Wybrzeże w Superlidze, ale bez wzmocnień

1 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Michał Kozłowski
Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk staną do walki z najlepszymi drużynami w Polsce. Co więcej, przez trzy lata mają zapewniony byt w krajowej elicie. Więcej zdjęć (2)

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk staną do walki z najlepszymi drużynami w Polsce. Co więcej, przez trzy lata mają zapewniony byt w krajowej elicie.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk staną do walki z najlepszymi drużynami w Polsce. Co więcej, przez trzy lata mają zapewniony byt w krajowej elicie.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręczni Wybrzeża przez najbliższe trzy sezony występować będą w Lidze Zawodowej. Gdański klub oficjalnie otrzymał "dziką kartę" uprawniającą do gry w krajowej elicie. - Czujemy olbrzymią radość z tego faktu i od razu przystępujemy do wzmożonej pracy. W tym sezonie czterokrotnie wystąpimy w Ergo Arenie. Docelowo chcielibyśmy rozgrywać tam wszystkie spotkania - mówi prezes, Mariusz Zawadzki. Tak jak informowaliśmy już wcześniej, inny klub z Trójmiasta - Spójnia Gdynia kolejny sezon spędzi na parkietach I ligi.WYBRZEŻE KROK OD LIGI ZAWODOWEJ

Potwierdziły się nieoficjalne wiadomości dotyczące zaproszenia gdańszczan do gry w Lidze Zawodowej. W poniedziałek klub otrzymał licencję na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej.

- Czujemy olbrzymią radość z tego faktu i od razu przystąpimy do wzmożonej pracy. Musimy pozyskać dodatkowe środki finansowe. Mamy zabezpieczenie ze strony miasta, ale wciąż szukamy nowych sponsorów. Decyzja o grze w krajowej elicie powinna sprawić, że chętniej zaangażują się w pomoc naszemu klubowi. Wcześniej, kiedy nie wiedzieliśmy, w której lidze zagramy, rozmowy były trudniejsze - mówi Mariusz Zawadzki, prezes Wybrzeże Gdańsk Handball SA.

- Równocześnie żałujemy, że miejsca w Lidze Zawodowej nie znalazła Spójnia Gdynia. Derby zawsze dodają rozgrywkom kolorytu i dodatkowego smaczku. Mamy nadzieję, że gdynianie w tym roku wygrają rywalizację w I lidze i za rok spotkają się z nami w elicie, ponieważ jest jeszcze na to szansa - dodaje.
Uczestniczące w Lidze Zawodowej drużyny podzielone zostaną na dwie grupy - granatową i pomarańczową. W każdej z nich zagra siedem zespołów. W ciągu najbliższych dni powinniśmy poznać ich skład, terminarz oraz dokładny format rozgrywek. Wszystko wskazuje na to, że liga będzie "zamknięta" przez trzy lata. Oznacza to, że w tym czasie żadna z drużyn nie spadnie do niższej klasy rozgrywkowej.

Skład Ligi Zawodowej:
Vive Tauron Kielce, Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, MMTS Kwidzyn, Górnik Zabrze, KPR Legionowo, Zagłębie Lubin, Chrobry Głogów, Gwardia Opole i Pogoń Szczecin, Meble Wójcik Elbląg, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, PGE Stal Mielec oraz Wybrzeże Gdańsk.

Wiadomo już natomiast, że zmagania ligowe otworzy spotkanie w Ergo Arenie, w którym Wybrzeże Gdańsk zmierzy się z mistrzem kraju oraz triumfatorem Ligi Mistrzów, Vive Tauronem Kielce.

- Wszystko wskazuje na to, że to spotkanie rozegrane zostanie 10 lub 14 września, dlatego już teraz zachęcamy wszystkich kibiców, aby nie planowali żadnych wyjazdów z Trójmiasta w tym czasie - mówi Zawadzki.
- Chcielibyśmy na stałe przenieść się do Ergo Areny, ale taka opcja wchodzi w grę najszybciej w przyszłym sezonie. W ciągu najbliższych kilku miesięcy rozegramy tam cztery spotkania i mam nadzieję, że frekwencja będzie wysoka. Pozostałe mecze odbędą się tradycyjnie w gdańskiej hali AWFiS. Jeżeli zobaczymy, że ten ostatni obiekt, który może pomieścić 1,5 tysiąca kibiców pęka w szwach, wówczas poważnie zastanowimy się nad grą na granicy Gdańska i Sopotu - dodaje.
Przed nowym sezonem Wybrzeże wymieniło połowę składu. Z drużyną pożegnali się m. in. Patryk Abram, Paweł Ćwikliński czy Sebastian Sokołowski. Ich miejsce zajęło ośmiu graczy, wśród których znaleźli się tacy doświadczeni gracze jak Damian Kostrzewa czy Sebastian Suchowicz, który został również trenerem bramkarzy.

TRANSFEROWA OFENSYWA WYBRZEŻA. OŚMIU NOWYCH GRACZY

- Nie planujemy dodatkowych wzmocnień. Kadrę zespołu zbudować musieliśmy wcześniej, ale zrobiliśmy to w taki sposób, aby poradzić sobie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jestem przekonany, że chłopacy dadzą radę - twierdzi prezes.
Utworzenie Ligi Zawodowej otworzyło czerwono-biało-niebieskim furtkę do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Mimo braku bezpośredniego awansu do PGNiG Superligi w poprzednim sezonie, Wybrzeże otrzymało szansę uzyskania tzw. "dzikiej karty" upoważniającej do gry w lidze zawodowej. Aby uzyskać licencję zarząd musiał spełnić wiele kryteriów.

Gdańszczanie wypełnili podstawowe warunki niezbędne do uzyskania licencji na występy w nowej Superlidze: założyli spółkę akcyjną oraz przedstawili budżet, który musiał wynosić co najmniej 1,5 miliona złotych.

- Stworzyliśmy szczegółowy plan założeń budżetowych, poparty konkretnymi podstawami, na okres najbliższych 12 miesięcy, uwzględniający w szczególności: przewidywane wynagrodzenia, planowane przychody itp. Bardzo istotnym kryterium oceny jest również stabilna sytuacja związana z pozyskanymi do współpracy sponsorami, jak również dywersyfikacja źródeł finansowania, co również udało nam się osiągnąć - wylicza odpowiedzialna za wniosek licencyjny mecenas, Iwona Ruszczyk.

Michał Kozłowski

Opinie (27)

 • Super info (2)

  • 12 8

  • (1)

   Dużo lepszy termin to 10 września ale pewnie nie jest jeszcze znany terminarz Ligi Mistrzów, w której gra Vive i jeżeli będą mieli ten termin zajęty, to zagramy 14-go?! czy już wiadomo z kim jeszcze zagramy w Ergo arenie pozostałe 3 mecze, bo jeden to pewnie z Wisłą Płock?

   • 10 0

   • Pozostałe 3 mecze tow finale chyba też z Vive.

    • 8 0

 • Powodzenia !

  • 11 6

 • (2)

  No to będzie ciekawie!

  • 6 9

  • w koszu tez nie spadają, w siatkówce chyba też albo dopiero od tego sezonu!

   • 9 3

  • Taaaa,

   Zespoły 1 ligi, ciekawe które? Poza Spójnia pewnie nikt nie jest zainteresowany, bo nie ma kasy, organizacji, hali, nie ma składu na to, żeby grac w LZ! Nielba po sezonie gry w superlidze do dziś nie może się pozbierać.

   Zespoły 1 ligi, ciekawe które? Poza Spójnia pewnie nikt nie jest zainteresowany, bo nie ma kasy, organizacji, hali, nie ma składu na to, żeby grac w LZ! Nielba po sezonie gry w superlidze do dziś nie może się pozbierać. To jest poważne przedsięwzięcie. Kto ma chęć awansować z ligi, chętnie poczytam? Może Pomezania, Wolsztyn, Leszno, a może Przemyśl ? Wolne żarty. Warmia i Olimpia Piekary Sląskie wycofał się w ;przedbiegach już w tym sezonie. Po co bić pianę, jak przyjdzie do konkretów, to i tak nie będzie z ki rozmawiać i o czym! Bez fantazjowania proszę.

   • 12 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.