Dziewięć medali dla żeglarzy z Trójmiasta w MP juniorów młodszych

10 sierpnia 2020, 10:00
ras.

Dziewięć medali zdobyli reprezentancie trójmiejskich klubów podczas mistrzostw Polski juniorów młodszych w żeglarskich klasach: L'Equipe, Optimist i Techno293. W Optimiście po złote krążki pożeglowali Paulina Rutkowska i Jan Zamojski z Yacht Klubu Polski Gdynia a w Techno293 triumfował Konrad Machura z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Podczas regat w Pucku wystartowało około 200 zawodników i zawodniczek.

W Pucku zakończyły się mistrzostwa Polski juniorów młodszych w żeglarskich klasach L'Equipe, Optimist i Techno293. Regaty odbyły się w miejsce odwołanej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mimo przeważających słabych wiatrów, udało się rozegrać niemal komplet wyścigów.

Rywalizacja odbywała się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Techno 293 dziewcząt i chłopców oraz w dwuosobowej klasie L'Equipe. W tej ostatniej żeglują załogi zarówno dziewcząt, chłopców jak i mieszane, a medaliści zostali wyłonieni w klasyfikacji Open. Na starcie stanęło około 200 zawodników i zawodniczek.

Reprezentanci klubów z Trójmiasta sięgnęli po 9 medali: 3 złoty, 3 srebrny i 3 brązowe.

W klasie Techno 293 chłopców pewnie po zwycięstwo pożeglował Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski), mimo że ostatnie tygodnie przed regatami wchodził z kontuzji.

- Było mi ciężko żeglować, bo miałem czterotygodniową przerwę w treningach przed regatami. Złamałem palec u ręki i dopiero tydzień temu wróciłem na deskę. Trenowałem jednak ogólną kondycję fizyczną a do tego wystartowałem na tzw. świeżości. Chciałem wystartować i pokazać najlepsze możliwe żeglowanie i to właśnie zrealizowałem - mówi Machura.

Na drugim stopniu podium w tej klasie stanął Michał Lis (Baza Mrągowo), a brązowy medal zdobył Filip Dmochowski (Gdański Klub Żeglarski).W klasie Optimist dziewczęta stoczyły bardzo zaciętą walkę o zwycięstwo. Z 4-punktową przewagą wygrała Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia) przed Ewą Lewandowską (AZS AWFiS Gdańsk). Brązowy medal wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni, Alicja Tutkowska.

Wśród chłopców w klasie Optimist reprezentanci Yacht Klubu Polski Gdynia także zajęli dwa miejsca na podium. Złoto wywalczył Jan Zamojski a srebro Szymon Kolka. Z brązowym medalem rywalizację zakończył Jacek Kalinowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

W windsurfingowej klasie Techno293 od początku do końca prowadziła Nadia Kulik (Baza Mrągowo). Za jej plecami trwała emocjonująca walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie srebrny medal zawisł na szyi Anny Igielskiej (Gdański Klub Żeglarski), a brąz wywalczyła Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski).

Brak trójmiejskich medali przyniosły rozstrzygnięcia w klasie L'Equipe Open, którą zdominowali reprezentanci klubów z Olsztyna. Po zaciętej rywalizacji, ostatniego dnia regat na zwycięską pozycję awansowała załoga Jakub Częczek i Jakub Wąsikowski (Nauticus Yacht Club Olsztyn). Na finiszu wyprzedzili prowadzących od pierwszego dnia Maksymiliana Rybickiego i Wiktora Mielnika (Olsztyński Klub Żeglarski). Najniższe miejsce na podium obsadziła żeńska załoga Liwia Liszkiewicz i Aleksandra Kot (Olsztyński Klub Żeglarski).

ras.