Arka Gdynia - FC Chemnitzer 2:2 w sparingu. Pablo Ortega, skaut z Hiszpanii

6 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Maciej Jankowski strzelił pierwszego i zarazem najładniejszego gola z czterech, które padły w sparingu Arka Gdynia - Chemnitzer FC (2:2) w Gniewinie 6 lipca. Maciej Jankowski strzelił pierwszego i zarazem najładniejszego gola z czterech, które padły w sparingu Arka Gdynia - Chemnitzer FC (2:2) w Gniewinie 6 lipca.

Arka Gdynia zremisowała Chemnitzer FK 2:2 (0:0) w sparingu w Gniewinie. Rywal to beniaminek trzeciego poziomu rozgrywek w Niemczech. Żółto-niebiescy pochwalili się skautem z Hiszpanii. Tamtejszy rynek penetruje Pablo Ortega. To on rekomendował Santiego Samanesa. 7 lipca o godzinie 18 na Bulwarze Nadmorskim rozpocznie się Bieg Arkowca, o 19:29 na "Górce" przy ul. Ejsmonda planowana jest przedsezonowa prezentacja zespołu, a od 16 trwać będzie piknik 90-lecia.

Jankowski 56, Marcus 79 (karny) - Talig 74, Stosik 77

ARKA: Steinbors - Zbozień (46 Olczyk), Helstrup (60 Maghoma), Danch (46 Marić), Marciniak (70 Wawszczyk) - Busuladzić (60 Skhirtladze), Deja (70 Marcus) - Młyński (60 Antonik), Cvijanović (46 Nalepa), Jankowski (60 Siemaszko) - Kolew (46 Aankour)

CHEMNITZER: Jakubov - Hoheneder (68 Campulka), Sarmov (68 Tallig), Karsanidis (46 Schoppenhauer), Frahn (68 Blumberg), Garcia (46 Bozić), Itter (68 Gessien), Langer (68 Reddemann), Milde (68 Stosik), Bonga (46 de Freitas Costa), Muller (68 Hoppe)

Jacek Zieliński o przygotowaniach i sytuacji kadrowej. Przeczytaj wywiad z trenerem Arki Gdynia

Przed sparingiem klub pochwalił się nowym skautem z Hiszpanii. Pablo Ortega mieszka w Madrycie, ma licencję trenerską UEFA B oraz certyfikat "Talent Identification in Football" Międzynarodowego Związku Skautów Piłkarskich. Dotychczas współpracował z klubami hiszpańskimi oraz z Karpatami Lwów. Specjalizuje się w rozgrywkach trzeciego poziomu w tym kraju - Segunda B. Na ten temat prowadzi wideobloga z analizami taktycznymi drużyn oraz indywidualnymi analizami zawodników.

Dla Arki pracuje już od miesiąca. Z jego rekomendacji do Gdyni trafił Santi Samanes, który w sparingach zaliczył już gola i asystę. W sobotę jednak nie zagrał. Na lewym skrzydle zwolnił miejsce Maciejowi Jankowskiemu.

I właśnie piłkarz, który w tym tygodniu przedłużył kontrakt z Arką o 2 kolejne sezony, przeprowadził najbardziej dynamiczną akcję przed przerwą. W 19. minucie przedarł się z łatwością w pole karne, ale zamiast strzelać bądź podawać do jednego z dwóch kolegów wbiegających w "16", zawahał się, zwolnił akcję i szansa na gola przepadła.

Program obchodów 90-lecia w dniu 7 lipca. Sprawdź, gdzie i kiedy na piknik, bieg czy prezentację zespołu

Pablo Ortego, skaut Arki Gdynia na Hiszpanię. Pablo Ortego, skaut Arki Gdynia na Hiszpanię.
Natomiast precyzji zabrakło Goranowi Cvijanoviciowi 3 minuty później. Po podaniu Damiana Zbozienia z prawego skrzydła Słoweniec chciał uderzać z pierwszej piłki, ale skiksował. Gdy z drugiej strony pola karnego wrzucił ponownie do niego Adam Marciniak, pomocnik Arki z kolei źle przyjął futbolówkę.

Rywale w pierwszej połowie zagrażali żółto-niebieskim głównie po stałych fragmentach gry. Jednak z dośrodkowaniami dobrze radziła sobie defensywa lub - gdy trzeba było - piłkę przejmował Pavels Steinbors.

Ponadto bramkarz Arki w 26. minucie złapał piłkę po uderzeniu Paula Milde. Jak się okazało był to jedyny celny strzał przed przerwą z obu stron.

Gruzin za Gruzina w Arce Gdynia. Przeczytaj o transferach Luki Zarandii i Davida Skhirtladze

Po przerwie trener Jacek Zieliński dokonał czterech roszad w składzie. Zmieniło się m.in. ustawienie w ofensywie. Na środek ataku przesunięty został Jankowski, na lewe skrzydło wszedł Nabil Aankour, a Michał Nalepa zagrał jako ofensywny pomocnik.

Ta roszada zaowocowała golem w 56. minucie. Piłkę w środkowej strefie boiska przechwycił Adam Deja i przekazał ją na lewe skrzydło do Adama Marciniaka. Kapitan Arki precyzyjnie dośrodkował, a wbiegający w "16" Jankowski mocno z woleja i nie do obrony uderzył z pierwszej piłki.

3 minuty później doskonały, crossowy przerzut sprzed własnego pola karnego na prawe skrzydło zaprezentował Fredrik Helstrup, a po chwili dynamicznym rajdem popisał się Mateusz Młyński. Gdy rywale odbili jego dogranie przed bramkę do Jankowskiego, młodzieżowiec sam zabrał się z piłką w pole karne. Jeden z rywali interweniował wślizgiem. Zdaniem sztabu Arki powinien być karny, sędzia jednak puścił grę.

Aleksandyr Kolew ma zacząć strzelać gola dla Arki Gdynia. Sprawdź, co jeszcze obiecuje bułgarski napastnik

Po godzinie gry szkoleniowiec żółto-niebieskich zaczął robić kolejne zmiany, aż wymienił wszystkich piłkarzy z pola. Jednak, ci którzy weszli, nie potrafili utrzymać korzystnego rezultatu. Niemieckiemu III-ligowcowi wystarczyły 3 minuty, aby strzelić 2 gole.

W 74. minucie Christian Maghoma nie zdołał zablokować strzału sprzed pola karnego 19-letniego Erika Talliga. Co więcej piłka odbiła się jeszcze od nogi Anglika i przelobowała wysuniętego nieco przed bramkę Steinborsa.

Natomiast prowadzenie Chemnitzer objął po rzucie rożnym. Freitas Costa dośrodkował w pole bramkowe, a tam celnie główkował Denis Stosik.

Jedenastka i najlepszy piłkarz 90-lecia Arki Gdynia. Na kogo stawia Janusz Kupcewicz?

Wyrównanie padło w kolejnej akcji. W walce o piłkę w polu karnym z tyłu pchnięty został Rafał Siemaszko. Sędzia podyktował karnego. Pewnym wykonawcą "11" był Marcus, który mocno uderzył w lewy róg bramki i choć bramkarz tam się rzucił, nie miał szans na sięgnięcie piłki.

Zwycięstwo mógł jeszcze zapewnić Arce Nalepa, ale jego strzał z wolnego nieznacznie minął bramkę.

25 piłkarzy Arki Gdynia na zgrupowaniu w Gniewinie. Sprawdź, kogo zabrał, a kogo pominął Jacek Zieliński

Mecz z Chemnitzer był pierwszym z trzech zaplanowanych podczas zgrupowania w Gniewie. Obóz trwać będzie do 12 lipca. Jednak 7 lipca, w niedzielę piłkarze wrócą do Gdyni. O godzinie 19:29 na "Górce" przy ul. Ejsmonda wezmą udział w przedsezonowej prezentacji.

Nie będzie na niej Szymona Nowickiego. 20-letni skrzydłowy, który jesienią 2017 roku rozegrał w Arce dwa mecze w ekstraklasie, znów trafił na wypożyczenie. Ostatni sezon spędził w I-ligowym Chrobrym Głogów. Tym razem zagra w II-ligowym Gryfie Wejherowo.

A wracając do niedzieli, prezentacja nie będzie jedyną atrakcją dla kibiców. Klub na ten dzień zaplanował kulminację obchodów 90-lecia. Od godziny 16 trwać będzie piknik na Skwerze Arki Gdynia, a o 18 wystartuje Bieg Arkowca na dystansie 1929 metrów. Trasa prowadzi z Bulwaru Nadmorskiego na ul. Ejsmonda.

Michał Janota: Dostałem kontrakt życia. Przeczytaj wywiad z byłym już pomocnikiem Arki Gdynia

9 lipca, Gniewino, 11 - Olimpia Elbląg
12 lipca, Gniewino - FC Larna (Irlandia Płn.)

Miejsca

Opinie (91) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

• A gdzie nasz gdynski Carlitos? (2)

Wynik robi wrażenie. Gratulacje dla Midaka i Pertkiewicza za wspaniały skład i niesamowite transfery. Jutro trzeba iść na górkę i świętować. Midak dziękujemy!

• 69 8

• Wiem

To jest ironia ale mimo wszystko Midak aut,Włodar Nędza i Pertek!

• 20 4

• Ja ogłaszanie składu na kortach tenisowych odbieram jako granie na nosie kibicom.

Przejęcie stadionu za obietnice LM. Żenada.

• 18 7

• Niby sparing, ale trochę wstyd. (3)

Poziom ekstraklasy jest jednak słaby. Patrząc na inne sparingi w Eklapie to ewidentnie nic nie znaczymy w Europie. Arka jak zawsze rozpaczliwie o utrzymanie. Nie ma co się łudzić. Brakuje sporo jakości. Gdzie jest napastnik??

• 77 3

• (1)

Tylko Arka to nie poziom ekstraligi...

• 17 5

• Otóż to. Arka to nie poziom ekstraklasy.

Jestem przekonany, ze to już pełen skład na nowy sezon. Przeżyłem jako kibic sporo z tym klubem włączając upokorzenia i sukcesy ale już mam dość. Bylejakość i nic więcej. Może być jeden, dwa słabsze sezony ale coś trzeba zmieniać a nie liczyć na wieczne szczęście pod koniec sezonu. Komentować się nie chce tego burdelu...