Asseco Arka Gdynia - GTK Gliwice 84:68. Jest przełamanie w Energa Basket Lidze

23 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Koszykarze Asseco Arki Gdynia wygrali w Energa Basket Liga mecz po pięciu porażkach z rzędu. Najwięcej punktów zdobył Novak Musić (nr 10). Koszykarze Asseco Arki Gdynia wygrali w Energa Basket Liga mecz po pięciu porażkach z rzędu. Najwięcej punktów zdobył Novak Musić (nr 10).

Drużyna Asseco Arka Gdynia pokonała GTK Gliwice 84:68 (19:19, 32:20, 19:15, 14:14) w 20. kolejce Energa Basket Liga. W meczu w Gdynia Arena ktoś musiał się przełamać. Udało się to ekipie Milosa Mitrovicia. Dla gospodarzy to pierwsze zwycięstwo po pięciu porażkach z rzędu. Goście doznali jedenastej kolejnej przegranej.

ASSECO ARKA: Musić 18 (1x3, 5 zb.), Boykins 15 (2x3, 8 zb.), Hrycaniuk 7 (9 zb.), Wołoszyn 6 (2x3), Tomaszewski 5 oraz Dylewicz 12 (2x3), Bogucki 10, Durham 9 (1x3), Wilczek 2, Kowalczyk

GTK: Krajina 14 (8 zb.), Strumbris 14 (2x3, 5 zb.), Hinds 12 (2x3, 5 st.), Gołębiowski 7 (1x3), Williams 6 (5 zb.) oraz Wiśniewski 7 (1x3), Put 6 (2x3), Busz 2, Radwański, Dodd

Jak pomogli sobie wzajemnie Anthony Durham i Asseco Arka Gdynia?

Drużyna Asseco Arka Gdynia na ligowe zwycięstwo czekała od 11 grudnia, kiedy to wygrała derby Trójmiasta. Z GTK Gliwice miała dobre wspomnienia, gdyż właśnie tego rywala jako pierwszego pokonała w tym sezonie, a było to w 4. kolejce (73:72). Wówczas nic nie zapowiadało, że rywale aż tak bardzo się "posypią". Nad morze przyjechali z 10 porażkami z rzędu jako outsider tabeli.

Gospodarze jak najszybciej chcieli zdobyć przewagę. Rozpoczęli od "trójek". Trafiali: Jacobi BoykinsNovak Musić. I tak gdynianie chcieli grać dalej, ale rzut z dystansu przestał wpadać. Ponadto pojawiły się straty. Nim miejscowi dobili się w 5. minucie do pierwszego celnego rzutu za dwa, przegrywali 6:7.

Natomiast w ostatniej minucie pierwszej kwarty sami zapomnieli o obronie przed rzutami dystansowymi. Wykorzystali to Daniel GołębiowskiRoberts Stumbris, doprowadzając do wyrównania 19:19.

Co powiedział Adam Waczyński o Filipie Dylewiczu?

Mecz pod kontrolą Asseco Arki zaczął się toczyć dopiero od połowy drugiej kwarty. Gdynianie osiągnęli przewagę na tablicach, co było o tyle istotne, gdyż GTK z gry miało kłopoty, by przebić 40 procent skuteczności z gry.

Hasło to zdominowania meczu przy 34:30 dał Boykins, trafiąc kolejną trójkę. Następne dołożyli Bartłomiej WołoszynFilip Dylewicz. Dlatego na przerwę miejscowi zeszli z korzystnym wynikiem 51:39.

Filip Dylewicz: Cieszę się, że piszę historię. Przeczytaj wywiad z koszykarzem Asseco Arki Gdynia

Po zmianie stron nic się nie zmieniła. Rosła liczba strat po stronie przyjezdnych, która ostatecznie przekroczyła 20. Natomiast drużyna Asseco Arka powiększała przewagę, ale też tylko do czasu. Już w 27. minucie było 20 punktów różnicy (66:46) po akcji Adriana Boguckiego. Niedługo później ten koszykarz musiał opuścić parkiet po piątym przewinieniu.

W ostatniej odsłonie gospodarze zadowolili się kontrolowaniem meczu, a nie szukali za wszelką cenę powiększania przewagi. Szkoleniowcy też sporo rotowali, łącznie dając możliwość gry 20 koszykarzom.

16 GTK Gliwice 18 3 15 1403:1624 21
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-23

Wyniki 20 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - GTK Gliwice 84:68 (19:19, 32:20, 19:15, 14:14)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin (przełożony na 30.01, godz. 15:30)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 99:78 (19:22, 21:22, 28:17, 31:17)
  • PGE Spójnia Stargard - Twarde Pierniki Toruń 80:82 (27:24, 15:23, 15:16, 23:19)
  • Anwil Włocławek - Śląsk Wrocław 97:89 (19:24, 29:26, 31:16, 18:23)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Enea Zastal BC Zielona Góra (przełożony na 28.01)
  • Legia Warszawa - HydroTruck Radom (przełożony na 30.01)
  • King Szczecin - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. (odwołany z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości)