Arka Gdynia otrzyma 2,3 mln zł za promocję Gdyni i GCS wiosną 2021 roku

28 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Jacek Główczyński

Arka Gdynia

Gdynia z tytułu promocji w pierwszym półroczu 2021 roku przekaże piłkarskiej Arce Gdynia 2,3 mln zł. Na zdjęciu Michał Marcjanik, wychowanek SI Arka. Więcej zdjęć (1)

Gdynia z tytułu promocji w pierwszym półroczu 2021 roku przekaże piłkarskiej Arce Gdynia 2,3 mln zł. Na zdjęciu Michał Marcjanik, wychowanek SI Arka.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdynia z tytułu promocji w pierwszym półroczu 2021 roku przekaże piłkarskiej Arce Gdynia 2,3 mln zł. Na zdjęciu Michał Marcjanik, wychowanek SI Arka.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia otrzyma 2,3 mln zł brutto z tytułu promocji miasta oraz Gdyńskiego Centrum Sportu przez zespół piłki nożnej w pierwszym półroczu 2021 roku. To już trzecia wypłata z tego budżetu odkąd na początku maja ubiegłego roku w spółce zmienił się większościowy akcjonariusz. Łącznie w tym okresie magistrat przyznał klubowi ponad 7 mln zł. W ramach przygotowań do rundy wiosennej 30 stycznia, w sobotę o godzinie 11 na Narodowym Stadionie Rugby żółto-niebiescy zmierzą się z II-ligową Olimpią Elbląg.Paweł Abbott, były napastnik Arki Gdynia ocenia zmiany, które ostatnio dokonały się w klubieArka Gdynia spokojnie może przygotowywać się do rundy wiosennej. Nie ma takich zawirowań, jak przed rokiem, gdy miasto wstrzymało finansowanie dla piłkarskiej spółki. Dopiero po zmianach właścicielskich i przejęciu większościowego pakietu akcji przez Michała Kołakowskiego od Dominika Midaka, co nastąpiło w maju ubiegłego roku, miejskie pieniądze ponownie popłynęły do piłkarskiej spółki.

Obecnie wniosek Arki pozytywnie został zweryfikowany w postępowaniu konkursowym zatytułowanym: "Promocja Gminy Miasta Gdynia oraz Gdyńskiego Centrum Sportu jednostki budżetowej przez zespół piłki nożnej mężczyzn podczas rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy lub I Ligi w I połowie 2021 roku". Z tego tytułu klubowi przyznano 2,3 mln zł brutto.

Wojciech Szczurek wstrzymał finansowanie Arki Gdynia w styczniu 2020W porównaniu z poprzednim postępowaniem nie ulega żadnym zmianom zakres świadczeń, które w za te pieniądze, zobowiązuje się wypełnić Arka. Klub ma podjąć następujące działania:
 1. promocja Gminy Miasta Gdynia oraz Gdyńskiego Centrum Sportu jednostki budżetowej oraz jej działalności przez podczas meczów ligowych, zawodów, widowisk sportowych i imprez sportowo-rekreacyjnych o charakterze lokalnym i krajowym
 2. posiadanie lub umieszczenie nazwy "Gdynia" w oficjalnej nazwie zespołu, zgłoszonej właściwemu podmiotowi organizującemu rozgrywki I Ligi piłki nożnej mężczyzn, którą oficjalnie będzie się posługiwał zespół
 3. kreowanie pozytywnego wizerunku Gminy Miasta Gdynia w ramach działań promocyjnych przygotowanych i wykonywanych przez wykonawcę oraz na jego koszt
 4. promocja Gminy Miasta poprzez umieszczenie oraz eksponowanie logotypów miasta Gdyni na materiałach informacyjno-promocyjnych (w tym internetowych oraz poligraficznych), przygotowanych i wykonanych przez wykonawcę na jego koszt, za uprzednią akceptacją zamawiającego
 5. użyczenie Gminie Miasta Gdynia oraz Gdyńskiemu Centrum Sportu jednostce budżetowej przez wykonawcę wizerunku zawodników zespołu oraz całej drużyny dla celów promocyjnych Gminy Miasta Gdynia oraz Gdyńskiego Centrum Sportu jednostki budżetowej

Z tytułu promocji od miasta dla Arki 4 mln na drugie półrocze 2020W skali sezonu 2020/21 Gdynia przyznała do Arce aż 6,3 mln zł brutto. To największa pozycja po stronie przychodów klubu z ul. Olimpijskiej. Jak na warunki Fortuna I liga wsparcie jest bardzo duże, gdyż wiele klubów na tym poziomie rozgrywek nie ma tyle pieniędzy w całym budżecie.

Warto też przypomnieć, że to już trzecia pula wyasygnowana przez magistrat odkąd większościowym akcjonariuszem Arki jest Michał Kołakowski. Po przerwie w rozgrywkach spowodowanej pandemią, na dokończenie rundy wiosennej sezonu 2019/20, kiedy żółto-niebiescy byli jeszcze w ekstraklasie, Gdynia przekazała ponad 850 tys. zł. Łącznie zatem kwota pieniędzy przekazanych do klubu w ciągu roku przekroczy 7 mln zł.

850 tys. zł od miasta dla Arki wiosną 2020 rokuZIMOWE RUCHY TRANSFEROWE ARKI GDYNIA W SEZONIE 2020/21:


Przyszli:
 • Haris Memić (paszport: Holandia, pozycja obrońca, poprzedni klub: Bytovia, kontrakt w Arce Gdynia do 30.06.2021 z opcją przedłużenia)
 • Luis Valcarce Vidal (Hiszpania, obrońca/skrzydłowy, bez klubu, 30.06.2022 z opcją przedłużenia)
 • Fabian Hiszpański (obrońca/skrzydłowy, KKS 1925 Kalisz, 30.06.2022 z opcją przedłużenia o rok)
 • Paweł Sasin (obrońca, Górnik Łęczna, 30.06.2022)
 • Maciej Rosołek (napastnik, Legia Warszawa, wypożyczenie do 30.06.2021)
 • Christian Aleman (Ekwador, ofensywny pomocnik, Guayaquil City FC, Ekwador, 30.06.2022)
 • Dariusz Marzec (I trener, Stal Mielec, 30.06.2021 z opcją przedłużenia o rok)
 • Dawid Musiał (trener przygotowania motorycznego, Sandecja Nowy Sącz)
 • Janusz Świerad (asystent pierwszego trenera, Stal Mielec)

Odeszli:
 • Maciej Jankowski (napastnik, Stal Mielec)
 • Bartosz Boniecki (skrzydłowy, Błękitni Stargard po skróceniu wypożyczenia z Pogoni Szczecin)
 • Bartosz Kwiecień (obrońca, skrócenie wypożyczenia z Jagiellonii Białystok)
 • Andrzej Witan (bramkarz, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nowy klub Olimpia Elbląg)
 • Adam Marciniak (obrońca, ŁKS Łódź, transfer definitywny)
 • Ireneusz Mamrot (I trener, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron)
 • Adrian Siemieniec (asystent pierwszego trenera)
 • Łukasz Radzimiński (trenerem przygotowania motorycznego i diagnostyki)

Mogą odejść:
 • Mateusz Młyński (pomocnik, Wisła Kraków, podpisał kontrakt od 1.07.2021)
 • Szymon Drewniak (pomocnik, zainteresowany klub: Odra Opole)
 • Jakub Wawszczyk (obrońca, rozwiązanie kontraktu lub wypożyczenie

Arka Gdynia - pełna kadra pierwszej drużyny


Paweł Sasin: Wiek to liczba. Chcę pokazać, że transfer nie był błędemTe pieniądze idą m.in. na przygotowania drużyny do rundy wiosennej oraz przebudowę kadry zawodniczej. Arka zimą pozyskała 6 piłkarzy, a pożegnała się na razie z pięcioma. I to ma nie być koniec, gdyż okno transferowe otwarte jest do 24 lutego.

W najbliższą sobotę, 30 stycznia o godzinie 11 kolejny tydzień treningów podopieczni Dariusza Marca zwieńczą sparingiem z Olimpią Elbląg. Najskuteczniejszym snajperem 15. drużyny II ligi jest były napastnik m.in. Arki - Janusz Surdykowski. Na razie w zimowych grach kontrolnych gdyńscy piłkarze są niepokonani.

Arka Gdynia zmieniła koncepcję. Co wnoszą do gry zagraniczni piłkarze?Arka Gdynia - sparingi, zima 2021

Opinie wybrane


wszystkie opinie (200)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.