Bieg św. Dominika odwołany. KL Lechia Gdańsk zaprasza na dwie inne imprezy

15 lipca 2020, 14:30
jag.

KL Lechia Gdańsk

Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk z trzech sztandarowych imprez może zorganizować dwie i to w nowych terminach. 15 sierpnia odbędzie się 48. Memoriał Józefa Żylewicza, który po raz pierwszy zostanie zlokalizowany na stadionie GOS przy al. Zwycięstwa 244, a 5 września wystartuje 55. Chód i Bieg Pocztowca - Puchar Poczty Polskiej. Natomiast przerwana została 27-letnia tradycja Międzynarodowego Biegu św. Dominika. Planowana na 1 sierpnia impreza nie odbędzie się ze względu na ograniczenia panujące w związku z pandemią koronawirusa.Zadowoleni z życia - relacja i foto z ogólnodostępnych konkurencji Biegu św. Dominika 2019Międzynarodowy Bieg św. Dominika był rozgrywany na ulicach Głównego Miasta w Gdańsku nieprzerwanie od 1994 roku. Co roku w pierwszą sobotę sierpnia gromadził na starcie zarówno profesjonalnych biegaczy jak i miłośników tej formy aktywności fizycznej, a także niepełnosprawnych na wózkach. Na ogół w imprezie uczestniczyło ponad 2 tysiące zawodniczek i zawodników, a podczas kilkugodzinnych zawodów liczba kibiców i przechodniów wokół trasy szacowana była na kilkadziesiąt tysięcy, gdyż było to wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi św. Dominika.

- Poruszamy się w obrębie dość rygorystyczny przepisów, jeśli chodzi o imprezy sportowe w związku z COVID-19. Liczba startujących równocześnie ograniczona jest do 150 osób. nasza impreza to kilka odrębnych konkurencji. Dlatego próbowaliśmy ją zorganizować zachowując zalecane limity, w grupach w odstępach czasowych ustalonych z odpowiednimi służbami. Jednak otrzymaliśmy zalecenie, aby z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, aby nie podejmować się tego zadania z uwagi na dużą liczbę potencjalnych kibiców, którzy mogą zgromadzić się tego dnia przy trasie biegu. W zaleceniach ogólnych jest nawet, aby imprezy w przestrzeni publicznej odbywały się bez udziału publiczności, ale ze względu na Jarmark św. Dominika u nas jest to niemożliwe - wyjaśnia Stanisław Lange, dyrektor Międzynarodowego Biegu św. Dominika, a zarazem dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk.

Organizatorzy imprez sportowych i rekreacyjnych do rządu: Zwiększyć liczbę startującychZobacz jak rozpoczął się 26. Bieg św. Dominika w 2019 roku. Jeśli startowałaś(eś), znajdź się na filmie.


W związku z tym najpierw podjęto decyzję o rezygnacji z konkurencji, które gromadziły najwięcej osób - Prologu Goń św. Dominika w Gdańsku (przed rokiem blisko 1,5 tys, startujących) oraz biegów na 5 km (poprzednio ponad 800 uczestników). Próbowano jeszcze ocalić 11. mistrzostwa Polski w biegu ulicznym mężczyzn oraz 27. wyścig wózkarzy o Puchar PFRON, ale ostatecznie i tej rywalizacji nie będzie 1 sierpnia.

Niesamowite prędkości - relacja z wyścigu wózkarzy 2019- Po konsultacjach ze sztabem kryzysowym oraz partnerami finansowymi uznaliśmy, że impreza w tak ograniczonym kształcie nie miałaby, tak jak to wcześniej zawsze bywało, szerokiego wymiaru sportowego i społecznego. Dlatego mistrzostwa Polski w Gdańsku się nie odbędą, a wyścig wózkarzy, za zgodą PFRON przenosimy na 5 września i rozegramy go w ramach 55. Chodu i Biegu Pocztowca - Puchar Poczty Polskiej - dodaje dyrektor Lange.
Wyścig wózkarzy z Bieg św. Dominika został przeniesiony do Chodu i Biegu Pocztowca - Puchar Poczty Polskiej.


Niesamowity wyczyn - biegła przez 5 km w mundurze, spódnicy i pod krawatem55. Chód i Bieg Pocztowca - Puchar Poczty Polskiej został opóźniony o tydzień i dzięki temu nie podlega tak ścisłym regulacjom, jakie były stosowane do imprez odbywających się w sierpniu.

- Uznano, że po sezonie nie będzie już problemu z dużą liczbą kibiców. Dlatego mamy zgodę na przeprowadzenie imprezy w tradycyjnej formule, ale musimy poruszać się
w ramach obowiązujących przepisów. Obecnie to ograniczenie do 150 startujących, ale trwają konsultacje na poziomie Ministerstwa Sportu, by przepisy były bardziej przyjazne. Zapisy do tej imprezy uruchomiły pod koniec lipca na stronie festiwalchodu.com - mówi dyrektor KL Lechia Gdańsk.

5 km biegu w mundurze i pod krawatem


47. Memoriał Józefa Żylewicza - relacja i galeria foto z 2019 rokuJak informowaliśmy organizatorzy masowych imprez sportowych tworzą federacje i wspólnie postulują, aby już teraz otworzyć zawody na tysiąc startujących, a od września zwiększyć ten limit do 5 tysięcy.

Na razie wciąż jest ograniczenie do 150 osób. I zgodnie z tymi zasadami przygotowywany jest 48. Memoriał Józefa Żylewicza. Miał się odbyć w czerwcu, dojdzie do skutku 15 sierpnia. By wypełnić ograniczenia sanitarne lekkoatleci będą startować w dwóch blokach: rzutowym i biegowym. Impreza nie będzie biletowana. Kibice mogą wypełnić 25 procent widowni, siadając w co drugim rzędzie i zachowując od siebie 2-metrową odległość. Mityng po raz pierwszy w historii odbędzie się na stadionie GOS przy al. Grunwaldzkiej 244 w Gdańsku.

W ostatnich latach Memoriał Józefa Żylewicza był rozgrywany na stadionie AWFiS Gdańsk

jag.