Arka Gdynia - Piast Gliwice 7 kwietnia o godzinie 17:30 w półfinale Pucharu Polski

9 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Arka Gdynia zagra z Piastem Gliwice w półfinale Fortuna Puchar Polski 7 kwietnia o godzinie 17:30. Arka Gdynia zagra z Piastem Gliwice w półfinale Fortuna Puchar Polski 7 kwietnia o godzinie 17:30.

Arka Gdynia zagra u siebie z Piastem Gliwice 7 kwietnia o godzinie 17:30 o finał Fortuna Puchar Polski. Polsat Sport i Departament Rozgrywek PZPN wyznaczyli terminy meczów półfinałowych. Cracovia z Rakowem Częstochowa zmierzy się 14 kwietnia o 17:30. Zwycięzcy tych meczów rywalizować będą o główne trofeum 2 maja.

Trener Arki Gdynia tłumaczy przyczyny przegranej w Niepołomicach

Polsat Sport i Departament Rozgrywek PZPN wyznaczyli terminy meczów półfinałowych. W przypadku Arki Gdynia i Piasta Gliwice wrócono do 7 kwietnia, który był w pierwotnym terminarzu. Podczas losowania podawano jednak daty 20 i 21 kwietnia.

Dla żółto-niebieskich szykują się zatem niezwykle istotne pięć tygodni. Od 13 marca do 17 kwietnia w I lidze zagrają oni sześć meczów z rzędu z drużynami, które obecnie plasują się w czołowej "10", w tym z czterema aktualnie otwierającymi tabelę. Między spotkaniami wyjazdowym z GKS Tychy, a u siebie z Odrą Opole dojdzie starcie o finał Fortuna Puchar Polski.

Przypomnijmy, że w półfinale Arka zagra po raz siódmy, w tym po raz piąty w ostatniej dekadzie. W bieżącej edycji pucharowej gdynianie jeszcze nie rywalizowali z przedstawicielem ekstraklasy. W drodze do półfinału pokonali kolejno: II-ligowego Górnika Polkowice 5:0 na wyjeździe oraz I-ligowe: Koronę Kielce 2:0 i Górnika Łęczna 2:1 u siebie oraz Puszczę Niepołomice 5:2 na wyjeździe.

Puszcza Niepołomice - Arka Gdynia 4:0 - relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

Arka Gdynia w półfinałach Pucharu Polski - dotychczasowe mecze

• 1979 - Szombierki Bytom (dom) 3:0
  • 1982 - Lech Poznań (wyjazd) 0:2
  • 2012 - Legia Warszawa 1:2 (d) i 1:2 (w)
  • 2014 - Zagłębie Lubin 0:3 (w) i 0:0 (d)
  • 2017 - Wigry Suwałki 3:0 (w) i 2:4 (d)
  • 2018 - Korona Kielce 1:2 (w) i 1:0 (d)

Jak do meczu w Niepołomicach Dariusz Marzec szczęśliwie rotował składem?

Natomiast Piast Gliwice gra w tych rozgrywkach wyłącznie na wyjeździe. Rozpoczął od łatwego zwycięstwa nad I-ligową Resovią 4:0, a później eliminował wyłącznie zespoły z ekstraklasy: Stal Mielec po rzutach karnych 4:3 (po 90 minutach i dogrywce 1:1) oraz Pogoń Szczecin 2:1 i Legię Warszawa 2:1.

W gronie półfinalistów Arka jest najbardziej utytułowana w Pucharze Polski. Trofeum zdobywała w 1979 i 2017 roku. Pierwszy sukces zanotowała w Lublinie, a drugi na Stadionie Narodowym w Warszawie. Natomiast w 2018 roku była finalistą tych rozgrywek.

Selekcjoner reprezentacji Polski wylosował rywala dla Arki Gdynia w półfinale Fortuna Puchar Polski

Cracovia w finale grała raz, wygrywając przed rokiem. Natomiast pucharu w kolekcji nie mają Piast i Raków. Gliwiczanie dwukrotnie przegrywali w finale w 1978 i 1983 roku, a w obu przypadkach grali wówczas na zapleczu ekstraklasy.

Z kolei częstochowianie doznali porażki w finale, w 1967 roku, kiedy i tak byli wielką rewelacją rozgrywek, gdyż na co dzień występowali wówczas w III lidze.

Rewelacyjna dekada Arki Gdynia w Pucharze Polski. Przypominamy największe sukcesy

Finał tegorocznej edycji planowany jest na 2 maja. Jednak raczej nie odbędzie się on na Stadionie Narodowym, gdyż na tym obiekcie funkcjonuje obecnie szpital tymczasowy. Jako alternatywna lokalizacja nieoficjalnie wskazywana jest Arena Lublin, gdzie finał odbywał się już w ubiegłym roku.

W półfinale w każdej parze odbędzie się tylko jeden mecz. Jeśli zwycięzca nie będzie wyłoniony po 90 minutach, sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minut, a gdyby i ona nie przyniosła rozstrzygnięcia, strzelane będą rzuty karne.

18 Resovia 19 3 3 13 12:30 12
Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-03-11