Dawid Burzykowski triumfował w Pucharze Świata neo-seniorów w łyżwiarstwie szybkim

19 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat)
  • Dawid Burzykowski (na zdjęciu) z Mińska przywiózł trzy medale. Indywidualnie zdobył złoto i brąz, a w drużynie srebro razem z klubowym kolegą Janem Świątkiem.
  • Od lewej: Dawid Burzykowski, Jan Świątek i Jakub Piotrowski.
  • Jakub Piotrowski i Dawid Burzykowski.
  • Dawid Burzykowski z brązowym medalem za start w mass starcie.

Dawid Burzykowski zwyciężył w rywalizacji na 1500 metrów podczas Pucharu Świata neo-seniorów w łyżwiarstwie szybkim. Podczas zawodów rozgrywanych w Mińsku, zawodnik Stoczniowca Gdańsk zajął także trzecie miejsce w mass starcie, czwarte na 100 metrów i drugie w biegu drużynowym. W tym ostatnim startował wspólnie z klubowym kolegą Janem Świątkiem i Jakubem Piotrowskim z Pilicy Tomaszów Mazowiecki.

Neo-senior to kategoria wiekowa w łyżwiarstwie szybkim, która zaczyna się zaraz po zakończeniu wieku juniora i trwa przez 4 lata. W Mińsku odbyły się zawody Pucharu Świata w tej kategorii, w której udany występ zaliczyli zawodnicy Stoczniowca Gdańsk.

Sport Talent: Oskar Soltau - przyszły inżynier na lodowym torze

Z najcenniejszą nagrodą weekend zakończył Dawid Burzykowski, który z czasem 1:50,850 triumfował w rywalizacji na 1500 metrów. Bardzo dobrze spisał się też na nieco krótszym dystansie. Czas 1:12,360 dał mu czwarte miejsce w rywalizacji na 1000 metrów.

- Włożyliśmy sporo pracy w przygotowania do tych zawodów, dlatego jestem zadowolony że udało się trafić z formą. Po pierwszym biegu na 1000 metrów wiedziałem, że mogę powalczyć o medal na 1500 metrów. Nie sądziłem jednak, że uda się wygrać. Jestem zadowolony także z czasu, który był zbliżony do rekordu życiowego - powiedział Burzkowski.

Short track. Kamila Stormowska trzecia w Pucharze Świata

Do tego łyżwiarz szybki dołożył także brązowy medal w mass starcie.

- Mass start był bardzo wyrównanym biegiem, szczególnie na finiszu, gdzie w ośmiu setnych sekundy zmieściła się pierwsza trojka. Cieszy mnie trzecie miejsce, ponieważ był to mój pierwszy medal w mass starcie jaki zdobyłem. Wiem jednak, że dyspozycja w jakiej byłem oraz lepsza taktyka, pozwoliłyby na osiągnięcie jeszcze lepszego rezultatu - dodał łyżwiarz.
Wspólnie z klubowym kolegą Janem Świątkiem oraz Jakubem Piotrowskim z Pilicy Tomaszów Mazowiecki, Burzyński sięgnął jeszcze po brąz w drużynie. Polacy z czasem 4:11.260 ulegli jedynie gospodarzom imprezy - Białorusini uzyskali wynik 3:59.700. Na trzeciej pozycji finiszowali Szwedzi z czasem 4:17.990.