Energa 77 Racing wygrała wszystko. Marina Twierdza Wisłoujście zgodnie z planem

16 września 2020, 11:45
Damian Konwent

Energa 77 Racing wygrała wszystkie regaty w klasie Micro w minionym sezonie. Zdobyte w Płocku mistrzostwo Polski było już 15. w karierze Piotra Tarnackiego. W planach nie przeszkodził koronawirus, przez którego trzeba było wypracować nowe, łatwiejsze schematy poruszania się po marinach dla żeglarzy. Również zgodnie z planem trwa budowa przystani jachtowej w Twierdzy Wisłoujście. Jej finalizacja nastąpi w 2021 roku.Załoga Energa 77 Racing w składzie: Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała, wygrała we wszystkich tegorocznych zawodach w klasie Micro. Gdańszczanie zwyciężali kolejno: we Włocławku, Olsztynie, Poznaniu, Gdyni oraz Płocku. To właśnie w tym ostatnim przypieczętowała mistrzostwo Polski, które dla Tarnackiego było 15. w karierze.

W odniesieniu sukcesu planów nie pokrzyżował koronawirus, który początkowo wywrócił sportowy świat o 180 stopni. Pomogło za to podjęcie współpracy z firmą Energa, do której doszło pod koniec czerwca.

- Nowa jednostka zaczęła przygotowywać się jeszcze w ubiegłym roku, więc przed wszelkimi obostrzeniami wynikającymi z pandemii. Działaliśmy według planu, bo jeszcze nikt nie spodziewał się tego, co się wydarzy. Przyszedł koronawirus, więc czekaliśmy na rozwój sytuacji. Gdy otrzymaliśmy zielone światło, ruszyliśmy z treningami, ustawieniami jachtu i mogliśmy startować z sezonem. Najważniejsze były mistrzostwa Polski i regaty Volvo Gdynia Sailing Days, które nominalnie miały być mistrzostwami świata. Rzetelnie się do nich przygotowywaliśmy, nawet gdy impreza straciła tę rangę. To moja pasja, której poświęcam się w stu procentach - mówi nam Piotr Tarnacki z załogi Energa 77 Racing.

21. Volvo Gdynia Sailing Days zakończone - relacjaDzięki pandemii wypracowano jednak nowe schematy w organizacji imprez. Na tych akurat żeglarze skorzystali, więc można mówić również o pozytywach sytuacji z ostatnich miesięcy.

- Wszyscy nauczyliśmy się czegoś nowego. Cieszę się, że rozwinął się ten multimedialny aspekt regat i wszystko mogliśmy sprawdzać na bieżąco online. Dzięki temu uniknęliśmy migracji w marinach, bo zawodnicy często biegali, szukali kolejności czy wyników, a teraz wszystko mieliśmy na telefonach, tabletach, bez potrzeby ruszania się z jachtu. Oczywiście wszelkie normy były zachowywane. Korzystaliśmy także z możliwości wykonania testów na obecność koronawirusa, choć warto pamiętać, że żeglarstwo nie jest aż tak narażonym sportem, jak inne, w których kontakt jest częstszy - tłumaczy 15-krotny mistrz Polski w klasie Micro.
Na mistrzostwie Polski załoga nie zamierza poprzestać. Dla niej sezon wciąż trwa, a już teraz przygotowuje się do udziału w październikowej Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej w Gdyni. Następnie regaty przeniosą się na szersze wody. Starty zaplanowano w październiku i w listopadzie, odpowiednio w Belgii i Francji.

Wyniki Energa 77 Racing w klasie Micro w sezonie 2020:

  • Puchar Polski, Anwil-Grupa Orlen Cup, Włocławek, 26-28 czerwca
  • Puchar Polski, Olsztyn, 10-12 lipca - 1. miejsce
  • Puchar Polski, Poznań, 24-26 lipca - 1. miejsce
  • Volvo Gdynia Sailing Days, Gdynia, 24-29 sierpnia - 1. miejsce
  • Puchar Polski, Mistrzostwa Polski, Petrochemia Cup, Płock, 11-13 września - 1. miejsce
  • Anwil Cup, Błękitna Wstęga Zalewu Włocławskiego, 25-27 września
  • Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskie, Gdyni, 2-3 października
  • Puchar Europy - Belgia - październik
  • Puchar Europy - Francja - listopad


W międzyczasie Piotr Tarnacki realizuje swoje marzenie, jakim jest budowa przystań jachtowa. Przed dwoma laty, w fosie Twierdzy Wisłoujście, wystartowała budowa klubowego zaplecza, który zrzesza żeglarzy i motorowodniaków, z funkcją mariny. Mimo opóźnień, ta ma zostać do użytku w 2021 roku.

Żeglarze wracają do Twierdzy Wisłoujście - szczegóły projektu- Jesteśmy trochę spowolnieni pracą urzędów, bo pozwolenie na remont naszej hali otrzymaliśmy pod koniec czerwca. Natomiast budynek przejęty po komisariacie policji zostanie wyremontowany w drugiej fazie. Wciąż musimy obserwować sytuację, bo niepewność przez pandemię towarzyszy cały czas. Warto dodać, że nasza działalność polega na tworzeniu wydarzeń żeglarskich, a ten rynek się załamał, więc wpływy są również niższe. Z finalizacją naszej bazy skończymy jednak w planowanym terminie, jakim jest rok 2021 - wyjaśnia odpowiedzialny za projekt Tarnacki.
Przypomnijmy, że w planach jest powstanie 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. Przystań ta ma być jedyną tak ulokowaną w Europie. Projekt objął naprawę drewnianych nabrzeży, odremontowanie zabytkowego Domu Plebana, w którym mieścił się komisariat, a także modernizacja 450-metrowej hali, w której będzie zaplecze socjalne, łazienka, prysznice czy kuchnia. Zabytkowe obiekty są łączone z nowymi, a cały teren zostanie ogrodzony.