Dynamo Kursk - VBW Arka Gdynia 86:76. Porażka koszykarek na inaugurację Euroligi

dak.
6 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia zaczęła sezon 2021/22 w Eurolidze od porażki w Rosji. VBW Arka Gdynia zaczęła sezon 2021/22 w Eurolidze od porażki w Rosji.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z rosyjskim Dynamo Kursk 76:86 (27:25, 16:17, 12:21, 21:23) w pierwszym meczu fazy grupowej Euroligi koszykarek w sezonie 2021/22. Obie drużyny toczyły wyrównany bój do 27. minuty, gdy Rosjanki odskoczyły na 8 punktów. Żółto-niebieskie nawiązały jeszcze walkę na początku ostatniej kwarty, ale później trudno było o korzystny wynik.

DYNAMO: Lisec 30 (5x3), Kozik 12 (2x3), O. Frolkina 5 (1x3), Barić 3, Shabanova 2 oraz Howard 22 (11 zb.), Levchenko 7 (1x3), E. Froklina 3 (1x3), Burovaya 2, Abaiburova 0

VBW ARKA: Gustafson 26, Kunek 20 (2x3, 7 zb., 7 as.), Bertsch 13 (1x3, 9 zb.), Kastanek 6 (2x3), Lundquist 3 (6 as.) oraz Begić 3, Podgórna 3 (1x3), Bernies 2, Dobrowolska 0

VBW Arka Gdynia przystąpiła do Euroligi koszykarek w trzecim sezonie z rzędu. W fazie grupowej rozegra w sumie 14 meczów na zasadzie każdy z każdym. Następnie do kolejnej fazy awansują 4 z 8 zespołów. Z kolei 2 kolejne uzyskają promocję do fazy pucharowej Eurocup. 2 drużyny z najgorszym bilansem pożegnają się z rozgrywkami.

Inauguracja dla żółto-niebieskich nie była jednak udana. Spotkanie zaczęło się od celnej "trójki" byłej koszykarki AZS Uniwersytetu Gdańskiego - Olgi Frolkiny. VBW Arka szybko odpowiedziała i za sprawą Megan Gustafson oraz Alice Kunek objęły prowadzenie. I tak też prezentował się obraz dalszej gry, gdzie oba zespoły wymieniały się ciosami, jakby żaden z nich nie potrafił przejąć pełnej inicjatywy. Gdynianki prowadziły nawet różnicą 4 punktów, ale pierwsza kwarta zakończyła się ostatecznie wynikiem 27:25.

VBW Arka Gdynia - Enea Gorzów Wlkp 70:40. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

W drugiej koszykarki spuściły z tonu. Było więcej błędów, a także niecelnych rzutów. Po objęciu przewagi przez Dynamo Kursk, Rosjanki nie oddawały jej niemal do samej przerwy, mimo kilkukrotnego remisowania przez żółto-niebieskie. Na minutę przed końcem oba rzuty wolne wykorzystała Gustafson, ale rywalki zdążyły odpowiedzieć. Pewnie schodziłyby do szatni z korzystnym wynikiem, ale Morgan Bertsch wykorzystała swój rzut z dystansu.

Po zmianie stron wyrównany bój toczył się do 27. minuty. VBW Arka wygrywała, ale wtedy gdyńskie koszykarki złapały niemoc. Do końca trzeciej kwarty zdobyły tylko 2 "oczka", dzięki czemu rywalki mogły wypracować sobie przewagę. Ta przed decydującą partią wynosiła 8 punktów.

Bogusław Witkowski, prezes VBW Arki Gdynia o budżecie i celach na sezon 2021/22. Przeczytaj wywiad

Pierwsze minuty ostatniej kwarty dodały impulsu, gdy do kosza trafiała Gustafson. Różnica wynosiła 4 "oczka", więc zamiast pójść za ciosem - gdynianki zaczęły pudłować. Impas przerwała co prawda Kamila Podgórna, ale Rosjanki prowadziły już wtedy 74:66. Żółto-niebieskie próbowały nawiązać walkę, ale nie starczyło im czasu. Ostatecznie przegrały 66:76.

- Walczyłyśmy bardzo ciężko, przed meczem naprawdę chciałyśmy wygrać, grać twardo w obronie i w ataku. Dynamo Kursk to wspaniały zespół - to była naprawdę dobra walka, walczyłyśmy do końca i to właśnie chciałyśmy zrobić. Popełniałyśmy również błędy, szczególnie w końcówce meczu, nie możemy do tego dopuszczać. Nie jesteśmy usatysfakcjonowane samą grą w Eurolidze, chcemy wygrywać mecze. Musimy się skupić, obejrzeć mecz jeszcze raz, poprawić błędy i powrócić silniejsze - powiedziała Megan Gustafson w rozmowie z klubowymi mediami.

6 października 2021, godz. 17:00