Arka Gdynia ma czterech nowych akcjonariuszy. Były prezes kupił akcje

5 czerwca 2020, 15:45
Jacek Główczyński

Arka Gdynia

Arka Gdynia ma czterech nowych akcjonariuszy. Każdy z nich wpłacił po 50 tysięcy złotych i tym samym uzyskał po jednym procencie akcji piłkarskiej spółki. Tak został podzielony pakiet, który w ramach nowej emisji był przypisany do Football Club Sp. z o.o. Jak się dowiedzieliśmy wśród nowych akcjonariuszy jest m.in. Wojciech Pertkiewicz, były prezes żółto-niebieskich.Wypowiedzenia dla pracowników w Arce GdyniaNOWY PODZIAŁ AKCJI ARKA GDYNIA SSA
  • Michał Kołakowski - 75 procent akcji
  • Football Club Sp. z o.o. - 16 procent akcji
  • Ejsmond Club Sp. z o.o. - 5 procent akcji
  • 4 osoby fizyczne, w tym Wojciech Pertkiewicz - każda po 1 procencie akcji


Arka Gdynia otrzymała licencję na grę w nowym sezonieJak informowaliśmy kapitał założycielski Arki Gdynia wzrósł z 4 do 5 milionów złotych. Do objęcia akcji z nowej emisji uprawnieni byli dotychczasowi akcjonariusze w proporcjach odpowiadających ich dotychczasowym pakietom.

Za 750 tysięcy złtocyh nowe akcje objął Michał Kołakowski, a za 50 tys. zł Ejsmond Club Sp. z o.o. Tym samym oba te podmioty zachowały swój stan posiadania w piłkarskiej spółce - odpowiednio - 75 i 5 procent akcji.

Jednocześnie większościowy akcjonariusz deklarował, że jeśli nie wszystkie akcje nowej emisji zostaną objęte, to on je dodatkowo wykupi. Jednak ostatecznie stało się inaczej. Football Club Sp. z o.o., którego prezesem jest Rafał Murawski, nie objął nowej emisji, która dla tego pakietu wynosiła 200 tys. zł, ale to prawo przekazał na cztery osoby fizyczne. Szczegółów transakcji nie ujawniono. Akcje na nowych akcjonariuszy mają być zarejestrowane w ciągu 2 tygodni.

Milion złotych na nowe akcje Arki GdyniaTym samym stan posiadania Football Club Sp. z o.o. w piłkarskiej spółce znów się zmniejszył. Początkowo wynosił 25 procent. W ubiegłym roku 5 procent przejął Ejsmond Club Sp. z o.o, który jest spółką-córka Football Clubu. Teraz zbyto kolejne 4 procent. Po tej operacji Football Club Sp. z o.o. w Arka Gdynia SSA posiadać będzie 16 procent akcji.

O nowych współwłaścicielach na razie niewiele wiadomo. Udało nam się ustalić, że jednym z nich jest Wojciech Pertkiewicz. To osoba doskonale znana kibicom Arki. W latach 2012-19 był prezesem gdyńskiego klubu. To pod jego wodzą Arce udało się wyjść z długów, awansować do ekstraklasy oraz zdobyć Puchar Polski i dwukrotnie Superpuchar Polski.

Ponadto Ejsmond Club ogłosił, że dwie osoby, które zdecydowały się na zakup akcji, to także ich udziałowcy.

Marko Vejinović: Musimy być bezwzględniPrzypomnijmy, że według dżentelmeńskiej umowy, którą zawarto na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, po objęciu akcji nowej emisji przez mniejszościowych akcjonariuszy, ich przedstawiciel ma znaleźć się w Radzie Nadzorczej Arka Gdynia SSA.

To gremium m.in. wybiera prezesa klubu. Obecnie w radzie są tylko reprezentanci większościowe akcjonariusza: Jarosław Piechotka i Mateusz Więckowski, a przedstawicielem miasta Gdynia, sponsora strategicznego klubu jest Tomasz Chamera.

Trener Arki Gdynia o derbach: RozczarowanieTypowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
7 czerwca 2020, godz. 15:00

Tak typowano 280 typowań

48% ARKA Gdynia
16% REMIS
36% Śląsk Wrocław