Koszykarze Asseco Gdynia ograli Miasto Szkła Krosno. Żółto-niebiescy wciąż w grze o ósemkę

Michał Rudnicki
18 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Dariusz Wyka walnie przyczynił się do pokonania swojej byłej drużyny, Miasta Szkła Krosno. Dariusz Wyka walnie przyczynił się do pokonania swojej byłej drużyny, Miasta Szkła Krosno.

Koszykarze Asseco Gdynia pokonali na wyjeździe Miasto Szkła Krosno 82:73 (27:15, 10:21, 28:15, 17:22) w przedostatniej kolejce sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi. W pierwszej i trzeciej kwarcie żółto-niebiescy deklasowali gospodarzy, a w czwartej kontrolowali bezpieczne prowadzenie. Aż czterech zawodników drużyny gości zaliczyło dwucyfrowe zdobycze punktowe. Przed ostatnią serią gier Asseco ma realne szanse na miejsce w ósemce.

Miasto Szkła: Alexis 17, Jakóbczyk 10, Mustapić 3, Gaddefors 7, Grochowski, oraz Pinkston 25, Sroka 5, Lejasmeiers 3, Oczkowicz 3

ASSECO: Garbacz 12 (4x3), Wyka 11 (3x3, 8 zb.), Szubarga 9, Szczotka 7, Żołnierewicz 6 (8 zb.) oraz Witliński 13 (2x3), Ponitka 12, Jankowski 6, Kamiński, Itrich

POLSKI CUKIER ROZBIŁ TREFLA. PRZECZYTAJ RELACJĘ, WYSTAW OCENY

Przez rozpoczęciem meczu z Miastem Szkła Krosno sytuacja koszykarzy Asseco Gdynia była klarowna - by móc awansować do play-off, zespół prowadzony przez Przemysława Frasunkiewicza musiał wygrać zarówno to spotkanie, jak i mecz ostatniej kolejki przeciwko Rosie w Radomiu. Szkoleniowiec żółto-niebieskich podkreślał, że jeżeli jego zespół przegra na Podkarpaciu z powodu wybitnej postawy gospodarzy, to nie będzie miał o to pretensji. Gdyby jednak przegrali przez presję i stres, to znaczyłoby, że ich miejsce nie jest w czołowej ósemce.

Jeśli gdynianie faktycznie czuli presję, to w pierwszej kwarcie działała ona na nich pozytywnie. Po minucie prowadzili 5:0, a po niespełna czterech - 11:2. Świetne otwarcie zaliczył Jakub Garbacz, który w tym czasie popisał się aż trzema celnymi rzutami za trzy punkty. Skuteczne próby z dystansu ponownie były silną bronią Asseco. Przed końcem pierwszej kwarty zza łuku trafiali jeszcze Mikołaj WitlińskiDariusz Wyka. Dzięki temu ta część gry zakończyła się wynikiem 27:15 dla przyjezdnych.

W drugiej odsłonie obudzili się jednak gracze Miasta Szkła. Po serii 16:4 zbliżyli się do gdynian na zaledwie jeden punkt. Największe problemy drużynie Asseco sprawiał Jayvaughn Pinkston, który w ciągu niespełna trzech minut zdobył dziewięć oczek. Przy stanie 30:31 trener Frasunkiewicz poprosił o przerwę, ale nie podziałała ona na jego zespół. W kolejnych dwóch akcjach drużyna z Gdyni popełniła błąd pięciu sekund oraz straciła piłkę w spokojnym ataku, a ich błędy na punkty zamienili Peter Alexis oraz Pinston. Było 34:31 dla krośnian, a goście znów poprosili o czas. Dopiero wtedy dzięki celnym rzutom z dystansu Witlińskiego i Piotra Szczotki gdynianie opanowali nerwy i ponownie wyszli na prowadzenie. Wynik 37:36 utrzymał się do przerwy.

Drugą połowę znakomicie otworzył Wyka. Jego wsad i dwa rzuty za trzy punkty pozwoliły Asseco odskoczyć na dziewięć oczek, a były gracz Miasta Szkła po chwili zaprezentował jeszcze efektowny blok. Po tym fragmencie Asseco odzyskało pewność i zaczęło jeszcze powiększać przewagę. Swoje punkty dołożyli Krzysztof SzubargaMarcel Ponitka, a czwartą celną trójkę w czwartej próbie zanotował Garbacz. Po trzech kwartach gdynianie pewnie prowadzili 65:51.

Tę bezpieczną przewagę utrzymywali przez całą czwartą kwartę. Wynik tej odsłony oscylował w okolicach remisu, co oznaczało bezpieczne prowadzenie Asseco. Przyjezdni nie forsowali tempa, szanowali swoje posiadania, nie tracąc przy tym skuteczności z gry. Na 27 sekund przed końcem za trzy trafił Pinkston, zmniejszając stratę swojego zespołu do jednocyfrowej wartości punktowej

Po tym zwycięstwie Asseco Gdynia legitymuje się bilansem 17 zwycięstw i 14 porażek - takim samym jak King Szczecin i PGE Turów Zgorzelec. O tym, czy żółto-niebiescy awansują do fazy play-off zdecydują rozstrzygnięcia ostatniej kolejki. W niej gdynianie zmierzą się w Radomiu z pewną miejsca w ósemce Rosą.

17 Czarni Słupsk 32 5 27 1463:1907 24 0.156
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn. 26 stycznia 2018 roku Czarni Słupsk wycofali się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe. Mecze rozegrane przez tę drużynę zostały zaliczone do tabeli, a nieodbyte zweryfikowane jako walkowery i od 19. kolejki dodane do tabeli.
Tabela wprowadzona: 2018-04-19

Wyniki 29 kolejki

• Miasto Szkła Krosno - ASSECO GDYNIA 73:82 (15:27, 21:10, 15:28, 22:17)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL SOPOT 105:75 (22:18, 22:18, 28:20, 33:19)
  • Legia Warszawa - King Szczecin 74:84 (16:31, 16:19, 11:16, 31:18)
  • GTK Gliwice - Polpharma Starogard Gdański 91:92 (38:20, 14:31, 18:16, 21:25)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 81:74 (18:27, 19:11, 25:16, 19:20)
  • TBV Start Lublin - AZS Koszalin 92:74 (16:22, 28:18, 26:16, 22:18)
  • Legia Warszawa - Rosa Radom 89:98 (24:23, 29:30, 14:17, 22:28)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Enea BC Zielona Góra 57:70 (13:20, 20:15, 18:14, 6:21)
  • Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 0:20 (walkower)

Opinie (26)

• Wygrana mega cieszy. Z Radomiem ciężko będzie ale nie możemy tracić nadziei. Moc z Asseco !

• 10 3

• mega sukces (1)

wygrać z 15 nastą drużyną ledwie 9 cioma punktami

• 7 13

• Masz coś z g zastanów się nad sobą.
      Wyjazdy co trzy dni itd .tak we wszystkim jesteś niezadowolony ?

• 2 1

• Dobrze jest, Brawo

Po punktach widać ze grał zespół. Trzymam kciuki za Asseco.

• 12 3

• (1)

Tak się podpalą, że biedni kibice jeszcze w PO uwierzą...

• 4 9

• Bogaty

Po co tu zaglądasz. pewnie chodzisz na siatkówkę grę dla gospodyń domowych i Januszów

• 1 1

• no i dobrze, to trzeba było wygrać jak najmniejszym nakładem sił. brawo
    teraz jest ciekawa sytuacja - mecz o wszystko od którego wcale wszystko nie zależy;) tylko w plk. dopiero teraz trzeba będzie trzymać kciuki.
    Wyka dobrze się przypomniał w Krośnie hehehee

• 3 2

• Jak wygrają z rosą to p-o jest pewne (14)

• 6 3

• (10)

tak tylko jeszcze Legia na wyjeździe musi wygrać z PGE ale to przecież nie problem Legia wygrala przecież już 4 mecze więć ten jeden z PGE które jest w gazie też może wygrać.
      Cudów nie ma Asseco bez P-O dzięki postawie w Starogardzie, Słupsku, Sopocie, Gliwicach i kilku przegranych końcówkach w Gdynii, Dzięki Łysy.

• nie, Legia nie musi wygrać z PGE (7)

Jeśli Asseco wygra z Rosą, to Legia wcale nie musi wygrać z PGE aby na koniec sezonu zasadniczego przeskoczyć PGE w tabeli

• 1 0

• (4)

ciekawe rzeczy opowiadasz

• 0 0

• (3)

nawet bardzo... w trakcie sezonu gdy drużyny mają taką samą ilość punktów, o miejscu w tabeli decyduje stosunek rzuconych punktów, dlatego teraz Asseco jest za a nie przed PGE, jednak po zakończeniu fazy zasadniczej o miejscu w tabeli w pierwszej kolejności decyduje bilans meczów między zainteresowanymi drużynami, a że oba spotkania z PGE Asseco wygrało więc w przypadku gdy obie drużyny wygrają swoje ostatnie mecze, to w tabeli Asseco na pewno przeskoczy PGE, w dodatku któraś z drużyn z miejsca 7 i 8 ostatni swój mecz na pewno przegra, a to oznacza że Asseco wskoczyłoby do PO.... regulamin nie jest taki trudny, trzeba go tylko przeczytać ze zrozumieniem, zanim się wypisuje jakieś brednie o nie wiadomo jakich scenariuszach

• 2 0

• wygraliśmy z Turowem raz ale większą ilością punktów

• 2 0

• (1)

ogarnij się koleżko .
              Nie wiesz co piszesz i najprawdopodobniej masz też kłopoty z czytaniem nie wspominając już o śledzeniu wyników meczów. Asseco nie wygrało obu meczów z PGE!

• 0 3

• a jakie to ma znaczenie skoro bilans punktowy w bezposrednich meczach jest na korzysc asseco, co twoje madrosci tu zmienia?