stat

Dwa warianty składu żużlowców Wybrzeża. Lepszy krajowy czy zagraniczny?

10 października 2018, 15:00
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Czekając na decyzje Andersa Thomsena i Mikkela Michelsena, włodarze Zdunek Wybrzeża szykują dwie koncepcje składu na nowy sezon. Jedna zakłada jazdę z trzema zagranicznymi i dwoma krajowymi seniorami, a druga odwrotnie. Przy tej pierwszej do roli zawodnika rezerwowego przymierzany jest Adrian Cyfer z Polonii Piła. Która waszym zdaniem jest lepsza? .Gdański klub obecnie ma ważne umowy jedynie z: Mikkelem Bechem i Karolem Żupińskim. Na resztę składu kibice Wybrzeża będą musieli poczekać jeszcze niespełna miesiąc.

- Skład przedstawimy na początku listopada. Chciałbym prosić kibiców, by uzbroili się w cierpliwość. Na pewno nie należymy do tych, którzy siedzą z założonymi rękami, biernie patrząc na to, co się dzieje. Monitorujemy sytuację, sporo zawodników przysyła zapytania odnośnie możliwości startów w Gdańsku. Nasza praca i solidność zdecydowanie nie poszły na marne. Jesteśmy dość ostrożni w budowie składu, bo zdajemy sobie sprawę z błędów popełnionych w dwóch poprzednich latach - informuje prezes Tadeusz Zdunek na klubowej stronie.
CZY I W JAKIEJ ROLI OSKAR FAJFER POWINIEN ZOSTAĆ W WYBRZEŻU? ZAGŁOSUJ

Zarząd klubu w pierwszej kolejności czeka na decyzje: Mikkela Michelsena i Andersa Thomsena, którzy przymierzani są do klubów ekstraligi. W zależności, czy zostaną, czy nie w Gdańsku, Wybrzeże rozważa dwie koncepcje budowy drużyny.

- Mieliśmy zbyt małe wsparcie w polskich zawodnikach i tę formację musimy wzmocnić. Z drugiej strony jeśli zakontraktujemy trzech Polaków, a jeden z nich nie dostanie szansy do jazdy to praktycznie i tak pozostaniemy z dwójką zawodników. Polscy zawodnicy muszą mieć dużo jazdy, żeby być w formie, a w większości nie jeżdżą poza rodzimą ligą. Ten fakt na pewno w znacznej mierze wpływa na nasze działania - wyjaśnia Zdunek.
EKSTRALIGA CHCE DUŃCZYKÓW. CO DALEJ Z MICHELSENEM I THOMSENEM?

Przypomnijmy, że w sezonie 2017 Wybrzeże miało trzech krajowych zawodników, ale tylko dwóch przewidzianych do pierwszego składu. Rezerwowy Hubert Łęgowik zawiódł na całej linii w kluczowym momencie W minionych rozgrywkach gdańszczanie nie mieli trzeciego krajowego zawodnika. Jeździli: Oskar Fajfer i Michał Szczepaniak. Nie zachwycili, a brak konkurenta dla nich okazał się sporym problemem. Z drugiej strony, ciężko pozyskać krajowego seniora, który zgodzi się pełnić rolę zawodnika oczekującego.

Dlatego, jeśli uda się porozumieć z Thomsenem i Michelsenem, Wybrzeże postawi na skład z trzema zagranicznymi seniorami i dwoma krajowymi. Wówczas trzeci krajowy senior będzie musiał pogodzić się z rezerwowego. Według naszych informacji, Wybrzeże ma już kandydata na tę pozycję. To Adrian Cyfer, którego mająca problemy finansowe Polonia Piła opuściła I ligę po przegranym barażu z Ostrovią. W minionym sezonie uzyskał średnią biegową 1,225, ale jeszcze rok wcześniej było to 1,887.

GOMÓLSKI: Z WYBRZEŻEM PODALIŚMY SOBIE RĘCE

Jeśli jednak w podstawowym składzie będą mieli startować trzej Polacy, trzeba będzie sięgnąć po kogoś mocniejszego. Tu otwiera się furtka, aby drużynę wzmocnili: Kacper Gomólski i Krystian Pieszczek, a miejsce w zespole zachował Oskar Fajfer.

Wówczas na rolę zawodnika oczekującego będzie można pozyskać zawodnika zagranicznego, o co zdecydowanie łatwiej niż w przypadku polskich żużlowców. Daje to także większe pole manewru, gdyż stranieri będzie mógł w każdej chwili zastąpić krajowego seniora, gdyby któryś z nich jeździł poniżej oczekiwań (w meczowym składzie musi być minimum dwóch polskich seniorów) lub doznał kontuzji.

W obu wypadkach taka sama koncepcja dotyczy juniorów. Podstawowym będzie Żupiński, a na kolejny rok Wybrzeże chce wypożyczyć ze Stali Toruń Marcina Turowskiego. Trzecim może być Maksymilian Bogdanowicz ze Startu Gniezno lub Tomasz Orwat z Polonii Bydgoszcz.

Oto jak może prezentować się skład Wybrzeża w sezonie 2019 na podstawie dwóch omawianych wariantów:
Opcja "krajowa":
Oskar Fajfer
Kacper Gomólski
Krystian Pieszczek
Mikkel Bech
Anders Thomsen / Mikkel Michelsen
Karol Żupiński
Marcin Turowski
Maksymilian Bogdanowicz / Tomasz Orwat
zawodnik oczekujący: żużlowiec zagraniczny

Opcja "zagraniczna":
Oskar Fajfer / Krystian Pieszczek
Kacper Gomólski
Anders Thomsen
Mikkel Bech
Mikkel Michelsen
Karol Żupiński
Marcin Turowski
Maksymilian Bogdanowicz / Tomasz Orwat
zawodnik oczekujący: Adrian Cyfer
Który wariant budowy składu będzie lepszy dla żużlowców Wybrzeża?
28%

trzech krajowych seniorów, dwóch zagranicznych i zagraniczny rezerwowy

54%

dwóch krajowych seniorów, trzech zagranicznych i krajowy rezerwowy

18%

trudno powiedzieć, to zależy od konkretnych nazwisk

łącznie głosów: 656