Co z transferami? Główni skauci Lechii Gdańsk: Iwan, Kos, Radschuweit

17 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
jag.

Lechia Gdańsk

Minimalizowanie ryzyka transferowego to główna strategia na bieżące okno transferowe Lechii Gdańsk. Dlatego przed inauguracją ekstraklasy pozyskań ani odejść piłkarzy biało-zielonych nie należy się spodziewać. Nie oznacza to, że brakuje zawodników, którzy są wytypowaniu do wzmocnienia ekipy Piotra Stokowca. O to dbają m.in. trzej główni skauci klubu, którymi są byli reprezentanci Polski: Andrzej Iwan i Tomasz Kos oraz Niemiec Jurgen Radschuweit.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O OCZEKIWANIACH TRANSFEROWYCH PIOTRA STOKOWCA

Od początku okresu przygotowawczego z Lechią Gdańsk trenują: Jarosław Kubicki (poprzednio Zagłębie Lubin) i Zlatan Alomerović (Korona Kielce). Mimo że od podjęcia przez biało-zielonych treningów po przerwie między sezonami minął ponad miesiąc, nikt nowy nie dołączył do ekipy Piotra Stokowca.

- Zawsze konsultujemy nowych zawodników z trenerem. Ma on także wolną rękę, jeśli chodzi o dobór składu. Nikt w to nie ingeruje - zapewniał jeszcze niedawno Adam Mandziara, prezes Lechii Gdańsk.
Szkoleniowiec nie ukrywa, że życzyłby sobie w kadrze pierwszego zespołu jeszcze napastnika i środkowego obrońcy, ale na razie musi współpracować z piłkarzami, którzy są w dotychczasowym składzie seniorskiej ekipy. I nic w tym względzie nie zmieni się w najbliższych dniach.

- Letnie okno transferowe jest otwarte do końca sierpnia. Dlatego nie spieszymy się, do inauguracji ekstraklasy nic raczej się nie wydarzy, tak jeśli chodzi o pozyskanie nowych zawodników, jak i rozstania z dotychczasowymi. Jednak nie wykluczamy, że później ktoś z aktualnej kadry może trafić na wypożyczenia - mówi nam Janusz Melaniuk, dyrektor techniczny Lechii.
POZNAJ ASPIRACJE LUKASA HARASLINA

Brak w ostatnich tygodniach transferów nie oznacza, że klub na tym polu jest bierny. Nowych zawodników Lechii rekomenduje m.in. trzech głównych skautów, którzy pracują na rzecz biało-zielonych. Dwaj z nich to byli reprezentanci Polski. Trzeci z kolei był w m.in. w gdańskiej drużynie trenerem.

- Transfer jest wynikiem dyskusji rekomendowanej propozycji przez skautów pomiędzy zarządem klubu i trenerem pierwszej drużyny. Na każdej pozycji mamy wytypowanych po 3-5 zawodników, tak doświadczonych jak i młodych. Każdego z nich przed pozyskaniem staramy się zobaczyć w grze na żywo. To nasz priorytet. Niekiedy zdarzają się jednak okazje. Wówczas taki zawodnik jest oceniany na przykład na podstawie programów skautingowych, które z roku na rok są coraz bardziej rozbudowane. Można analizować piłkarzy nawet pod kątem poszczególnych elementów jak: gra głową, prawą czy lewą nogą... Wszystko jest podane jak na tacy - zdradza nam dyrektor techniczny Lechii.
O wyselekcjonowanie kandydatów do Lechii dbają m.in. skauci. Obecnie są trzej główni. 58-letni Andrzej Iwan penetruje polski rynek ze szczególnych uwzględnieniem I ligi. Wszak mecze tego szczebla rozgrywek były reprezentant Polski i piłkarz m.in. Wisły Kraków, dwukrotny uczestnik mundialu (1978, 1982) komentuje w stacji Polsat Sport.

W CZWARTEK POGRZEB PIŁKARSKIEJ LEGENDY NIE TYLKO LECHII GDAŃSK. PRZYPOMNIJ SOBIE, ZASŁUGI ROMANA KORYNTA

RUCHY TRANSFEROWE LECHII GDAŃSK PRZED SEZONEM 2018/19
Przyszli:
Jarosław Kubicki (pozycja pomocnik, poprzedni klub Zagłębie Lubin, transfer definitywny za 470 tys. zł, kontrakt w Lechii do 30.06.2021), Zlatan Alomerović (paszport Serbia/Niemcy, bramkarz, Korona Kielce, 30.06.2021), Egy Maulana Vikri (Indonezja, pomocnik, SKO Ragunan, Indonezja, 30.06.2021)

Powroty z wypożyczeń: Jakub Arak (napastnik, Stal Mielec, 30.06.2020), Michał Mak (skrzydłowy, Śląsk Wrocław, 30.06.2019), Mateusz Lewandowski (obrońca, Śląsk Wrocław, 30.06.2021), Karol Fila (obrońca/pomocnik, 31.12.2018), Daniel Mikołajewski (pomocnik, Stomil Olsztyn, 31.12.2019), Tomasz Makowski (pomocnik, Górnik Łęczna, 30.06.2019)

Odeszli: Joao Oliveira (Szwajcaria, skrzydłowy, Lausanne-Sports, transfer definitywny z FC Luzern po zakończeniu wypożyczenia do Lechii), Simeon Sławczew (Bułgaria, Qarabag Agdam, Azerbejdżan, transfer definitywny ze Sportingu Lizbona, Portugalia, po zakończeniu wypożyczenia z Lechii), Marco Paixao (Portugalia, napastnik, Altay SK, Turcja, wolny transfer), Mato Milos (Słowenia, Benfica Lizbona, koniec wypożyczenia), Sebastian Mila (koniec kariery), Oliver Zelenika (Chorwacja, bramkarz), Jakub Wawrzyniak (obrońca), Grzegorz Kuświk (napastnik) - wszyscy koniec kontraktów

ZOBACZ AKTUALNĄ KADRĘ PIERWSZEJ DRUŻYNY LECHII GDAŃSK


Natomiast za rynki zagraniczne odpowiedzialni są skauci zamieszkali na co dzień w Niemczech. 44-letni Tomasz Kos to były reprezentant Polski. W naszym kraju grał m.in. w Sokole Tychy i ŁKS Łódź, a za zachodnią granicą występował w: Guetersloh, Norymberdze i Erzgebirge Aue.

Z kolei 50-letniego Jurgena Radschuweita kibice zapewne pamiętają z ławki trenerskiej Lechii. W 2015 roku był asystentem Thomasa von Heesena oraz Dawida Banaczka. Natomiast, gdy temu ostatniemu zakończył się okres zezwolenia ze strony PZPN ma pełnienie obowiązków pierwszego trenera, to właśnie Radschuweit oficjalnie prowadził Lechię w meczu ligowym, kończącym 2015 rok (1:3 z Górnikiem w Łęcznej).

- Cały czas pracujemy nad transferami. Koncentrujemy się nad tymi pozycjami, które wskazuje trener. Niektóre tematy są otwarte, niektóre już się zakończyły. Na razie wstrzymujemy się z ostatecznymi decyzjami - przyznaje Melaniuk.
Od czterech lat praktycznie co okno transferowe Lechia szokowała liczbą przeprowadzanych transferów. Tym razem, jeśli ma być zaskoczenie, to właśnie takie, że ilość zmian kadrowych będzie niewielka.

- Naszym celem na to lato jest minimalizowanie ryzyka transferowego. Dlatego wszystkie transfery są robione z głową - dodaje Janusz Melaniuk.
TRENER LECHII NA PREZENTACJI ZESPOŁU MÓWIŁ O WIELKIEJ LECHII

Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
Jagiellonia Białystok 0:1 LECHIA Gdańsk
20 lipca 2018, godz. 20:30

Tak typowano 509 typowań

54% Jagiellonia Białystok
18% REMIS
28% LECHIA Gdańsk

jag.