Anwil Włocławek - Trefl Sopot 74:89 w hicie EBL. Koszykarze znów zdobyli Halę Mistrzów

Damian Konwent
12 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

TJ Haws (z lewej) i Paweł Leończyk (nr 29) byli najlepszymi graczami Trefla Sopot w spotkaniu z Anwilem Włocławek. Amerykanin świetnie funkcjonował na obwodzie, natomiast kapitan żółto-czarnych rządził pod koszem. TJ Haws (z lewej) i Paweł Leończyk (nr 29) byli najlepszymi graczami Trefla Sopot w spotkaniu z Anwilem Włocławek. Amerykanin świetnie funkcjonował na obwodzie, natomiast kapitan żółto-czarnych rządził pod koszem.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Anwil Włocławek 89:74 (26:24, 15:21, 21:18, 27:21) w hicie 3. kolejki Energa Basket Ligi. Tak jak przed rokiem żółto-czarni zdobyli Halę Mistrzów po świetnej grze w ostatniej kwarcie, mimo że przystępowali do niej z pozycji goniącego. W decydującej partii koszykarze Marcina Stefańskiego popisali się serią 13:0, nie pozwalając zdobyć punktu rywalom aż przez 5 minut.

Booker 15 (3x3, 6 as.), Zamojski 14 (4x3), Green 9 (1x3), Radić 8 (6 zb.), Sulima 2 oraz Lichodiej 10 (2x3), Bussey 6, Pluta Jr. 4, Bogucki 3, Mielczarek 3 (1x3), Tomaszewski 0,
Sędziowie: Zapolski, Chrakowiecki, Szczurewski
Leończyk 19 (8 zb.), Ł. Kolenda 12, Gruszecki 11 (3x3), Olejniczak 10 (8 zb.), M. Kolenda 8 (2x3) oraz TJ Haws 14 (3x3, 5 as.), Motem 11 (1x3), M. Kolenda 8, Pułkotycki 2, Kowalenko 0, Rompa 0

Trefl Sopot do spotkania z Anwilem Włocławek przystępuje z jednym zwycięstwem i jedną porażką. Taki sam bilans na swoim koncie mają włocławianie.
W ubiegłym sezonie podopieczni Marcina Stefańskiego wrócili z Włocławka jako zwycięzca. Kibice żółto-czarnych dobrze pamiętają to spotkanie, gdy jeszcze 5 minut przed końcem przegrywali różnicą 19 punktów. Bohaterem tamtej końcówki był Łukasz Kolenda.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot 84:86. Relacja meczu z poprzedniego sezonu

Spotkanie to będzie okazją do ponownego spotkania Karola Gruszeckiego i Dejana Mihevca. Obaj panowie współpracowali w Polskim Cukrze Toruń w latach 2017-2019. Ten pierwszy jest dziś koszykarzem Trefla, a drugi - trenerem Anwilu.
Gruszecki, który był liderem klasyfikacji strzelców przed 3. kolejką, przyznaje, że Trefl ma wiele "strzelb" w zespole. To ma być atutu drużyny w tym sezonie.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot. Karol Gruszecki: Mamy wiele strzelb

Pierwsza "5" Anwilu: 1 Booker (Anwil Włocławek), 4 Green (Anwil Włocławek), 7 Sulima (Anwil Włocławek), 8 Zamojski (Anwil Włocławek), 40 Radić
Pierwsza "5" Trefla: 1 Ł. Kolenda (TREFL Sopot), 13 Olejniczak (TREFL Sopot), 23 M. Kolenda (TREFL Sopot), 29 Leończyk (TREFL Sopot), 33 Gruszecki
1'
Olejniczak (TREFL Sopot) wygrywa pierwszy pojedynek
1'
Olejniczak (TREFL Sopot) nie trafia, w podobnej sytuacji myli się Radić
2'
Green (Anwil Włocławek) faulowany, będą 2 rzuty wolne
wolne (trafione oba)
2'
[2:0] Green (Anwil Włocławek) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
3'
[2:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
3'
Booker (Anwil Włocławek) popełnia błąd 5 sekund. Piłka dla Trefla
za 2 punkty
3'
[2:5] Olejniczak wsadza z góry
za 3 punkty
3'
[5:5] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Zamojski (Anwil Włocławek).
za 2 punkty
4'
[5:7] Leończyk w charakterystycznym dla siebie stylu
za 2 punkty
4'
[5:9] Leończyk raz jeszcze. Wcześniej spudłował Sulima
4'
Leończyk (TREFL Sopot) faulowany, ale nie wykorzystał rzutu wolnego
za 3 punkty
4'
[8:9] Za łukiem dobrze czuje się jednak Zamojski. To jego druga "trójka"
za 2 punkty
5'
[8:11] Pierwsze punkty w tym spotkaniu zdobywa Łukasz Kolenda
za 3 punkty
5'
5'
Nie trafia Łukasz Kolenda, po chwili myli się także Booker (Anwil Włocławek)
za 2 punkty
6'
[11:13] Łukasz Kolenda wjeżdża pod kosz i punktuje
za 3 punkty
7'
[14:13] Zamojski z trudnej pozycji. Ma już 12 punktów na koncie
za 2 punkty
7'
[14:15] Leończyk zaskoczył Radicia i trafił z lewej strony
za 2 punkty
7'
[16:15] Lichodiej zmylił Motena i trafił do kosza
za 3 punkty
7'
[16:18] Z dystansu trafia także Gruszecki
7'
Lichodiej (Anwil Włocławek) na linii rzutów wolnych
7'
[18:18] Lichodiej (Anwil Włocławek) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
8'
[18:20] Leończyk kończy składną akcję Trefla
9'
Seria niecelnych rzutów. Nie trafił Bussey (Anwil Włocławek), Leończyk (TREFL Sopot), a także Moten (TREFL Sopot), który popełnił błąd kroków
wolne (tylko 1 trafiony)
9'
[19:20] Tylko jeden rzut wolny trafia Bogucki (Anwil Włocławek).
za 3 punkty
9'
[19:23] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Haws (TREFL Sopot).
za 2 punkty
9'
[21:23] Bussey efektownie spod kosza
za 3 punkty
10'
[21:26] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
za 3 punkty
10'
[24:26] Zza łuku trafia również Lichodiej
10'
Koniec I kwarty. Trefl wygrywa z Anwilem 26:24.
11'
Zaczynamy II kwartę
za 2 punkty
11'
[26:26] Bogucki po asyście Bousseya
11'
Paliukenas (TREFL Sopot) nie trafia z dystansu
11'
Moten (TREFL Sopot) fauluje Boguckiego (Anwil Włocławek)
za 2 punkty
12'
[26:28] Olejniczak dobija rzut Hawsa
12'
Boussey samolubnie i znów nie trafia
13'
[27:28] Tylko jeden rzut wolny trafia Pluta Jr. (Anwil Włocławek).
za 2 punkty
13'
[27:30] Leończyk po asyście Hawsa
14'
Haws (TREFL Sopot) nie trafia zza łuku
za 2 punkty
14'
[29:30] Pluta zahaczony przez Paliukenasa trafia, ale będzie miał jeszcze rzut wolny
czas
14'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot).
za 1 punkt
14'
[30:30] Rzut wolny trafia Pluta (Anwil Włocławek).
14'
Radić fauluje Leończyka (TREFL Sopot)
14'
Zamojski (Anwil Włocławek) z dystansu, ale tym razem niecelnie
15'
Booker (Anwil Włocławek) na linii rzutów wolnych. Faulował Paliukenas (TREFL Sopot)
15'
[32:30] Booker (Anwil Włocławek) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
15'
[34:30] Radić spod kosza z faulem
czas
15'
15'
Radić myli się na linii rzutów wolnych
za 3 punkty
16'
[37:30] Strata gości wykorzystana przez Lichodieja
16'
Faulowany Michał Kolenda. Po chwili również Leończyk (TREFL Sopot)
16'
[37:32] Leończyk (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
17'
[39:32] Booker (Anwil Włocławek) wykorzystuje oba rzuty wolne.
17'
Łukasz Kolenda nie trafia z prawego narożnika
za 2 punkty
17'
[41:32] Radić spod kosza
za 3 punkty
18'
[44:34] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Green (TREFL Sopot).
18'
[44:36] Ł. Kolenda (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
19'
Leończyk (TREFL Sopot) za 3, ale niecelnie
19'
Za łukiem myli się też Booker (Anwil Włocławek)
20'
[45:36] Tylko jeden rzut wolny trafia Booker (Anwil Włocławek).
za 2 punkty
20'
[45:38] Łukasz Kolenda z faulem
za 1 punkt
20'
[45:39] Rzut wolny trafia Łukasz Kolenda (TREFL Sopot).
czas
20'
Przerwa na żądanie (Anwil Włocławek).
20'
Błąd kroków Boguckiego (Anwil Włocławek)
za 2 punkty
20'
[45:41] Leończyk dobija rzut Łukasza Kolendy
20'
Koniec II kwarty. Trefl przegrywa z Anwilem 41:45.
Pierwsza kwarta była bardzo dynamiczna i ciekawa dla oka. Z jednej i z drugiej strony nie brakowało "trójek", ale i składnych akcji. Trefl wygrywał różnicą dwóch punktów po 10 minutach, ale drugą kwartę zaczął od kilku strat, co szybko wykorzystali gospodarze, którzy prowadzili już nawet różnicą 10 "oczek". Goście rzucili się do odrabiania strat i w końcówce zminimalizowali rozmiary porażki.
Statystyki po pierwszej połowie:
rzuty z gry: Anwil 13/29 (44 proc.) - Trefl 16/30 (53 proc.)
rzuty za 3: 7/13 (53 proc.) - 4/14 (28 proc.)
zbiórki: 15 - 18
przechwyty: 6 - 1
straty: 6 - 9
Najlepszym strzelcem Trefla jest Leończyk (TREFL Sopot), który zdobył 14 punktów, natomiast po stronie miejscowych najskuteczniejszy jest Zamojski (Anwil Włocławek), które wszystkie 4 "trójki" trafił w pierwszej kwarcie
21'
Zaczynamy III kwartę
21'
Leończyk (TREFL Sopot) "hakiem", ale nie trafia
za 2 punkty
21'
[47:41] Green z odchylenia nad ręką Gruszeckiego
za 2 punkty
21'
[47:43] 2 punkty zdobywa Olejniczak (TREFL Sopot).
22'
Błąd kroków Radicia
za 2 punkty
23'
[49:43] Rdaić za drugim podejściem spod kosza
23'
Booker (Anwil Włocławek) fauluje Gruszeckiego
23'
[49:45] Gruszecki (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
23'
[49:47] Leończyk po asyście Łukasza Kolendy
24'
Gruszecki ofensywnie fauluje
za 3 punkty
24'
[52:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Booker (Anwil Włocławek).
24'
Łukasz Kolenda na linii rzutów wolnych
24'
[52:48] Tylko jeden rzut wolny trafia Kolenda (TREFL Sopot).
25'
Zamojski (Anwil Włocławek) i Green (Anwil Włocławek) niecelnie
25'
Łukasz Kolenda fauluje w ofensywie
za 3 punkty
26'
[55:48] Booker ze znacznego dystansu
za 2 punkty
26'
[55:50] Łukasz Kolenda po minięciu Bookera
za 3 punkty
26'
za 2 punkty
26'
[60:50] Green z góry po szybkiej kontrze
czas
26'
za 2 punkty
27'
[60:52] Olejniczak "hakiem"
za 2 punkty
27'
[62:52] Rdaić w odpowiedzi
28'
[63:52] Tylko jeden rzut wolny trafia Booker (Anwil Włocławek).
za 2 punkty
28'
[63:54] Leończyk z faulem
za 1 punkt
28'
[63:55] Rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
29'
[63:57] Moten po przechwycie i w kontrze
za 2 punkty
29'
[63:59] Moten w bliźniaczej sytuacji. Dwie szybkie straty zaliczył Pluta Jr.
czas
29'
29'
"Trefl Sopot, Trefl Sopot" krzyczy grupa kibiców, która pojechała do Włocławka
za 2 punkty
30'
[63:61] Haws wjeżdża pod kosz, trafia i jest faulowany
za 1 punkt
30'
[63:62] Rzut wolny trafia Haws (TREFL Sopot).
30'
Boussey traci piłkę. Z linii bocznej goście
30'
Gruszecki nie trafia z dystansu
30'
Koniec III warty. Trefl przegrywa z Anwilem 62:63.
31'
Zaczynamy IV kwartę.
za 3 punkty
31'
[63:65] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Haws (TREFL Sopot).
31'
[65:65] Zamojski (Anwil Włocławek) wykorzystuje oba rzuty wolne.
32'
Niecelnie Moten (TREFL Sopot)
za 3 punkty
32'
[65:68] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Michał Kolenda (TREFL Sopot).
32'
Haws (TREFL Sopot) samolubnie i niecelnie
czas
32'
za 2 punkty
32'
[65:70] 2 punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
32'
Boussey niecelnie zza łuku
za 2 punkty
34'
[65:72] Moten z góry po podaniu Hawsa
za 3 punkty
34'
[68:72] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Mielczarek (Anwil Włocławek).
35'
Błąd kroków Leończyka (TREFL Sopot)
35'
Niecelne rzuty gospodarzy
za 3 punkty
35'
36'
Błąd 5 sekund gospodarzy
za 3 punkty
36'
[68:78] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Haws (TREFL Sopot).
czas
36'
36'
Piąty faul Zamojskiego (Anwil Włocławek). Reprezentant Polski 3x3 opuszcza boisko
za 2 punkty
37'
[68:80] Olejniczak po asyście Hawsa
za 2 punkty
37'
[68:82] Paliukenas po kontrze
37'
Michał Kolenda nie trafia zza łuku, po chwili świetny przechwyt Paliukenasa (TREFL Sopot)
38'
Ależ blok Olejniczaka (TREFL Sopot) na Bookerze (Anwil Włocławek)!
za 3 punkty
39'
[68:85] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot)
39'
Seria 13:0 dla Trefla
za 2 punkty
39'
[70:85] Boussey przerwa 5-minutową serię bez punktów
za 2 punkty
40'
[70:87] Michał Kolenda po wjeździe pod kosz
za 2 punkty
40'
[72:87] Sulima z faulem
40'
Sulima (Anwil Włocławek) nie wykorzystuje rzutu wolnego
za 2 punkty
40'
[72:89] Pułkotycki po efektownej asyście Łukasza Kolendy
40'
[74:89] Boussey (Anwil Włocławek) wykorzystuje oba rzuty wolne.
40'
Michał Kolenda próbował jeszcze równo z syreną, ale nie trafił
40'
Koniec meczu. Trefl Sopot pokonuje na wyjeździe Anwil Włocławek.
Tak, jak przed rokiem, o zwycięstwie Trefla zadecydowała ostatnia kwarta. W niej sopoccy koszykarze byli skuteczni, ale z wygranej mogą cieszyć się dzięki szczelnej defensywie. Gospodarze popełnili sporo błędów, a w dodatku nie potrafili celnie trafić nawet przez 5 minut. Goście zaliczyli nawet run 13:0 i znów zdobyli Halę Mistrzów.
Cieszyć mogła z pewnością gra TJ'a Hawsa, który nie zachwycał w poprzednich meczach, ale w hicie spiął się na wyżyny swoich możliwości. Pod koszem kapitalnie zagrał również Leończyk (TREFL Sopot), zdobywca 19 punktów.
Statystyki:
rzuty z gry: Anwil 23/59 (38 proc.) - 35/60 (58 proc.)
rzuty za 3: 11/27 (40 proc.) - 9/24 (37 proc.)

Wyniki 3 kolejki

• Asseco Arka Gdynia - Pszczółka Start Lublin 68:79 (18:22, 25:17, 14:18, 11:22)
  • Anwil Włocławek - Trefl Sopot 74:89 (24:26, 21:15, 18:21, 11:27)
  • Polpharma Starogard Gd. - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 67:72 (19:20, 12:15, 18:24, 18:13)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - GTK Gliwice 92:73 (24:24, 25:7, 24:26, 19:16)
  • HydroTruck Radom - MKS Dąbrowa Górnicza 81:74 (25:15, 14:19, 20:22, 22:18)
  • PGE Spójnia Stargard - Śląsk Wrocław 73:74 (15:15, 12:21, 23:23, 23:15)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - King Szczecin 73:83 (15:12, 12:25, 23:26, 23:20)
  • Legia Warszawa - Polski Cukier Toruń (przełożony na 23.09)
  • Mecz rozegrany awansem z 5. kolejki
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Legia Warszawa 98:83 (29:18, 22:16, 17:33, 30:16)

Opinie (28) 1 zablokowana

• a tak się starał sędzia poligraf Zapolski (1)

i się nie udało :D
    Brawo cały zespół!

• 40 0

• Dokładnie

Wszystko pod Anwil gwizdali jakieś wyimaginowane faule, wszystkie sporne od razu dla Anwilu i 5 piłek straconych przez błąd sędziego tylko w drugiej połowie

• 9 1

• No, no, no (1)

Na tle gwiazdorskiego Anwilu Trefl wyglądał na super drużynę. Fajnie się ich grę oglądało. Świetny Leończyk, bardzo dobre obie"1"-ki, reszta też robiła swoje. Szczególny szacun dla Paliukenasa. Jedne z gorszych statystyk - chyba najważniejszy zawodnik w kluczowym momencie gry. Grać przeciwko takiemu wampirowi w obronie to musi być frustrujące. Brawo dla trenera Stefańskiego. Dobre decyzje, szybkie korekty złych, udane zmiany. Oby tak dalej.
    A z tymi gwizdkami - hmmm, no comments.

• 28 1

• Wszytko sie zgadza , tylko z tymi brawami dla Stefańskiego bym nie przesadzał. Brawo za to dla Roszyka!!! Świetnie przygotował zespół!