Derby z premierem

25 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Piłkarze Lechii pokonali w Gdańsku Arkę 2:1 (0:0). Tym samym biało-zieloni przeskoczyli lokalnego rywala w tabeli ekstraklasy. Dla gdynian był to już ósmy mecz ligowy tej wiosny bez sukcesu. Gdańszczanie zwyciężyli pierwszy raz od drugiej kolejki tej rundy. Na trybunach wśród kompletu publiczności był premier Donald Tusk.

Wiśniewski 76, Buzała 79 - Trytko 90+4.

LECHIA: Kapsa - K.Bąk (70 , Manuszewski, Wołąkiewicz, Mysona - Wiśniewski, Surma, Piątek, Rogalski - Rybski (75 Kowalczyk) - Buzała (89 Bajić).

ARKA: Witkowski - Kowalski, Żuraw, Łabędzki, Telichowski - Sokołowski (80 Trytko), Scherfchen, Ljubenow (67 Wachowicz), Ława - Zakrzewski, Niciński (80 Pietroń).

Sędzia: Borski (Warszawa). Żółte kartki: Andruszczak, Bajić (Lechia), Scherfchen, Telichowski, Wachowicz, Łabędzki (Arka).Widzów: 12 000.

Przed przerwą był to mecz walki, ale mało widowiskowy. Żadna z drużyn nie chciała oddać pola. Pierwszą bramkową sytuację mieliśmy po kwadransie. Krzysztof Bąk zakręcił w gdyńskim polu karnym dwoma rywalami, ale kopnął piłkę nad poprzeczką. W odpowiedzi strzelał Grzegorz Niciński, dla którego miejsce w "11" było największą niespodzianką. Paweł Kapsa pewnie obronił. Podobnie jak chwilę później uderzenie Tomasza Sokołowskiego.

W 22. minucie rzut wolny bił Bartosz Ława. Raczej dośrodkowywał niż strzelał, ale nikt nie przeciął piłki i tuż obok słupka bramki Lechii minęła ona cel. Po chwili w polu karnym padł Niciński, ale sędzia nakazał grać dalej.

Po drugiej stronie boiska lechiści aż dwukrotnie reklamowali zagranie piłki ręką przez gdynian, ale sędzia nie gwizdał ani gdy Dariusz Zuraw powstrzymywał Andrzeja Rybskiego, ani gdy Łukasz Kowalski przeciął podanie Arkadiusza Mysony.

Dwukrotnie mógł się wykazać za to Norbert Witkowski. Bramkarz Arki bronił uderzenia Piotra Wiśniewskiego, a przede wszystkim klasą popisał się przenosząc nad poprzeczką futbolówkę po uderzeniu Rybskiego.

Druga połowa długo była jeszcze słabsza od pierwszej. Dopiero ostatni kwadrans przyniósł emocje. To co najważniejsze wydarzyło się w ciągu czterech minut, między 76 a 79. Najpierw piękną solową akcją popisał się Piotr Wiśniewski. Nikt nie przeszkadzał prawoskrzydłowemu, a zatem uderzył mocno w lewy dolny róg bramki Witkowskiego i było 1:0.

W 79. minucie był rzut wolny z około 25 metrów. Mysona uderzył w słupek, ale z dobitką zdążył mało widoczny wcześniej Buzała i podobnie jak jesienią wpisał się na listę strzelców.

Jeszcze w doliczonym czasie gospodarze mieli dwie 100-procentowe okazje na podwyższenie wyniku. Marko Bajić idealnie wrzucił piłkę na głowę Macieja Kowalczyka. Ten mógł strzelić wszędzie, ale uderzył wprost w Witkowskiego. Po chwili sam na sam z bramkarzem Arki wyszedł Karol Piątek. Kapitan Lechii strzelił obok słupka.

Niewykorzystane sytuacje się zemściły. W czwartej minucie doliczonego czasu gry wynik ustalił Przemysław Trytko. Napastnik dobił wpakował piłkę do siatki, którą z lewego skrzydła dośrodkował Ława, a minęli się z nią obrońcy oraz Marcin Wachowicz i Żuraw.

Tabela wprowadzona: 2009-04-27

Pozostałe wyniki: Odra Wodzisław - Polonia Warszawa 1:1 (0:0), Ruch Chorzów - GKS Bełchatów 0:1 (0:0), Wisła Kraków - Górnik Zabrze 3:1 (1:1), Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0), Polonia Bytom - Cracovia Kraków 1:0 (0:0), Legia Warszawa - Lech Poznań 1:1 (1:0), ŁKS Łódź - Piast Gliwice 0:1 (0:0)