stat

Arka Gdynia kontraktami odzyska wiarygodność? Prezydent wstrzymał finansowanie

15 stycznia 2020, 12:30
Jacek Główczyński

Arka Gdynia

Najnowszy artukuł na ten temat

Ile Gdańsk zapłaci klubom za promocję miasta? Lechia otrzyma najwięcej

Arka Gdynia stara się odzyskać wiarygodność. Pomogłoby w tym przedłużenie kontraktów z: bramkarzem Pavelsem Steinborsem oraz pomocnikami Michałem Nalepą i Mateuszem Młyńskim, a także dokonanie pierwszego transferu. Na razie jednak pod dokumentami nie ma kto się podpisać, gdyż z roli prokurenta zrezygnował Dariusz Schwarz. Natomiast prezydent Wojciech Szczurek wstrzymał finansowanie dla klubu z miejskiej kasy, a z funkcji przewodniczący rady nadzorczej odszedł jego przedstawiciel - Andrzej Ryński.David Skhirtladze wrócił do treningów, a w Turcji ma ponownie zagrać w Arce GdyniaJak informowaliśmy 10 stycznia, Arka Gdynia założyła w tym oknie transferowym przedłużenie umów z trzema piłkarzami. Doprowadzenie do końca tych negocjacji pozwoliłoby klubowi się uwiarygodnić po serii złych doniesień z klubu natury organizacyjno-finansowej. Dlatego zdradzamy, że poza Pavelsem Steinborsem takie propozycje otrzymali również: Michał Nalepa i Mateusz Młyński.

Poprzednie angaże ze Steinborsem i Nalepą podpisane zostały przed sezonem 2018/19. Po bardzo udanej rundzie jesiennej, w której obaj byli wiodącymi piłkarzami Arki, klub zdecydował się na podjęcie rozmów już teraz, by nie ryzykować, że po bieżących rozgrywkach straci tych piłkarzy, mimo że obaj mają klauzulę przedłużające angaże o rok.

Przypomnijmy, że łotewski bramkarz gra w żółto-niebieskich barwach od lata 2016 roku, a pomocnik do pierwszej drużyny włączony został 2 lata wcześniej. Jeszcze dłuższy jest staż wychowanka Jedynki Reda w klubie przy ul. Olimpijskiej. Trafił tam w 2010 roku, zaczynając od drużyny juniorów młodszych. Trzy lata później z juniorami świętował tytuł wicemistrza Polski, a po kolejnych 3 latach awans do ekstraklasy.

Podobną drogę do Arki przemierzył Młyński. Skrzydłowy zaczynał w GKS Przodkowo, skąd w 2014 roku przeniósł się do Gdyni. U schyłku jesieni był podstawowym młodzieżowcem żółto-niebieskich. Strzelił 2. gola w ekstraklasie. 19-latek umowę ma ważną do 30 czerwca 2021 roku.

8. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2019 - dwaj piłkarzem Arki Gdynia nominowaniKlub oferując mu umowę już teraz, z jednej stronie pokazuje, że wiąże z tym piłkarzem nie tylko nadzieje jako młodzieżowcem, a jednocześnie nie chce powtórki z czasów Michała Marcjanika. Przypomnijmy, że menedżer stopera odrzucał kolejne oferty przedłużenia kontraktów, by po okresie, w którym klubowi przysługiwał ekwiwalent za wyszkolenie, jego zawodnik mógł opuścić Arkę bez żadnej kwoty odstępnego.

Latem 2018 roku Marcjanik przeszedł do włoskiego Empoli. Kolejną rundę spędził również na Półwyspie Apenińskim, ale w Carpi, a na ten sezon został wypożyczony do Wisły Płock.

Ponadto klub próbuje zaangażować skrzydłowego i środkowego obrońcę. Pozyskanie Gando z Levadii obecnie jest zbyt drogie. Natomiast defensywę próbuje się wzmocnić wolnym zawodnikiem. Lada dzień z Wisłą kontrakt powinien rozwiązać Jarosław Fojut. Wówczas może trafić do Gdyni, gdyż za jego pozyskanie nie trzeba będzie płacić.

32-latek to dobrze znany nie tylko na krajowych boiskach środkowy obrońca. W Śląsku Wrocław, Pogoni Szczecin i Wiśle Płock rozegrał 148 meczów w ekstraklasie, strzelając 6 goli. Z tym pierwszym klubem był mistrzem i wicemistrzem Polski.

Kameruńczyk Gando był gwiazdą trenera Rogicia w LevandiiBardzo dobrze możliwości tego piłkarza zna m.in. Michał Globisz, były wiceprezes i członek rady nadzorczej Arki. To pod wodzą tego szkoleniowca Fojut grał w reprezentacji Polski finałach mistrzostw świata do lat 20 w 2007 roku, a rok wcześniej występował na mistrzostwach Europy do lat 19.

Fojut jest wychowankiem Legionovii, ale już jako junior próbował szczęścia za granicą. W latach 2004-09 był piłkarzem angielskich klubów: Bolton, Luton Town i Stockport. W barwach tego pierwszego zadebiutował w Premier League.

W 2012 roku piłkarz miał trafić do Celticu Glasgow. Jednak z uwagi na kontuzję 3-letni kontrakt nie był realizowany. Ostatecznie Fojut w Szkocji zagrał, ale nieco później. W sezonie 2014/15 był piłkarzem Dundee United. Ponadto grał w Norwegii, w Tromsoe IL (2013/14).

Zimowy remanent w Arce Gdynia: 6 piłkarzy ma odejść, 3 przedłużyć kontraktyPodpisanie powyższych kontraktów pozwoliłoby Arce poprawić wizerunek, ale na razie sytuacja stała się jeszcze gorsza. Zaniepokojenie tym co się dzieje w klubie, w specjalnym oświadczeniu wyraził Wojciech Szczurek.

Na razie prezydent Gdyni wstrzymał finansowanie klubu z miejskiej kasy. Ponadto funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Arki odszedł reprezentant miasta - Andrzej Ryński, który jest zastępcą dyrektora ds. Infrastruktury Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Obecnie nikt nie może się podpisać pod żadnym dokumentem reprezentującym klub, gdyż od miesiąca nie ma prezesa, a z roli prokurenta zrezygnował Dariusz Schwarz.

Przypomnijmy, że poprzednia umowa o promocję Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu przez Arkę obowiązywała do 21 grudnia. Z tego tytułu w ostatnim półroczu klub otrzymał 3,1 mln zł.

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA GDYNI


(treść oryginalna, wyróżnienia pochodzą od redakcji)

Szanowni Kibice,
Drodzy Gdynianie!

Jak wielokrotnie podkreślałem: "Arka to Gdynia, Gdynia to Arka". W żółto-niebieskiej historii były chwile wspaniałe i te trudniejsze, jednak gdyński samorząd nieustannie wspierał Klub.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku wyraziłem oczekiwanie, że większościowy udziałowiec spółki realizować będzie strategię długofalowego rozwoju naszej Arki. Minęły cztery miesiące, tymczasem w działaniach właściciela trudno dostrzec konsekwencję - brak jakiegokolwiek planu, mającego na celu ustabilizowanie sytuacji. Szczególnie alarmujące są informacje dotyczące stanu klubowych finansów. Złożone publicznie obietnice, nie zostały dotrzymane. Dopóki sytuacja nie zostanie unormowana, Miasto nie będzie wspierać finansowo Klubu. Oczekuję podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do zbilansowania budżetu spółki.

Historia udowadnia, że nierozsądne i krótkowzroczne działania dotyczące klubów z tradycjami, do których bez wątpienia zalicza się Arka, prowadzić mogą do katastrofalnych konsekwencji. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do takiej sytuacji.

Głęboko wierzę, że obecne problemy są przejściowe i niedługo będziemy mogli ponownie skupić się wyłącznie na sportowych emocjach związanych z występami żółto-niebieskich.

Arka Razem!

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni


Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
7 lutego 2020, godz. 18:00
HIT

Tak typowano 428 typowań

34% ARKA Gdynia
29% REMIS
37% Cracovia