Arka przegrała w Łodzi, choć przez godzinę prowadziła

29 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Rafał Janeczko Rafał Janeczko

Posnania przyjechała do Gdańska z najlepszą defensywą w ekstralidze, ale od Lechii zainkasowała więcej punktów, niż w trzech poprzednich meczach razem wziętych. Biało-zieloni triumfowali 52:26 (27:12). Natomiast na tarczy z Łodzi wraca Arka. Gdynianie przez godzinę dyktowali warunki meczu z Budowlanymi, ale z boiska zeszli pokonani, przegrywając 27:33 (24:10).

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Arka Rugby

Lechia Gdańsk - Posnania 52:26 (27:12)
Punkty Lechia:
Janeczko 25, Jurkowski 10, Janiec 5, Wantoch-Rekowski 5, Płonka 5, Buchajło 2
Posnania: Trybus 6, Strek 5, Sznajder 5, Bosiacki 5, Bandurski 5

LECHIA: Witoszyński (46 Klusek), Janiec (74 Olszewski), Kaszuba (55 Auksztulewicz) - Nowak (55 Kochański), Doroszkiewicz - Wantoch-Rekowski, Buczek, Hebda - Janeczko (68 Urban) - Buchajło - Płonka, Hedesz (68 Kreft), Majcher, Wójcik (74 Tadajewski) - Jurkowski

W trzech meczach tego sezonu Posnania straciła tylko 39 punktów, co oznaczało, że miała najszczelniejszą defensywę ekstraligi. Jednak gdańszczanom wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt sekund, aby po raz pierwszy skruszyć poznańską obronę. Już w inauguracyjnej minucie spotkania przyłożenie zdobył Marek Płonka.

Potem z obu stron mieliśmy sporo radosnego rugby, w którym bardziej niż założenia taktyczne liczyła się chęć atakowania i zdobywania kolejnych punktów. Skoro ofensywa otrzymała prymat nad defensywą, oglądaliśmy aż dziesięć przyłożeń. Dzięki temu obie drużyny schodziły z boiska z punktami bonusowymi.

- Na pewno zagraliśmy słabiej niż przed tygodniem z Arką. Jednak można wytłumaczyć zawodników tym, że dopadła nas w ostatnich dniach grypa żołądkowa. Borykałem się z nią ja i kilku rugbistów. Ponadto dwóch innych zagrało z nie do końca wyleczonymi kontuzjami - mówi Marek Płonka, który wraz z Pawłem Lipkowski prowadzi biało-zielonych.

Trenerzy z konieczności niektórym podopiecznym pozmieniali pozycje. Grzegorz BuczekDariusz Wantoch-Rekowski zagrali tym razem w trzeciej linii młyna, a Karol Hedesz zaprezentował się jako center ataku.

- Posnania grała ambitnie, ale mecz był cały czas pod naszą kontrolą. Po przerwie dokonaliśmy aż siedmiu zmian, wprowadzając do gry aż czterech juniorów - podkreśla trener Płonka. -Po przerwie ponownie w Lechii zagrał Łukasz Urban. 24-latek był niegdyś juniorskim reprezentantem Polski, ale potem zaprzestał treningi - dodaje Sebastian Dobkowski, kierownik gdańskiej drużyny.

41% 135 typowań ARKA Gdynia

Budowlani Łódź - Arka Gdynia 33:27 (10:24)
Punkty Budowlani:
Łuczak 13, Mokia 5, Dułka 5, Matyjak 5, Kozakiewicz 5.
Arka: Andrzejczuk 10, Stępień 6, Banaszek 6, Rakowski 5

ARKA: Bartkowiak, Podolski (60 Zdunek), Wilczuk - Skindel, Andrzejczuk - Kwiatkowski, Perzak (50 Olejniczak), Grabowski - Szostek - Banaszek - Sirocki, Szrejber, Rakowski, Simionkowski (60 Chromiński) - Stępień.

Gdynianie objęli prowadzenie już w trzeciej minucie, gdy przyłożeniem popisał się Robert Andrzejczuk, a z podwyższenia na 7:0 poprawił Tomasz Stępień, który pierwszy raz zagrał przeciwko Budowlanym po opuszczeniu Łodzi. W 30. minucie po kolejnej "piątce" popularnego "Boczka" Arka prowadziła już 24:3.

- Graliśmy super mecz, mieliśmy gigantyczną przewagę i nagle jedna nieudana akcja to wszystko zmieniła. Szliśmy z kontrą 3 na 1, ale zamiast kolejnego przyłożenia jeden z zawodników zdecydował się na indywidualną akcję i w pojedynkę nic nie wskórał. Szybko potwierdziło się powiedzenie, że zmarnowane okazje się mszczą. Sędzia przedłużył pierwszą połowę o cztery minuty i wówczas gospodarzom udało się zdobyć pierwsze przyłożenie - relacjonuje Arkadiusz Suska, kierownik gdyńskiej drużyny.

Cztery minuty po wznowieniu gry Dawid Banaszek z karnego kopnął na 27:10. Niestety, jak się okazało były to ostatnie punkty "Buldogów" w tym spotkaniu. Korzystny wynik Arka utrzymywała do 64. minuty (27:23). Potem dała się zaskoczyć akcją za siedem punktów, a końcowy wynik Budowlani ustalili karnym w drugiej minucie doliczonego czasu gry.

- Z Łodzi wracamy z bonusem, ale to dużo za mało w stosunku do tego, na co była szansa. Mobilizacja gdzieś uleciała w przerwie. Na boisko wróciła już inna drużyna. Obraz gry diametralnie się zmienił. Gospodarze ruszyli do ataku, a my się przed nimi nie obroniliśmy - dodaje kierownik Suska.

Pozostałe mecze 4. kolejki:
AZS AWF Warszawa - Orkan Sochaczew 14:17 (0:7), Pogoń-Awenta Siedlce - Budowlani Lublin 26:19 (26:5).

Opinie (64) 1 zablokowana

• Lechia wygrała ten mecz już w szatni ale... (1)

Fajny nawet mecz. Każdy wiedział, kto go wygra, Lechia bez jakiś szalonych ataków spokojnie, w obronie też nie tak ambitnie jak zawsze stąd kilka przyłożeń poznaniaków. W ataku Lechia robiła co chciała. Ale mówiąc bardzo obiektywnie, Posnania zaprezentowała się o wiele lepiej niż Arka w zeszłym tyg. w derbach z mistrzem Polski. Na dzień dzisiejszy Lechia to zdecydowanie najlepsza drużyna w kraju i co do tego nie ma wątpliwości. W drugiej połowie Lechia grała w większości młodymi i rezewami. Nic szczególnego nie pokazali ani na plus ani na minus.

• 16 0

• Widać jednak, że rezerwy znacznie słabsze niż pierwszy skład. Lub mówiąc inaczej pierwsza piętnastka jest znacznie mocniejsza.

• 12 1

• Brawa dla Lechii Gdańsk .Kolejna Wygrana!!!!!!!!

Widać klasę Mistrza Polski!!!!.Wtedy,kiedy trzeba mobilizacja na 200%(nie dotyczy pierwszego meczu0.Z Posnanią bez determinacji i też zwycięstwo.Brawo !!!!!.Dla kibica Gratka !!!!. 10 przyłożeń ,widowiskowa gra i to nie tylko w jedną stronę ,sędzia nie przeszkadzał.Powodzenia dla Grześka Jańca na nowej drodze kariery.

• 9 0

• RUGBY FAN (3)

NAJLEPSZA JEST POGON SIEDLCE JAK WYNIKA Z TABELI I BEZPOSREDNIEGO MECZU Z LECHIA !

• 2 11

• (1)

tak czy siak gora 3 miejsce zdobedzie na koniec

• 5 2

• wątpie że nawet do playoffów awansują. cięzka walka ich czeka o to 4-te miejsce z posnanią, orkanem i lublinem.

• 2 0

• W pierwszym meczu Lechia po prostu wyłączyła się na drugiej połowie i przegrała z Pogonią. Dodatkowo Pogoń nie zdobyła żadnego bonusu a Arka ma już jedno "zwycięstwo" z bonusów.