Cyprian Mrzygłód mistrzem Europy U-23 w rzucie oszczepem

14 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 21:13 (14 lipca 2019)
Cyprian Mrzygłód (z lewej) z trenerem Leszkiem Walczakiem. Cyprian Mrzygłód (z lewej) z trenerem Leszkiem Walczakiem.

Cyprian Mrzygłód wygrał konkurs rzutu oszczepem podczas mistrzostw Europy do lat 23 w szwedzkim Galve. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk uzyskał odległość 84.97 i pobił 10-letni rekord tej imprezy oraz 7-letni młodzieżowy rekord Polski. Nasza reprezentacja w klasyfikacji medalowej zajęła 2. miejsce za Niemcami.

Przypomnij sobie o gdańskich medalach na mistrzostwach Europy 2017

Cyprian Mrzygłód w lutym 2017 roku był bohaterem naszego cyklu "Sport Talent". Pięć miesięcy później został mistrzem Europy do lat 20. Przed rokiem był już w szerokim finale kontynentalnego championatu seniorów, zajmując 9. miejsce. Wielkie możliwości potwierdził też w Galve.

W mistrzostwach Europy do lat 23 zdeklasował rywali wynikiem 84.97. To nie tylko jego rekord życiowy. Mrzygłód poprawił również rekord Polski U-23, należący od 2012 roku do klubowego kolegi Bartosza Osewskiego (83.89). Jego łupem padł także 10-letni rekord mistrzostw Europy młodzieżowców (84.57 Fina Ari Mannio z 2009).

O tym jak bardzo podopieczny Leszka Walczaka zostawił z tyłu konkurencję, świadczy fakt, że drugi na podium Rumun Alekxandru Novac rzucił ponad 3 metry mniej (81.75).

Cyprian Mrzygłód. Przeczytaj o nim w cyklu Sport Talent

Mistrzostwa Europy 2018 w Berlinie. Cyprian Mrzygłód 9. w finale

Na imprezę w Szwecji pojechało w sumie pięciu sportowców z Trójmiasta. W finale skoku wzwyż kobiet 10. miejsce zajęła Paulina Borys zawodniczka SKLA Sopot zaliczyła wysokość 1.80. Triumfowała Ukrainka Julia Lewczenko z wynikiem 1.97. Dwunaste miejsce w finale rzutu dyskiem zajęła Karolina Urban. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk uzyskała odległość 48.63. Wygrała Chorwatka Marija Tojl z rezultatem 62.76. Co ciekawe, Urban lepiej spisała się w kwalifikacjach z udziałem 20 zawodniczek, gdzie rzuciła 54.74.

Mistrzostwa Polski U-20 w lekkoatletyce. Osiem medali dla Trójmiasta

Do finału skoku o tyczce kobiet zakwalifikowała się Agnieszka Kaszuba. Zawodniczka KL Gdynia w eliminacjach zaliczyła wysokość 4.15 przy czym najlepszy wynik to 4.25. W finale trzykrotnie nie poradziła sobie z 4.00 i zajęła ostatnie miejsce. Wygrała Szwajcarka Angelica Moser skacząc 4.56 i deklasując konkurencję na podium o 21 cm. I

Imprezę zakończył bieg sztafety 4x400 kobiet. Polska reprezentacja wygrała z czasem 3:32.56 przed Brytyjkami (3:32.91). W jej składzie nie pobiegła jednak Agata Kołakowska z AZS AWFiS Gdańsk.

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce za Niemcami. Biało-czerwoni zdobyli 6 złotych, 3 srebrne i 3 złote medale.

Od czwartku 18 lipca do niedzieli 21 lipca w szwedzkim Baras odbędą się 25. mistrzostwa Europy do lat 20. Tam zobaczymy czworo reprezentantów trójmiejskich klubów: