusz Kordek (Spartan Przemyśl) - ns

Wyścigi z udziałem Antoniego Kawczyńskiego:
2. Kawczyński, Nycz, Pawełczak, Kręglicki
8. Kawczyński, Kowalski, Andryszczak, Gręda (w)
15. Kawczyński, Andryszczak, Tomaszewski, Krok
16. Kawczyński, Halkiewicz, Woźniak, Jasiński
Finał A. Kawczyński, Ludwiczak, Duchiński, Kowalski (w)