Energa Toruń - Lotos PKH Gdańsk 2:3. Dwaj nowi hokeiści ze Słowacji

Mikołaj Pachniewski
26 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat)
Lotos PKG Gdańsk wygrał w Toruniu 3:2 po dogrywce w piątych derbach Pomorza w tym sezonie. Lotos PKG Gdańsk wygrał w Toruniu 3:2 po dogrywce w piątych derbach Pomorza w tym sezonie.

Lotos PKH Gdańsk wygrał 3:2 z Energą Toruń (1:1, 0:1, 1:0, d. 1:0) w 44. kolejce Polskiej Hokej Ligi. Wygraną biało-niebieskim zapewnił Mateusz Danieluk, który najpierw w 57. minucie wyrównał stan meczu, a w dogrywce dał zwycięstwo. Do drużyny Marka Ziętary dołączą Michal Picharncik i Roman Rac. Słowaccy hokeiści mają zadebiutować w przyszłym tygodniu.

46 Spesny; 57 Kozłow; 11 A. Jaworski - 33 Jesajan, 99 Karczocha, 8 Sierguszkin; 4 Zieliński, 75 Jeriomienko - 13 Wołżankin, 95 Fraszko, 19 Kalinowski; 16 Skólmowski, 22 Smirnow - 91 Wiejtow, 23 Szkodienko, 86 J. Jaworski; 7 Griebieniuk, 77 Naparło, 21 Olszewski
Sędziowie: Meszyński, Smura - Cudek, Zień
Widzów: 1180
33 Fucik; 55 Bilcik, 22 Havlik - 24 Steber, 11 Polodna, 73 Vitek; 14 Tesliukiewicz, 70 Krasowski - 66 Jełakow, 43 Rożkow, 77 Gołowin; 68 Pastryk, 3 Lehmann - 29 Danieluk, 93 Pesta, 71 Marzec; 15 Naróg, 44 Szurowski - 25 Popow, 21 Mocarski, 12 Smal
  • 6:09' Kalinowski as. Smirnow - Fraszko
  • 28:05' Smirnow
  • 00:59' Havlik as. Polodna - Steber
  • 56:22' Danieluk as. Marzec - Pastryk
  • 61:56' Danieluk as. Marzec

We wszystkich czterech pojedynkach w tym sezonie padał wynik 3:2. Oba zespoły dzieliły się zwycięstwami. Dwa razy wygrali gdańszczanie i dwa torunianie.
W piątek hokeiści Lotosu przegrali na własnym lodzie z Comarch Cracovią 1:3.

Lotos PKH Gdańsk - Comarch Cracovia 1:3. Zapis relacji live, oceny

Przed niedzielnym meczem w Toruniu, władze gdańskiego klubu ogłosiły nazwiska dwóch Słowaków, którzy w przyszłym tygodniu dołączą do drużyny. Są to obrońca Michal Pichnarcik oraz napastnik Roman Rac. Pierwszy z nich jest dobrze znany polskim kibicom, bo w sezonie 2017/2018 występował w Podhalu Nowy Targ, gdzie był podopiecznym trenera Marka Ziętary. Ostatnio rosły defensor (189 cm, 91 kg) grał w kazachskiej ekstralidze w drużynie HK Aktobe. Ciekawym wzmocnieniem ataku powinien być Marek Rac. Może on występować zarówno na skrzydle, jak i na środku. Tegoroczne rozgrywki zaczął w słowackim ekstraligowcu HK Nitra, ale od listopada był bez klubu. Debiut Raca zaplanowany jest na wtorkowy mecz z Zagłębiem Sosnowiec, a Pichnarcika na piątkowy, wyjazdowy mecz z GKS Tychy.
1'
Rozpoczynamy spotkanie! Pierwsze wznowienie wygrali goście.
1'
Wrzutka Bilcika (LOTOS PKH Gdańsk) spod niebieskiej. Spesny (Energa Toruń) odbił krążek przed siebie i było blisko trafienia dla Lotosu!
00:59'
[0:1] LOTOS PKH Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Havlik. Polodna z bekhendu do Havlika, ten wyjechał przed bramkę, zwodem położył Spesnego i umieścił krążek w siatce!
2'
Głośny doping gdańskich kibiców.
3'
Vitek (LOTOS PKH Gdańsk) z ostrego kąta. Złapał krążek Spesny (Energa Toruń).
4'
Krasowski (LOTOS PKH Gdańsk) spod niebieskiej prosto w Spesnego (Energa Toruń).
5'
Przycisnęli gospodarze. Strzelali Jesajan (Energa Toruń), który minął wszystkich hokeistów Lotosu, jak tyczki i Kozłow (Energa Toruń), ale Fucik (LOTOS PKH Gdańsk) świetnie dysponowany i nie dał się zaskoczyć.
6:09'
[1:1] Energa Toruń STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kalinowski. Szybka akcja Energi, Smirnow dograł do środka do Kalinowskiego, a ten przymierzył
i posłał krążek pomiędzy parkanami Fucika.
8'
Znów groźnie pod gdańską bramką. Jesajan (Energa Toruń) podawał do Sierguszkina (Energa Toruń), ale ten na szczęście źle przyjął krążek i nie oddał strzału.
10'
Danieluk (LOTOS PKH Gdańsk) próbował na raty zdobyć drugą bramkę, ale Spesny (Energa Toruń) zdołał odbić gumę.
11'
Nie widać dziś na lodzie Aleksandra Gołowina (LOTOS PKH Gdańsk). W jego miejsce w drugiej formacji Pavel Popow (LOTOS PKH Gdańsk).
13'
Ogromny błąd gdańszczan. Sierguszkin (Energa Toruń) wyszedł sam na sam z Fucikiem (LOTOS PKH Gdańsk), ale Czech doskonale złączył parkany i obronił ten strzał.
14'
Jełakow (LOTOS PKH Gdańsk) spod niebieskiej, ale prosto do rękawicy Spesnego (Energa Toruń).
15'
Dobre, ciekawe spotkanie. Widać, że oba zespoły starają się grać niezwykle odpowiedzialnie w defensywie.
16'
Groźnie Jesajan (Energa Toruń) z bulika. Celował w okienko, ale Fucik (LOTOS PKH Gdańsk) odpowiednio ustawiony i odbił krążek.
18'
Steber (LOTOS PKH Gdańsk) spod niebieskiej, ale widział doskonale lecący krążek Spesny (Energa Toruń) i w porę interweniował.
19'
Pesta (LOTOS PKH Gdańsk) strącił krążek po wrzutce Pastryka (LOTOS PKH Gdańsk), krążek zatańczył w polu bramkowym, ale i tak bramka nie zostałaby uznana, bo guma została strącona wysokim kijem.
20'
Kolejna "setka" Jesajana (Energa Toruń). Fucik (LOTOS PKH Gdańsk) był zasłonięty, ale toruński napastnik strzelił obok bramki.
20'
Zakończyła się pierwsza tercja.
Remisowa pierwsza osłona. Najpierw świetnie mecz rozpoczęli hokeiści Lotosu, bo po 59 sekundach prowadzili w Toruniu 1:0. Patrika Spesnego (Energa Toruń) pokonał Ladislav Havlik (LOTOS PKH Gdańsk). Później jednak przebudzili się miejscowi i zdołali wyrównać. Szczęście sprzyjało gdańszczanom także później, bo to gospodarze kreowali więcej dogodnych okazji.
21'
Rozpoczęła się druga tercja.
22'
Kalinowski (Energa Toruń) poprawiał po Zielińskim (Energa Toruń)...Fucik (LOTOS PKH Gdańsk) rzucił tylko sobie znanym sposobem zapobiegł utracie bramki przez Lotos!
22'
Z pełnego zamachu Smirnow (Energa Toruń). Interwencja parkanem Fucika (LOTOS PKH Gdańsk).
kara
23'
Steber (LOTOS PKH Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
24'
Pogubili się gospodarze i grając w przewadze wybili
krążek na uwolnienie.
kara
25'
Pastryk (LOTOS PKH Gdańsk) ukarany karą 2 minutową za nadmierną ostrość.
kara
25'
Zieliński (Energa Toruń) ukarany karą 2+2 minuty za nadmierną ostrość.
25'
Teraz Lotos w przewadze, bo Steber (LOTOS PKH Gdańsk) wyszedł już na lód.
26'
Torunianie wyszli 3 na 1 grając w czwórkę. Strzelał Smirnow (Energa Toruń), ale parkanem dobrze interweniował Fucik (LOTOS PKH Gdańsk).
27'
Oba zespoły już w pełnych składach.
28:05'
[2:1] Energa Toruń STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Smirnow. Artiom Smirnow wjechał do tercji Lotosu i pociągnął w samo okienko, zdejmując pajęczynę z siatki. Fucik był bez szans!
29'
Próbują gdańscy kibice wesprzeć swój zespół i zmotywować do lepszej gry.
30'
Danieluk (LOTOS PKH Gdańsk) z ostrego kąta prosto w Spesnego (Energa Toruń), który na razie w tej tercji nie miał dużo pracy w przeciwieństwie do Fucika (LOTOS PKH Gdańsk).
32'
Kolejna okazja Energi. Fraszko (Energa Toruń) uderzył bez przyjęcia po podaniu Kalinowskiego (Energa Toruń). Pomylił się jednak. W odpowiedzi Marzec (LOTOS PKH Gdańsk) w kontrze, ale strzelił prosto w bramkarza.
33'
Krążek zatańczył na linii bramkowej po przypadkowym odbiciu od łyżwy jednego z zawodników! Sierguszkin (Energa Toruń) wybił go jednak na uwolnienie i nadal Toruń prowadzi.
33'
Błąd Kozłowa (Energa Toruń) i Popow (LOTOS PKH Gdańsk) był sam przed Spesnym (Energa Toruń), ale nie zdołał go pokonać.
34'
Pastryk (LOTOS PKH Gdańsk) niepilnowany przez nikogo. Próbował zmieścić krążek przy krótkim słupku, ale Spesny (Energa Toruń) znakomicie dysponowany.
34'
Jeriomienko (Energa Toruń) do Fraszki (Energa Toruń). Ten sam na sam z Fucikiem (LOTOS PKH Gdańsk), zwód na bekhend, ale Czech zostawił parkan na lodzie i świetnie broni!
35'
Marzec (LOTOS PKH Gdańsk) z pełnego zamachu, ale znów krążek pofrunął prosto w Spesnego (Energa Toruń).
36'
Fragment spokojniejszej gry. Oba zespoły starają się przede wszystkim rozbijać ataki rywali.
38'
Dwie świetne szanse miał Kalinowski (Energa Toruń), ale Fucik (LOTOS PKH Gdańsk) kolejny raz błysnął refleksem.
kara
38'
Marzec (LOTOS PKH Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
39'
Dwa razy z pierwszego krążka uderzał Sierguszkin (Energa Toruń) i o dużym szczęściu może mówić Fucik (LOTOS PKH Gdańsk).
40'
Obronili się gdańszczanie. Marzec (LOTOS PKH Gdańsk) wrócił na lód.
40'
Zakończyła się druga tercja.
Druga tercja toczona była w szybkim tempie. Drogę do siatki znaleźli torunianie po precyzyjnym strzale Artioma Smirnowa (Energa Toruń). Gdańszczanie próbowali wykorzystać moment przestoju w grze gospodarzy, ale strzelają dziś prosto w Spesnego (Energa Toruń). Podopiecznym Marka Ziętary zostało 20 minut na odwrócenie wyniku.
41'
Rozpoczęła się trzecia tercja.
42'
Skólmowski (Energa Toruń) wrzucił spod niebieskiej. Nie miał żadnych problemów ze złapaniem krążka Fucik (LOTOS PKH Gdańsk).
42'
Rotuje składem trener Ziętara. Duże zmiany w formacjach. Szkoleniowiec próbuje pobudzić zespół do walki.
44'
Torunianie dobrze rozbijają ataki Lotosu.
45'
Błąd Jesajana (Energa Toruń). Strzelał Vitek (LOTOS PKH Gdańsk), ale Spesny (Energa Toruń) na posterunku.
45'
Marzec (LOTOS PKH Gdańsk) ładnie przełożył dwóch rywali, ale jego strzał ze zbyt ostrego kąta nie mógł zaskoczyć Spesnego (Energa Toruń).
47'
Dobra kontra Lotosu. Strzelał Tesliukiewicz (LOTOS PKH Gdańsk), ale kolejny raz doskonale ustawiony Spesny (Energa Toruń) odbił krążek.
49'
Jesajan (Energa Toruń) ze Sierguszkinem (Energa Toruń) dwukrotnie podnieśli ciśnienie Fucikowi (LOTOS PKH Gdańsk), ale ten broni z dużą dozą szczęścia.
50'
Zbyt często próbują gdańszczanie strzałów, gdy kąt jest zbyt ostry. Takie próby nie mogą zaskoczyć dobrze ustawionego bramkarza.
kara
51'
Kozłow (Energa Toruń) ukarany karą 2 minutową.
52'
Bijatyka na lodzie.
52'
Starli się Smirnow (Energa Toruń) z Bilcikiem (LOTOS PKH Gdańsk), co było efektem faulu na Szkodience, który z całym impetem uderzył w bandę. Na lodzie pojawiło się sporo krwi. Teraz zawodnik Energi jest opatrywany w boksie. Trwa narada sędziów, co do wysokości kar.
kara
52'
Smirnow i Bilcik z karami meczu. Obaj otrzymali 5+ 20 minut za nadmierną ostrość. Bilcik dodatkowo otrzymał 2+2 za nadmierną ostrość. Na ławce kar także Wiejtow z karą 2 minut za ostrość w grze.
53'
Toruń w pełnym składzie, bo na lód wrócił Kozłow (Energa Toruń). Teraz to oni grają z jednym zawodnikiem więcej.
54'
Gdańszczanie również wstępują w pełnym składzie.
56'
Poprzeczka ratuje Spesnego (Energa Toruń) po strzale Polodny (LOTOS PKH Gdańsk).
56:22'
[2:2] LOTOS PKH Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Danieluk. Po wrzutce Pastryka, krążek odbił się od Marca i szczęśliwie spadł na łopatkę kija Danieluka, a ten umieścił go w odsłoniętej siatce.
59'
Ostatnie dwie minuty w trzeciej tercji.
59'
Sierguszkin (Energa Toruń) ze "ściąganej". Złapał krążek Fucik (LOTOS PKH Gdańsk).
60'
Tuż przed końcową syreną doskonała interwencja Fucika (LOTOS PKH Gdańsk) zapewnia co najmniej punkcik Lotosowi.
60'
Zakończyła się trzecia tercja.
Tradycji stanie się zadość! Znów w derbach będzie 3:2, bo czeka nas dogrywka. W trzeciej tercji kibice obejrzeli bójkę na lodzie. Długo wydawało się, że to Energa sięgnie po 3 punkty, ale w 57. minucie do remisu doprowadził Mateusz Danieluk (LOTOS PKH Gdańsk).
61'
Zaczynamy dogrywkę!
61:56'
[2:3] LOTOS PKH Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Danieluk. Marzec podał przed bramkę, tam krążek odbił się od Danieluka i takim lobem wpadł za kołnierz Spesnego!
Najlepszymi zawodnikami wybrani Smirnow (Energa Toruń) i Danieluk (LOTOS PKH Gdańsk).
Tradycji stało się zadość i znów w derbach padł wynik 3:2. Gdańszczanie dzięki znakomitej końcówce i dogrywce wrócą do domu z dwoma punktami.

11 Naprzód Janów 42 1 0 0 41 44:330 3
Drużyny Polskiej Hokej Ligi rozgrywają w sezonie zasadniczym pięć rund systemem każdym, z tym że ostatnia będzie według tabeli Bergera, do której wyjściem będzie kolejność po czterech rundach. W dwóch pierwszych rundach uczestniczyć będzie Kadra PZHL U-23.
Najlepszych 8 drużyn po sezonie zasadniczym awansuje do play-off.
Tabela wprowadzona: 2020-01-26

Wyniki 44 kolejki

• Energa Toruń - LOTOS PKH GDAŃSK 2:3 po dogrywce (1:1, 1:0, 0:1, d. 0:1)
  • Re-Plast Unia Oświęcim - JKH GKS Jastrzębie 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
  • GKS Tychy - Podhale Nowy Targ 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)
  • Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice 1:6 (1:1, 0:3, 0:2)
  • Naprzód Janów - Comarch Cracovia 1:12 (1:5, 0:4: 0:3)

Opinie (58) 6 zablokowanych

• No i pięknie! (1)

Teraz jeszcze we wtorek zwycięstwo. Kto wie, może nawet uda się dopaś podhale, które złapało konkretną zadyszkę :)

Nie karmić bola-trolla!

• 46 4

• *dopaść oczywiście-literówka

• 6 2

• Brawo Lotos. !! (1)

Błagam o jedno....nich nikt nie waży się komentować wpisów niejakiego Bolo. Ani na plus ani na minus. Jak zobaczy że nie ma reakcji to może coś zrozumie!

• 40 8

• Kim Dzong Un, błaga, czy grozi ?
      Brakuje jeszcze informacji, Liga rządzi, liga radzi liga nigdy Cię nie zdradzi!
      Bolo :)))) hahahahahahahahaha

• 2 4

• (15)

Steber grał do końca? Bo jakoś mi umknął w końcówce? Wie ktoś czemu Golovin nie grał?

• 11 1

• No właśnie, co z Gołowinem? (2)

Bo w składzie przed meczem był, coś się stało na rozgrzewce czy jak?

• (10)

Ten terminarz jest beznadziejny chłopy wypompowane i tylko traci na tym widowisko. Dwa mecze w tygodniu to powinien być max

• 8 6

• (9)

Częstotliwość gier w PHL nie jest większa niż w NHL.

• 5 6

• Mało celne porównanie. (3)

• 4 5

• (2)

Zgadza się. W NHL z reguły gra się co 2 dni.

• 1 2

• Po pierwsze nie cały czas. (1)

Po drugie na mecze latają samolotami.
              Po trzecie zarabiają kilkadziesiąt razy więcej i mają szersze składy oraz dużo lepszą odnowę biologiczną. Nikt tam nie śpi na siedząco parę godzin w autokarze w drodze na mecz.
              To są zupełnie inne realia, człowieku. Tam zawodnik ma tylko trenować i grać, całą resztą zajmują się ludzie z klubu.

• 14 2

• 80% klubów PHL ma do siebie niewiele więcej drogi niż dojazd drużyn NHL na lotnisko. Trudno, aby liczba meczów PHL została ułożona pod 2 kluby z północy. Jedyne czego można by się domagać to takiego ułożenia terminarza, aby Toruń i Gdańsk mogły np. zagrać 2 mecze na południu w odstępie dwóch dni. Wynajmując hotel uniknęłyby tak częstego jeżdżenia na południe.

• 1 1

• (4)

czy przygotowanie przed sezonem drużyn z PHL jest takie same jak drużyn z NHL?

• 6 2

• (3)

Nie jest. I pieniądze też nie są porównywalne. Tyle że nie bez powodu w tym sezonie zwiększono liczbę meczów PHL - także na tle innych lig europejskich liczba meczów rozgrywanych dotąd przez drużyny PHL była mniejsza, stąd piąta runda.

• 9 0

• (2)

w innych ligach maja długie ławki i rotują składem a nie cały listopad/grudzień jadą na 3 formacje i co drugi dzień mecz. Niestety zawodnicy z naszej ligi nie sa do tego przyzwyczajeni i cierpi na tym tylko widowisko o kontuzjach nie wspomne. Jestem ciekaw czy w innych ligach też sa zgrupowania na reprezentacje które trwają prawie 2 tygodnie.

• 8 0

• (1)

O tym, że zgrupowania są za długie, to wypowiadał się sam trener reprezentacji, pewnie coś z tym w końcu będzie zrobione. A że kluby grają niepełnymi 4 formacjami, to już ich sprawa, że nie uzupełnią ich np. młodzieżą.

• 8 0

• graja bo takie maja fundusze a rola PZHL jest taka żeby współpracować z klubami a nie wzorować się na ligach zachodnich i bezsensownymi pomysłami. Żeby tak jeszcze z sędziowaniem sie wzorowali. Co do uzupełnieniem młodzieżą to szczególnie taką co na kadrę U20 i u18 jedzie w grudniu.