Arka Gdynia w dwóch ustawieniach na sezon 2021/22. Które najlepsze?

17 lipca 2021, 19:00
dak.

Arka Gdynia

Arka Gdynia w ustawieniu 1-3-4-2-1 czy 1-4-4-2? Które jest najlepsze? Więcej zdjęć (1)

Arka Gdynia w ustawieniu 1-3-4-2-1 czy 1-4-4-2? Które jest najlepsze?

fot. S. Wrzosek / Arka Gdynia

Arka Gdynia w ustawieniu 1-3-4-2-1 czy 1-4-4-2? Które jest najlepsze?

fot. S. Wrzosek / Arka Gdynia

Arka Gdynia w dotychczasowych sparingach sprawdzała dwa ustawienia: 1-3-4-2-1 oraz 1-4-4-2. W poprzednim sezonie trener Dariusz Marzec ustawiał piłkarzy w zależności od dyspozycji piłkarzy i rywala. Mecze kontrolne pokazują, że nie inaczej będzie i w nadchodzącym. Odpowiedź może dać dopiero próba generalna z Hapoelem Tel Aviv, ponieważ w poprzednim z Sigmą Ołomuniec nie wszyscy byli gotów na 100 proc.Arka Gdynia - Sigma Ołomuniec 1:1. Przeczytaj relację z ostatniego sparinguArka Gdynia ma za sobą zgrupowanie w Grodzisku Wielkopolskim i 4 z 5 rozegranych letnich sparingów. Trener Dariusz Marzec testował w nich piłkarzy ustawionych w dwóch formacjach: 3-4-2-1 oraz 4-4-2. Wszystko wskazuje, że to właśnie takimi wariantami szkoleniowiec będzie operował także w trakcie sezonu.

- To był dla nas okres ciężkiej pracy. Mogę cieszyć się, że praktycznie wszyscy przez nią przeszli. Jak zawsze i w każdym klubie pojawiły się też mikrourazy. Zagraliśmy kilka sparingów i podsumowaniem jest ostatni mecz kontrolny z bardzo ciężkim przeciwnikiem - Sigmą Ołomuniec. Plan był taki, żeby wyjść najsilniejszym naszym składem. Jednak plany trzeba weryfikować na bieżąco, ponieważ chłopaki są bardzo zmęczeni, więc nie możemy dopuścić do kontuzji czy urazów. W związku z powyższym plan został zmieniony i zarówno w pierwszej jak i drugiej połowie zobaczymy coś innego - powiedział trener Marzec w rozmowie przed klubową kamerą.

Arka Gdynia tymczasowo powiększyła sztab szkoleniowy. Sprawdź kto dołączył3-4-2-1 to coś nowego w zespole żółto-niebieskich. A to właśnie w tej formacji zobaczyliśmy piłkarzy w premierowym testmeczu Olimpią Elbląg (5:1). Trener przemodelował ją po tym, jak z drużyną pożegnał się Maciej Rosołek, któremu skończyło się wypożyczenie z Legii Warszawa. Później dołączył Nestor Gordillo i chcąc znaleźć miejsce dla niego i Christiana Alemana, czyli dwóch "10", ustawił ich za napastnikiem. To mogło się podobać, bo obaj szybko zaliczyli po asyście.

Formacje Arki Gdynia w ostatnich sparingach:

kolejno: rywal, formacja w pierwszej / drugiej połowie
  • Olimpia Elbląg 5:1 (3:0) 1-3-4-2-1 / 1-4-4-2
  • Lech Poznań 2:0 (1:0) 1-4-4-2 / 1-4-4-2
  • Górnik Zabrze 2:1 (0:0) 1-4-4-2 / 1-4-4-2
  • Sigma Ołomuniec 1:1 (1:0) 1-3-4-2-1 / 1-4-4-2


Arka do tej formacji powróciła także w ostatnim sparingu. I znów mogła się podobać, bo w pierwszej połowie starcia z czeską Sigmą stworzyła sobie znacznie więcej okazji do strzelenia bramki, niż w drugiej. Wtedy trener zmienił ustawienie na 4-4-2, ale ich gra już tak nie porywała.

Arka Gdynia rozpoczęła sprzedaż biletów i karnetów. Sprawdź cenyJednak częściej była wybierana przez szkoleniowca. Żółto-niebiescy z "dwójką" z przodu grali przez 90 minut z Górnikiem Zabrze (2:1) i Lechem Poznań (2:0), a także pierwszej połowie z Olimpią (5:1). W roli napastników obok Żebrowskiego testowani byli m.in.: wspomniany Gordillo, Rafał Wolsztyński czy 19-letni Jakub Wilczyński, który 3 z 4 sparingów zaczynał w pierwszej "11".

Na bokach obrony oglądaliśmy za to: Luisa Valcarce'a, Fabiana Hiszpańskiego, Pawła Sasina, Arkadiusza Kasperkiewicza, a nawet Harisa Memicia. Wydaje się, że taki wariant będzie wybierany, gdy zespół będzie liczył się z dużą liczbą ataków rywali. Dwaj pierwsi lepiej czują się jako wahadłowi, a dynamika i zwrotność chociażby Sasina nie jest już taka jak chociażby kilka lat temu.

Arka Gdynia. Wyceny piłkarzy. Kto najwięcej zyskał na wartości?Dlatego trener Marzec chciał sprawdzić obie te formacje w boiskowej rywalizacji. Poprzedni sezon dobitnie pokazał, że przy kontuzjach i nieobecnych z ich powodu piłkarzy, zespół musi być przygotowany na różne sytuacje. Żółto-niebiescy przed inauguracją Fortuna I ligi w próbie generalnej zmierzą się z izraelskim Hapoelem Tel Aviv (23 lipca w Pruszkowie). I właśnie to spotkanie może dać nam odpowiedź na to, które ustawienie będzie tym najwłaściwszym i najczęściej przez nas oglądanym w kolejnych tygodniach.

Arka Gdynia - sparingi lato 2021


Bilans: 3 wygrane, 1 remis, bramki 10:3
W którym ustawieniu powinna grać Arka Gdynia?
40%

1-4-4-2

42%

1-3-4-2-1 lub 1-3-4-3

13%

1-3-5-2

5%

inna (zaproponuj w komentarzu)

zakończona

łącznie głosów: 312

dak.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.