Arka Gdynia. Koniec złudzeń. Trzeba zaczynać I ligę pod koniec sierpnia

25 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

Arka Gdynia

Arka Gdynia po czterech sezonach spędzonych w ekstraklasie, pod koniec sierpnia znów mierzyć się będzie z I-ligowcami. Więcej zdjęć (1)

Arka Gdynia po czterech sezonach spędzonych w ekstraklasie, pod koniec sierpnia znów mierzyć się będzie z I-ligowcami.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia po czterech sezonach spędzonych w ekstraklasie, pod koniec sierpnia znów mierzyć się będzie z I-ligowcami.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od dawno było wiadomo, że w sezonie 2020/21 brakuje terminów, aby w ekstraklasie rozegrać 37 kolejek. Z dwóch wariantów skrócenia rozgrywek do 30 lub 34 kolejek, zarząd PZPN wybrał ten pierwszy. Tym samym powiększenie piłkarskiej elity do 18 drużyn wejdzie w życie bez przyspieszenia, tak jak pierwotnie ustalono w 2021 roku. Kończą się zatem wszelkie złudzenia Arki Gdynia. Żółto-niebiescy przystąpią do rywalizacji w I lidze, w której inauguracja wyznaczona została na 29 i 30 sierpnia.Jakie były szanse na koło ratunkowe dla Arki Gdynia?Jeszcze na początku lipca była dla Arki Gdynia nadzieja, że jeśli nie uda się uratować ekstraklasy na boisku, to dojdzie do przyspieszenia o rok powiększenia ekstraklasy do 18 drużyn.

- Do końca chciałem wierzyć, że Arka się utrzyma. Jak nie na boisku, to po... powiększeniu ekstraklasy do 18 zespołów - tak mówił nam niedawno nawet Janusz Kupcewicz, piłkarz 90-lecia żółto-niebieskich, dla którego nie będzie już pracy w klubie w nowym sezonie.
Wszelkie nadzieje prysły, podczas zarządu PZPN, który odbył się 24 lipca, w piątek. Rzeczywiście potwierdziło się, to o czym informowaliśmy na początku lipca, że nie da się rozegrać sezonu ekstraklasy w formule ESA 37, który obowiązywał od sezonu 2013/14. Jednak z dwóch wariantów, władze piłkarskiej centrali wybrały jednak ten niekorzystny m.in. dla Arki Gdynia.

Janusz Kupcewicz - wywiad nie tylko o powodach odejścia z Arki GdyniaNie zdecydowano się na "majstrowanie" przy liczbie drużyn po zakończeniu rozgrywek, zachowano terminy zmian, jeśli chodzi o liczebność ekstraklasy, a jedynie zlikwidowano drugą fazę rozgrywek. Tym samym w sezonie 2020/21 krajowa elita liczyć będzie nadal 16 drużyn, ale nie będzie już dzielenia tabeli na dwie grupy po rundzie zasadniczej. Liga zakończy się po 30. kolejce, czyli po rozegraniu rywalizacji według systemu mecz i rewanż.

Oznacza to, że utrzymane są wszelkie rozstrzygnięcia z boiska w minionym sezonie. Do I ligi spadają: Arka Gdynia, Korona Kielce i ŁKS Łódź. Ich miejsce zajmują najlepsze drużyny zaplecza ekstraklasy: Podbeskidzie Bielsko-Biała i Stal Mielec, a trzecia drużyna zostanie wyłoniona w dwustopniowych barażach dla zespołów z miejsc 4-6, które zakończą się 31 lipca.

Pary półfinałowe baraży:
28 lipca

godzina 17:10 Radomiak - Miedź Legnica
20:40 Warta Poznań - Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Finał, 31 lipca, godz. 17:40
zwycięzcy meczów półfinałowych, gospodarz drużyna wyżej klasyfikowana po sezonie zasadniczym


Z II ligi awansowali: Górnik Łęczna i Widzew Łódź, a w barażach o ostatnie miejsce zagrają: GKS Katowice, Bytovia, Stal Rzeszów i Resovia.

Jeśli nic nie zmienią decyzję licencyjne, to w I lidze w kolejności na miejscach 7-15 minionych rozgrywek pozostają: Chrobry Głogów, Puszcza Niepołomice, GKS Tychy, Stomil Olsztyn, Zagłębie Sosnowiec, Sandecja Nowy Sącz, Odra Opole, GKS 1962 Jastrzębie i GKS Bełchatów.

Arka Gdynia zdegradowana po raz piąty. Dane z historii, a także ankieta, kiedy wróci do elity?Na posiedzeniu 24 lipca 2020 roku zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdzone regulaminy i ramowe terminarze rozgrywek Pucharu Polski, Ekstraklasy, I i II ligi na sezon 2020/2021.

Podtrzymana została decyzja, że od sezonu 2021/2022 w rozgrywkach ekstraklasy uczestniczyć będzie 18 drużyn. W związku z powyższym, po zakończeniu sezonu 2020/2021 z ekstraklasy spadnie 1 drużyna, z I ligi spadnie 1 drużyna, a z II ligi spadną 3 drużyny.

Zasady awansu z I ligi będą identyczne jak w bieżącym sezonie. Bezpośredni awans zdobędą dwie najlepsze drużyny po 34 kolejkach, a trzecie miejsce premiowane promocją gry w ekstraklasie obsadzone zostanie w barażach dla drużyn z pozycji 4-6.

Arka, podobnie jak inni I-ligowcy, sezon rozpocznie 29 lub 30 sierpnia 2020 roku. Rywalizacja na zapleczu ekstraklasy w sezonie zasadniczym trwać będzie do 12 lub 13 czerwca 2021 roku, a mecze barażowe zostaną rozegrane w dniach 16 i 20 czerwca 2021. Sezon zasadniczy składać się będzie z 34 kolejek.

David Skhirtadze: Moja kontuzja zmniejszyła szanse Arki Gdynia na utrzymanie - wywiadJednocześnie zarząd PZPN zatwierdził program pomocowy na najbliższy sezon dla klubów od III ligi po ekstraklasę. Czy wyższa liga, tym wyższa kwota dofinansowania.

Gdyby Arka pozostała w ekstraklasie, tak jak pozostałe kluby elity otrzymałaby z tego tytułu 1 843 000 zł. Wsparcie dla I-ligowców jest ponad 3-krotnie niższe. Każdy klub zaplecza ekstraklasy od piłkarskie centralny zainkasuje po 527 tysięcy złotych.

- Jako jedyna federacja w Europie przygotowaliśmy pakiet pomocowy dla środowiska piłkarskiego. Już wcześniej przedstawiliśmy nasz plan, który zakłada ponad 116 milionów zł dla polskiej piłki. Teraz nadszedł moment realizacji na szczeblu centralnym. Największe zasoby finansowe będą płynęły bezpośrednio do klubów. Prawie 50 milionów jest podzielonych na poszczególne płatności: około 30 milionów trafi do klubów PKO BP Ekstraklasy, blisko 10 milionów do drużyn Fortuna 1. Ligi, około sześć milionów zasili kluby drugiej ligi, a prawie cztery miliony trafią do zespołów z trzeciej ligi. Jesteśmy przekonani, że taki zastrzyk finansowy pomoże całemu środowisku piłkarskiemu i wspólnie poradzimy sobie z obecną, trudną sytuacją, spowodowaną COVID-19 - podkreśla Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Rafał Siemaszko pożegnał się z Arką Gdynia. Nie chciał czekać na telefon, który mógł nie zadzwonićNależy liczyć, że piątkowe decyzje PZPN, pokażą, że Arka ma rzeczywiście plan B, czyli na rzeczywistość poza ekstraklasą, czyli że może poradzić sobie w niższej lidze, ze zdecydowanie mniejszym budżetem niż te ostatnie, które oscylowały na poziomie 18-20 mln zł na sezon.

Mimo że od przesądzenia sportowej degradacji Arki minęło już 19 dni, a od zakończenia sezonu jesteśmy już tydzień, to klub nie przedstawił jeszcze pomysłu na to, kogo z obecnej kadry chce zachować, a z kim dojdzie do rozstania. Swoje preferencje w tym względzie miał trener Ireneusz Mamrot, ale od razu zastrzegał się, że nie wszystko w tych negocjacjach zależy od niego, a nawet od gdyńskiego klubu.

Trener Arki Gdynia wskazał piłkarzy, który chciałby zostawić, liczy też na młodzieżOd zakończenia sezonu klub oficjalnie nikogo nie pożegnał, a odejścia, o których informowaliśmy, dowiadywaliśmy się od samych piłkarzy. Z różnych względów z Arką rozstają się: Pavels Steinbors, Rafał Siemaszko, Fredrik Helstrup, Marcin Staniszewski i Oskar Zawada.

W zamian na razie klub potwierdził jedynie dwa transfery: Kamila Mazka, który ostatnio grywał głównie w rezerwach Zagłębia Lubin oraz Mateusza Żebrowskiego występującego ostatnio w III-ligowym KKS 1925 Kalisz.

Teraz, skoro już nie ma wątpliwości, w jakiej klasie rozgrywkowej zagra Arka, budowanie składu na sezon 2020/21 należy zintensyfikować. Tym bardziej, że pierwszy oficjalny mecz może być już 13 sierpnia w ramach 1/32 finału Pucharu Polski. W nowym sezonie to jedyne rozgrywki, w których żółto-niebiescy kogą konfrontować się z zespołami ekstraklasy. Jednak z kim zagrają, rozstrzygnie losowanie.

Arka Gdynia na pożegnanie ekstraklasy zarobiła około 8,5 miliona złotychRUCHY TRANSFEROWE ARKI GDYNIA PRZED SEZONEM 2020/21:


Przyszli: Kamil Mazek (pozycja: pomocnik, poprzedni klub: Zagłębie Lubin, kontrakt do 30.06.2022), Mateusz Żebrowski (napastnik, KKS 1925 Kalisz, kontrakt do 30.06.2023)

Ważne kontrakty: Adam Danch (obrońca), Adam Marciniak (obrońca), Maciej Jankowski (napastnik), Kacper Krzepisz (bramkarz), Kamil Antonik (pomocnik), Jakub Wilczyński (napastnik), Mateusz Stępień (pomocnik), Dawid Markiewicz (pomocnik), Kacper Tomczak (obrońca), Daniel Chmielnicki (obrońca), Patryk Soboczyński (pomocnik), Marcin Skowronek (bramkarz)

Mogą zostać: Marcus (pomocnik), Damian Zbozień (obrońca)

Odeszli: Oskar Zawada (napastnik, koniec wypożyczenia z Wisły Płock), Nabil Aankour (pomocnik, Maroko, koniec kontraktu), Frederik Helstrup (obrońca, Dania, Almere City FC), Nemanja Mihajlović (pomocnik, Serbia), Christian Maghoma (obrońca, Anglia), Santi Samanes (pomocnik, Hiszpania), Michael Olczyk (obrońca) - rozwiązanie kontraktów za porozumieniem stron

Mogą odejść: Pavels Steinbors (bramkarz, paszport: Łotwa, nowy klub: Jagiellonia Białystok), Marko Vejinović (pomocnik, Holandia), Fabian Serrarens (napastnik, Holandia), Michał Nalepa (pomocnik), Marcin Staniszewski (bramkarz), Jakub Wawszczyk (obrońca), Douglas Bergqvist (obrońca, Szwecja), Mateusz Młyński (pomocnik, Legia Warszawa, Zagłębie Lubin), Michał Kopczyński (pomocnik), Davit Skhirtladze (napastnik, Gruzja), Luka Marić (obrońca, Chorwacja), Adam Deja (pomocnik)

Arka Gdynia - pełna kadra pierwszej drużyny

jag.

Opinie (139) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (2)

  Jest 1 liga i trzeba przyjąć to na klatę

  • 77 7

  • fakty temu przeczą kołaki do końca walczyli o utrzymanie ekstraklasy

   i piątek padł ten ich farmazon

   teraz jest sprawdzam czy mają pomysł i przede wszystkim kasę na ekstraklasę

   • 5 1

  • wszyscy mówili inaczej ale ten wie lepiej

   co za gostek

   • 2 1

 • Co się czepiasz... (7)

  Każdy Arkowiec miał nadzieje ze Ekstraklapa zostanie w Gdyni...gdzieś tam po cichu każdy intymne marzył . Przyszło przyjąć na klatę sytuacje i grę w I lidze od nowego sezonu. Do zobaczenia na stadionie

  • 53 15

  • (6)

   Nie, ja nie mialem. Powiem wiecej, ten spadek nam sie nalezal i to jest kara za bylejakosc, eksperymenty z pilkarzami z ameryki poludniowej, ktorzy nie zagrali ani razu itp. historie z Midakami. Nie ma w Trojmiescie na

   Nie, ja nie mialem. Powiem wiecej, ten spadek nam sie nalezal i to jest kara za bylejakosc, eksperymenty z pilkarzami z ameryki poludniowej, ktorzy nie zagrali ani razu itp. historie z Midakami. Nie ma w Trojmiescie na tyle silnego sponsora, ktory bylby w stanie samodzielnie wylozyc 30mln na sezon, wiec tylko miasto jako wiekszosciowy udzialowiec moze uratowac ten klub. Jak nie awansujemy za rok, to bedzie juz tylko gorzej.

   • 19 9

   • Masz rację.

    Nasza arka spada, a koleżanki z amiki i kraksy śmieją się z nas

    • 9 11

   • Spadek wam sie nalezal za rękę Siemaszki i nielegalne pozostanie w eklasie (1)

    • 10 8

    • bzdury piszesz, zmien dilera

     • 1 1

   • (2)

    Sponsorzy w trójmieście są ale nikt nie chce się utożsamiać z najbardziej skorumpowanym klubem

    • 4 3

    • Korupcja? (1)

     Poczytaj smarku dzieje awansu Lechii Gdańsk do I ligi i o zdobytym Pucharze Polski.
     Wytykanie Arce Gdynia korupcji przez fanów Lechii Gdańsk to hipokryzja.

     • 5 5

     • ja bym powiedzial ,ze wytykanie Arce korupcji przez betonow to jakby zlodziej krzyczal "lapac zlodzieja". Do tego lechia byla glownym zwolennikiem tzw. abolicji czyli nie karania klubow zamieszanych w korupcje degradacja do nizszej ligi w 2008r.

      • 2 1

 • Nigdy nie wierzylem w te bajki a poza tym cudowne uratowanie Arki byłoby bez sensu. (3)

  Arka nie ma druzyny na ekstraklase i te druzyne trzeba dopiero zbudować. Przy optymistycznych ale chyba i realnych zalozeniach / zakladajac ze akcjonariuszom na awansie bedzie zalezalo/ zajmie to okolo trzech lat. Rok

  Arka nie ma druzyny na ekstraklase i te druzyne trzeba dopiero zbudować. Przy optymistycznych ale chyba i realnych zalozeniach / zakladajac ze akcjonariuszom na awansie bedzie zalezalo/ zajmie to okolo trzech lat. Rok pierwszy to budowa nowej druzyny i nowego zarzadu Arki i jego zaplecza i mam nadzieje spokojne utrzymanie w 1 lidze. Rok drugi to znalezienie odpowiedzialnego i posaznego sponsora i wzmocnienie druzyny pod katem walki o ekstraklase w nastenym sezonie. Rok trzeci to podjecie walki o ekstraklase. Mysle ze plan jest realny ale zalezny od podejscia Kolakowskich do klubu, podejscia do tego władz miejskich i ich stanowczosci wobec akcjonariuszy .A w scenariuszu czarnym obecna sytuacja moze sie skonczyc calkowitym rozpadem klubu i jego likwidacjią a moze i "wyniesieniem" klubu z Gdyni

  • 51 7

  • A ja się założę ze arka spadnie w nadchodzącym roku o kolejna ligę :) Szczurek kończy karierę i skończą się wałki...

   • 7 11

  • Nie bedzie planu 3 letniego.

   Jeżeli Kołakowskim nie powiedzie się awans w 1 sezonie, to w 2 w Arce już Ich nie będzie.

   • 9 2

  • Główny cel dla właściciela to wyciągnąć to co włożył, a to jest możliwe jedynie z transferów na czym Kołaki się b.dobrze znają. Jak wyciągnął to może być nie wesoło, już nie jeden klub ojciec właściciela rozwalił od środka.

   • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.