Arka Gdynia musi dokonać zmian w akcjonariacie i Radzie Nadzorczej

6 stycznia 2022, 17:00
Jacek Główczyński

Arka Gdynia

Arka Gdynia do końca stycznia będzie musiała dokonać zmian w akcjonariacie oraz w Radzie Nadzorczej. Więcej zdjęć (1)

Arka Gdynia do końca stycznia będzie musiała dokonać zmian w akcjonariacie oraz w Radzie Nadzorczej.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia do końca stycznia będzie musiała dokonać zmian w akcjonariacie oraz w Radzie Nadzorczej.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia będzie musiała dokonać zmian w akcjonariacie i w składzie Rady Nadzorczej. Wojciech Pertkiewicz 1 lutego zostanie prezesem Jagiellonii Białystok. Natomiast statut PZPN zabrania, aby łączyć takie funkcje w różnych klubach, które uczestniczą "we współzawodnictwie sportowym w piłce nożnej."Przypomnij sobie, jak Arka Gdynia zyskała czterech nowych akcjonariuszyArka Gdynia ma obecnie siedmiu akcjonariuszy. Jednym z nich jest Wojciech Pertkiewicz, który w czerwcu 2020 roku nabył 1 procent akcji piłkarskiej spółki za 50 tysięcy złotych od Football Club Sp. z o.o, czyli spółki należącej m.in. do byłego reprezentanta Polski i piłkarza Arki - Rafała Murawskiego.

Sześciu mniejszościowych akcjonariuszy porozumiało się między sobą i we wrześniu 2020 roku, za zgodą większościowego akcjonariusza - Michała Kołakowskiego, otrzymało jedno z czterech miejsc w Radzie Nadzorczej. Wspólnym kandydatem do rady mniejszościowych był właśnie Pertkiewicz, który w latach 2012-19 był również prezesem zarządu Arki.

Jaką rolę chciał wypełniać Wojciech Pertkiewicz w Radzie Nadzorczej Arki Gdynia?Akcjonariusze Arki Gdynia SA

 • 75 proc. - Michał Kołakowski
 • 16 proc. - Marcin Gruchała
 • 5 proc. - Ejsmond Club sp. z o.o.
 • 1 proc. - Przemysław Adam
 • 1 proc. - Mariusz Czoska
 • 1 proc. - Mariusz Delgas
 • 1 proc. - Wojciech Pertkiewicz


Rośnie trójmiejski desant w Jagiellonii Białystok. Pamiętasz ich z Arki Gdynia i Lechii Gdańsk?Jak informowaliśmy 1 lutego Pertkiewicz obejmie funkcję prezesa Jagiellonii Białystok. I to powoduje, że musi zarówno zrezygnować z zasiadania w Radzie Nadzorczej Arki jak i nie może posiadać akcji gdyńskiej spółki piłkarskiej.

Do takiego zachowania obliguje Statut Polskiego Związku Piłki Nożnej. W rozdziale III zatytułowanych "Członkowie PZPN, ich prawa i obowiązki" w art. 15 § 9 zapisano:

"Osoba fizyczna lub osoba prawna będąca członkiem lub posiadająca udziały albo akcje w klubie sportowym będącym członkiem PZPN nie może być członkiem lub posiadać udziałów albo akcji lub być członkiem organów lub władz innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w piłce nożnej"
Podobne zapisy są także w regulaminie Arki. On również zakazuje posiadanie akcji gdyńskiego klubu i zasiadania we władzach innego.

Co zamierza wygrać Arka Gdynia w esporcie w 2022 roku w Europie?

Nie dojdzie zatem do takiej sytuacji, jaka miała miejsce w latach 2016-18. Wówczas wspomniany Rafał Murawski, będąc jeszcze czynnym piłkarzem Pogoni Szczecin, był jednocześnie akcjonariuszem Arki i co więcej te kluby mierzyły się między sobą. W tym czasie doszło do pięciu takich meczów i wszystkie zakończyły się wygranymi drużyn Murawskiego.

Przypomnij sobie historię Rafała Murawskiego, który jako piłkarz Pogoni Szczecin został akcjonariuszem Arki GdyniaPrzypomnijmy, że w przeszłości już jeden z byłych akcjonariuszy trójmiejskiego klubu został prezesem innego polskiego klubu. Wówczas nie doszło do konfliktu interesów. Bartosz Sarnowski, który od 27 maja 2016 do 19 czerwca 2019 był szefem Górnika Zabrze, posiadane akcje Lechii Gdańsk sprzedał w 2015 roku, a zatem wcześniej niż objął funkcję w innym klubie.

Przypomnij sobie, jak wcześniej unikano konfliktu interesów i sprzedawano akcje, by objąć prezesuręNatomiast z innego powodu jesienią 2014 roku akcje Lechii sprzedał Radosław Michalski. Jego decyzja miała związek z objęciem funkcji prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, na którego czele stoi zresztą do dziś.

Arka Gdynia. Ruchy transferowe zima 2021/22


Może przyjść:
 • Omran Haydary (paszport: Afganistan/Holandia, pozycja: napastnik/skrzydłowy, obecny klub: Lechia Gdańsk)

Odeszli:
 • Maciej Rosołek (napastnik, Legia Warszawa, skrócenie wypożyczenia)
 • Nestor Gordillo (pomocnik, KKS 1925 Kalisz, po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
 • Antonio Segura Gonzales (pomocnik, Mensajero, Hiszpania, po powrocie z wypożyczenia do KKS 1925 Kalisz i rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
 • Damian Ślesicki (obrońca, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron)
 • Adam Danch (obrońca, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron)

Arka Gdynia. Aktualna kadra pierwszej drużyny, wszyscy piłkarze

Opinie wybrane


wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.