W sobotę 23. Bieg św. Dominika

4 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
ras, mik

KL Lechia Gdańsk

23. Bieg św. Dominika rozpocznie się w sobotę od ogólnodostępnego prologu. Następnie na trasę wybiegną panie, które zmierzą się z 5-kilometrową trasą. 
Więcej zdjęć (5)

23. Bieg św. Dominika rozpocznie się w sobotę od ogólnodostępnego prologu. Następnie na trasę wybiegną panie, które zmierzą się z 5-kilometrową trasą.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

23. Bieg św. Dominika rozpocznie się w sobotę od ogólnodostępnego prologu. Następnie na trasę wybiegną panie, które zmierzą się z 5-kilometrową trasą.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wciąż można dołączyć do 23. edycji Biegu św. Dominika, która w sobotę rozegrana zostanie w samym centrum Gdańska. Organizatorzy przewidzieli po 30 dodatkowych miejsc w biegach na 5 km pań i panów. Koszt dołączenia do stawki biegaczy wynosi 70 zł. Wcześniej, bo o godz. 13:50 odbędzie się bezpłatny prolog "Goń św. Dominika" na 1200 m. Zapisy do niego prowadzone są do czwartku w internecie. Istnieje również możliwość zapisu w biurze zawodów chwilę przed startem. Na ulice Głównego Miasta tradycyjnie zaprasza Klub Lekkoatletyczny Lechia.Międzynarodowy Bieg św. Dominika na biegowej mapie kraju pojawił się w 1994 roku. Impreza organizowana przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk składa się z: charytatywnego prologu, biegów na 5 km pań i panów, a także biegu elity mężczyzn na 10 km, który wyłoni nowego mistrza kraju na tym dystansie.

Sobotnie wydarzenie otworzy bezpłatny Prolog "Goń św. Dominika" na dystansie 1200 m, który wesprze cele charytatywne. Jego start zaplanowano na 13:50. Wciąż istnieje możliwość dołączenia do biegu. Elektroniczne zapisy potrwają do czwartku do godz. 23:59.

ZAPISZ SIĘ DO PROLOGU ŚW. DOMINIKA

Jak na razie chęć wystartowania w Prologu zgłosiło prawie 1050 osób. Dla pierwszych 1500 zarejestrowanych uczestników organizatorzy przygotowali pamiątkową koszulkę oraz pakiet regeneracyjny. Biegacze wezmą również udział w losowaniu nagród.

- W sobotę będzie możliwość zapisu w biurze zawodów przy ul. Ławniczej. Ten bieg ma być promocją aktywności fizycznej, dlatego nie będzie w nim zwycięzców ani przegranych. Nie ma też limitu uczestników, dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej zabawy - mówi Stanisław Lange, dyrektor imprezy i Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk.
Zobacz jak Prolog św. Dominika wyglądał rok temu


Niedługo potem, o godz. 14:30 rozegrany zostanie wyścig wózkarzy organizowany we współpracy z PFRON. 35 minut później na trasę biegu na 5 km wyruszą panie. Wszystko wskazuje na to, że wystartuje w nim prawie 450 uczestniczek.

RODZINNE BIEGANIE ZE ŚW. DOMINIKIEM W GDAŃSKU

Organizatorzy przygotowali jeszcze 30 parkietów startowych dla "spóźnialskich". Zapisy możliwe są pod adresem e-mail s.lange@onet.pl, a także w sobotę w biurze zawodów. Koszt wynosi 70 zł. Podobnie wygląda sytuacja u mężczyzn.

Ci wystartują o godz. 16:05. Akces udziału w imprezie zgłosiło 600 biegaczy. Dołączenie do tego grona wciąż jest możliwe. Na panów również czeka jeszcze 30 zapasowych miejsc. Zwolnieni z opłat są panowie powyżej 75. roku życia oraz panie, które ukończyły już 65 lat.

Wszyscy uczestnicy otrzymają na starcie koszulkę techniczną, a na mecie pakiet regeneracyjny oraz medale. Najlepsi powalczą natomiast o nagrody pieniężne. Zwyciężczyni wśród pań zarobi 1000 zł, a wśród panów połowę mniej. Ponadto przewidziano premie w
kategoriach wiekowych - od 100 do 200 zł.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWE REGULAMINY WSZYSTKICH BIEGÓW

- Start w biegu na 5 km w biegu ulicznym polecam biegaczom, którzy mają już przynajmniej 2-3 miesięczną wprawę w regularnych treningach. Natomiast początkujący i ci, którzy dopiero zaszczepiają się do tej formy aktywności, powinni sprawdzić się w prologu. Ten dystans będzie dla nich wręcz idealny - mówi Radosław Dudycz, dwukrotny mistrz Polski w maratonie i ambasador Biegu Św. Dominika.


W biegach na 5 km prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa. Mogą wziąć w niej udział minimum siedmioosobowe drużyny (trzy kobiety, czterech mężczyzn) reprezentujące firmy lub instytucje (klasyfikacja amatorska) oraz drużyny reprezentujące kluby sportowe lub grupy biegowe (klasyfikacja profi).

Głównym punktem imprezy będzie tradycyjnie Bieg Elity Mężczyzn Lotos Cup, który o godz. 17:30 po raz siódmy rozegrany zostanie jako Mistrzostwa Polski na 10 km w biegach ulicznych.

ZAPISZ SIĘ DO INNYCH LETNICH BIEGÓW W TRÓJMIEŚCIE

Wystartuje w nich krajowa czołówka na długich dystansach. W Gdańsku zobaczmy m. in. obrońcę tytułu Marcina Chabowskiego, Szymona Kulkę czy Tomasza Grycko. Ponadto nie zabraknie gości z Kenii czy Tanzanii.

W biegu elity na narody pieniężnie może liczyć aż 25 najlepszych biegaczy na mecie. Zwycięzca otrzyma 6 tysięcy złotych. Dodatkowe 2 tysiące, niezależnie od zajętego miejsca, pokwituje najlepszy z polskich zawodników, jeżeli dystans 5 km pokona w mniej niż 30 minut. Bonusy czekają ponadto za wyniki. Pobicie rekordu trasy to na przykład kolejne 2 tysiące.

PROGRAM BIEGU św. DOMINIKA
8:45 Otwarcie Biura Biegu przy ul. Ławniczej (odprawy zawodników, wydawanie numerów startowych z chipami, pakietów, koszulek do Prologu)
13:15 Prezentacja Biegu św. Dominika
13:20 Zespoł Loko na scenie przy Neptunie
13:30 Przygotowanie do Prologu "Goń św. Dominika"
13:45 Oficjalne otwarcie Programu Głównego Biegu
13:50 Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika" (1200m dla 1500 uczestników)
14:10 Losowanie nagród wśród uczestników Prologu Charytatywnego
14:30 Prezentacja Wyścigu "Wózkarzy" - PFRON CUP
14:33 Wyścig "Wózkarzy" PFRON CUP na dystansie 3,76 km (4 rundy po 940m)
14:50 Dekoracja zwycięzców Wyścigu "wózkarzy" K i M przy scenie na Długim Targu
15:05 Bieg Kobiet LOTTO CUP 5 km (3 x pętla o długości 1585 m oraz 245 m; start na ul. Długiej)
15:45 Zakończenie Biegu Kobiet 5 km przygotowanie Biegu Mężczyzn 5 km
16:05 Bieg mężczyzn - MSiT CUP 5 km (3 x pętla o długości 1585 m + 245 m; start na ul. Długiej)
16:43 Zakończenie Biegu Mężczyzn 5 km
16:50 Prezentacja Biegu VIP-ów
17:00 BIEG VIP-ów ENERGA CUP na dystansie 940m (jedna runda)
17:10 Dekoracja VIP-ów. Wręczenie Pucharów Prezesa Energa S.A.
17:18 Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
17:30 Bieg Elity Mężczyzn Mistrzostwa Polski 10km (600m + 10 rund po 940m)
18:08 Zakończenie Biegu Elity Mężczyzn 10 km
18:10 Koncert Zespołu Loko na scenie przy Neptunie
19:15 Dekoracje zwycięzców poszczególnych kategorii Biegu i Mistrzostw Polski
19:40 Losowanie nagród wśród uczestników Biegu Otwartego Kobiet i Biegu Mężczyzn

ras, mik