Ekstraliga rugby. Zmiany w terminarzu. RC Arka Gdynia świętuje 25-lecie

17 września 2021, 13:15
Jacek Główczyński
Rugby Club Arka Gdynia świętuje 25-lecie. Na zdjęciu współzałożyciel klubu i obecny trener Dariusz Komisarczuk (z lewej) oraz Daniel Bartkowiak, mający najdłuższy staż w drużynie z aktualnie grających w niej rugbistów. Więcej zdjęć (1)

Rugby Club Arka Gdynia świętuje 25-lecie. Na zdjęciu współzałożyciel klubu i obecny trener Dariusz Komisarczuk (z lewej) oraz Daniel Bartkowiak, mający najdłuższy staż w drużynie z aktualnie grających w niej rugbistów.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Rugby Club Arka Gdynia świętuje 25-lecie. Na zdjęciu współzałożyciel klubu i obecny trener Dariusz Komisarczuk (z lewej) oraz Daniel Bartkowiak, mający najdłuższy staż w drużynie z aktualnie grających w niej rugbistów.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Z drobnymi zmianami do pierwotnych ustaleń odbędą się mecze 4. kolejki ekstraligi rugby. Roszady w terminarze na dobre mają ruszyć w październiku, choć nie wszystkim klubom się podobają. W sobotę, 18 września jubileusz 25-lecia świętować będzie RC Arka Gdynia. O godzinie 9 wystartuje turniej dzieci i młodzieży, 0 14:30 zagrają weterani, a o 17 rozpocznie się mecz seniorów, w którym rywalem gospodarzy będzie Awenta Pogoń Siedlce. O tej samej porze w Sopocie Ogniwo ugości UpFitness Skra Warszawa. Natomiast o godz. 14 w Lublinie zagra Lechia Gdańsk.Mecze i turnieje rugby podczas przerwy w ekstralidze. Sprawdź wynikiTypowanie zakończone 3 pkt.

Rugby - Ekstraliga
Edach Budowlani Lublin 29:17 LECHIA Gdańsk
18 września 2021, godz. 14:00

Tak typowano 208 typowań

9% Edach Budowlani Lublin
0% REMIS
91% LECHIA Gdańsk

Typowanie zakończone 3 pkt.

Rugby - Ekstraliga
ARKA Gdynia 53:8 Awenta Pogoń Siedlce
18 września 2021, godz. 17:00

Tak typowano 207 typowań

95% ARKA Gdynia
0% REMIS
5% Awenta Pogoń Siedlce

Typowanie zakończone 3 pkt.

Rugby - Ekstraliga
OGNIWO Sopot 32:17 UpFitness Skra Warszawa
18 września 2021, godz. 17:00

Tak typowano 207 typowań

99% OGNIWO Sopot
0% REMIS
1% UpFitness Skra Warszawa


Rugby Club Arka Gdynia świętuje 25-lecieJubileuszowa impreza na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni przy ul. Górskiego, która odbędzie się w sobotę, 18 września, jest dla kibiców bezpłatna.

"Wakacje w reprezentacyjnym miejscu Gdyni. Przez Skwer Kościuszki przelewa się kolorowy tłum wczasowiczów i mieszkańców. Spacerują, zwiedzają, obsiadają okoliczne knajpki, niektórzy zaglądają do wesołego miasteczka. Dookoła gwar, a żar leje się z nieba... Obrazek jak wiele w letnie miesiące w tym miejscu. Ale tamten sierpień, sierpień 1996 roku zmienił życie wielu ludzi, dał impuls do wytyczenia nowych celów i wyzwań. Po kamienistej ulicy przetoczył się Golf III...

- Właściwie najpierw było słychać muzykę dobiegającą z samochodu, a dopiero potem zobaczyłem auto, a w otwartej szybie uśmiechniętą twarz jego właściciela. Zbyszek Rybak zatrzymał się na chwilę i wypalił "Daras, jest taki plan. Zrobimy drużynę rugby. Pomożesz? To się zdzwonimy, bo teraz się śpieszę". I tyle go widziałem. Jak miałbym nie pomóc? Nawet trzy sekundy nie namyślałem się nad odpowiedzią. Zawsze marzyłem o takiej drużynie - wspomina Dariusz Komisarczuk.

(...)W gorący wtorek, 3 września 1996 roku na piaszczystym boisku przy ul. Ejsmonda zaczęła być pisana nowa historia gdyńskiego rugby. Na arenę wkroczył "Buldog"w żółto-niebieskim trykocie, czyli Arka" - tak zostały opisane początki klub w publikacji, która powstała na jego 10-lecie.

Komisarczuk i Rybak są wciąż "Buldogami", choć już nie zawodnikami. Pierwszy prowadzi drużynę seniorów, drugi w zarządzie klubu sprawuje funkcję skarbnika. Arka na koncie ma 4 tytuły mistrzowskie oraz 6 srebrnych i 5 brązowych ligowych medali. Ponadto raz zdobyła Klubowy Puchar Europy oraz Puchar Polski.

- Teraz co prawda staramy się wychodzić z dołka, ale patrząc wstecz są powody do satysfakcji. Mieliśmy świetne lata, mimo że gdy zaczynaliśmy, nikt nie wróżył nam powodzenia. Gdy żegnałem się z Ogniwem, mówiono: "Co ty robisz. Przecież tam się to wszystko szybko rozpadnie" - mówi nam Komisarczuk.
W sobotę rugbiści, którzy rozegrali w Arce co najmniej 100 meczów zostaną uhonorowani. Będzie ich sporo, gdyż ta ceremonia trwać ma około 18 minut. By w niej uczestniczyć trzeba być na stadionie około godziny 16:30. Ale warto Narodowy Stadion Rugby odwiedzić wcześniej. O 14:30 weterani zagrają w meczu wspomnień. Natomiast od 9 rozgrywany będzie turniej dzieci i młodzieży. Zwieńczeniem dnia będzie spotkanie w ekstralidze Arka - Awenta Pogoń Siedlce.

- 25-lecie jeszcze bardziej nakręca drużynę do dobrej gry. Patrząc przed sezonem w terminarz, właśnie na trzy mecze, które miały być po przerwie ligowej najbardziej się nastawialiśmy. Liczyliśmy na pewny skład, ale z powodu urazów zapewne nie zagrają: Kacper Krużycki, Jakub Kuzimski i Devon Pretorius. Natomiast szykuje się debiut zawodnika z RPA - deklaruje szkoleniowiec "Buldogów".

Ogniwo Sopot - UpFitness Skra Warszawa, sobota, godz. 17, stadion przy ul. Jana z Kolna, bilety: 15 zł (normalne), 5 zł (dla osób w wieku 6-18 lat)W jubileuszu Arki nie będą mogli uczestnicy rugbiści Ogniwa Sopot. Oni również o 17 mają do rozegrania swój mecz ligowy. Rywalem UpFitness Skra Warszawa.

- Musieliśmy przyspieszyć rozegrania meczu, który był planowany na późniejszą godzinę na prośbę rywali. Skra przyjedzie do nas pociągiem i tak wspólnie ustaliliśmy termin gry, aby goście zdążyli na pociąg powrotny. My w każdym spotkaniu gramy oczywiście o zwycięstwo. Spodziewamy się, że rywale przystąpić do gry podrażnieni remisem z Arką. Na papierze ich skład wygląda naprawdę solidnie zarówno, jeśli chodzi o krajowych jak i zagranicznych zawodników - ocenia Karol Czyż, trener Ogniwa Sopot.
Mistrzowie Polski przed tygodniem przekazali na kadrę 6 rugbistów. Dlatego zbulwersowała ich decyzja związkowej komisji, która zaległy mecz Ogniwa z Master Pharm Budowlanymi Łódź wyznaczyła na 9 października, czyli wówczas, gdy biało-czerwoni mają grać na Ukrainie.

- To kuriozalna decyzja. Liczymy, że będzie zmieniona - dodaje trener Czyż.

W ekstralidze zaczyna brakować terminów. 6. kolejka, która miała odbyć się 2 i 3 października ma być odwołana, aby reprezentacja Polski do lat 20 w optymalnym składzie mogła zagrać w meczu barażowym z Czechami. Jeśli go wygra, to bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek jesiennych w lidze, ta kadra przystąpi do mistrzowskiej imprezy.

Edach Budowlani Lublin - Lechia Gdańsk, sobota, godz. 14W 6. kolejce miały odbyć się m.in. derby Lechii z Ogniwem.

- Doszły nas głosy, że albo mecz zostanie przełożony na wiosnę, albo nowy jesienny termin mają uzgodnić ze sobą kluby. My chcielibyśmy grać w terminie. W końcu dobrze wystartowaliśmy w rozgrywkach, a ponadto podbudowało nas zwycięstwo na inaugurację mistrzostw Polski siódemek - przyznaje Jurij Buchało, szkoleniowiec Lechii Gdańsk.
Jednak w sobotę, w Lublinie biało-zieloni nie wystąpią w pełnym składzie.

- W Lublinie każdemu trudno się gra. Chcemy zaprezentować się jak na lidera przystało, ale do wypełnienia są luki zwłaszcza w młynie. Grzegorz Buczek z kadry wrócił ze złamanym palcem, a Michał Krużycki z bólem żeber. Z powodów osobistych nie będzie mógł grać Radek Dabkiewicz. Natomiast na ostatnim treningu okaże się, czy będzie mógł zagrać Andile Ngonyama - wylicza gdański szkoleniowiec.

Tabela po 3 kolejkach

Rugby - Ekstraliga

Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 LECHIA GDAŃSK 3 3 0 0 88:44 15
2 Up Fitness Skra Warszawa 3 2 1 0 104:62 13
3 OGNIWO SOPOT 2 2 0 0 85:24 10
4 Orkan Sochaczew 3 2 0 1 65:64 9
5 Edach Budowlani Lublin 3 1 0 2 78:58 7
6 Master Pharm Łódź 1 1 0 0 30:17 5
7 Juvenia Kraków 3 1 0 2 35:94 4
8 ARKA GDYNIA 3 0 1 2 52:87 2
9 Awenta Pogoń Siedlce  3 0 0 3 44:80 2
10 Posnania Poznań 2 0 0 2 37:88 0

Tabela wprowadzona: 2021-09-05
terminarz i tabela ligowa »

Wyniki 3 kolejki

Up Fitness Skra Warszawa - ARKA GDYNIA 24:24 (5:11)
LECHIA GDAŃSK - Juvenia Kraków 27:0 (10:0)
Orkan Sochaczew - OGNIWO SOPOT 9:31 (9:14)
Awenta Pogoń Siedlce - Edach Budowlani Lublin 8:32 (3:8)
Master Pharm Rugby Łódź - Posnania (przełożony)

Opinie wybrane


wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.