stat

Dobre judo

6 września 2002 (artykuł sprzed 17 lat)
Kryst.

AZS Organizacja Środowiskowa

Gwiazdy polskiego judo wezmą udział w III Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym Seniorek i Seniorów. Zawody, nad którymi patronat sprawuje "Głos Wybrzeża" rozpoczną się w najbliższą sobotę w hali gdańskiej AWFiS o godzinie 10 walkami eliminacyjnymi. Finały zaplanowano na 18.30. W zawodach weźmie udział ponad dwustu zawodników z 22 klubów.

Turniej stanowi jedną z czterech imprez eliminacyjnych do mistrzostw Polski, które 11 października odbędą się w Bydgoszczy. Wcześniej walki kwalifikacyjne gościł Rybnik i Opole. Gospodarzem ostatniej eliminacji będzie Wrocław (21-22 września). Mimo, iż reprezentantci kraju mają zapewniony udział w finałach MP, to jednak trenerzy kadry chcą, aby najlepsi korzystali z każdej nadarzającej się okazji sprawdzenia formy. - W końcu nikt nie ma etatu w reprezentacji. Wiem, jakie zawodniczki stanowią krajową czołówkę, ale zespół narodowy nie jest hermetycznie zamkniętym organizmem - twierdzi Radosław Laskowski, trener kadry narodowej seniorek.

Z tego powodu, ale nie tylko, na czterech tatami rozłożonych w Hali Widowiskowo-Sportowej AWiS będą walczyć między innymi: Adriana Dadci (AZS AWF Gdańsk), mistrzyni Europy w kategorii do 70 kilogramów, Aneta Szczepańska (Olimpijczyk Włocławek) w grupie do 63 kg, wicemistrzyni olimpjska z 1996 roku, Paweł Nastula (Warszawski Ośrodek sportów Walki), dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy i champion olimpijski w kategorii do 100 kg, a także duet brązowych medalistów ME z Czarnych Bytom Robert Krawczyk (81 kg) i Janusz Wojnarowicz (powyżej 100 kg).

Warto zauważyć, że najlepsi przyjeżdżają nad morze, nie zważając na to, że nagrody za zwycięstwa w imprezie są symboliczne. Oprócz dyplomów i pucharów, zwycięzcy mają otrzymać bursztynowe pamiątki. Hojność sponsorów (Żywiec Zdrój S.A. - Węgierska Górka, hurtownia Furman, Urząd Miejski, Argo, Balticon, Doraco, drukarnia Focus, cukiernia Eskimosik oraz hurtownia U Mielcarków) zaowocowała zgromadzeniem budżetu 12 tysięcy złotych. Najważniejsze, że nasi judocy otrzymali kolejną szansę testu formy. Dla niektórych bowiem jest to ostatni sprawdzian dyspozycji przed akademickimi mistrzostwami świata w Novim Sadzie.

Kryst.