Asseco Arka - Polski Cukier Pszczółka Start 78:66. Powrót na zwycięską ścieżkę

Sebastian Zwiewka
13 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Asseco Arka Gdynia wygrała kolejny mecz w Energa Basket Lidze. Asseco Arka Gdynia wygrała kolejny mecz w Energa Basket Lidze.

Asseco Arka Gdynia pokonała we własnej hali z Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 78:66 (17:17, 22:15, 25:18, 14:16) w meczu 11. kolejki Energa Basket Ligi. Zespół prowadzony przez Milosa Mitrovicia losy zwycięstwa rozstrzygnął w drugiej i trzeciej kwarcie. Żółto-niebiescy wrócili na zwycięską ścieżkę i poprawili swoje położenie w tabeli. Ostatnie tygodnie są dla nich znacznie lepsze niż start rozgrywek.

Rilski Sportist - Trefl Sopot 64:84 - przeczytaj relację

ARKA: Wilczek 16 (4x3, 6 zb.), Hrycaniuk 15 (4 zb.), Boykins 15 (4x3, 6 zb.), Musić 14 (6 as., 5 zb.), Wołoszyn 6 (4 as.) oraz Bogucki 7 (6 zb.), Dylewicz 4, Durham 1 (3 as., 5 zb.), Tomaszewski 0, Perzanowski 0

START: Carter 17 (5x3, 3 as., 4 zb.), Kostrzewski 16 (5 zb.), Lamb 10, Taylor 7 (zb.), Dziemba 7 (1x3, 3 as., 5 zb.) oraz Sharkey 7, Obarek 2, Szymański 0, , Ciechociński 0, Stopierzyński 0

Koszykarze Asseco Arki po raz pierwszy w tym sezonie w ciągu ośmiu dni rozegrali trzy spotkania. We wtorek odrabiali zaległości w Toruniu, gdzie porażka 75:83 z Twardymi Piernikami przerwała passę dwóch zwycięstw z rzędu. Gdynianie po niedawnych wzmocnieniach stali się mocniejsi, więc na własnym terenie byli faworytem sobotniej potyczki. Jako pierwsi do kosza trafili goście, ale to gospodarze po kilku minutach gry prowadzili 13:6. Dzięki ośmiopunktowej serii lublinianie objęli na chwilę prowadzenie. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem 17:17, a punkty rozkładały się na kilku zawodników.

Drugą partię od mocnego uderzenia rozpoczęli żółto-niebiescy za sprawą drugiego celnego rzutu za trzy Jacobiego Boykinsa i dwójki Filipa Dylewicza. Łącznie gdynianie zdobyli 7 punktów na otwarcie kwarty, bo jeszcze jeden celny rzut dołożył Adam Hrycaniuk. Polski Cukier Pszczółka Start złą serię przełamał dopiero na początku czwartej minuty. Podopiecznym Milosa Mitrovicia następnie przytrafiło się kilka błędów, z których skrzętnie skorzystali rywale i wynik znów był na tzw. styku (24:23). Dobra gra przyjezdnych trwała, celnie rzuty Mateusza Kostrzewskiego wyprowadziły nawet ich na prowadzenie.

Co ciekawe, goście nawiązywali z Asseco Arką równorzędną walkę, pomimo braku celnego rzutu za trzy punkty (dopiero w 18. minucie dokonał tej sztuki Tweety Carter - 1/10). Dla porównania gdynianie oddali cztery skuteczne próby z dystansu (4/11). Na przerwę drużyny schodziły do szatni hali Gdynia Arena przy wyniku 39:32 dla miejscowych. Dobre statystyki na tym etapie meczu miał Novak Musić - 10 punktów, 4 zbiórki, 4 asysty.

Koszykarki jedne grają, inne na urlopach dobrze się bawią. Zobacz zdjęcia

Trzecia odsłona to nie tylko utrzymanie zaliczki z pierwszej połowy, ale jeszcze powiększenie jej do 14 punktów (chwilami nawet do 17). Główne role odgrywali Wilczek, Boykins i Hrycaniuk. Dwaj pierwsi świetnie rzucali z dystansu - Wilczek trafił 4 takie rzuty z 5, a Boykins 3 z 6. Ta kwarta w dużym stopniu przybliżyła żółto-niebieskich do czwartej wygranej w sezonie. Zdecydowanym liderem lublinian w ofensywie był Kostrzewski, którego wspomagał Carter, ale gospodarze wydawali się być poza zasięgiem.

Zwrotu akcji nie było, w ostatniej partii gospodarze kontrolowali grę i dowieźli zwycięstwo (78:66) do końcowego gwizdka. Asseco Arka zgarnęła dwa duże punkty do tabeli Energa Basket Ligi, dzięki czemu wyprzedziła drużynę Polskiego Cukru. Gdynianie, w czwartek, 18 listopada podejmą MKS Dąbrowa Górnicza. Będzie to doskonała szansa do odniesienia kolejnej wygranej.

16 GTK Gliwice 11 3 8 870:979 14
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-11-14

Wyniki 11 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 78:66 (17:17, 22:15, 25:18, 14:16)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - TREFL SOPOT 73:66 (15:17, 19:13, 20:12, 19:24)
  • HydroTruck Radom - Zastal Enea BC Zielona Góra 89:92 (19:25, 19:15, 31:14, 12:27, d: 8:11)
  • Śląsk Wrocław - Twarde Pierniki Toruń 68:70 (24:18, 14:19, 20:15, 10:18)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - GTK Gliwice 94:71 (29:16, 19:20, 23:19, 23:16)
  • King Szczecin - MKS Dąbrowa Górnicza 83:102 (18:20, 22:18, 23:30, 20:34)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - PGE Spójnia Stargard 91:82 (24:26, 24:16, 23:16, 20:24)
  • Legia Warszawa - Anwil Włocławek 74:73 (18:23, 25:20, 12:13, 19:17)