Drwal na szlaku

2 września 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
Niespełna pół godziny potrzebował Piotr Drwal, by zwyciężyć w XXXIX Międzynarodowym Biegu Ulicznym Szlakiem Obrońców Wybrzeża '39. Zawodnik Gryfa Słupsk przebiegł 10-kilometrową trasę z Westerplatte, gdzie usytuowano start, do mety pod pomnikiem Tym co za polskość Gdańska przy Targu Rybnym w czasie 29.36. Triumfator był lepszy od Adama Dobrzyńskiego z Katowic o zaledwie dwie sekundy. Wśród kobiet najlepsza była Krystyna Kuta z Olimpii Grudziądz. W imprezie zorganizowanej przez Radio Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wzięło udział 126 zawodników i zawodniczek.

Tradycją zawodów był deszcz, ale na szczęście tym razem paskudna aura oszczędziła biegaczy. Było pochmurno, ale nie padało, co najlepszym biegaczom pozwoliło narzucić szybkie tempo. Już po czterech kilometrach rywalizacji najstarszego w Polsce biegu wiadomo było, że po końcowy sukces sięgnie jeden z sześciu zawodników: Drwal, Dobrzyński, a także Grzegorz Gajdus, Piotr Pobłocki, Bartosz Mazerski i Roman Chudzik. Po kolejnych czterech tysiącach metrów na czoło wysunął się duet Drwal - Dobrzyński. Ten drugi narzucał tempo, a pierwszy trzymał się rywala niczym cień. W wyrobienie przewagi nad rywalami reprezentant Ekspresu Katowice włożył wiele sił, co odbiło mu się czkawką na finiszu. Drwal przebiegł ostatnie 100 m w sprinterskim tempie, nie dając przeciwnikowi najmniejszych szans.

- Cieszę się tym bardziej, że przez cały czas dokuczała mi kolka. Gdański bieg jest dość specyficzny, nie rozgrywa się go na rundach na stadionie stąd warunki na trasie są różne. Utrudnieniem są podbiegi, torowiska, czy brukowe nawierzchnie - powiedział zwycięzca.

- Wiedziałem, że na finiszu z Piotrkiem nie mam szans. Dlatego wcześniej próbowałem szarpać, ale bez efektów - dodał drugi na mecie biegacz ze Śląska.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Krystryna Kuta, która drugą biegaczkę wyprzedziła o niemal pół minuty.
- Wolę biegać z mężczyznami, gdyż oni dyktują naprawdę dobre tempo - stwierdziła 33-letnia biegaczka z Grudziądza.

Mężczyźni
1. Piotr Drwal (Gryf Słupsk) 29.36, 2. Adam Dobrzyński (Ekspres Katowice) 29.38, 3. Grzegorz Gajdus (Oleśniczanka Oleśnica) 30.06, 4. Piotr Pobłocki (Farm Frites Lębork) 30.31.

Kobiety1. Krystyna Kuta (Olimpia Grudziądz) 36.00, 2. Maria Maj (Wejher Wejherowo) 36.24, 3. Renata Antropik (Zawisza Bydgoszcz) 36.56, 4. Lucyna Kuklińska (Lębork) 38.18.

Krystian Gojtowski