Biało-czerwoni rozpoczynają marsz po awans

3 października 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
jag.
Tomasz Stępień (z piłką) zapowiada, że celem reprezentacji jest awans do grona najlepszych zespołów Pucharu Narodów Europy. Więcej zdjęć (1)

Tomasz Stępień (z piłką) zapowiada, że celem reprezentacji jest awans do grona najlepszych zespołów Pucharu Narodów Europy.

fot. Piotr Pędziszewski/Trojmiasto.pl

Tomasz Stępień (z piłką) zapowiada, że celem reprezentacji jest awans do grona najlepszych zespołów Pucharu Narodów Europy.

fot. Piotr Pędziszewski/Trojmiasto.pl

Siedmiu trójmiejskich rugbistów ma się dzisiaj stawić na zbiórce reprezentacji Polski w Warszawie. 6 października wyjazdowym meczem przeciwko Czechom biało-czerwoni rozpoczną rywalizację w Pucharze Europy Narodów dywizji 1B edycji 2012-14, która zarazem jest eliminacją do Pucharu Świata 2015. Jeszcze tej jesieni, 3 listopada podopieczni Tomasza Putry mają się zaprezentować również w Gdańsku w spotkaniu z Niemcami.W ostatniej edycji rozgrywek Polska uplasowała się na drugim miejscu, które nie dało awansu do dywizji 1A. Tym samym kolejne dwa lata nasza reprezentacja spędzi na drugim poziomie rywalizacji w Pucharze Europy Narodów, walcząc poniekąd w przedziale pozycji 7-12. Przypomnijmy, że nie jest to ostateczna lokata w europejskiej hierarchii, gdyż w tej rywalizacji w ogóle nie biorą udziału reprezentacje z Pucharu Sześciu Narodów.

W dywizji 1B, której mecze będą rozgrywane od jesieni 2012 do wiosny 2014 roku, systemem każdy z każdym zmierzy się ze sobą sześć reprezentacji. Polacy ponownie zagrają z Mołdawią, Niemcami i Czechami, a ich nowymi rywalami będą Ukraina (po degradacji z najwyższej dywizji) i Szwecja (po awansie z niższej dywizji).

Zwycięzca rozgrywek nie tylko awansuje do dywizji 1A, ale również zakwalifikuje się do baraży o prawo gry w turnieju finałowym Pucharu Świata, który w 2015 roku rozegrany zostanie na angielskich boiskach. W tej rangi imprezie Polacy jeszcze nigdy nie uczestniczyli.

Rozegrany przed niespełna miesiącem mecz w Sopocie z uniwersytecką reprezentacją Francji pokazał, ile naszej drużynie brakuje nie tylko do najlepszych, co nawet do zaplecza kadry Trójkolorowych. Biało-czerwoni przegrali aż 5:71 (przeczytaj relację).

-Bardzo rzadko mamy okazję zagrać z ludźmi, dla których rugby to nie tylko sposób na życie, ale również na zarabianie ogromnych pieniędzy. To byli sami zawodowcy, z dobrych klubów, nikogo nie było z przypadku. W tym meczu na pewno było więcej negatywów, ale my musimy się starać nawet po takich porażkach szukać pozytywów. Trzeba się cieszyć, że położyliśmy punkty, że nawiązywaliśmy fragmentami walkę...
Nie jest to bowiem jeszcze nasza półka. My do tego wielkiego rugby dopiero pukamy. Mamy dwa lata na to, aby zwyciężyć w naszej dywizji. Na pewno żaden zespół, z którym zmierzymy się w Pucharze Narodów Europy nie jest nawet w połowie tak dobry jak uniwersytecka reprezentacja Francji
- ocenia Tomasz Stępień, rugbista reprezentacji Polski i Arki Gdynia.

W kadrowych powołaniach jest coraz mniej zawodników, którzy na co dzień grają w polskiej ekstralidze. Tomasz Putra stawia na naturalizowanych w naszej reprezentacji Francuzów, którzy przyznają się do polskich przodków bądź na rodzimych zawodników, grających we francuskich ligach.

Z rugbistów, którzy jesienią występowali w ekstralidze najwięcej powołań trafiło do Trójmiasta. Na zgrupowaniu, które dzisiaj rozpocznie się w Warszawie mają się stawić: Grzegorz Janiec, Sławomir Kaszuba, Tomasz Hebda (Lechia Gdańsk) oraz Marcin Wilczuk, Łukasz Szostek, Dawid Banaszek i Tomasz Stępień (Arka Gdynia).

Ponadto w rezerwie są: Aleksander Nowicki (Lechia) i Robert Andrzejczuk (Arka). Natomiast w podstawowej kadrze znaleźli się dwaj zawodnicy zgłoszeni do rozgrywek przez gdański klub, którzy grają we Francji: Michał Krużycki, Dawid Popławski, David Chartier czy Cedric Vaissiere.

Pełna kadra na mecz z Czechami:
Formacja młyna: Bobryk Kamil, Janiec Grzegorz, Piorkowski Eric, Wilczuk Marcin, Boutes Jean, Chróściel Adrian, Hebda Tomasz, Krużycki Michał, Ławski Kacper, Zyk Etienne, Bartoszek Mateusz, Jankowski Tom, Niedźwiecki Stanisław, Kaszuba Sławomir;

Formacja ataku: Szostek Łukasz, Vaissiere Cedric, Popławski Dawid, Chartier David, Banaszek Dawid, Billaud Leandre, Beccuau Alexandre, Stępień Tomasz, Łukasiewicz Wojciech, Gasik Tomasz.

Rezerwowi: Nowicki Aleksander, Andrzejczuk Robert, Miśkiewicz Łukasz, Ripert Benoit.


-Czechom będziemy chcieli się zrewanżować za porażkę, po brzydkim meczu sprzed dwóch lat również w Pradze. Liczę, że będzie to początek fajnej drogi zakończony awansem do dywizji wyżej. Taki cel postawił zresztą przed nami trener Putra, pewnie także i związek, ale i my sami też chcemy grać o jak najwyższe cele. Wierzę, że jak w listopadzie wrócimy do Gdańska na mecz z Niemcami to zmażemy tę plamę z potyczki z Francuzami w Sopocie - zapewnia Tomasz Stępień.
Czy polscy rugbiści zagrają w turnieju finałowym Pucharu Świata 2015?
31%

liczę, że sprawią mega sensację i im się to uda

28%

na finał jesteśmy jeszcze za słabi, ale baraże będą nasze, bo wygramy dywizję

27%

skończy się tak jak zawsze, czyli duże nadzieje, a potem brak awansu

14%

ta dywizja wydaje się być bardzo wyrównana i silna, a zatem trzeba uważać, aby nie spaść, a wszystko co lepiej to na plus

zakończona

łącznie głosów: 85

jag.

Opinie (27) 1 zablokowana

 • Pozostawmy Rugby w Trójmieście czyste. (1)

  Bez napinek i wyzwisk,sam sport i szacunek dla wroga.Tak jak jest teraz.Brawo dla naszych reprezentantów.

  • 34 0

  • jakiego wroga

   • 2 0

 • amator (1)

  Niech Rugby łączy całe Trójmiasto i uczy jak powinien wyglądać sport dla ludzi.

  • 26 0

  • Wszyscy w Trójmieście grają lub kibicuja rugby - moje marzenie

   Rugby sportem na co dzień . Rugby spotem Trójmiasta- Z takim hasłem do szkółi przedszkoli. Rugby przed piłką~!!! polecam Film o 7- latku z Nowej Zelandii - takich zawodników nam potrzeba.

   22 września na PGE

   Rugby sportem na co dzień . Rugby spotem Trójmiasta- Z takim hasłem do szkółi przedszkoli. Rugby przed piłką~!!! polecam Film o 7- latku z Nowej Zelandii - takich zawodników nam potrzeba.

   22 września na PGE Arena w Gdańsku. Mecz RC Arka Gdynia z RC Lechia Gdańsk.
   Kibice gdańszczan pomieszani z arkowca. Śpiewy, brawo z obu stron, picie piwa itp. Na meczach piłki nożnej tego nie ma! RUGBY to wielka sprawa

   • 20 0

 • Jedyną szansą na progres repry jest albo zawodowa liga, naprawde zawodowa albo wyjazdy chłopaków do Francji

  Jeżeli chodzi o to pierwsze, to niestety brak infry, praktycznie zerowy marketing, żałosna łatka łysych karków bijących się na boisku. Taki rewelacyjny sport, szkoda że u nas tak niedoceniany. Zamiast promować prawdziwy

  Jeżeli chodzi o to pierwsze, to niestety brak infry, praktycznie zerowy marketing, żałosna łatka łysych karków bijących się na boisku. Taki rewelacyjny sport, szkoda że u nas tak niedoceniany. Zamiast promować prawdziwy sport, walke i zaangażowanie, do dadzą popcorn i gimbudy i dzieci facebooka przyjdą na jakieś pseudo futbol amerykański "bo w to grają w usa i można się polansować na stadionie narodowym", coś żałosnego...

  • 21 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.