SI Arka szkoli piłkarzy i zarządza boiskiem

26 lutego 2014 (artykuł sprzed 8 lat)
Rafał Sumowski

Arka Gdynia

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka chce objąć szkoleniem jak największą liczbę młodych piłkarzy. Szeroka selekcja wsparta odpowiednim zapleczem ma być kluczem do wyłuskania talentów. Więcej zdjęć (2)

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka chce objąć szkoleniem jak największą liczbę młodych piłkarzy. Szeroka selekcja wsparta odpowiednim zapleczem ma być kluczem do wyłuskania talentów.

fot. arkagdynia2004.pl

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka chce objąć szkoleniem jak największą liczbę młodych piłkarzy. Szeroka selekcja wsparta odpowiednim zapleczem ma być kluczem do wyłuskania talentów.

fot. arkagdynia2004.pl

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka jako jedna z niewielu szkółek piłkarskich w Trójmieście, posiada komfort samodzielnego zarządzania boiskiem. Klub na wyłączność wynajmuje wybudowany za kilka milionów zł przez Gdynię obiekt przy ul. Nauczycielskiej. - Wzorujemy się na szkółkach niemieckich i chcemy, aby selekcja objęła jak najwięcej chłopców z regionu. Dlatego też w planach jest rozbudowa obiektu - mówi dyrektor Tomasz Bobryk. Obecnie stowarzyszenie prowadzi nabór dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat.Sekcja piłki nożnej przy Stowarzyszeniu Inicjatywa Arka Gdynia powstała w lutym 2005 roku. Za cel postawiło sobie kontynuację tradycji żółto-niebieskich w szkoleniu młodzieży. Obecnie pod okiem kadry trenerskiej SI Arka w zajęciach uczestniczy ponad 300 dzieci w wieku od 7 do 16 lat.

- Mamy swój autorski program, którego założeniem jest szkolenie od jak najmłodszych lat. Wysoki poziom zawdzięczamy ogromnej wiedzy naszych trenerów, z którymi chcemy wyłowić jak najwięcej talentów. Zależy nam na tym aby sito selekcji było jak największe. Dajemy dzieciom dużo czasu. Każdy kto trafi do nas w wieku 7 lat, ma zapewnione przynajmniej 3 lata szkolenia zanim nastąpi pierwsza weryfikacja - mówi dyrektor SI Arka Tomasz Bobryk.

Wśród nazwisk, które zbierały piłkarskie szlify w grupach szkoleniowych stowarzyszenia znajdziemy takich graczy jak: Sebastian Bartlewski (obecnie Podbeskidzie Bielsko-Biała), Filip Modelski (Jagiellonia Białystok) czy Dariusz Formella (Lech Poznań). Jeszcze niedawno trenowali tam także gracze włączeni obecnie do III-ligowych rezerw Arki Gdynia lub ocierający się o pierwszy zespół żółto-niebieskich: Michał Marcjanik, Paweł Wojowski, Radosław Robakowski, Michał Fierka czy Maciej Dampc.

- To pokazuje, że selekcja działa prawidłowo. Większość tych chłopaków w wieku 19-20 lat występuje przynajmniej na poziomie III ligi - dodaje Bobryk.

Stowarzyszenie za cel stawia sobie, aby nie przeoczyć żadnego z piłkarskich talentów w Gdyni i okolicach. Szkolenie prowadzone jest przy współpracy z klubami dzielnicowymi jak Orzeł Gdynia czy Sztorm Mosty, gdzie również szkoleniem zajmują się trenerzy SI Arki. Na treningi trafiają też dzieci z Redy, Kościerzyny i innych pomorskich miejscowości.

JAGUAR KOKOSZKI WYSZKOLI PIŁKARZY LECHII

W gdyńskim stowarzyszeniu trenują piłkarze od 7 do 16 lat. Na zdjęciu zespół rocznika 2004. Więcej zdjęć (2)

W gdyńskim stowarzyszeniu trenują piłkarze od 7 do 16 lat. Na zdjęciu zespół rocznika 2004.

fot. arkagdynia2004.pl

W gdyńskim stowarzyszeniu trenują piłkarze od 7 do 16 lat. Na zdjęciu zespół rocznika 2004.

fot. arkagdynia2004.pl

SI Arka szkolenie w różnych grupach prowadzi na obiektach należących do Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ponadto, co jest olbrzymią zaletą, jest samodzielnym gospodarzem ośrodka treningowego na Witominie przy ul. Nauczycielskiej 9 zobacz na mapie Gdańska. Do dyspozycji ma boisko z nawierzchnią z trawy syntetycznej i oświetleniem.

- Obiekt sfinansowało miasto, a za jego wynajem płacimy symboliczną opłatę plus wszystkie koszty eksploatacyjne. To bardzo ułatwia nam funkcjonowanie. Abyśmy mogli szkolić jak największe grupy, pojawiły się wstępne plany rozbudowy tego obiektu. Wzorem systemu niemieckiego dążymy bowiem do tego, aby wszystkie zajęcia odbywały się mniej więcej w tym samym czasie i kończyły się nie później niż godzinie 20 - wyjaśnia Bobryk.

Zresztą stowarzyszenie cały czas stara się adaptować u siebie sprawdzone zachodnie wzorce. Współpracuje z Bayerem Leverkusen, gdzie raz w roku na staże jeżdżą gdyńscy trenerzy.

- Nie ma co wymyślać przysłowiowych kwadratowych jaj. Przenosimy do siebie najlepsze rozwiązania, szczególnie te niemieckie, gdzie bardzo ważna jest działalność dzielnicowa. Nasi szkoleniowcy na stażach byli także w Anderlechcie Bruksela, czy we włoskiej Peruggi - wyjaśnia dyrektor SI Arka.

Grupy treningowe w SI Arka mają od dwóch do pięciu zajęć w tygodniu plus udział w zawodach i turniejach. Miesięczne składki dla piłkarskich adeptów wynoszą od 50 do 70 zł. Wszystkie dzieci objęte są nie tylko opieką trenerów, ale i specjalistów z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej przy ul. Olimpijskiej.

- Chcemy być klubem przystępnym, dlatego składka jest dość symboliczna. Nie chcemy bazować na rodzicach. Pomagają nam drobni sponsorzy i dotacje od miasta. Wszystkie dzieci mają u nas zapewnione kompleksowe badania, a w dodatku są objęte programem "Sport, zdrowie, rodzina", w ramach którego wraz z rodzicami uczestniczą na przykład w warsztatach na temat prawidłowego żywienia - mówi Bobryk.

PAWEŁ BUDZIWOJSKI: KLUBY MUSZĄ WYNAJMOWAĆ ORLIKI

Trudności z jakimi zmaga się SI Arka to przede wszystkim kwestia wynajmu hal sportowych w szkołach w okresie jesienno-zimowym.

- To problem znany nie tylko w Gdyni, ale i w Gdańsku. Kwoty są wysokie i czasami trzeba zacisnąć pasa. Składka w tym okresie jednak nie wzrasta. Z pewnością pracę z młodzieżą i to nie tylko z Gdyni ułatwiłoby nam posiadanie własnego autokaru, który zbierałby dzieci, których często nie stać na samodzielny dojazd. To również rozwiązanie stosowane w klubach Bundesligi - kończy przedstawiciel gdyńskiego klubu.

Obecnie SI Arka prowadzi nabory w najmłodszych rocznikach - 2005, 2006 i 2007. Na treningi piłkarsko - rekreacyjne dla adeptów w dwóch starszych roczników zaprasza trener Łukasz Godlewski. Natomiast zajęcia dla 7-latków w dwóch grupach - "Dorszykach" i "Śledzikach" prowadzą trenerzy Tomasz Janiak i Mirosław Zimny.

Trwające 1,5 godziny zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu w hali lekkoatletycznej GOSiR przy ul. Olimpijskiej 5 oraz na boisku ze sztuczną murawą przy ul. Nauczycielskiej 9. Szczegółowych informacji na temat zajęć udzielają trenerzy.

ODWIEDŹ STRONĘ SI ARKI GDYNIA

Kontakt z trenerami SI Arka:
roczniki 2005 i 2006 - Łukasz Godlewski, tel. 510-081-607
rocznik 2007, grupa "śledziki" - Tomasz Janiak tel. 508-356-594
rocznik 2007, grupa "dorszyki" - Mirosław Zimny tel. 501-643-089
Czy jako dziecko trenowałeś piłkę nożną w klubie?
23%

tak i to ze sporymi sukcesami

21%

tak, ale nie przejawiałem talentu, by to kontynuować

29%

próbowałem, ale na drodze stanęły mi czynniki pozasportowe

27%

nie, nigdy nie wyrażałem takiej chęci

zakończona

łącznie głosów: 109

Opinie (42) 4 zablokowane

 • bardzo fajna inicjatywa !!

  • 33 8

 • Super, brawo dla Stowarzyszenia, brawo Arka Gdynia!

  od tego wszystko się zaczyna

  • 32 14

 • Tylko dla kogo ?

  Wielka szkoda że z efektów tego szkolenia korzystają inne kluby

  • 14 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.