Arka Gdynia. Martin Dobrotka wolał Fortuna I Ligę od słowackiej ekstraklasy

21 lipca 2021, 18:00
Damian Konwent

Arka Gdynia

Arka Gdynia i Martin Dobrotka związali się rocznym kontraktem. Wcześniej Słowak grał m.in. w Wigrach Suwałki czy Stali Mielec. Więcej zdjęć (1)

Arka Gdynia i Martin Dobrotka związali się rocznym kontraktem. Wcześniej Słowak grał m.in. w Wigrach Suwałki czy Stali Mielec.

fot. S. Wrzosek / Arka Gdynia

Arka Gdynia i Martin Dobrotka związali się rocznym kontraktem. Wcześniej Słowak grał m.in. w Wigrach Suwałki czy Stali Mielec.

fot. S. Wrzosek / Arka Gdynia

- Miałem ofertę ze słowackiej ekstraklasy, ale zdecydowałem się na Arkę Gdynia. Najważniejszy jest wspólny cel. Jeśli mogę pomóc w jego realizacji, to jestem gotów - wyznaje Martin Dobrotka, który zasilił żółto-niebieskich przed sezonem 2021/22. 36-letni obrońca opowiada o kulisach transferu czy poziomie piłki nożnej w Polsce, Słowacji i Czechach, gdzie również grał.Arka Gdynia, prezentacja, 24.07.2021, Stadion Miejski. Sprawdź, szczegółyDamian Konwent: Jest pan w Arce Gdynia od 1 lipca. Jak duży wpływ na ten transfer miał trener Dariusz Marzec, z którym współpracowaliście już w Stali Mielec?

Martin Dobrotka: Trener zadzwonił do mnie i przedstawił plan na najbliższy sezon. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie, bo po 5-6 dniach podpisałem już kontrakt.

Martin Dobrotka strzela pierwszego gola w barwach Arki Gdynia


Hubert Adamczyk rozpoczął treningi, Sebastian Milewski poczeka. Przeczytaj o kontuzjowanych w Arce GdyniaSpodziewał się pan, że jeszcze zagra w Fortuna I Lidze w klubie innym niż Wigry Suwałki, z którymi walczyliście o awans?

Przyszedłem tu, aby pomóc drużynie w realizacji celów. Uważam, że zespół, który przez tyle czasu grał w ekstraklasie, musi do niej wrócić. Oczywiście to nie będzie łatwe, bo inne drużyny również liczą na awans, ale mam nadzieję, że razem uda nam się tego dokonać.

Nestor Gordillo zachwyci czy podzieli los poprzednich Hiszpanów w Arce Gdynia?To była najlepsza oferta? Miał pan inne?

Mogłem zostać w Suwałkach. Miałem również ofertę ze słowackiej ekstraklasy, ale zdecydowałem się na Arkę Gdynia. Tu mamy jasno określony cel.

Arka Gdynia - sparingi lato 2021


Bilans: 3 wygrane, 1 remis, bramki 10:3


Nie tak dawno mistrz Europy Giorgio Chiellini mówił, że obrońcy są przede wszystkim od bronienia, a inni od zdobywania bramek. Pan już w pierwszym sparingu pokazał, że to był dobry ruch, bo debiut został zwieńczony golem.

To są tylko sparingi. Jednak trzeba przyznać, że piłka nożna się zmienia i już od dawna obrońcy muszą być uniwersalni. Nie wystarczy bronić, ale trzeba umieć też rozegrać, podłączać się do akcji ofensywnych. Chyba nie znam piłkarza, który nie chciałby zdobywać bramek.

Dobrze czuje się pan w ustawieniu z "trójką" obrońców? Tak też graliście w Wigrach i wiele wskazuje, że to będzie też jeden z wariantów na najbliższy sezon.

W ostatnich dniach trenowaliśmy zarówno "trójką", jak i "czwórką" z tyłu, więc zobaczymy na które rozwiązanie postawi trener. Obie formacje mają swoje plusy i minusy, ale ja potrafię odnaleźć się w obu.

Arka Gdynia w dwóch ustawieniach na sezon 2021/22. Które najlepsze? ZagłosujA jakim typem piłkarza jest pan w szatni? Z racji doświadczenia przekazuje pan swoje uwagi młodszym czy zostawia to innym? W zespole starszy jest tylko Paweł Sasin.

Na pewno nie uderzam pięścią w stół i pod wpływem emocji podejmuje nerwowe decyzje czy wszczynam awantury. Wolę rozmawiać. Jeśli wiem, że zrobiliśmy coś źle lub mogliśmy zrobić lepiej, to po prostu o tym mówię. Uważam, że zdrowe, ludzkie podejście to najlepsze rozwiązanie.

Ruchy transferowe Arki Gdynia na sezon 2021/22


Przyszli:
Nestor Gordillo (paszport: Hiszpania, pozycja na boisku: pomocnik, poprzedni klub: KKS 1925 Kalisz, wolny transfer, kontrakt w Arce Gdynia do 30.06.2023)
Michał Molenda (bramkarz, KKS 1925 Kalisz, powrót z wypożyczenia, 30.06.2023)
Martin Dobrotka (Słowacja, obrońca, Wigry Suwałki, wolny transfer, 30.06.2022)
Hermes (asystent pierwszego trenera, Jagiellonia Białystok, 30.06.2023)
Sebastian Milewski (pomocnik, Piast Gliwice, wolny transfer, 30.06.2024)
Hubert Adamczyk (pomocnik, Wisła Płock, wolny transfer, 30.06.2024)

Przedłużyli kontrakty:
Marcus (pomocnik, do 30.06.2022)
Dariusz Marzec (I trener, 30.06.2022 z opcją przedłużenia o rok)
Janusz Świerad (asystent trenera, 30.06.2022 z opcją przedłużenia o rok)

Odeszli
Łukasz Wolsztyński (napastnik, koniec kontraktu)
Jan Hosek (Czechy, obrońca, koniec kontraktu)
Bartosz Przybysz (bramkarz, koniec wypożyczenia z Olimpii Elbląg, nie skorzystano z prawa pierwokupu)
Dawid Musiał (trener przygotowania motorycznego i diagnostyki)
Kamil Mazek (skrzydłowy, rozwiązanie kontraktu za porozumienie stron, nowy klub: Chojniczanka
Juliusz Letniowski (pomocnik, powrót do Lecha Poznań po wypożyczenia)
Maciej Rosołek (napastnik, powrót do Legii Warszawa po wypożyczeniu)
Maciej Kędziorek (II trener, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, Lech Poznań)
Jakub Wawszczyk (obrońca, wolny transfer, Sandecja Nowy Sącz)
Mateusz Młyński (skrzydłowy, po wygaśnięciu kontraktu w Arce 30.06.2021 należny ekwiwalent za wyszkolenie, Wisła Kraków)

Arka Gdynia - aktualna kadra pierwszej drużynyJak długo zamierza pan jeszcze grać w piłkę?

Dopóki będę się czuł dobrze. Uważam, że najważniejszy jest wspólny cel. Jeśli mogę pomóc w jego realizacji, to jestem gotów. Jeśli natomiast to pójdzie w innym kierunku, to chyba będzie czas na powiedzenie sobie dość.

Arka Gdynia tymczasowo powiększyła sztab szkoleniowyPrzed Polską grał pan tylko na Słowacji i w Czechach. Tymczasem od przeprowadzki minęło już 3,5 roku. Nasz kraj przypadł do gustu?

Miałem 33 lata, gdy przyjechałem do Polski. Życie w Słowacji i Czechach specjalnie się nie różni. Nauka języka nie sprawiła mi dużego problemu, bo również jest podobny. Spotkałem tu sympatycznych ludzi i myślę, że po zakończeniu kariery będę miał co wspominać i przyjaciół, z którymi będę mógł się spotykać.

Ostatnio dużo mówi się o tym, że Czesi zrobili piłkarski krok do przodu, gdy my stoimy w miejscu. Pan się zgadza z tą opinią?

Trudno powiedzieć, bo nie grałem w polskiej ekstraklasie. W czeskiej już tak i mogę przyznać, że tam poziom jest wyższy. Jest kilka dobrych drużyn, które zaistniały na międzynarodowej arenie. Różni się styl, bo sędziowie pozwalają na twardszą grę, natomiast tu arbitrzy częściej odgwizdują faule. Wiele również zależy od trenerów. Zauważyłem, ze w Polsce kładziony jest duży nacisk na taktykę, analizę i piłkarze mają dużo do przyswojenia. W Czechach niekoniecznie. Jest więcej biegania. Chcą, aby zawodnicy byli lepiej przygotowani fizycznie.

Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - I liga
ARKA Gdynia 1:1 Zagłębie Sosnowiec
31 lipca 2021, godz. 20:30

Tak typowano 273 typowania

89% ARKA Gdynia
5% REMIS
6% Zagłębie Sosnowiec

Opinie wybrane


wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.