stat

Cracovia - Arka. Jasna hierarchia

5 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

Arka Gdynia

Na zakończenie 3. kolejki ekstraklasy Cracovia zmierzy się z Arką Gdynia. Dla obu drużyn stawka jest identyczna. Chodzi, by nie znaleźć się w strefie spadkowej. Gościom ten cel pozwoli zrealizować remis, ale tak naprawdę poprawę notowań w tabeli przynieść może tylko zwycięstwo. Trener Zbigniew Smółka na początku sezonu ma jasną hierarchię w drużynie. Chce stawiać na kontynuację i konsekwencję w pracy, a nie nerwowo reagować na brak wygranej w tym sezonie ligowym. Natomiast stresu nie udało się uniknąć przed wyjazdem. Zamiast planowanym samolotem, podróż na mecz trzeba było jednak odbyć autokarem.Relacja LIVE


Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
6 sierpnia 2018, godz. 18:00

Tak typowano 390 typowań

51% Cracovia
30% REMIS
19% ARKA Gdynia


- Na wielu pozycjach rywalizacja jest na styku - podkreśla Zbigniew Smółka.
Jednak na początku sezonu szkoleniowiec Arki Gdynia stawia na żelazną "11". Na razie niewielkie zmiany nie tylko w wyjściowym składzie, ale także w meczowej "18" - spowodowane są wyłącznie sprawami zdrowotnymi.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z ADAMEM MARCINIAKIEM

Przeciwko Jagiellonii z powodu choroby nie mógł wystąpić Michał Janota, a zatem od początku po raz pierwszy zagrał Nabil Aankour. Natomiast między ławką a trybunami balansuje Robert Sulewski. Wchodził do kadry, gdy nie było Janoty, a na Superpuchar Polski nie zdążył się wykurować wspomniany Marokańczyk. Z kolei, gdy wszyscy środkowi pomocnicy są zdrowi, to właśnie wychowanek Arki wypadał z "18".

W ekstraklasie na razie zaprezentowało się 15 z 25 zawodników, którzy są w kadrze pierwszego zespołu. Dwóch kolejnych weszło na zmiany w superpucharze, ale w tym meczu szkoleniowiec mógł zastosować większą rotację, bo w tracie gry możliwe było wymienienie aż pięciu zawodników, gdy w lidze takie zmian do dyspozycji są trzy.

PAVELS STEINBORS LIGOWCEM LIPCA. ZADAJ PYTANIE BRAMKARZOWI ARKI GDYNIA

- Nie ma co się załamywać. Trzeba szukać pozytywów. Cracovia to wojownicy, grająca coś bardzo podobnego do tego, co my w zeszłym sezonie. Ostatnio z Krakowa przywieźliśmy punkt. Liczę, że teraz też przywieziemy dobry wynik, a ponadto dołożymy lepszą grę niż na Wiśle - mówił nam Damian Zbozień, który podążył za trenerem i wierzy w jego strategię.
Arka do Krakowa miała odlecieć samolotem w niedzielę. Do maksimum zatem szkoleniowiec chciał wykorzystać jak na razie najdłuższy mikrocykl, który miał do dyspozycji na przygotowanie drużyny między meczami. Ostatecznie trzeba było pojechać autokarem.

Natomiast w trakcie tygodnia przeszkadzały upały. Ze względu na wysokie temperatury niektóre treningi przeniesiono na godzinę 18 bądź 19. Przeprowadzono ponadto test RAST (Running Anaerobic Sprint Test), który ocenia wytrzymałość beztlenową. Każdy z zawodników miał do pokonania 6 razy po 30 metrów, z przerwą 25 sekund pomiędzy biegami.

NABIL AANKOUR ZAPOWIADA ŚWIETLANĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA ARKI. PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD Z MAROKAŃSKIM POMOCNIKIEM

Z czasem walczył Janota, który kilka dni stracił na chorobę. Innych, ważniejszych zmian w kadrze meczowej nie należy się spodziewać. Trener Smółka chce nauczyć drużynę innego stylu gry, a zatem zmiany w składzie mogą spowolnić ten proces.

Gdy wszyscy będą zdrowi, to jedyna wątpliwość dotyczy, czy postawić na Aankoura czy Gorana Cvijanovicia, gdyż ten ostatni nie jest jeszcze przygotowany, by grać przez pełne 90 minut.

- Nic nie przyjdzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Myślę, że droga, którą obraliśmy jest dobra i efekty niedługo przyjdą - zapewniał nas Adam Marciniak, kapitan Arki.
SPRAWDŹ, CO DAMIAN ZBOZIEŃ MÓWI O NOWEJ STRATEGII ARKI GDYNIA

OBECNA HIERARCHIA W ARCE NA POSZCZEGÓLNYCH POZYCJACH
Bramka:

pewniak Pavels Steinbors, zmiennik Marcin Staniszewski; w odwodzie Kacper Krzepisz

Prawa obrona:
pewniak Damian Zbozień, zmiennik Tadeusz Socha; w odwodzie Robert Sulewski

Środek obrony
pewniacy: Luka Marić, Fredrik Helstrup, zmiennik Christian Maghoma; w odwodzie Adam Dach, który został ponownie zgłoszony do rozgrywek, mimo że wcześniej otrzymał zgodę na poszukiwanie nowego klubu i był blisko kontraktu na Cyprze

Lewa obrona
pewniak Adam Marciniak, na razie nie ma wyraźnego zmiennika, choć teoretycznie powinien być nim Adrian Klimczak. Na razie jednak nie był ani razu w "18". Obsada kadry meczowej wskazuje, że gdyby w trakcie meczu zaszła potrzeba zmiany, to wszedłby na tę pozycję Karol Danielak bądź Socha lub jeden ze stoperów.

Prawa pomoc
pewniak Luka Zarandia, zmiennik Danielak; w odwodzie sporo możliwości w zależności także od taktyki. Gdy trzeba będzie bronić wyniku do gry na tej pozycji mogą wyjść Socha bądź Sulewski. W takiej roli ten pierwszy zaprezentował się w końcówce Superpucharu Polski. W odwodzie pozostaje Marcus, który nadrabia zaległości po kontuzji kolana.

Defensywny pomocnik
pewniak Michał Nalepa, zmiennik Dawid Sołdecki. Obsada tej pozycji zależy od obranej taktyki, czy szkoleniowcowi potrzebny jest rosły bądź też bardziej mobilny, a tym samym niższy piłkarz. Teoretycznie na obsadę może mieć wpływ także koncepcja w... ataku. Jeśli szkoleniowiec decyduje się na wysokiego napastnika, jak robił dotychczas, może obniżyć drugą linię i na odwrót.

Ofensywni pomocnicy
pewniacy: Michał Janota i Andrij Bogdanow, zmiennicy Nabil Aankour i Goran Cvijanović

Lewa pomoc
wyrównane szanse na grę Goran Cvijanović i Nabil Aankour, w odwodzie Danielak, Klimczak i ewentualnie Marcus i Łoś

Atak
pewniak Aleksandyr Kolew, zmiennik Rafał Siemaszko, w odwodzie Maciej Jankowski, który na początku sezonu zmagał się z urazem i junior Jan Łoś. Jest też po powrocie z wypożyczenia Michał Żebrakowski, ale on obecnie przechodzi rekonwalescencję.

jag.