Będzie nowa murawa na stadionie w Gdyni. Koszt to 700 tysięcy złotych

12 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

Arka Gdynia

Najnowszy artukuł na ten temat

Lechia Gdańsk. 225 mln zł do podziału z Ekstraklasy, dofinansowanie testów na SARS-CoV-2

Ruszają prace związaną z wymianą trawy na Stadionie Miejskim w Gdyni. Dotychczasowa ma już ponad 8 lat. Na razie nowa murawa ma zostać zainstalowana na około 2/3 boiska. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 700 tysięcy złotych. Pierwszy efekt piłkarze i kibice zobaczą 30 marca, gdy Arka w ramach 27. kolejki ekstraklasy zmierzy się ze Śląskiem Wrocław. Natomiast finalny - w maju i czerwcu, gdy przy ul. Olimpijskiej rozegranych zostanie 10 meczów mistrzostw świata do lat 20.Arka - Legia. Przeczytaj relacja, zobacz wideo i foto oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi po ostatnim meczu na dotychczasowej murawieNa wspólnym spotkaniu władz miasta, Gdyńskiego Centrum Sportu i Arki zdecydowano, że po raz pierwszy na Stadionie Miejskim przy ul. Olimpijskiej wymieniona zostanie murawa. Dotychczasowa służyła od otwarcia obiektu, czyli od lutego 2011 roku. Wielokrotnie była uznawana za najlepszą w kraju. Jednak w tym sezonie stan boiska stale się pogarszał. Po ostatnim meczu niektórzy piłkarze zastanawiali się, czy na placu gry nie ma już więcej piasku niż trawy.

- Spróbowaliśmy wszystkich możliwych metod regeneracji murawy. Niestety, w konfrontacji z kapryśną, zimową aurą nie zareagowała ona zgodnie z oczekiwaniami. Głównymi powodami takiego stanu boiska są przede wszystkim: złe rozlokowanie wilgotności w profilu glebowym oraz bardzo niski poziom odporności na rozrywanie, co oznacza, że system korzeniowy wadliwie się rozwija, nie rośnie głębiej niż na 3-4 centymetry. W takim przypadku trzeba podjąć radykalne kroki - wyjaśnia Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które zarządza stadionem.

Przypomnij sobie, jakie plany co do murawy miano jeszcze na przełomie rokuDlatego porzucono nadzieje, że stan boiska poprawi się wraz z lepszą pogodą i odstąpiono od niedawnych zapowiedzi, że wymiana murawy jest zbędna, bo obecna wróci do dawnej świetności. Prace związane z instalacją nowej trawy przy ul. Olimpijskiej już ruszają.

- Przez lata gdyńska murawa uchodziła za najlepszą w Polsce. Chcemy, aby te czasy powróciły - zapewnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Teraz jest właśnie najlepszy moment na wymianę. Arka 26. kolejkę ekstraklasy rozegra w niedzielę w Lubinie, a potem w rozgrywkach nastąpi dwutygodniowa przerwa. Na 30 marca i mecz ze Śląskiem piłkarze otrzymają nową nawierzchnię. W najbliższych dniach rozstrzygnie się, skąd pochodzić będzie trawa.

- Robimy wszystko, aby kluczowe dla Arki mecze rozegrane zostały na zdecydowanie lepszej nawierzchni niż obecna. Dlatego już od pewnego czasu byliśmy w kontakcie z trzema hodowcami trawy. Po badaniach laboratoryjnych wybierzemy jedną z nich. Na razie wymienimy około 2/3 murawy - mówi nam Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Michał Janota: Mamy najgorsze boisko w ekstraklasie. Przeczytaj wywiad z pomocnikiem ArkiCałkowity koszt inwestycji szacowany jest na 700 tysięcy złotych.

- Cieszę się z osobistego zaangażowania panów prezydentów oraz z decyzji, którą wspólnie podjęliśmy. Reszta w nogach piłkarzy - dodaje Wojciech Pertkiewicz, prezes Arki.

Przypomnij sobie, jak na murawę narzekał trener ArkiPrzypomnijmy, że do końca sezonu ekstraklasy żółto-niebieskich czekają na tym obiekcie jeszcze 3 mecze rundy zasadniczej, w tym derby Trójmiasta (2 kwietnia), a następnie 3 lub 4 spotkania drugiej fazy rozgrywek.

Natomiast od 23 maja do 14 czerwca na gdyńskim stadionie odbędzie się 10 meczów finałów mistrzostw świata U-20, w tym m.in. mecz o 3. miejsce. Przy ul. Olimpijskiej gościć będą m.in. takie reprezentacje jak: Francja, Włochy czy Meksyk.

Sprawdź, jakie mecze rozegrane zostaną w mistrzostwach świata U-20 w GdyniTypowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
Zagłębie Lubin 0:0 ARKA Gdynia
17 marca 2019, godz. 15:30

Tak typowano 404 typowania

67% Zagłębie Lubin
17% REMIS
16% ARKA Gdynia

jag.