Cuprum Lubin - Trefl Gdańsk 0:3. Kluczowy pierwszy set, wygrany na przewagi

24 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Trefl Gdańsk

Bartosz Filipiak został MVP spotkania Cuprum Lubin - Trefl Gdańsk 0:3, ale duży udział w zwycięstwie ma też Szymon Jakubiszak, który z powodzeniem zastąpił Pawła Halabę. Bartosz Filipiak został MVP spotkania Cuprum Lubin - Trefl Gdańsk 0:3, ale duży udział w zwycięstwie ma też Szymon Jakubiszak, który z powodzeniem zastąpił Pawła Halabę.

Trefl Gdańsk pokonał na wyjeździe Cuprum Lubin 3:0 (29:27, 25:19, 25:19) w 6. kolejce PlusLigi. Dla losów meczu kluczowy był pierwszy set, który podopieczni Michała Winiarskiego wygrali na przewagi. Rywale już się nie pozbierali do końca spotkania, a ustępowali przede wszystkim skutecznością w ataku i blokiem. MVP spotkania wybrany został Bartosz Filipiak, ale bardzo dobry mecz występ zaliczył także Szymon Jakubiszak.

CUPRUM: Tavares, Lipiński 3 punkty, Smoliński 7, Ziobrowski 13, Dvoranen 7, Morozau 10, Gruszczyński (libero) oraz Maruszczyk 6, Gorzkiewicz, Biegun 1

TREFL: Janusz 2, Schott 6, Crer 5, Filipiak 18, Jakubiszak 17, Mordyl 3, Majcherski (libero) oraz Kozub, Sasak 1, Janikowski, Grzyb 4, Weber (libero)

Trefl Gdańsk w Lubinie wpisał do składu Pawła Halabę, ale podstawowy przyjmujący nie mógł zagrać z powodu kłopotów zdrowotnych. Godnie zastąpił go Szymon Jakubiszak. 22-latek zdobył tylko o punkt mniej od Bartosza Filipiaka, uznanego za MVP spotkania. I nikt by zapewne nie protestował, gdyby to on uzyskał miano najlepszego w niedzielnym meczu 6. kolejki PlusLigi.

Kluczowy dla losów spotkania okazał się pierwszy set. Był on niesamowicie wyrównany. Było wiadomo, że ta drużyna, która tę partię przechyli na swoją korzyść, osiągnie niebywałą przewagę psychologiczną na dalszą część spotkania.

Marcin Janusz o atutach siatkarzy Trefla Gdańsk

Bardzo długo gra w inauguracyjnej partii oscylowała wokół remisu. Gdy Treflowi udało się odskoczyć, to dwa punktowe bloki z rzędu Przemysława Smolińskiego sprawiły, że wynik znów się zrównoważył i wynosił 17:17.

W grze na przewagi częściej na prowadzeniu był Trefl, który pierwszą okazję na zakończenie seta miał przy 24:23. Ostatecznie udało się zakończyć grę przy czwartym setballu, a w między czasie rywale też mieli jedną okazję, aby skończyć zwycięsko tę partię.

Kluczowe dla zwycięstw Trefla były: zepsuta zagrywka w wykonaniu Miguela Tavaresa Rodriguesa, a po chwili potrójny blok gdańszczan. Rywale wzięli jeszcze challenge, ale nie było wątpliwości, że piłka spadła w boisku.

Po wygranej w takich okolicznościach gdańszczanie musieli pójść za ciosem, a miejscowi musieli mieć moment zwątpienia. Dlatego drugi set rozpoczął się od prowadzenia żółto-czarnych 7:4. Wówczas miejscowy szkoleniowiec wziął "czas", ale nie wybił z uderzenia Trefla. Po powrocie do gry punktował Jakubiszak.

Kilka minut później gospodarze odskoczyli na 14:10, a grę kontrolowali aż do 22:19. Wówczas Michał Winiarski poprosił o przerwę na żądanie, a po powrocie do gry jego podopieczni nie stracili żadnego punktu nim nie wygrali seta. Tak wysoko wygrana była efektem tego, że w lubińskich szeregach drastycznie spadł skuteczność przyjęcia.

Historia powtórzyła się w trzecim secie. Przewaga Trefla była jeszcze wyższa. Jednak wystarczyło, aby Cuprum zdobyło 2 punkty z rzędu i zbliżył się na 19:23, a trener Winiarski czujnie przerwał grę.

Po wznowieniu spotkania znów punktowali tylko gdańszczanie. Przy piłce meczowej Cuprum poprosił o challenge, ale nie mógł zmienić decyzji sędziów i przedłużyć gry. Obraz video potwierdził słuszną decyzję sędziów, którzy zdecydowali, że gra już nie będzie kontynuowana.

Jak pokazują statystyki, żółto-czarni mieli największą przewagę w bloku (12:4 w punktowych) oraz skuteczności ataku (55,41:44,83). Natomiast rezerwy są w przyjęciu. W tym elemencie w przekroju całego mecz lepszy był... Cuprum (57,14:50 w pozytywnym). To tez pokazuje jak dobrą pracę wykonał Marcin Janusz, który potrafił wystawą nadrobić mankamenty odbioru.

Dla Trefla to czwarta wygrana w tym sezonie. Na kolejną okazją nadarzy się już w środę, 27 listopada. O godzinie 19 w Ergo Arenie stawi się jedna z na razie najsłabszych drużyn PlusLigi - Visła Bydgoszcz.

Wyniki 6 kolejki

• Cuprum Lubin - TREFL GDAŃSK 0:3 (27:29, 19:25, 19:25)
  • Jastrzębski Węgiel - Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:0 (25:16, 25:22, 25:14)
  • Ślepsk Malow Suwałki - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27:25)
  • Visła Bydgoszcz - GKS Katowice 2:3 (25:22, 25:18, 22:25, 18:25, 12:15)
  • Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:22, 35:22, 25:18)
  • Verva Warszawa Orlen Paliwa - Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:22, 25:20, 25:22)